Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou.
Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk.
Které potraviny bychom měli jíst, abychom měli těchto vitamínů nové generace (jak se jim říká) dostatek?
Obranný štít
Teprve docela nedávno vědci zjistili, jak nesmírně důležité jsou fytonutrienty pro naše zdraví. Najdeme je téměř ve všech druzích ovoce, zeleniny a zelených potravin. Dodávají jim intenzivní barvu, vůni i chuť.
A slouží pro ně doslova jako obranný štít, jenž je chrání proti všem hrozbám. Proti chorobám, ale také proti pesticidům, radioaktivnímu znečištění, ultrafialovému záření. Proti suchu i tropickým vedrům.
Proti hmyzu, bakteriím, houbám… A jak se nově zjišťuje, dokážou chránit i člověka.
Možné odchylky
Vědecké studie již jsou schopné prokázat mnoho pozitivních vlastností fytonutrientů, kterými chrání náš organismus. Ovšem účinek závisí na množství těchto látek, které jsou v rostilnách obsaženy. A to se odvíjí od mnoha faktorů. Ovlivňují ho:
* druh ovoce, zeleniny a dalších nositelů těchto „nových“ vitaminů, ne všechny látky se vyskytují ve všem
* podmínky, které měla rostlina k dispozici při svém růstu
* období, v němž plody jíme
Jak pomáhají našemu zdraví
Účinky na naše tělo se stále zkoumají. Už teď jsou ale k dispozici zajímavé studie. Co například dokážou fytonutrienty zvládnout?
* Snižují krevní tlak.
* Zlepšují zrak a chrání oči (borůvky, jahody, černý rybíz a červené víno).
* Snižují záněty v těle (červené víno, hroznové šťávy, brusinky a kakao. A také citrusy).
* Snižují „špatný“ cholesterol.
* Chrání buňky a zabraňují jejich poškození (rajčata, mrkev, sladké brambory…).
Neloupat, nevařit
Existuje na 25 tisíc druhů fytonutrientů. Všechny jsou v zelenině i ovoci schované těsně pod slupkou. Proto, pokud to jen trochu jde, zeleninu neloupejte, jen ji důkladně očistěte. Některé ovoce lze také jíst se slupkou.
Určitě slupky nezbavujte jablka ani hrušky, někdo neloupe ani kiwi. Také zkuste část své denní porce ovoce a zeleniny připravovat bez tepelné úpravy. Jejich dalšími známými zdroji jsou semínka, ořechy, fazole a čaj – zelený i černý. I ty zařaďte do svého jídelníčku.
Některé složky zblízka
Z fytonutrientů si pojďme některé přiblížit a seznámit se s nimi víc.
Flavonoidy
Patří k těm nejvíc důležitým látkám a mají celou řadu prospěšných účinků.
* kde je najdete: nachází se téměř v každém ovoci a zelenině. Společně s karotenoidy jsou zodpovědné za zbarvení ovoce. Jsou největší skupinou fytonutrientů, existuje jich více než 6000 druhů.
* jak působí: pozitivně ovlivňují fungování buněk a mozku, mají antioxidační vlastnosti a jsou schopné pohlcovat ultrafialové záření, regulují hladinu krevního cukru, chrání kůži, podporují dlouhověkost…
Karotenoidy
Určitě je znáte. Nejrozšířenějším je beta−karoten, který je největším zdrojem provitaminu A.
* kde je najdete: především ve žluté, oranžové a zelené listnaté zelenině a ovoci (mrkev, rajčata, papriky, kapusta, špenát, brokolice, salát, pomeranče, meruňky, broskve, nektarinky…). Čím je barva ovoce či zeleniny intenzivnější, tím více obsahuje beta−karotenu.
* jak působí: pečuje o pokožku, působí proti volným radikálům, díky beta-karotenu dokáže střevo vstřebávat tuky.
Resveratrol
Přezdívá se mu elixír mládí. Přesto právě tato látka je stále ve stadiu zkoumání a zpřesňování účinků.
* kde ho najdete: ve slupkách a jadérkách hroznového vína a černého rybízu, dále v borůvkách, moruších a ve slupkách grapefruitu. Obsahuje ho také červeném víno a mošt z modrých odrůd hroznů.
* jak působí: protizánětlivě a také jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, Alzheimerovy choroby a cukrovky.
Všeho s mírou
Už dnes všichni víme, že náš organismus potřebuje ke zdárnému fungování rozmanitost. Ale můžeme tohle pravidlo také otočit. A říct, že všeho moc škodí.
Proto podpořte své zdraví a vitalitu tím, že využijete maximum všeho, co nám příroda nabízí, a to v přiměřeném množství a ve správné kuchyňské úpravě. Tak, aby naše tělo mělo prospěch ze široké škály všech účinných látek.
Neznamená to určitě, že se teď vrhnete na zeleninu a ovoce, budete ji jíst obrovské množství a vynecháte ve svém jídelníčku ostatní složky. Strava by měla být přirozená a hlavně vyvážená. Jen tak bude opravdu zdravá.
Zdroj: rehabilitace; poradnaprozdravi
Foto: Shutterstock