Domů     Hřejivé polévky zblízka i zdaleka
Hřejivé polévky zblízka i zdaleka
21.9.2020

Skvěle poslouží jako první chod, některé i jako večeře, zasytí i zahřejí. Mnohé uvaříte rychle za minimálního úsilí a výsledek bude přesto skvělý.

Vaření polévek má i tu výhodu, že můžete v podstatě donekonečna měnit repertoár, stačí jen mezi oblíbené recepty přidat nějakou tu novinku. Ať už se inspirujete u evropských sousedů nebo v Asii, výhodou je, že suroviny seženete i u nás.

Jen je třeba dát pozor, aby byly čerstvé. A ještě na jednu výhodu polévek bychom neměli zapomenout – můžete vytvořit zázrak a moc neutratíte.

Husté a krémové

Rajčatová s nivou

(4 porce)

1,5 kg zralých rajčat bez semínek (nakrájených na čtvrtky), 2 nasekané nebo prolisované stroužky česneku, 30 ml/2 lžíce rostlinného oleje nebo másla, 1 nakrájený pórek, 1 nakrájená cibule, 1,2 l kuřecího vývaru, 115 g sýru typu niva nadrobeného na kousky, 45 ml/3 lžíce smetany ke šlehání, několik velkých lístků čerstvé bazalky nebo 1–2 snítky čerstvé petrželky plus další na zdobení, 175 g slaniny na ozdobení – opražené a nasekané na kousky, sůl, čerstvě mletý pepř

1) Troubu předehřejeme na 300 °C. Rajčata vložíme do mělké zapékací mísy. Posypeme česnekem, posolíme a opepříme. Dáme do trouby a pečeme 35 minut.

2) Ve velkém hrnci rozpálíme máslo nebo olej. Přidáme pórek, mrkev a jemně osolíme a opepříme. Za častého míchání restujeme nad malým plamenem asi 10 minut do měkka.

3) Přidáme vývar a pečená rajčata. Přivedeme k varu, snížíme teplotu, přiklopíme a zvolna vaříme asi 20 minut.

4) Přidáme nivu, smetanu a bazalku nebo petrželku. Nalijeme do kuchyňského robota nebo do mixéru a rozmixujeme dohladka. Je-li třeba, po částech. Ochutnáme a případně dochutíme.

5) Polévku opět ohřejeme, ale nevaříme. Podáváme ozdobenou slaninou a čerstvými bylinkami.

Výraznou chuť rajčat intenzivní chuť nivy skvěle vyvažuje.

Krémová z červených paprik

(4 porce)

4 červené papriky (kapie), 25 g/2 lžíce másla, 1 nakrájená cibule, 1 snítka čerstvého rozmarýnu, 1,2 l kuřecího nebo slabšího zeleninového vývaru, 45 ml/3 lžíce rajčatového protlaku, 120 ml/ 1,2 kelímku smetany ke šlehání, mletá paprika, sůl, čerstvě mletý pepř

1) Předehřejeme gril. Papriky poklademe na grilovací rošt a grilujeme, při tom pravidelně otáčíme, dokud slupky nezčernají. Pak papriky vložíme do sáčků, které neprodyšně uzavřeme. Necháme 20 minut stranou.

2) Z paprik oloupeme zčernalou slupku.

3)Podélně je rozpůlíme a odstraníme stopku, vlákna a semínka. Dužinu nakrájíme nahrubo.

4) V hluboké pánvi rozehřejeme máslo. Přidáme cibuli a rozmarýn a restujeme na malém plameni asi 5 minut. Rozmarýn vyjmeme a vyhodíme.

5) K cibuli přidáme papriky a vývar, přivedeme k varu a zvolna vaříme 15 minut. Vmícháme rajčatový protlak a poté polévku rozmixujeme nebo propasírujeme do hladka.

6) Přimícháme polovinu smetany a dochutíme paprikou, pepřem, případně solí.

7) Polévku servírujeme teplou nebo studenou, ozdobenou zbylou smetanou rozmíchanou lehce po povrchu a posypanou špetkou papriky.

Grilováním získávají papriky nasládlou uzenou chuť, která se značně liší od chuti čerstvých nebo vařených paprik. V této sametově hebké polévce jsou vynikající.

Pikantní

Thajská kuřecí

(4 porce)

15 ml/1 lžíce rostlinného oleje, 1 stroužek česneku na jemno, 2 nakrájená kuřecí prsa bez kůže a bez kostí, 2 lžičky mleté kurkumy, ¼ lžičky pálivého chilli koření, 75 g/půl hrnku kokosového másla, 900 ml horkého kuřecího vývaru, 2 lžíce citronové nebo limetkové šťávy, 2 lžíce arašídového másla s kousky arašídů, 50 g čínských vařených nudlí nalámaných na kousky, 1 lžíce nasekané jarní cibulky, 1 lžíce nasekaného čerstvého koriandru, sůl, čerstvě mletý pepř, sušený strouhaný kokos na ozdobení, čerstvé červené chilli papričky nasekané na jemno.

1) V hrnci rozpálíme olej, na kterém 1 minutu smažíme česnek. Přidáme kuře a koření. Smažíme 3–4 minuty, přitom mícháme.

2) Kokosové máslo nalámeme do horkého kuřecího vývaru a mícháme, dokud se nerozpustí. Vývar nalijeme na kuřecí prsa a přidáme citronovou šťávu, arašídové máslo a čínské nudle.

3) Přiklopíme a vaříme 15 minut na mírném plameni. Přidáme jarní cibulku a čerstvý koriandr, dobře osolíme a opepříme a necháme ještě 5 minut povařit.

4) Mezitím na pánvičce asi 2 minuty opražíme chilli koření a strouhaný kokos, dokud kokos mírně nezhnědne. Při tom mícháme.

5) Polévku nalijeme do misek a podáváme ozdobenou praženým kokosem a chilli.

Vychutnejte si typickou chuť thajské kuchyně, kombinující česnek, kokos, citron a chilli.

S velkými kousky

Ribollita

(6–8 porcí)

45 ml/3 lžíce olivového oleje, 2 nasekané cibule, 2 mrkve nakrájené na kolečka, 4 rozmačkané stroužky česneku, 2 jemně nakrájené řapíky celeru, 1 očištěná a nasekaná bulva fenyklu, 2 velké cukety nakrájené na tenké plátky, 400 g nakrájených konzervovaných rajčat, 2 polévkové lžíce pesta (domácího nebo koupeného), 900 ml zeleninového vývaru, 400 g slitých konzervovaných bílých fazolí nebo fazolí borlotti, sůl, čerstvě mletý pepř

Příloha: 450 g čerstvého špenátu, 1 lžíce extra panenského olivového oleje plus trochu na pokapání, 6–8 plátků bílého chleba, hoblinky parmezánu

1) Ve velkém hrnci rozpálíme olej. Vložíme cibuli, mrkev, česnek, celer a fenykl a zlehka restujeme 10 minut. Přidáme plátky cukety a restujeme další 2 minuty.

2) Přidáme rajčata, pesto, vývar a fazole a přivedeme k varu. Snížíme teplotu a zvolna vaříme 25–30 minut, dokud zelenina nezměkne. Ochutíme solí a čerstvě mletým pepřem.

3) Před podáváním 2 minuty restujeme na oleji špenát, dokud nepustí šťávu. Dáme jej na chléb v talířích a přelijeme polévkou. Podáváme s olivovým olejem na pokapání a parmazánem na posypání.

Ribollita je podobná minestrone, ale místo těstovin jsou v ní fazole. V Itálii se tradičně nalévá na plátek chleba, ale můžete jej vynechat, aby byla polévka lehčí.

Balkánská z cizrny

(4–6 porcí)

500 g cizrny namočené přes noc, 2 l zeleninového vývaru, 3 větší brambory nakrájené na větší kousky, 50 ml olivového oleje, 225 g listového špenátu, sůl, čerstvě mletý pepř, pikantní klobása

1) Cizrnu scedíme a propláchneme studenou vodou. Nasypeme ji do hrnce k zeleninovému vývaru. Přivedeme k varu, snížíme teplotu a necháme asi hodinu zvolna povařit.

2) Přidáme brambory, olivový olej, osolíme a opepříme. Brambory vaříme 20 minut do měkka.

3) Asi 5 minut před koncem vaření přidáme špenát a případně klobásu nakrájenou na kolečka. Podáváme na nahřátých talířích.

Na Balkáně patří cizrna mezi základní potraviny, protože je chutná a dobře zasytí.

Z jednoho hrnce

Galský vývar

(4 porce)

450 g uzené šunky v celku, 2 bobkové listy, 2 cibule nakrájené na kolečka, 1,5 l studené vody, 2 lžičky mleté papriky, 645 g brambor nakrájených na větší kousky, 225 g brukve, 400 g konzervovaných bílých fazolí nebo fazolí cannellini slitých, sůl, čerstvě mletý pepř

1) Šunku namočíme přes noc do studené vody. Potom ji s bobkovými listy a cibulí vložíme do velkého hrnce a stejnou vodou přelijeme.

2) Přivedeme k varu, snížíme teplotu a mírně vaříme asi hodinu a půl do měkka. Během vaření by voda v hrnci neměla vzkypět.

3) Vodu slijeme a necháme trochu vychladnout. Z masa odřízneme kůži a případný tuk a nakrájíme na malé kousky. Dáme zpět do hrnce spolu s mletou paprikou a bramborami. Přikryjeme a necháme 20 minut povařit.

4) Z brukví odkrojíme vršky. Listy srolujeme a nakrájíme na nudličky. Brukev a fazole vložíme do hrnce a mírně vaříme asi 10 minut. Ochutíme solí a čerstvým pepřem a teplé podáváme.

Tip: Uzenou šunku lze nahradit uzeným kolenem.

Tato lahodná sytá polévka je velmi podobná hustým vývarům typickým pro chladnější oblasti.

Pokud jste fandové polévek a rádi byste si rozšířili repertoár, neměla by vám uniknout publikace autorky Debry Mayhewové Hřejivé polévky pro tělo i pro duši, kterou vydalo nakladatelství IKAR.

Text Podle knihy Debry Mayhewové Hhřejivé polévky pro tělo i duši nakl. IKAR upravila Eva Hořánková

Foto Nakladatelství IKAR

Štítky:
Předchozí článek
Související články
23.4.2025
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž na sklenicích vytvoří šedé mapy anebo dekor nenávratně
16.4.2025
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup Z mouky, másla, soli, cukru, droždí, mléka, vanilkového cukru a žlout
14.4.2025
Receptů na velikonočního beránka je mnoho, ale tento je ten pravý babičkovský. Ostatně Velikonoce se nezadržitelně blíží, tak je na něj vhodný čas. Suroviny 5 vajec 200 g krupicového cukru 200 g hladké mouky 20 g másla 20 g másla na vymazání formy strouhanka na vysypání formy Postup Vejce a cukr vyšleháme nad párou do zhoustnutí, poté stáhneme z tepla a stále šleháme n
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
epochaplus.cz
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte
Rohlik.cz představuje „Xtra“: nový standard v online nakupování potravin. To nejlepší posunuté ještě o level dál.
iluxus.cz
Rohlik.cz představuje „Xtra“: nový standard v online nakupování potravin. To nejlepší posunuté ještě o level dál.
Rohlik Group dnes oficiálně spouští Rohlík Xtra, svůj dosud nejambicióznější věrnostní program. Nahrazuje tak dosavadní klub Premium něčím výrazně silnějším. Xtra není jen vylepšením. Je to všechno, c
Tajné schůzky Randové se ženatým Svobodou?
nasehvezdy.cz
Tajné schůzky Randové se ženatým Svobodou?
Neříká se nadarmo, že v práci vzniká spousta nových lásek. Možná se podobný osud právě děje hvězdě seriálu Ulice Martině Randové (53). Není tajemstvím, že jejím seriálovým partnerem je sympatický Vá
Byl předlohou Bruncvíka rival císaře Barbarossy?
historyplus.cz
Byl předlohou Bruncvíka rival císaře Barbarossy?
Kdysi dávno vládl českým zemím bájný kníže Žibřid, který jim prý získal do znaku orlici. Jeho synovi Bruncvíkovi to ale nestačilo. Zatoužil po něčem mnohem reprezentativnějším. Vydal se proto na cesty, aby Čechám zajistil důstojnější symbol. Alespoň tak líčí původ lva v našem státním znaku spisovatel Alois Jirásek. Kde se pro svou pověst inspiroval? Mohla
Cikádová apokalypsa 2025: Do USA míří miliardy hmyzích hlasů
21stoleti.cz
Cikádová apokalypsa 2025: Do USA míří miliardy hmyzích hlasů
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací period
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Starobylé pražské čtvrti, rejdiště přízraků
enigmaplus.cz
Starobylé pražské čtvrti, rejdiště přízraků
Pražská Malá Strana se strašidly a duchy hemží zřejmě ještě o něco více než jiná starobylá místa. Například na Maltézském náměstí se prý v Nostickém paláci zjevuje neklidně vyhlížející muž s velkým kl
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
epochalnisvet.cz
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip,
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Minimalistická vila v zalesněné krajině
rezidenceonline.cz
Minimalistická vila v zalesněné krajině
Zelené údolí, na jehož svahu by člověk spíše očekával srub, svítí bílá vila. Některé její linie kopírují terén, což přispívá k tomu, že se stává harmonickou součástí neporušené přírody. V přívětivé krajině Dolního Rakouska, kterou po tisíciletí modeloval tok Dunaje, si mladý manželský pár zvolil svůj prostor pro život. Blízko Klosterneuburgu, nedaleko Vídně, a přesto vzdálený od
Ledová královna konečně roztála
skutecnepribehy.cz
Ledová královna konečně roztála
Po manželově smrti pro mě nastalo truchlivé období, trvalo nekonečně dlouho. Myslela jsem, že to tak bude už napořád, ale mýlila jsem se. Manžel byl o dvacet let starší. Rodiče a kamarádky mě varovali, abych si o tolik staršího muže nebrala, že to nedopadne dobře. V jistém ohledu měli pravdu. Můj muž, když mi bylo padesát, zemřel. Neměli jsme
Vajíčkové nadělení: Sekaná s „nekonečným“ vejcem
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Sekaná s „nekonečným“ vejcem
Sekaná plněná vejci natvrdo je skvělou večeří. Podávejte ji nakrájenou na plátky se zeleninovou oblohou a bramborem nebo chlebem. Potřebujete: ✿ 2 rohlíky ✿ mléko ✿ 1 kg mletého masa ✿ 1 cibuli ✿ 4 stroužky česneku ✿ 3 syrová vejce ✿ 4 vejce natvrdo ✿ sůl, pepř ✿ 2 lžičky majoránky ✿ hrst čerstvé petrželky ✿ 4 plátky másla 1. Pečivo nakrájejte na kostičky do