Bochník chleba byl v minulosti považován za jednu ze základních potravin a byl velmi ceněn. Dnes se vracíme k domácímu pečení a hledáme různé recepty, jak si ho vylepšit.
Aby zůstal dlouho čerstvý, je důležité také jeho správné uložení. To nejhorší, co můžete udělat, je nechat ho v plastovém sáčku, který je neprodyšný a zaručeně zajistí, že se brzy na kůrce objeví plíseň. Kam tedy s ním?
Na výběr je více možností
To nejlepší, co pro chleba můžete udělat, je zabalit bochník do lněného plátýnka a vložit do chlebníku. Koupit se dají speciální látkové sáčky přímo určené na pečivo, které plátýnko nahradí. Nebo použijte utěrku z přírodního materiálu.
Nezapomeňte utěrku pravidelně měnit za čistou. Jestli nemáte po ruce ani jedno, pak vložte chléb do čistého, suchého papírového sáčku a teprve pak do chlebníku.
A když budete brát bochník do rukou, vždy je mějte čisté, abyste ani z nich nepřenesli na chleba nic nežádoucího.
Kupujeme chlebník
Až si půjdete vybírat chlebník, rozvažte, z jakého materiálu by měl být. Můžete mít plastový, dřevěný, plechový, ale také z proutí, keramiky, nerezový,… Některé jsou přímo designovým doplňkem a krásnou dekorací kuchyně. Chlebník je nutné udržovat v čistotě.
Pravidelně vysypávejte drobky, které mohou být základem plísní, jichž se pak jen velmi obtížně zbavíte. Alespoň jednou týdně chlebník vytřete hadříkem namočeným v octové vodě a nechte jej poté důkladně vyschnout.
Užitečné rady
* Chléb zůstane déle čerstvý, když k němu přidáte rozkrojené jablko nebo syrový brambor.
* Bochník můžete i zmrazit, lépe je předem si ho naporcovat na jednotlivé krajíčky a ty vložit do mikrotenového sáčku určeného do mrazničky. Po vyjmutí ho spotřebujte co nejdříve.
* Nikdy neukládejte do chlebníku ani do mrazničky čerstvý, ještě teplý chléb.
* Výrobci kuchyní již do některých modelů přímo zabudovali speciální přihrádku s kvalitním těsněním, které nepropouští vzduch, určenou přímo na chléb a další pečivo.
Než chléb rozkrojíte
K chlebu měli naši předci vřelý vztah. Než bochník rozkrojili, udělali na něm nožem křížek. Nebo nad ním tři křížky jako požehnání. Také se nikdy nesměl ani krajíček vyhodit. Proto se zbytky chleba krájely na malé kostičky, které se přidávaly do polévky.
Foto: Shutterstock a archiv firem