Domů     Dobře vycvičená imunita
Dobře vycvičená imunita
28.5.2020

Imunita je frekventované slovo, jenže kdo z ní si za ním dokáže něco konkrétního dál představit? Pak není divu, že tápeme i v tom, co je pro naši přirozenou obranu užitečné a čím ji rozumně posílit.

Každý z nás ví, kde má srdce, většina tuší, kde je jeho slinivka. Ale víte, kde máte v těle hlavní orgán imunity? A existuje vůbec takový orgán? Existuje, je to slezina, jen není orgánem hlavním, pouze největším.

Imunitní systém totiž funguje jako podzemní armáda, která musí být ve střehu, přitom nebýt vidět. Je ve sliznicích i v krvi. Na konkrétní práci má tato armáda dobře vycvičené specialisty, buňky i pouhé molekuly.

Imunitní složky musí být schopné neustále se dál učit a vzájemně se dorozumívat. Je to vysoce propracovaný systém, k jehož řízení by člověk potřeboval pomoc počítače. Není divu, že může být poruchový.

Co škodí imunitě?

Pokud nejde o vrozené poruchy, pak imunitě nejčastěji škodíme my sami. Nebereme ohled na potřeby těla. Největším nepřítelem dobré obranyschopnosti je dlouhodobé přepínání sil a neschopnost nebo reálná nemožnost snížit stres.

V praktickém životě to může vypadat tak, že v práci máme uzávěrku, a tak si nedovolíme vyležet angínu pořádně. Mrtví únavou se snažíme pracovat, přitom tělo je zeslabené tak, že se snadno přidá další infekce.

Imunitní systém nemá dost energie, aby se s ní vypořádal, ačkoli je to třeba jen banální rýma. Následuje pak vleklé období, kdy se potácíme mezi recidivami nemoci a krátkodobým zlepšením.

Trvalým průvodcem je stres z únavy, což vede k dalšímu snížení ochranyschopnosti a riziku vážnějšího onemocnění. Může to být autoimunitní nemoc i zhoubné bujení.

Co jí pomáhá?

Vyhradit si denně rozumný čas pro odpočinek a relaxaci.

Dobrá kondice těla podporovaná přiměřeným pohybem, příliš náročný sport však oslabuje.

Snížení zbytečné zátěže imunity a rizika infekce očkováním tam, kde je to žádoucí, tedy i při cestách na dovolenou.

Betaglukany: Nic záhadného, zato účinného

Pokud pravidelně snídáte ovesné vločky, děláte něco dobrého pro svou imunitu. Proč? Oves, ale také bezpluchý ječmen, houby a kvasnice patří k nejvýznamnějším zdrojům látek, jimž se říká beta-glukany.

Jsou v řadě potravin, přesto jich organismus nemusí dostávat, kolik by potřeboval. Bývají totiž časté právě v těch částech surovin, kterých se moderním zpracováním zbavujeme, třeba při vymílání bílé mouky.

Jak beta-glukany prospívají?

Mají neobyčejný vliv na práci buněk imunitního systému. Zvyšují jejich výkonnost a citlivost vůči škodlivým mikroorganismům i poškozeným vlastním buňkám těla. Tím pomáhají chránit proti infekcím i proti zhoubnému bujení.

Zlepšují stav organismu po chemoterapii a ozařování. Urychlují hojení ran, a to i po operacích.

Příznivě ovlivňují také metabolismus, neboť přispívají ke snižování cholesterolu v krvi a udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi.

Tip: Betaglukan FORTE s vitaminem C obsahuje 250 mg čistého kvasničného betaglukanu a denní dávku 80 mg vitaminu C. Balení 30 tobolek stojí asi 210 Kč a 60 tobolek 310 Kč.

Pro děti od 1 roku je určen sirup Glukánek v balení 150 ml, cena asi 180 Kč.

Betaglukan IMU 200 mg s inulinem v balení od 30 tobolek je asi za 180 Kč.

Eleuterokok: Přehlížený poklad

Nemá nic společného s kulovitými bakteriemi čili koky, eleuterokok je keř, botanicky příbuzný s ženšenem. Roste v přírodě na Dálném východě, od Ruska až po Japonsko.

Tradičně ho využívala přírodní medicína a jeho pozoruhodné účinky na zdraví prokazuje i moderní výzkum.

Co eleuterokok umí?

Výrazně posiluje imunitu a tím preventivně pomáhá při vlnách viróz, ale i při větší tělesné zátěži. Podávat se může i dětem.

Při únavě dodává sílu a celkově zvyšuje výkonnost tělesnou i duševní. Zlepšuje i náladu a chuť k jídlu. Podporou práce mozku zlepšuje i zrak a sluch.

Pomáhá udržovat zdravá játra, neboť snižuje nepříjemné průvodní jevy způsobené hromaděním jedovatých látek v játrech.

Zmírňuje psychické potíže, způsobené vyčerpáním. Výrazně uklidňuje psychiku při stresu a tím pomáhá omezovat nepříznivý dopad zátěžové situace na imunitu.

Tip: Caffit je doplněk stravy působící jako vzpruha při únavě, v období viróz a celkového oslabení organismu. Pomáhá unaveným maminkám, studentům i řidičům.

Vedle výtažku z eleuterokoku obsahuje kombinaci vitaminů, minerálů, stopových prvků a jednoduchých cukrů. K dostání v lékárnách a na www.hmh.cz v balení 20 nebo 60 tablet.

Mýty o klíšťatech: Věříte jim?

Napadají hlavně lidi se sladkou krví

Kdepak, klíšťata se orientují podle čichu, vnímají lidské pachy. Říká se, že když si dáte pivo nebo česnek, změní se složení potu, jehož pach poté klíště odpuzuje, ale vědecky to potvrzeno nebylo. Odpudivý, byť dočasný účinek mají pouze repelenty.

Na světlé oblečení nejdou

To je omyl, světlá látka má jen tu výhodu, že na ní klíště snáze zahlédnete.

Klíště se musí „vyšroubovat“

Ne, klíště není do kůže zašroubované, ale zakousnuté, jeho kusadla připomínají kombinační kleště. Jak ho tedy co nejlépe odstranit?

Nejprve ho zakápněte dezinfekcí, pak ho uchopte pinzetou (či speciálními kleštičkami) a viklavými pohyby jej opatrně vytáhněte z kůže. Místo přisátí poté znovu potřete dezinfekcí.

V kůži nesmí zůstat kusadla, hrozí infekce

Infekce probíhá již ve chvíli, když klíště začne sát krev a vypouštět sliny do rány. V samotných kusadlech však nákaza není. Takže nepanikařte, jestliže vám po odstranění klíštěte zůstanou v kůži. Tělo si s nimi poradí podobně jako s třískou.

Při nákaze se nasazují antibiotika

Vzhledem k tomu, že klíšťová encefalitida je virové onemocnění, antibiotika jsou zde zcela neúčinná. Na viry nezabírají.

Očkuje se v zimě

To už neplatí, očkovat se dá kdykoliv během celého roku (ideálně však v době, kdy aktivita klíšťat není příliš vysoká). Liší se jen intervaly mezi první a druhou dávkou.

Ty jsou v zimě podstatně delší, od jednoho do tří měsíců, zatímco v létě se zkracují na pouhé dva týdny.

Mezi jednotlivými dávkami je nemoc horší

Průběh není horší, nanejvýše může být stejný jako u neočkovaných, spíše je ale mírnější. Po první vakcinaci ještě protilátek není dostatek. Záleží na tom, kolik dnů od očkování uplynulo do doby nákazy.

Zpravidla 14 dní po 2. dávce je ochranná hladina protilátek u více než 90 % očkovaných. Po 3. dávce se účinnost zvyšuje až na téměř 100 %. Je proto nezbytně nutné dokončit základní imunizaci podáním 3. dávky.

S očkováním jsem v bezpečí

Vakcína nechrání před všemi nemocemi, které klíšťata přenášejí, dosud totiž neexistuje žádná vakcína proti lymské borelióze.

Borelióza: Kde antibiotika zabírají

Vzhledem k tomu, že se nejedná o virové onemocnění jako v případě klíšťové encefalitidy, lze lymskou boreliózu celkem dobře léčit antibiotiky. Ovšem pouze tehdy, jsou-li nasazena včas.

Pokud se tedy v místě přisátí vytvoří typická skvrna, je nutné ihned navštívit lékaře, který zahájí léčbu. Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokážou schovat do pojivých tkání, a vyhnout se tak působení antibiotik.

V tomto „úkrytu“ pak mohou vydržet klidně i několik let. Více se dozvíte na www.borelioza.cz.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, archiv firem

Štítky:
Předchozí článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč