Domů     Sklo prosvětlí interiér
Sklo prosvětlí interiér
26.7.2023

Je elegantní, čisté, prostě krásné. A v bytě se s ním dá kouzlit. Možností je nepočítaně. Dokáže přepažit i spojit jednotlivé místnosti, přivést světlo i do tmavých koutů.

Snadno se kombinuje s jakýmkoli materiálem nebo barvou. A je jedno, jestli máte byt zařízený starožitným nábytkem nebo jste příznivci minimalismu.

Ze skla mohou být příčky mezi místnostmi, dveře, zábradlí, paravány, obklady stěn i dvířka na kuchyňské lince a samozřejmě i nábytek.

Není sklo jako sklo

Na výběr je spousta různých variant. Klasikou je čiré, ale můžete použít i mléčné, zajímavý efekt vytvoří sklo gravírované, kdy se do jeho povrchu vybrousí vybraný motiv. Další možností je sklo s grafikou, takzvané grafosklo.

To je tvořeno dvěma skly, mezi nimiž je zatavena fólie s libovolnou grafikou či fotografií, používá se i látka, přírodní motivy, vlastně na co si vzpomenete.

Výhodou je, že po zpracování sklo chrání vnitřní dekoraci, takže se nemůže stát, že by se poškodila, a to ani ve vlhkém prostředí. Do koupelen a kuchyní můžete použít také lakované sklo, které se hodí především jako obklad stěn.

Barevného efektu zase dosáhnete tónovanými skly, která jsou průhledná i průsvitná, a mohou tak v interiéru tvořit zajímavé efekty.

Je to bezpečné?

Nemusíte mít vůbec strach. Příčky, dveře i schody se vyrábějí z kaleného skla, které se nerozbije. A pokud by se tak stalo při nějakém opravdu silném nárazu, roztříští se na malé kousky, o které se nepořežete. A grafosklo by dokonce jenom popraskalo.

Skleněná stěna

Je zajímavým řešením všude tam, kde chcete sice opticky oddělit místnosti, ale zároveň zachovat jejich částečné propojení (viz úvodní foto). Klasicky se používá na přepažení kuchyně a jídelny nebo jiného obývacího prostoru.

Můžete ji použít i při rekonstrukci malého panelákového bytu, kde ušetří cenné centimetry a pomůže ho opticky zvětšit.

Dveře

Pro každou místnost se hodí jiný typ. Pokud máte tmavou chodbu bez oken, skleněné dveře vám sem mohou pomoci přivést světlo z další místnosti.

Posuvné dveře se hodí na předělení obývacích částí domu. Jejich výhodou je, že nezaberou žádné místo. A co je ještě důležitější, dokážou ztlumit zvuk téměř jako zeď. Zpracování si můžete zvolit podle svého vkusu.

U dveří do ložnice myslete na soukromí. Takže pokud už se pro sklo rozhodnete, určitě by mělo být neprůhledné, zabarvené nebo s grafikou.

Schodiště

Schodiště v bytě či domě většinou zabírá spoustu místa a zmenšuje obývací prostor. I proto se hodí trocha odlehčení. Skleněné působí lehce a vzdušně.

Jsou ale lidé, kterým právě ten pocit křehkosti nedělá dobře, i když vědí, že se schody opravdu nemohou rozbít. V tom případě je ideální volbou kombinace dřevěných stupňů a skleněného zábradlí. I to pomůže prostor odlehčit.

Koupelna

V této místnosti, dříve většinou čistě keramické, se sklo používá čím dál častěji. A nemusí jít jen o dveře. Skleněné mohou být stěny a umyvadla. Nejčastěji je ale vidíme na stěnách sprchových koutů.

A už to nejsou ty mohutné s vaničkou, ale často je to jen místo s odtokem uprostřed obklopené právě skleněnými stěnami. Koupelna se tak opticky zvětší a působí čistě.

Navíc se dnes vyrábějí skla, jejichž povrch vodu odpuzuje, takže po něm kapky stékají a nedrží se na něm vodní kámen.

Nábytek

Sklo bývalo vždycky součástí nábytku, ať už z něj byly police, nebo výplně dveří či deska stolu. Technologie se vyvíjejí a dnes si už výrobci poradí i s nechtěnými otisky prstů či škrábanci. Možná by vás to ani nenapadlo, ale do módy se vracejí i vitrínky.

Ne už sice v té podobě, v jaké jste je viděli u vaší babičky, ale přece. Můžete mít třeba nábytek z polic, které se jakoby vznášejí. A přitom dokáže navíc skvěle rozdělit obývaný prostor na dvě pomyslné části.

Klasikou bývaly konferenční stolky se skleněnou deskou. Dnes už je můžete mít celé skleněné.

Ne všechno je ale sklo

Zejména při výrobě nábytku se používají takzvaná akrylátová skla, což není nic jiného než různé druhy plexiskla. Nemusí to ale nutně znamenat, že je to špatně.

Hodí se například na dvířka kuchyňského nábytku, protože dokonale imituje sklo, může být matné i lesklé, a co je nejdůležitější, je velmi odolné proti poškrábání. Dá se také frézovat, takže například kuchyňská dvířka mohou mít různé ozdobné drážky.

Luxfery znovu v módě

A to už poněkolikáté. Tyhle skleněné tvárnice vznikly v USA už na konci 19. století, u nás se s nimi stavělo hlavně ve 20. letech století minulého.

Po nějaké době se znovu objevily na scéně někdy v 60. letech, kdy se hojně používaly v dílnách místo oken, jako ozdoba venkovních zdí nebo v koupelnách. Nyní slaví další návrat a dalo by se říci, že triumfální.

Nejsou to jen ty technické bílé, mají spoustu barev a použít se dají v interiéru všude. Jejich výhodou je, že propouští světlo, ale není přes ně vidět, navíc stěny se dají vytvořit jak rovné, tak do oblouku.

Foto: jap.cz, lago.cz, metalife.cz, sapeli.cz, svet-koupelny.cz, siko.cz, malvarosa.cz, trachea.cz

reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý