Domů     Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
14.3.2024

Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda.

I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu věc je potřeba myslet, a tou je zdraví. Takže až budete příště nakupovat, zkuste vybírat chytře.

Běžně používané čisticí a úklidové přípravky většinou obsahují spoustu chemických látek, které mohou být pro organismus toxické: karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu a neurotoxiny. Jsou také mnohdy příčinou různých alergií.

A ještě k tomu znečišťují povrchové vody. I proto sáhněte spíš po těch ekologických, které využívají povrchově aktivní látky pocházející z obnovitelných rostlinných zdrojů a jsou šetrnější k naší planetě i zdraví.

To, že by fungovaly hůře než ty agresivní, je jenom pověra. Ale přece jen jsme se o tom chtěli přesvědčit na vlastní oči i pokožku, a tak jsme sáhli po některých výrobcích firmy FROSCH a vyzkoušeli je.

Čistič na kuchyně s přírodní sodou

Že je soda v kuchyni a nejen v ní neocenitelný pomocník, ví každá hospodyňka. Ale práce s práškem je docela nepohodlná, a navíc se občas vysype nebo dostane, kam nemá, a spotřebujeme ho zbytečně mnoho. I proto nás zaujal tenhle čistič.

To, že je v recyklovatelné lahvi, která se navíc dá použít opakovaně, ostatně stejně jako všechny přípravky firmy Frosch, je samozřejmě bonus navíc, ale skvělé je, že má láhev rozprašovač, takže se přípravek dostane přesně tam, kam potřebujete, a navíc ho můžete použít i v blízkosti potravin.

Podle návodu je potřeba ho jen nastříkat na znečištěnou plochu, nechat krátce působit, utřít vlhkým hadříkem nebo umýt a pak vysušit suchým hadrem.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Na pracovní desce, která byla mírně znečištěná po předchozím vaření i trochu mastná. S použitím přípravku jsme ji vyčistili naprosto bez námahy stejně jako dlaždičky za sporákem. Skvěle odmastil i varnou desku. Fungoval dobře i na vnitřek mikrovlnné trouby.

Čistič vodního kamene s malinovým octem

Boj s vodním kamenem je v domácnosti téměř nekonečný, i když uklízíte často, jeho usazování se nevyhnete. Zejména na méně přístupných místech okolo vodovodních baterií, na dlaždičkách i ve sprchovém koutě. A s tím by vám měl pomoci přípravek s octem s vůní malin.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Samozřejmě v koupelně. Začali jsme baterií u umyvadla. Zejména na hůře přístupném místě za ní byla vrstvička vodního kamene silnější. Ale vyčistili jsme ji během dvou minut. Stačilo přípravek nechat chvilku působit a pak setřít hadříkem.

Za větší oříšek jsme považovali hlavici sprchy, ale i tady se ukázalo, že si s ní prostředek poradí. Trvalo to o malinko déle, museli jsme ho nanést opakovaně, ale výsledek byl ohromující. S dlaždičkami si pak poradil naprosto hravě. Za bonus lze považovat malinovou vůni, která je docela příjemná a nevtíravá.

Univerzální octový čistič

Při normálním znečištění výrobce doporučuje aplikovat 60 ml na 5 litrů vody. Při silnějším se může dávkovat nezředěný, nechat působit a dobře opláchnout vodou.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Do teplé vody jsme přidali trochu čističe a promíchali. Vyzkoušeli jsme ho na kuchyňské keramické desce, nerezovém dřezu, v koupelně na umyvadle, setřeli dlažbu. Koncentrovaný pak na baterii v kuchyni. Vše bylo krásně čisté za chvilku.

Určitě bychom tento prostředek právě kvůli tomu, že je univerzální, doporučili, protože nahradí spoustu dalších, na které třeba už ve skříňce nemáte místo.

Čisticí krém levandule

Obsahuje mramorovou moučku a výtažky z levandule. Je určený pro keramické, smaltované a skleněné a nerezové povrchy. Využijete jej také na čištění varných desek.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Samozřejmě v kuchyni. Skvěle pomohl vyčistit dlaždičky za sporákem, na kterých se usadily kapky tuku po smažení. Vyčistit nerezový dřez opravdu dokonale trvalo jen pár minut. Trochu jsme se obávali levandulové vůně, ale je příjemná a nevtíravá.

Ale pokud byste ji z nějakého důvodu nechtěli, Frosch vyrábí i prostředky s vůní citrusovou nebo pomerančovou.

Čistič na dřevo

Dřevěný nábytek je krásný, ale každý, kdo má nějaký kousek doma, ví, že je o něj potřeba pečovat. I proto jsme byli zvědaví na přípravek, který slibuje nejen péči, ale i vyčištění skvrn od vína, oleje či voskových pastelek.

Použít ho můžete zředěný s vodou jako čistič nebo v původní koncentraci. Dřevo pak má být vyživené, odolnější proti vodě a nečistotám a co je důležité, zabrání vysušování a tím i vzniku prasklin.

Kde jsme ho vyzkoušeli?

Na dřevěném psacím stole a knihovně. Tady jsme skvrny odstraňovat nemuseli, ale ošetřili jsme všechny plochy prostředkem v původní koncentraci a mírně vyleštili. S výsledkem jsme byli spokojeni. Vyčistili jsme i dřevěné židle s čalouněním.

Skvělé je, že prostředek má hustší konzistenci, takže nesteče, kam nechcete. Na dřevěné pracovní desce v kuchyni jsme ho použili zředěný a odvedl také skvělou práci, podařilo se vyčistit i několik starších skvrn.

Foto Shutterstock, redakce

reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,