Domů     Chrápání, které vás může i zabít
Chrápání, které vás může i zabít

Obtěžujete své okolí silným chrápáním prokládaným malými pauzami ticha, v nichž přestáváte dýchat? Pravděpodobně je to spánková apnoe. Neberte ji na lehkou váhu, může při ní jít i o život.

Jednou z poruch, které narušují spánek a ohrožují i jiné funkce organismu, je apnoe – úplné přerušení dýchání po dobu několika vteřin (např. 10, nebo také ¾ minuty!). Je to poměrně časté onemocnění, ale spoustu lidí ani nenapadne jít k lékaři. Přitom kdyby se apnoická pauza neúměrně prodloužila, zemřeli byste.

V čem je problém

Příčina tkví v horních cestách dýchacích. Je-li všechno v pořádku, při nádechu proudí vzduch nosem nebo ústy hltanem a hrtanem do plic. Při tom vzniká podtlak, který má tendenci zužovat trubici hltanu.

Aby se tak nestalo, brání tomu napětí svalů ve stěně hltanu, které drží trubici otevřenou. Trpíte-li však spánkovou apnoí, přesněji řečeno nejčastějším typem spánkové apnoe, tohle pro vás neplatí.

Svalové napětí máte snížené, což může vést ke kolapsu hltanu, který se uzavře. Vzduch tak nemůže do plic proudit a vy přestanete dýchat.

Několikavteřinová zástava naštěstí vyburcuje mozek a ten vyšle rychlý signál svalům, které drží hltan otevřený, aby se vzpamatovaly. Trubice je zase průchodná, což se projeví náhlým burácivým a chrčivým nádechem. Po něm opět následuje chrápání.

Zaplaťpánbůh za něj, je to signál, že vzduch může hltanem nerušeně proudit. Jakmile chrápání ustane, znamená to, že jsou dýchací cesty zase kompletně ucpané.

V bdělém stavu k této situaci nedochází, protože mozek udržuje jazyk a svaly obklopující dýchací cesty v pohotovosti a nedovolí jim, aby hltan uzavřely.

Čím se apnoe projevuje

Chrápáním, sníženou hladinou kyslíku v krvi během spánku a apnoickými pauzami, kterých bývá i víc než 10 za hodinu a při každé člověk někdy déle než 10 sekund nedýchá.

Pokaždé, když se organismus zalarmuje a vy se proberete ze spánku (sami si to ale neuvědomujete, většinou jde o mikroprobuzení, po kterém hned usnete) a zase se nadechnete, zrychlí se vám dech a stoupne tlak.

Následkem tohoto přerušovaného, tudíž nekvalitního spánku se ráno budíte unavení, s bolestí hlavy, suchem v ústech a krku a špatnou náladou. Přes den pak trpíte nadměrnou spavostí nebo alespoň klimbáte.

To všechno vede ke zhoršené schopnosti se soustředit, myslet a zapamatovávat si.

Další překážky

Zástava dechu je také podmíněná některými anatomickými změnami. Například když máte zvětšené měkké patro, patrový čípek nebo mandle.

Jsou-li vaše nosní dutina a nosohltan dobře průchodné (jestli ne, zmenšují prostor v oblasti patra a hltanu) nebo máte-li vrozenou menší spodní čelist, což je příčinou zmenšení oblasti za kořenem jazyka. Také můžete mít jazyk uložený více vzadu nebo více tuku v podkoží krku.

Tři typy apnoe

Nejčastější je obstrukční spánková apnoe. Charakterizuje ji úplná zástava dechu po určitou dobu, při které se postižený jedinec snaží nadechnout. Příčiny jsme popsali výše. Druhý typ je centrální spánková apnoe.

Dochází k ní při postižení centrálního nervového systému, kdy je různými mechanizmy, např. zánětem, mechanicky, léky nebo onemocněním cév, poškozené dechové centrum, které sídlí v prodloužené míše. Třetí typ, tzv. smíšený, je kombinací předchozích dvou.

Komplikace

I když únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že opakovaný pokles hladiny kyslíku v organismu negativně ovlivňuje kondici srdce a cév. Dechová zástava totiž velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep.

Následkem toho můžete mít arytmii či jiné onemocnění srdce či dostat infarkt. Nízká dodávka kyslíku do mozku během apnoických pauz bývá také příčinou mozkové mrtvice.

Rizikové faktory

Obezita, větší obvod krku, vyšší věk (nad 40 let), užití alkoholu před spaním, užívání některých sedativ, hypnotik a léků uvolňujících svaly. Patří sem i již výše zmíněné anatomické změny.

Rizikovým faktorem je také mužské pohlaví – muži trpí apnoí mnohem častěji než ženy, a genetika. Je prokázaný vyšší výskyt onemocnění u jedinců, jejichž rodiče či pokrevní sourozenci touto nemocí trpí.

Léčba

Nejefektivnější metodou je nazální přetlaková ventilace. Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky, kterou si pacient nasadí každou noc, nepřetržitý přetlak v dýchacích cestách. Tím se zabraňuje kolapsu ochablých stěn hltanu.

Jeho pravidelné používání zlepšuje průběh onemocnění a snižuje se úmrtnost. K odstranění nebo zmírnění komplikací onemocnění, jež vznikla v důsledku syndromu spánkové apnoe, může lékař nasadit léky.

Chirurgická léčba. Je vhodná jen pro ty pacienty, kteří potřebují zprůchodnit horní cesty dýchací. Jedná se například o plastiku nosní přepážky, odstranění mandlí, plastiku patrového čípku a měkkého patra. Zákrok má vysokou úspěšnost. Odstraní se část měkkého patra, patrových oblouků, čípku a obě krční mandle.

Zákrok laserem. Týká se jen některých zákroků a provádí se i ambulantně.

Prevence spánkové apnoe

Prevence spočívá ve vyloučení nebo omezení působení výše uvedených rizikových faktorů. Samozřejmě týká se to faktorů, které odstranit lze (třeba na změnu pohlaví je už asi pozdě).

Patří sem takzvaná životosprávná opatření, která radí vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Jíst naposled několik hodin před spaním. Vyvarovat se užití alkoholu a být opatrní s hypnotiky před ulehnutím.

Doporučuje se redukce hmotnosti u obézních pacientů a nekouřit. A také snažit se při spánku vyhýbat se poloze na zádech. Raději se snažit usínat na boku.

Dodržování těchto zásad je základem prevence a snižuje příznaky už rozběhnuté nemoci. Samozřejmě u pokročilejších stadií je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, kdy se onemocnění vyšetří a dále se postupuje odbornými kroky.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč