V každé rodině se určité nemoci vyskytují častěji. Znamená to, že kvůli společným genům s našimi příbuznými jimi musíme také onemocnět? Naštěstí ne, geny nejsou osud.
Dědičnost je pouze jedním z faktorů, které mají vliv na zdravotní stav. Podstatná je souhra vícerých okolností, především toho, co jíme, jak dobře spíme, kolik máme pohybu a zda nás nezatěžuje přemíra stresu.
I geny se mění
Podle odborníků nejsou geny zděděné od rodičů něčím neměnným, s čím se musíme smířit. Příroda to totiž zařídila chytře, když vymyslela, že působení genů mohou do jisté míry měnit vlivy z okolního prostředí i z těla.
To znamená, že zdravá strava, kvalitní spánek či meditace pouze nezmírňují sklon k určitým nemocem, ale že mají také schopnost částečně ovlivňovat geny. Na druhou stranu však může být tento účinek na geny i negativní, například při působení dlouhodobého stresu.
Signály stárnutí
Teď nejde o ty vnější a zjevné, stárnutí signalizují i změny v buňkách. S věkem se totiž zkracují okrajové části chromozomů (tzv. telomery). Ty působí jako jakási ochrana genetické informace.
Nejdelší je tato část chromozomů u novorozenců, v průběhu života se pak neustále zkracuje, což se projevuje právě stárnutím buněk. Tento proces značně urychluje stres, takže je dobré se mu co nejvíce vyhýbat. Dobrou zprávou naopak je, že zkracování telomer můžeme zpomalit.
Co pomáhá:
* Pravidelná meditace
Stačí se každý den na chvíli v tichu posadit a snažit se zklidnit mozek plný myšlenek, plánů a emocí.
* Vitamin D
Nedostatek tohoto vitaminu je u nás bohužel poměrně častý. Doplnit ho lze vydatným pobytem na slunci a potravinami, jako jsou játra, vejce či tučné ryby.
*Betakaroten
Bohatým zdrojem je mrkev, mango či paprika.
*Káva
Z hlediska ochrany proti zkracování telomer je jednoznačně prospěšná. Podle závěrů různých studií má také pozitivní vliv na zlepšení paměti, schopnost soustředění a vyjadřování se.
*Jahody, borůvky, hroznové víno, brokolice, rajčata
Obsahují mnoho důležitých vitaminů, minerálů a dalších látek zpomalujících stárnutí.
Jídlem proti civilizačním chorobám
Mezi zmíněné látky zpomalující stárnutí patří hlavně polyfenoly, na něj je bohatá rostlinná strava, ovoce i zelenina. Mají výrazné antioxidační účinky a chrání buňky i geny před poškozením.
Podle různých studií může konzumace potravin obsahujících polyfenoly snížit riziko mnoha chorob, jako je deprese, osteoporóza, demence, rakovina, vysoký krevní tlak či ateroskleróza.
Co jíst a pít:
– různé druhy ovoce, jako jsou jablka, meruňky, borůvky, třešně, jahody, černý rybíz, ostružiny, maliny, hroznové víno
– ze zeleniny především kapustu, cibuli, rajčata a hlávkový salát
– černý i zelený čaj
– kakao ve formě prášku a i jako vysokoprocentní čokoládu
– vlašské ořechy
Nebezpečný stres
Stres bývá často tou poslední kapkou, která při ostatních nepříznivých vlivech vyvolá nástup onemocnění. Pozor by si na něj měli dávat také nastávající maminky.
Podle studií se u dětí matek, které byly v těhotenství vystaveny nadměrnému stresu, častěji vyskytuje astma, autismus či porucha pozornosti ADHD.
Pozitivní vliv meditace
Závěry studií zkoumající vliv meditací na zdravotní stav přišly s pádnými argumenty, proč tuto relaxační techniku zapojit do každodenního života.
U lidí, kteří pravidelně meditují, se snižuje aktivita genů, které jsou zapojeny do zánětlivých a stresových reakcí. Ovlivnění funkce genů vede také ke snížení rizika rakoviny a k lepšímu stavu telomer.
Dědičnost rakoviny
Jak je to vlastně s dědičností rakoviny? Odborníci uvádějí, že dědičný původ lze vysledovat asi u 5 až 8 % případů rakoviny. Zbytek souvisí s náhodnými změnami (tedy mutacemi) v genech, které se v těle nahromadily v průběhu života. Z toho důvodu také nádorových onemocnění přibývá s věkem.
Co sníží riziko vzniku rakoviny:
Potraviny bohaté na selen – podle vědců souvisí nedostatek selenu v potravě s vyšším rizikem rakoviny. Velkým zdrojem selenu jsou para ořechy, tuňák, vejce či hovězí maso.
Petržel – nať obsahuje silice, které mají protinádorový účinek. Petržel navíc působí proti otokům a má protizánětlivé účinky.
Borůvky – výrazně potlačují účinek látek, které vyvolávají vznik mutací.
Kiwi – vědci zjistili, že podporuje buňky při opravě poškozených genů, a navíc působí jako silný antioxidant.
Probiotika – nejenom že zlepšují stav střevní mikroflóry, ale také působí proti škodlivinám z potravin, které dovedou v buňkách vyvolat mutace a tím rozvoj rakoviny.
Foto: Shutterstock