Že nevíte, co to je? Jedná se o italský pečený chlebový výrobek s těstem podobným pizze. Může se použít jako příloha k mnoha jídlům, základ na pizzu nebo jako sendvičový chléb.
V čem je focaccia výjimečná? Hospodyňky nejen v Itálii si při její přípravě dávají záležet a s fantazií tento pokrm zdobí. Přestože se jí také přezdívá chléb chudých, rozhodně na to nedejte a focacciu vyzkoušejte.
Získáte další výborný recept, který zajímavým způsobem obohatí jídelníček vaší rodiny.
Je víc nakynutá
Těsto na focacciu je hodně podobné těstu na pizzu. Vlastně je jejím předchůdcem, patří mezi nejstarší druhy plochého chleba. Oproti pizze je focaccia vyšší, protože obsahuje více kypřidel a mnohem víc tak nakyne. Tradičně mívá tvar obdélníku nebo čtverce.
* K výrobě se nejčastěji používá mouka, olej, voda, sůl a droždí.
* Přidávají se také bylinky, sýr, sezonní zelenina. Těsto se pak na plechu před upečením různě zdobí.
* Vedle slaných receptů existují i sladké. Při nich se těsto lehce posype cukrem a přidávají se rozinky, med a jiné sladké přísady.
* Vybrat si můžete od těch nejjednodušších receptů až po náročné, které vyžadují několik hodin přípravy.
Důlky dělejte prstem
Aby se zamezilo tvoření bublin na povrchu těsta, mělo by se před vložením do trouby propíchnout na několika místech nožem. Tradičně se ale místo nože používá prst, kterým uděláte do těsta důlky.
Pak se mašlovačkou nanese olivový olej, díky kterému je focaccia vláčná a chutnější. Teprve poté se nechá těsto dokynout a dá se péct.
Základní recept
500 g hladké mouky * 400 ml teplé vody * ½ kostky čerstvého droždí (nebo 1 sáček sušeného) * sušená rajčata * olivy bez pecky * sůl * provensálské koření * olivový olej na polití
Příprava
1. Mouku vsypejte do mísy, přilijte vodu, osolte, přidejte droždí a vypracujte těsto (můžete použít i robot). Správné těsto by mělo být lepkavé, ale hladké a plné bublinek.
2. Sušená rajčata a olivy pokrájejte na menší kousky, nechte z nich okapat olej a spolu s provensálským kořením je přidejte do těsta.
3. Na teplém místě nechte pod utěrkou kynout.
Tip Paní domu: Mísu s těstem vložte do větší mísy, do které dejte trochu vroucí vody. Těsto vykyne dříve.
4. Když je těsto vykynuté, opatrně ho vložte na plech vyložený pečicím papírem. Pomozte si tím, že si ruce pomoučníte, aby se vám na ně těsto při manipulaci nelepilo. Utvořte tvar obdélníku tak, aby mělo těsto výšku kolem 2,5–3 cm. Pod utěrkou nechte ještě asi 10 minut kynout.
5. Poté udělejte do těsta prstem dolíčky a naneste na něj olivový olej. Nakonec můžete ještě slabě osolit. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 20 minut. Hotová focaccia by měla mít zlatavou barvu.
Tip Paní domu: Pokud budete péct focacciu pod pokličkou, bude to trvat déle, ale zase vám víc nabude do výšky.
Dovnitř, nebo nahoru?
Variant na focacciu je více. Suroviny můžete zamíchat přímo do těsta, pak je focaccia vyšší. Těsto bude krásně ochucené. Nebo suroviny vyskládáte navrch těsta a pak bude hotový chléb nižší.
Nezkušeným kuchařkám mohou u druhé varianty suroviny oschnout nebo se připálit. V horším případě při kynutí v troubě úplně z těsta odpadnout.
S karamelizovanou cibulkou
Suroviny
¾ šálku vody * 2 lžíce olivového oleje * 2 šálky chlebové mouky * 1 lžíce cukru * 1 lžička soli * ½ kostky čerstvého droždí * ¾ šálku strouhané mozzarelly * 2 lžíce strouhaného parmezánu
Na polevu z cibule
3 lžíce másla * 3 střední cibule * 2 stroužky česneku
Postup
1. Ze základních surovin (kromě sýrů) připravte těsto a dejte ho na teplé místo kynout.
2. Mezitím si připravte cibulový nálev. Na pánvi rozehřejte máslo, přidejte nadrobno nakrájenou cibuli a rozetřený česnek a míchejte tak dlouho, dokud nebude cibule hnědá a zkaramelizovaná (na nízkém plameni asi 15 minut).
3. Vykynuté těsto přendejte na plech s pečicím papírem a prstem (nebo obrácenou stranou vařečky) udělejte v těstu důlky. Cibulovou polevu natřete na těsto a navrch ho ještě stejnoměrně posypejte oběma sýry. Pečte v troubě asi 15–18 minut při teplotě kolem 200 °C. Podávejte ještě teplé.
Z bramborového těsta
Připravte si
2 brambory (asi 250 g) * 1 kostku čerstvého droždí * 1 a ½ šálku teplé vody * 300 g hladké mouky * 2 lžičky jemné mořské soli * 1 lžíce olivového oleje do těsta + 1 lžíce na plech * 1 lžička oregana * 2 zralá rajčata * hrubá sůl na posypání těsta
Jak na to
1) Brambory uvařte ve slupce doměkka, slupku oloupejte a brambory ještě teplé rozmačkejte.
2) Droždí rozpusťte ve větší míse v teplé vodě, přidejte rozmačkané brambory, mouku, sůl a lžíci oleje. Promíchejte ve vláčné těsto (můžete ho zpracovat i rukama) a dejte ho kynout na teplé místo.
2) Mezitím si zapněte troubu na 180 °C a nakrájejte rajčata na menší kousky.
3) Až je těsto nakynuté, přeneste ho na plech potřený zbytkem olivového oleje, nahoru položte rajčata a lehce je vtlačte do těsta. Posypte oreganem a hrubou solí. Pečte přibližně 45–60 minut.
Tip Paní domu: I do této focaccie můžete přidat olivy.
Zajímavost
* Název chleba je převzatý z římského: „panis focacius“, což byl plochý bochník chleba vařený na ohništi nebo pečený pod popelem. První chleby byly nekvašené a jednalo se jen o směs vody, mouky a soli.
* V historii byl chléb focaccia spojován s náboženskými obřady, hlavně se Štědrým večerem, a některými katolickými oslavami.
Foto: Shutterstock