Domů     On tak strašně chrápe!
On tak strašně chrápe!
21.5.2023

Znají to všichni. Partner každou noc vydává zvuky, jako když řeže dříví. A nemylte se. Nemusí jít vždy o muže. Chrápat může i něžné pohlaví.

V každém případě je to pro soužití pořádná potíž. Probdělé noci na náladě nepřidají. Věčné stěhování se do jiného pokoje také není ideální. A tak si často klademe otázku, proč právě ten náš nebo naše chrápe a jestli se s tím dá něco dělat.

Příčin může být víc

Některé jsou jen přechodné a můžete si pomoci sami, jiné vyžadují odborný zákrok.

Málo průchodný nos

Důvodem může být křivá nosní přepážka, ať už od narození, nebo po úrazu. Výhodou je, že ta se dá spravit operací, stejně jako zúžení způsobené polypy.

Zduřelé mandle

Obvykle jde o zánět, virový nebo bakteriální, který se vyvinul z nachlazení a časem odezní. Pokud jsou ale mandle zvětšené trvale nebo se záněty opakují příliš často, stojí za úvahu poradit se s lékařem o jejich odstranění.

Alergie

Při nachlazení chrápe každý, protože má zúžené dýchací cesty. Větší problém nastane, pokud zduření nosu způsobuje alergie. Tady je třeba obrátit se na alergologa a léčit její příčinu.

Alkohol a kouření

Pokud to přeháníte s alkoholem, ve spánku se uvolní svaly na krku, tlačí na dýchací trubici, ta se zúží a vzduch nemůže proudit. U kuřáků jde zase o to, že jejich sliznice bývá permanentně zduřelá.

Navíc kuřáci jsou více ohroženi různými záněty, zvyšuje se u nich produkce hlenu a kouření samozřejmě dráždí plíce. To všechno pak zhoršuje dýchání.

Nadváha

Tuk se neusazuje jen na těle, ale i na krku a může tlačit na dýchací cesty. Jedinou pomocí je v tomto případě zhubnout.

Stárnutí

S přibývajícím věkem ochabují všechny svaly a tkáně ztrácejí pružnost. A tak i ti, kteří ještě před časem, většinou do padesáti let, neměli problém, mohou zjistit, že chrápou.

První pomoc na doma

Naučte se spát jinak: Pokud jste spali na zádech, zkuste polohu na boku. Pomoci vám v tom mohou různé ortopedické polštáře, které udrží tělo ve správné pozici.

Tip: Lidová rada doporučuje přišít na pyžamo na zádech malý míček, který spaní na boku nedovolí. Modernější variantou jsou chytré hodinky, které vás při chrápání vzbudí a donutí vás se otočit.

Zvlhčujte vzduch: V mnoha ložnicích bývá suchý, takže vaše sliznice se vysoušejí a to vede k chrápání.

Spát byste měli v čistém prostředí bez alergenů, což se sice nedá zařídit stoprocentně, ale rozhodně by v ložnici neměl být prach, pyl z rostlin nebo zvířecí chlupy.

Aromaterapie: Pomoci může například levandulový olej, který uvolňuje napětí. Stačí pár kapek do aromalampy. Majoránkový, tymiánový, eukalyptový a tea tree esenciální olej zase usnadňují dýchání. Můžete je nakapat do misky s horkou vodou a chvilku inhalovat.

Sprej proti chrápání: Je to sice jen podpůrný prostředek, ale podle recenzí uživatelů někdy opravdu pomáhá.

Když je situace vážnější

Pokud domácké prostředky nepomáhají, pak často nezbyde než vyhledat lékaře. Ten posoudí stav a navrhne řešení. Někdy stačí malý zákrok, jindy bude léčba složitější.

Laser se obvykle používá, když chrápání vzniká vibrací měkkých tkání. Nejde o příliš bolestivý zákrok, i když asi týden vás bude trochu bolet v krku. Poté by se měl problém postupně upravit.

Operace představuje náročnější zákrok, většinou znamená odstranění mandlí, plastiku nosní přepážky či měkkého patra.

Spánková apnoe

Je to vážnější diagnóza, ale vy už pravděpodobně tušíte, že se o tento problém jedná, protože jste ho museli zaznamenat. Buď vy, nebo váš partner.

Jako byste se topili

Především přerušovaným dýcháním ve spánku. Na okamžik nedýcháte a pak se zprudka musíte nadechnout. Pro pozorovatele to vypadá, jako byste se topili. Po probuzení pak trpíte dušností. Přes den býváte ospalí a nevýkonní, trpíte bolestmi hlavy.

Bohužel právě kvůli častým zástavám dechu se u vás mohou časem vyvinout závažná onemocnění. Ať už jde o onemocnění srdce nebo třeba cukrovku. A proto je tento stav třeba řešit včas.

Jak se dělá vyšetření?

Dříve se k vyšetření používaly spánkové laboratoře, dnes už převážná většina vyšetření probíhá ambulantně. Dostanete přístroj, který váš dech během spánku změří v domácích podmínkách.

Někdy to může být i přesnější, protože odpadá stres z nemocničního prostředí. Zaznamená frekvenci dechu, intenzitu chrápání i puls a zásobení krve kyslíkem.

Léčba

V méně závažných případech nejdřív lékař doporučí některá opatření, jako je například snížení váhy nebo abstinence. Ve vážnějších případech vás čeká spánek s maskou, tedy s přístrojem, který vám s dýcháním výrazně pomůže.

Maska těsně přiléhá k obličeji a je pod ní podtlak, takže vás nutí dýchat nosem. Většina lidí má obavy z nepohodlí při spánku, ale na masku si lze zvyknout a efekt je výrazný. Nejen že dobře spíte bez chrápání, ale zlepší se i váš zdravotní stav.

Ale pozor, přístroje už jsou dneska opravdu chytré, takže zaznamenají nejen spoustu údajů o vašem spánku, ale i to, že jste si masku nenasadili.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,