Domů     Chrápání, které vás může i zabít
Chrápání, které vás může i zabít

Obtěžujete své okolí silným chrápáním prokládaným malými pauzami ticha, v nichž přestáváte dýchat? Pravděpodobně je to spánková apnoe. Neberte ji na lehkou váhu, může při ní jít i o život.

Jednou z poruch, které narušují spánek a ohrožují i jiné funkce organismu, je apnoe – úplné přerušení dýchání po dobu několika vteřin (např. 10, nebo také ¾ minuty!). Je to poměrně časté onemocnění, ale spoustu lidí ani nenapadne jít k lékaři. Přitom kdyby se apnoická pauza neúměrně prodloužila, zemřeli byste.

V čem je problém

Příčina tkví v horních cestách dýchacích. Je-li všechno v pořádku, při nádechu proudí vzduch nosem nebo ústy hltanem a hrtanem do plic. Při tom vzniká podtlak, který má tendenci zužovat trubici hltanu.

Aby se tak nestalo, brání tomu napětí svalů ve stěně hltanu, které drží trubici otevřenou. Trpíte-li však spánkovou apnoí, přesněji řečeno nejčastějším typem spánkové apnoe, tohle pro vás neplatí.

Svalové napětí máte snížené, což může vést ke kolapsu hltanu, který se uzavře. Vzduch tak nemůže do plic proudit a vy přestanete dýchat.

Několikavteřinová zástava naštěstí vyburcuje mozek a ten vyšle rychlý signál svalům, které drží hltan otevřený, aby se vzpamatovaly. Trubice je zase průchodná, což se projeví náhlým burácivým a chrčivým nádechem. Po něm opět následuje chrápání.

Zaplaťpánbůh za něj, je to signál, že vzduch může hltanem nerušeně proudit. Jakmile chrápání ustane, znamená to, že jsou dýchací cesty zase kompletně ucpané.

V bdělém stavu k této situaci nedochází, protože mozek udržuje jazyk a svaly obklopující dýchací cesty v pohotovosti a nedovolí jim, aby hltan uzavřely.

Čím se apnoe projevuje

Chrápáním, sníženou hladinou kyslíku v krvi během spánku a apnoickými pauzami, kterých bývá i víc než 10 za hodinu a při každé člověk někdy déle než 10 sekund nedýchá.

Pokaždé, když se organismus zalarmuje a vy se proberete ze spánku (sami si to ale neuvědomujete, většinou jde o mikroprobuzení, po kterém hned usnete) a zase se nadechnete, zrychlí se vám dech a stoupne tlak.

Následkem tohoto přerušovaného, tudíž nekvalitního spánku se ráno budíte unavení, s bolestí hlavy, suchem v ústech a krku a špatnou náladou. Přes den pak trpíte nadměrnou spavostí nebo alespoň klimbáte.

To všechno vede ke zhoršené schopnosti se soustředit, myslet a zapamatovávat si.

Další překážky

Zástava dechu je také podmíněná některými anatomickými změnami. Například když máte zvětšené měkké patro, patrový čípek nebo mandle.

Jsou-li vaše nosní dutina a nosohltan dobře průchodné (jestli ne, zmenšují prostor v oblasti patra a hltanu) nebo máte-li vrozenou menší spodní čelist, což je příčinou zmenšení oblasti za kořenem jazyka. Také můžete mít jazyk uložený více vzadu nebo více tuku v podkoží krku.

Tři typy apnoe

Nejčastější je obstrukční spánková apnoe. Charakterizuje ji úplná zástava dechu po určitou dobu, při které se postižený jedinec snaží nadechnout. Příčiny jsme popsali výše. Druhý typ je centrální spánková apnoe.

Dochází k ní při postižení centrálního nervového systému, kdy je různými mechanizmy, např. zánětem, mechanicky, léky nebo onemocněním cév, poškozené dechové centrum, které sídlí v prodloužené míše. Třetí typ, tzv. smíšený, je kombinací předchozích dvou.

Komplikace

I když únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že opakovaný pokles hladiny kyslíku v organismu negativně ovlivňuje kondici srdce a cév. Dechová zástava totiž velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep.

Následkem toho můžete mít arytmii či jiné onemocnění srdce či dostat infarkt. Nízká dodávka kyslíku do mozku během apnoických pauz bývá také příčinou mozkové mrtvice.

Rizikové faktory

Obezita, větší obvod krku, vyšší věk (nad 40 let), užití alkoholu před spaním, užívání některých sedativ, hypnotik a léků uvolňujících svaly. Patří sem i již výše zmíněné anatomické změny.

Rizikovým faktorem je také mužské pohlaví – muži trpí apnoí mnohem častěji než ženy, a genetika. Je prokázaný vyšší výskyt onemocnění u jedinců, jejichž rodiče či pokrevní sourozenci touto nemocí trpí.

Léčba

Nejefektivnější metodou je nazální přetlaková ventilace. Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky, kterou si pacient nasadí každou noc, nepřetržitý přetlak v dýchacích cestách. Tím se zabraňuje kolapsu ochablých stěn hltanu.

Jeho pravidelné používání zlepšuje průběh onemocnění a snižuje se úmrtnost. K odstranění nebo zmírnění komplikací onemocnění, jež vznikla v důsledku syndromu spánkové apnoe, může lékař nasadit léky.

Chirurgická léčba. Je vhodná jen pro ty pacienty, kteří potřebují zprůchodnit horní cesty dýchací. Jedná se například o plastiku nosní přepážky, odstranění mandlí, plastiku patrového čípku a měkkého patra. Zákrok má vysokou úspěšnost. Odstraní se část měkkého patra, patrových oblouků, čípku a obě krční mandle.

Zákrok laserem. Týká se jen některých zákroků a provádí se i ambulantně.

Prevence spánkové apnoe

Prevence spočívá ve vyloučení nebo omezení působení výše uvedených rizikových faktorů. Samozřejmě týká se to faktorů, které odstranit lze (třeba na změnu pohlaví je už asi pozdě).

Patří sem takzvaná životosprávná opatření, která radí vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Jíst naposled několik hodin před spaním. Vyvarovat se užití alkoholu a být opatrní s hypnotiky před ulehnutím.

Doporučuje se redukce hmotnosti u obézních pacientů a nekouřit. A také snažit se při spánku vyhýbat se poloze na zádech. Raději se snažit usínat na boku.

Dodržování těchto zásad je základem prevence a snižuje příznaky už rozběhnuté nemoci. Samozřejmě u pokročilejších stadií je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, kdy se onemocnění vyšetří a dále se postupuje odbornými kroky.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého