Epilepsie je jedno z nejčastějších chronických neurologických onemocnění. Lidstvo ho zná už tisíce let, ale když přijde záchvat, pořád nás to děsí. A přitom stačí málo a nemocný člověk může žít plnohodnotný život.
Lidé si většinou myslí, že epileptický záchvat znamená bezvědomí a silné křeče. To ale není tak docela pravda, protože to je jen jeden z mnoha druhů záchvatů, kterými se epilepsie, lidově řečená padoucnice, projevuje.
Příčiny
Epileptický záchvat může dostat každý z nás kdykoliv v průběhu života, ale teprve poté, když se opakuje, začnou lékaři hovořit o nemoci. Ta si nevybírá, postihuje muže i ženy kterékoli rasy i věku.
Můžete jí onemocnět, když k tomu máte vrozené dispozice, to znamená, že někdo z vašeho rodu epilepsii měl nebo má. Vzniknout také může jako následek úrazu mozku, nádorů, cévních mozkových příhod, alkoholismu, užívání drog či zneužívání návykových léků.
Co může záchvat vyvolat
Nedostatek spánku, stres a únava, velmi hluboké dýchání, blikající světlo, nadměrný hluk či určitá zvuková frekvence hudby.
Záludnost
Epilepsie je záludná v tom, že její původ je v jednom z nejdůležitějších orgánů, v našem mozku.
Kromě nepředvídatelných záchvatů se projevuje i poruchami paměti a emocí, psychickými problémy, jako je úzkost a deprese, a ovlivňuje také rychlost rozhodování či plánování.
Koho postihují
Poprvé se epileptické záchvaty nejčastěji objeví u mladých lidí do 20 let. Jedná se obvykle o případy geneticky podmíněných epilepsií.
Ve středním věku se objevují velmi zřídka a v naprosté většině se jedná o alkoholiky, lidi s nepoznaným nádorem mozku, po úrazu, infekci apod. Ve stáří jsou epileptické záchvaty častější, protože obvykle bývají ovlivněné cévními změnami mozku.
Aura
Někteří postižení poznají, že přichází záchvat, díky tzv. auře. Je to několikavteřinový „zvláštní“ pocit.
Může se jednat o nepříjemný pocit kolem žaludku stoupající vzhůru do krku a hlavy, brnění, čichové či jiné vjemy, nebo poruchu citlivosti na jedné polovině těla.
Může to být i pocit, že se opakuje něco, co člověk již viděl, slyšel, nebo prožil, případně různé přeludy. Epileptická aura někdy sama končí, jindy pokračuje do epileptického záchvatu.
Typy záchvatů
Většina z nás zná z filmů, jak vypadají velké epileptické záchvaty. Ozve se výkřik, člověk se zhroutí na zem, upadá do bezvědomí, jeho svaly se napínají v křeči, která trvá několik desítek sekund, a pak ji vystřídají záškuby končetin.
Postižený lapavě dýchá, má pěnu u úst, často se pokouše, pomočí nebo pokálí, a když se probere, záchvat si většinou nepamatuje. Epileptických záchvatů je však celá škála.
Někdy se vyskytují v bdělém stavu, jindy ve spánku, někdy se vyznačují náhlou ztrátou svalového napětí nebo záškubem celého těla. Například děti (3-7 let) nebo dospívající zase postihují chvilkové záchvaty.
Projeví se krátkodobým nevnímáním, postižené dítě nereaguje ani neodpovídá. To často vede k obtížím ve škole, kdy učitel dítě mylně považuje za nepozorné.
Jak pomoci
V první řadě nepropadejte panice. Zachovejte klid, položte nemocného na bok, aby mu nezapadl jazyk, podložte pod něj něco měkkého a odstraňte z dosahu všechny předměty, o které by se mohl zranit.
Zbytečně s ním nehýbejte, pokud to není bezpodmínečně nutné, nesnažte se ho omezovat v pohybu a nedávejte mu nic do úst. Pokud se jedná o první záchvat, nebo došlo k poranění, volejte záchranku.
V případě ostatních záchvatů se snažte nemocného uklidnit a pak spolu vyhledejte lékařské ošetření.
Dá se vyléčit?
Epilepsie může sama odeznít, ale ve většině případů s ní člověk prožije celý život. Pokud se zahájí vhodná léčba, čeká vás plnohodnotný život s několika omezeními. Musíte pravidelně, pokud možno ve stejnou hodinu, užívat předepsaná antiepileptika.
Náhlé vysazení léčby může totiž zase vyprovokovat záchvat. Nutné je absolutně nepít žádný alkohol. U stabilizovaných epileptiků lze výjimečně povolit např. jedno malé pivo.
Nesmíte pracovat ve výškách, ve směnném provozu či u rotačních strojů, nesmíte řídit motorové vozidlo. Pouze v případě, že jste 2 roky bez záchvatů, může neurolog zákaz přehodnotit.
Vhodné je vyvarovat se i některých dráždivých látek, jako je např. yzop, rozmarýn, fenykl, šalvěj.
Kde najdete pochopení
Občanské sdružení EpiStop (www.episkop.cz), Společnost E (www.společnost-e.cz), Občanské sdružení EPI-RODINA a Skupina Mladých s Epilepsií (www.er-sme.cz) Česká liga proti epilepsii (www.clpe.cz).
Proč svatá?
Epilepsie je také známá jako svatá nemoc, protože jí trpěly některé biblické postavy. Jedním z prvních epileptiků byl apoštol Pavel z Tarsu, který podle jedné z epištol zažil epileptický záchvat na své cestě do Damašku.
S epilepsií žilo i mnoho slavných osobností – Sokrates, Alexandr Veliký, Julius Caesar, Johanka z Arku či houslový virtuos Paganini. U nás před pár lety odhalil své mnohaleté trápení s touto nemocí herec a moderátor Dalibor Gondík.
Naprosto změnil život, začal zdravě jíst a hodně sportovat a nemoc má pod kontrolou.
Foto: Shutterstock