Domů     Sklo prosvětlí interiér
Sklo prosvětlí interiér
26.7.2023

Je elegantní, čisté, prostě krásné. A v bytě se s ním dá kouzlit. Možností je nepočítaně. Dokáže přepažit i spojit jednotlivé místnosti, přivést světlo i do tmavých koutů.

Snadno se kombinuje s jakýmkoli materiálem nebo barvou. A je jedno, jestli máte byt zařízený starožitným nábytkem nebo jste příznivci minimalismu.

Ze skla mohou být příčky mezi místnostmi, dveře, zábradlí, paravány, obklady stěn i dvířka na kuchyňské lince a samozřejmě i nábytek.

Není sklo jako sklo

Na výběr je spousta různých variant. Klasikou je čiré, ale můžete použít i mléčné, zajímavý efekt vytvoří sklo gravírované, kdy se do jeho povrchu vybrousí vybraný motiv. Další možností je sklo s grafikou, takzvané grafosklo.

To je tvořeno dvěma skly, mezi nimiž je zatavena fólie s libovolnou grafikou či fotografií, používá se i látka, přírodní motivy, vlastně na co si vzpomenete.

Výhodou je, že po zpracování sklo chrání vnitřní dekoraci, takže se nemůže stát, že by se poškodila, a to ani ve vlhkém prostředí. Do koupelen a kuchyní můžete použít také lakované sklo, které se hodí především jako obklad stěn.

Barevného efektu zase dosáhnete tónovanými skly, která jsou průhledná i průsvitná, a mohou tak v interiéru tvořit zajímavé efekty.

Je to bezpečné?

Nemusíte mít vůbec strach. Příčky, dveře i schody se vyrábějí z kaleného skla, které se nerozbije. A pokud by se tak stalo při nějakém opravdu silném nárazu, roztříští se na malé kousky, o které se nepořežete. A grafosklo by dokonce jenom popraskalo.

Skleněná stěna

Je zajímavým řešením všude tam, kde chcete sice opticky oddělit místnosti, ale zároveň zachovat jejich částečné propojení (viz úvodní foto). Klasicky se používá na přepažení kuchyně a jídelny nebo jiného obývacího prostoru.

Můžete ji použít i při rekonstrukci malého panelákového bytu, kde ušetří cenné centimetry a pomůže ho opticky zvětšit.

Dveře

Pro každou místnost se hodí jiný typ. Pokud máte tmavou chodbu bez oken, skleněné dveře vám sem mohou pomoci přivést světlo z další místnosti.

Posuvné dveře se hodí na předělení obývacích částí domu. Jejich výhodou je, že nezaberou žádné místo. A co je ještě důležitější, dokážou ztlumit zvuk téměř jako zeď. Zpracování si můžete zvolit podle svého vkusu.

U dveří do ložnice myslete na soukromí. Takže pokud už se pro sklo rozhodnete, určitě by mělo být neprůhledné, zabarvené nebo s grafikou.

Schodiště

Schodiště v bytě či domě většinou zabírá spoustu místa a zmenšuje obývací prostor. I proto se hodí trocha odlehčení. Skleněné působí lehce a vzdušně.

Jsou ale lidé, kterým právě ten pocit křehkosti nedělá dobře, i když vědí, že se schody opravdu nemohou rozbít. V tom případě je ideální volbou kombinace dřevěných stupňů a skleněného zábradlí. I to pomůže prostor odlehčit.

Koupelna

V této místnosti, dříve většinou čistě keramické, se sklo používá čím dál častěji. A nemusí jít jen o dveře. Skleněné mohou být stěny a umyvadla. Nejčastěji je ale vidíme na stěnách sprchových koutů.

A už to nejsou ty mohutné s vaničkou, ale často je to jen místo s odtokem uprostřed obklopené právě skleněnými stěnami. Koupelna se tak opticky zvětší a působí čistě.

Navíc se dnes vyrábějí skla, jejichž povrch vodu odpuzuje, takže po něm kapky stékají a nedrží se na něm vodní kámen.

Nábytek

Sklo bývalo vždycky součástí nábytku, ať už z něj byly police, nebo výplně dveří či deska stolu. Technologie se vyvíjejí a dnes si už výrobci poradí i s nechtěnými otisky prstů či škrábanci. Možná by vás to ani nenapadlo, ale do módy se vracejí i vitrínky.

Ne už sice v té podobě, v jaké jste je viděli u vaší babičky, ale přece. Můžete mít třeba nábytek z polic, které se jakoby vznášejí. A přitom dokáže navíc skvěle rozdělit obývaný prostor na dvě pomyslné části.

Klasikou bývaly konferenční stolky se skleněnou deskou. Dnes už je můžete mít celé skleněné.

Ne všechno je ale sklo

Zejména při výrobě nábytku se používají takzvaná akrylátová skla, což není nic jiného než různé druhy plexiskla. Nemusí to ale nutně znamenat, že je to špatně.

Hodí se například na dvířka kuchyňského nábytku, protože dokonale imituje sklo, může být matné i lesklé, a co je nejdůležitější, je velmi odolné proti poškrábání. Dá se také frézovat, takže například kuchyňská dvířka mohou mít různé ozdobné drážky.

Luxfery znovu v módě

A to už poněkolikáté. Tyhle skleněné tvárnice vznikly v USA už na konci 19. století, u nás se s nimi stavělo hlavně ve 20. letech století minulého.

Po nějaké době se znovu objevily na scéně někdy v 60. letech, kdy se hojně používaly v dílnách místo oken, jako ozdoba venkovních zdí nebo v koupelnách. Nyní slaví další návrat a dalo by se říci, že triumfální.

Nejsou to jen ty technické bílé, mají spoustu barev a použít se dají v interiéru všude. Jejich výhodou je, že propouští světlo, ale není přes ně vidět, navíc stěny se dají vytvořit jak rovné, tak do oblouku.

Foto: jap.cz, lago.cz, metalife.cz, sapeli.cz, svet-koupelny.cz, siko.cz, malvarosa.cz, trachea.cz

reklama
Související články
8.9.2023
Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán. Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii. Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
14.8.2023
Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout. Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office? Nebo c
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu