Sinavá bledost, rychlé dýchání a obrovská únava a vyčerpanost. Tak se většinou na první pohled pozná anémie neboli chudokrevnost. Pokud ji neléčíte, může vést až k srdečnímu selhání.
Při chudokrevnosti dochází ke snížení počtu červených krvinek a množství krevního barviva (hemoglobinu) v krvi.
A protože červené krvinky transportují do celého organismu životodárný kyslík, v případě onemocnění se ho do orgánů dostane méně, což je lidově řečeno průšvih.
Bez železa to nejde
Nejčastější příčinou chudokrevnosti je nedostatek železa, které je složkou červených krvinek, a ty se kvůli tomu nejsou schopné vyvíjet. Může ale být také nedostatkem vitaminu B12 či kyseliny listové.
Anémie rovněž může vzniknout následkem chronických zánětů, operací, infekcí, hemoroidů, poškození jater a žaludečních vředů.
Příznaky
První známkou rozvíjející se anémie bývá ztráta chuti k jídlu, zácpa (ale i průjem), bolesti a „motání“ hlavy, předrážděnost a potíže soustředit se.
Pokročilá anémie se pak projevuje obrovskou únavou a malátností, závratěmi, hučením v uších, úbytkem na váze, dušností a bolestí na hrudi při námaze, obtížemi při polykání, silným bušením srdce, bledostí kůže a sliznic.
Může při ní také pálit jazyk nebo se vám nehty lžičkovitě prohnou. Tělesná výkonnost jde stále dolů, což vede až k známkám srdečního selhávání, v extrémních případech dokonce k bezvědomí.
Skrytý problém
Za anémií se často ukrývají jiné problémy. Někdy ji lékař diagnostikuje dřív, než zjistí, že máte zánět kloubů, infekci nebo jiné závažné onemocnění včetně rakoviny. Proto je důležité vždy zjistit její příčinu.
DRUHY ANÉMIE
Z nedostatku železa
Příčinou je samozřejmě nedostatek železa v potravě, ale dochází k ní i dlouhodobou a postupnou ztrátou krve, která vyčerpává zásoby železa v organismu.
Tímto problémem jsou nejčastěji postiženy ženy se silným menstruačním krvácením nebo lidé s vředovým či nádorovým onemocněním střev. Další možností je neschopnost organismu vstřebávat železo, což se stává po resekcích žaludku a tenkého střeva.
Léčba: Konzumace potravin bohatých na železo, užívání potravních doplňků ve formě železo + vitamin C (železo je základní složka hemoglobinu a vitamin C jej pomáhá lépe vstřebávat).
Doporučují se také extrakty třapatky (echinacey), které podporují i tvorbu červených krvinek.
Z nedostatku vitaminu B12
Vitamin B12 se přirozeně získává z živočišné stravy – masa, ryb, vajec a mléka. Máme-li ho v potravě málo, může se rozvinout anémie. Vstřebávání vitaminu B12 také snižuje zvýšená tvorba žaludeční kyseliny.
Příznaky této anemie mají pomalý nástup, a tak je často zjištěna až v pokročilém stadiu. Kromě obvyklých příznaků postiženého často brní v končetinách, což může přejít až k ochrnutí a postižení mozkové činnosti, případně demenci.
Nedostatek vitaminu B12 vyvolává i porucha jeho vstřebávání v tenkém střevě (operace, některé léky, infekce a onemocnění zažívacího traktu, např. celiakie, Crohnova choroba).
Léčba: Injekční podávání vitaminu B12 (ústy se nevstřebává). Nejprve se podává do doplnění správné hladiny a potom se udržuje po zbytek života.
Vhodná je také řasa Chlorella, která obsahuje velké množství betakarotenu, celou řadu vitaminů B, hořčík a železo.
Z nedostatku kyseliny listové
Kyselina listová je vitaminem skupiny B a její účinky úzce souvisejí s vitaminem B12. Tímto typem anemie jsou nejčastěji postiženi alkoholici, kuřáci a těhotné a kojící ženy.
Pokud nemá žena v těhotenství dostatek kyseliny listové, je nutné, aby ji užívala v tabletách. Zabrání se tak defektům nervové trubice plodu, např. rozštěpu páteře.
Léčba: Konzumace zelené zeleniny, jater, kvasnic nebo odpovídajících potravinových doplňků.
Pozor na předávkování železem!
Ostražití by měli být zejména pacienti s anémií a žaludečními vředy současně. Nevyužité látky způsobují zabarvení stolice dočerna, což je ale také příznak perforace vředu a velkého krvácení do střev.
Nadbytek železa rovněž v těle vytváří nebezpečné volné radikály. Pamatujte si, že chudokrevnost vede ke stálým poruchám, které nelze odstranit pouze tabletou železa. Léčba bývá bohužel dlouhodobá, někdy je to proces na celý život.
Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock