Pohybem se tvoří svalová hmota. Svaly pak spotřebovávají glukózu lépe než tuky. Takže z toho plyne jednoduchá rovnice: Čím více svalů máme, tím lepší výsledky vidíme na svém glukometru.
Máte cukrovku? A napadla vás někdy otázka: Můžu sportovat? Odpověď zní: MUSÍŠ! A tato rada platí i jako prevence diabetu.
Přitom lidé s cukrovkou 2. typu mají většinou nezdravý životní styl a vedle špatné životosprávy jim chybí především pravidelný a dostatečný pohyb. Věděli jste, že úpravou životosprávy je možné cukrovku 2. typu téměř vyléčit?
Než se pustíte do jakéhokoli sportu, je vhodné se vždy poradit s lékařem. A co je tedy vhodné?
Chůze
Diabetikovi nežádoucně stoupne glykémie vždy po jídle. Asi hodinu po posledním soustu kulminuje. A pak je potřeba se hýbat. Vhodný pohyb dokáže hladinu cukru snížit. Bylo potvrzeno, že chůze je přitom tou nejlepší a nejvíce dostupnou variantou.
Nejúčinnějším způsobem snížení hladiny cukru v krvi je obyčejná chůze střední rychlostí. Zvlášť pokud začínáte kondici budovat od nuly, je chůze naprosto ideálním způsobem, jak se stát aktivnější.
* Vždy zkontrolujte, zda máte správnou hladinu cukru 15 minut před procházkou a hodinu po ní. Pokud máte při první kontrole hladinu příliš vysokou (nebo naopak nízkou), procházku odložte a počkejte, až se hladina srovná do normálu. Určitě s sebou noste glukózu.
* Pořiďte si vhodnou speciální diabetickou obuv. Správné boty mírní nárazy, mají pevnou patu, silnější podrážku a správně podepírají klenbu nohy. Jsou dostatečně měkké, mají minimum švů a nabízejí dostatečný prostor v prstové části.
Posilovací cviky
Vyzkoušejte například pure barre, mix baletu, kalanetiky, pilates a posilování s vlastní vahou. Toto cvičení je určeno na posílení celého těla. Zaměřuje se na zpevnění boků, stehen, břicha a paží.
Přitom patří mezi cvičení o nízké intenzitě, neskáčete při něm, takže nezatěžujete klouby. Zároveň však pomáhá získat sílu a zařazuje i potřebné protažení.
* Důležité je dát si pozor na správné provedení cviku, které je zcela zásadní. Jinak totiž cvičení nebude mít slibovaný účinek. I proto je vhodné alespoň prvních pár lekcí cvičit pod dohledem zkušené trenérky.
* Díky pure barre si navíc vypracujete pevnější postavu. Důraz toto cvičení dává na správné držení těla a jeho zpevnění. Procvičujete stehna, lýtka i ramena.
Posílení stehen
1. Pravou rukou se držte židle nebo stolu, levou ruku dejte v bok. V postoji dejte paty k sobě, špičky zeširoka od sebe.
2. Postavte se na špičky.
3. Vydržte, a přitom spojte paty k sobě.
4. Stále zůstaňte v tomto postoji a přitom ohněte kolena (vytvořte mezi nohama písmeno O). Zatáhněte kostrč pod tělo, vrchní část těla zůstane rovná. Pomalým pohybem asi 1-2 minuty kmitejte nahoru a dolů v rozmezí 5 cm. Pak povolte.
Aerobní cvičení
Pravidelné aerobní (vytrvalostní) cvičení přispívá ke zlepšení psychických i fyzických sil a může pomáhat k vyrovnání hladin glykemie. Aerobní, tzv. kardio aktivitu můžete střídat s posilováním.
Vhodný je například bodystyling, což je kombinace klasického aerobiku a posilování. Při tomto cvičení se pravidelně střídají svaly rukou a nohou, aby nedošlo ke svalové nerovnováze.
Díky tomu, že se u bodystylingu můžete zaměřit jen na určitou část těla, procvičujete jen vybrané partie a nezatěžujete části těla, se kterými máte případně potíže.
Výhodou je, že toto cvičení většinou využívá pouze váhy vlastního těla (i když je možné pro zpestření používat i pomůcky, například gumičky, lehké činky apod.). Vhodné je cvičit při rytmické hudbě.
Jóga
Speciální hormonální jógová terapie může být přímo ušitá na míru diabetikům a cviky sestaveny tak, aby byly šetrné a přitom efektivní. Diabetikům se například doporučuje praktikovat pránájámu, což je práce s dechem a energií.
Stačí se posadit ráno i večer na 5–10 minut a pozornost věnovat plynulému dýchání. Důležité přitom je, že zkoušíte všechno ostatní nechat plynout bez povšimnutí a věnujete se pouze svému dechu.
Mukha bhastrika
1. Posaďte se do sedu na patách, sešpulte rty a během jednoho výdechu vyrážejte „č, č, č, č…“, až už to více nejde.
2. Poté se pozvolna nadechujte.
3. Vše provádějte s pohybem trupu do předklonu (při výdechu) a zpět (při nádechu).
Nádí šódhana
Technika střídavého dechu vyrovnává energii pravé a levé mozkové hemisféry a snižuje napětí. Prohlubuje uvolnění a relaxaci.
1. Posaďte se, zklidněte se a zaměřte plynule pozornost na dýchání oběma nosními dírkami.
2. Poté otočte pravou ruku proti obličeji a ukazováčkem střídavě ucpávejte pravou a levou nosní dírku tak, aby vzduch plynul ze strany na stranu.
3. Postupujte následovně: nádech oběma dírkami, uzavřít pravou, vydechnout levou, levou se nadechnout, uzavřít ji a otevřít pravou, výdech pravou dírkou. Nádech od pravé k levé a od levé k pravé – to je jeden cyklus. Opakujte alespoň 9 cyklů.
Ostatní vhodné aktivity
K dalším sportovním činnostem, které se pro lidi s cukrovkou doporučují, patří jízda na kole nebo na in-line bruslích a míčové hry.
Co raději vynechat
Některé typy cvičení se při cukrovce nedoporučují. Patří mezi ně:
* bojové sporty (box, judo, karate)
* adrenalinové sporty (nebezpečí vzrůstu hladiny glykemie)
* parašutismus, paragliding, rafting, potápění
* motoristické závodní styly
* cvičení v závěsu (TRX)
Zdroj: zdravyzivotscukrovkou.cz; diabetickaasociace.cz; jogadnes.cz
Foto: Shutterstock, Alena Kamasová