Domů     Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
14.3.2024

Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda.

I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu věc je potřeba myslet, a tou je zdraví. Takže až budete příště nakupovat, zkuste vybírat chytře.

Běžně používané čisticí a úklidové přípravky většinou obsahují spoustu chemických látek, které mohou být pro organismus toxické: karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu a neurotoxiny. Jsou také mnohdy příčinou různých alergií.

A ještě k tomu znečišťují povrchové vody. I proto sáhněte spíš po těch ekologických, které využívají povrchově aktivní látky pocházející z obnovitelných rostlinných zdrojů a jsou šetrnější k naší planetě i zdraví.

To, že by fungovaly hůře než ty agresivní, je jenom pověra. Ale přece jen jsme se o tom chtěli přesvědčit na vlastní oči i pokožku, a tak jsme sáhli po některých výrobcích firmy FROSCH a vyzkoušeli je.

Čistič na kuchyně s přírodní sodou

Že je soda v kuchyni a nejen v ní neocenitelný pomocník, ví každá hospodyňka. Ale práce s práškem je docela nepohodlná, a navíc se občas vysype nebo dostane, kam nemá, a spotřebujeme ho zbytečně mnoho. I proto nás zaujal tenhle čistič.

To, že je v recyklovatelné lahvi, která se navíc dá použít opakovaně, ostatně stejně jako všechny přípravky firmy Frosch, je samozřejmě bonus navíc, ale skvělé je, že má láhev rozprašovač, takže se přípravek dostane přesně tam, kam potřebujete, a navíc ho můžete použít i v blízkosti potravin.

Podle návodu je potřeba ho jen nastříkat na znečištěnou plochu, nechat krátce působit, utřít vlhkým hadříkem nebo umýt a pak vysušit suchým hadrem.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Na pracovní desce, která byla mírně znečištěná po předchozím vaření i trochu mastná. S použitím přípravku jsme ji vyčistili naprosto bez námahy stejně jako dlaždičky za sporákem. Skvěle odmastil i varnou desku. Fungoval dobře i na vnitřek mikrovlnné trouby.

Čistič vodního kamene s malinovým octem

Boj s vodním kamenem je v domácnosti téměř nekonečný, i když uklízíte často, jeho usazování se nevyhnete. Zejména na méně přístupných místech okolo vodovodních baterií, na dlaždičkách i ve sprchovém koutě. A s tím by vám měl pomoci přípravek s octem s vůní malin.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Samozřejmě v koupelně. Začali jsme baterií u umyvadla. Zejména na hůře přístupném místě za ní byla vrstvička vodního kamene silnější. Ale vyčistili jsme ji během dvou minut. Stačilo přípravek nechat chvilku působit a pak setřít hadříkem.

Za větší oříšek jsme považovali hlavici sprchy, ale i tady se ukázalo, že si s ní prostředek poradí. Trvalo to o malinko déle, museli jsme ho nanést opakovaně, ale výsledek byl ohromující. S dlaždičkami si pak poradil naprosto hravě. Za bonus lze považovat malinovou vůni, která je docela příjemná a nevtíravá.

Univerzální octový čistič

Při normálním znečištění výrobce doporučuje aplikovat 60 ml na 5 litrů vody. Při silnějším se může dávkovat nezředěný, nechat působit a dobře opláchnout vodou.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Do teplé vody jsme přidali trochu čističe a promíchali. Vyzkoušeli jsme ho na kuchyňské keramické desce, nerezovém dřezu, v koupelně na umyvadle, setřeli dlažbu. Koncentrovaný pak na baterii v kuchyni. Vše bylo krásně čisté za chvilku.

Určitě bychom tento prostředek právě kvůli tomu, že je univerzální, doporučili, protože nahradí spoustu dalších, na které třeba už ve skříňce nemáte místo.

Čisticí krém levandule

Obsahuje mramorovou moučku a výtažky z levandule. Je určený pro keramické, smaltované a skleněné a nerezové povrchy. Využijete jej také na čištění varných desek.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Samozřejmě v kuchyni. Skvěle pomohl vyčistit dlaždičky za sporákem, na kterých se usadily kapky tuku po smažení. Vyčistit nerezový dřez opravdu dokonale trvalo jen pár minut. Trochu jsme se obávali levandulové vůně, ale je příjemná a nevtíravá.

Ale pokud byste ji z nějakého důvodu nechtěli, Frosch vyrábí i prostředky s vůní citrusovou nebo pomerančovou.

Čistič na dřevo

Dřevěný nábytek je krásný, ale každý, kdo má nějaký kousek doma, ví, že je o něj potřeba pečovat. I proto jsme byli zvědaví na přípravek, který slibuje nejen péči, ale i vyčištění skvrn od vína, oleje či voskových pastelek.

Použít ho můžete zředěný s vodou jako čistič nebo v původní koncentraci. Dřevo pak má být vyživené, odolnější proti vodě a nečistotám a co je důležité, zabrání vysušování a tím i vzniku prasklin.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Na dřevěném psacím stole a knihovně. Tady jsme skvrny odstraňovat nemuseli, ale ošetřili jsme všechny plochy prostředkem v původní koncentraci a mírně vyleštili. S výsledkem jsme byli spokojeni. Vyčistili jsme i dřevěné židle s čalouněním.

Skvělé je, že prostředek má hustší konzistenci, takže nesteče, kam nechcete. Na dřevěné pracovní desce v kuchyni jsme ho použili zředěný a odvedl také skvělou práci, podařilo se vyčistit i několik starších skvrn.

Foto Shutterstock, redakce

reklama
Související články
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
20.3.2024
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy savého papíru, na který rozložíte rost
reklama
reklama
Šikovné tipy
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn