Domů     On tak strašně chrápe!
On tak strašně chrápe!
21.5.2023

Znají to všichni. Partner každou noc vydává zvuky, jako když řeže dříví. A nemylte se. Nemusí jít vždy o muže. Chrápat může i něžné pohlaví.

V každém případě je to pro soužití pořádná potíž. Probdělé noci na náladě nepřidají. Věčné stěhování se do jiného pokoje také není ideální. A tak si často klademe otázku, proč právě ten náš nebo naše chrápe a jestli se s tím dá něco dělat.

Příčin může být víc

Některé jsou jen přechodné a můžete si pomoci sami, jiné vyžadují odborný zákrok.

Málo průchodný nos

Důvodem může být křivá nosní přepážka, ať už od narození, nebo po úrazu. Výhodou je, že ta se dá spravit operací, stejně jako zúžení způsobené polypy.

Zduřelé mandle

Obvykle jde o zánět, virový nebo bakteriální, který se vyvinul z nachlazení a časem odezní. Pokud jsou ale mandle zvětšené trvale nebo se záněty opakují příliš často, stojí za úvahu poradit se s lékařem o jejich odstranění.

Alergie

Při nachlazení chrápe každý, protože má zúžené dýchací cesty. Větší problém nastane, pokud zduření nosu způsobuje alergie. Tady je třeba obrátit se na alergologa a léčit její příčinu.

Alkohol a kouření

Pokud to přeháníte s alkoholem, ve spánku se uvolní svaly na krku, tlačí na dýchací trubici, ta se zúží a vzduch nemůže proudit. U kuřáků jde zase o to, že jejich sliznice bývá permanentně zduřelá.

Navíc kuřáci jsou více ohroženi různými záněty, zvyšuje se u nich produkce hlenu a kouření samozřejmě dráždí plíce. To všechno pak zhoršuje dýchání.

Nadváha

Tuk se neusazuje jen na těle, ale i na krku a může tlačit na dýchací cesty. Jedinou pomocí je v tomto případě zhubnout.

Stárnutí

S přibývajícím věkem ochabují všechny svaly a tkáně ztrácejí pružnost. A tak i ti, kteří ještě před časem, většinou do padesáti let, neměli problém, mohou zjistit, že chrápou.

První pomoc na doma

Naučte se spát jinak: Pokud jste spali na zádech, zkuste polohu na boku. Pomoci vám v tom mohou různé ortopedické polštáře, které udrží tělo ve správné pozici.

Tip: Lidová rada doporučuje přišít na pyžamo na zádech malý míček, který spaní na boku nedovolí. Modernější variantou jsou chytré hodinky, které vás při chrápání vzbudí a donutí vás se otočit.

Zvlhčujte vzduch: V mnoha ložnicích bývá suchý, takže vaše sliznice se vysoušejí a to vede k chrápání.

Spát byste měli v čistém prostředí bez alergenů, což se sice nedá zařídit stoprocentně, ale rozhodně by v ložnici neměl být prach, pyl z rostlin nebo zvířecí chlupy.

Aromaterapie: Pomoci může například levandulový olej, který uvolňuje napětí. Stačí pár kapek do aromalampy. Majoránkový, tymiánový, eukalyptový a tea tree esenciální olej zase usnadňují dýchání. Můžete je nakapat do misky s horkou vodou a chvilku inhalovat.

Sprej proti chrápání: Je to sice jen podpůrný prostředek, ale podle recenzí uživatelů někdy opravdu pomáhá.

Když je situace vážnější

Pokud domácké prostředky nepomáhají, pak často nezbyde než vyhledat lékaře. Ten posoudí stav a navrhne řešení. Někdy stačí malý zákrok, jindy bude léčba složitější.

Laser se obvykle používá, když chrápání vzniká vibrací měkkých tkání. Nejde o příliš bolestivý zákrok, i když asi týden vás bude trochu bolet v krku. Poté by se měl problém postupně upravit.

Operace představuje náročnější zákrok, většinou znamená odstranění mandlí, plastiku nosní přepážky či měkkého patra.

Spánková apnoe

Je to vážnější diagnóza, ale vy už pravděpodobně tušíte, že se o tento problém jedná, protože jste ho museli zaznamenat. Buď vy, nebo váš partner.

Jako byste se topili

Především přerušovaným dýcháním ve spánku. Na okamžik nedýcháte a pak se zprudka musíte nadechnout. Pro pozorovatele to vypadá, jako byste se topili. Po probuzení pak trpíte dušností. Přes den býváte ospalí a nevýkonní, trpíte bolestmi hlavy.

Bohužel právě kvůli častým zástavám dechu se u vás mohou časem vyvinout závažná onemocnění. Ať už jde o onemocnění srdce nebo třeba cukrovku. A proto je tento stav třeba řešit včas.

Jak se dělá vyšetření?

Dříve se k vyšetření používaly spánkové laboratoře, dnes už převážná většina vyšetření probíhá ambulantně. Dostanete přístroj, který váš dech během spánku změří v domácích podmínkách.

Někdy to může být i přesnější, protože odpadá stres z nemocničního prostředí. Zaznamená frekvenci dechu, intenzitu chrápání i puls a zásobení krve kyslíkem.

Léčba

V méně závažných případech nejdřív lékař doporučí některá opatření, jako je například snížení váhy nebo abstinence. Ve vážnějších případech vás čeká spánek s maskou, tedy s přístrojem, který vám s dýcháním výrazně pomůže.

Maska těsně přiléhá k obličeji a je pod ní podtlak, takže vás nutí dýchat nosem. Většina lidí má obavy z nepohodlí při spánku, ale na masku si lze zvyknout a efekt je výrazný. Nejen že dobře spíte bez chrápání, ale zlepší se i váš zdravotní stav.

Ale pozor, přístroje už jsou dneska opravdu chytré, takže zaznamenají nejen spoustu údajů o vašem spánku, ale i to, že jste si masku nenasadili.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
9.6.2023
Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů. Heřmánková péče Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,