Domů     On tak strašně chrápe!
On tak strašně chrápe!
21.5.2023

Znají to všichni. Partner každou noc vydává zvuky, jako když řeže dříví. A nemylte se. Nemusí jít vždy o muže. Chrápat může i něžné pohlaví.

V každém případě je to pro soužití pořádná potíž. Probdělé noci na náladě nepřidají. Věčné stěhování se do jiného pokoje také není ideální. A tak si často klademe otázku, proč právě ten náš nebo naše chrápe a jestli se s tím dá něco dělat.

Příčin může být víc

Některé jsou jen přechodné a můžete si pomoci sami, jiné vyžadují odborný zákrok.

Málo průchodný nos

Důvodem může být křivá nosní přepážka, ať už od narození, nebo po úrazu. Výhodou je, že ta se dá spravit operací, stejně jako zúžení způsobené polypy.

Zduřelé mandle

Obvykle jde o zánět, virový nebo bakteriální, který se vyvinul z nachlazení a časem odezní. Pokud jsou ale mandle zvětšené trvale nebo se záněty opakují příliš často, stojí za úvahu poradit se s lékařem o jejich odstranění.

Alergie

Při nachlazení chrápe každý, protože má zúžené dýchací cesty. Větší problém nastane, pokud zduření nosu způsobuje alergie. Tady je třeba obrátit se na alergologa a léčit její příčinu.

Alkohol a kouření

Pokud to přeháníte s alkoholem, ve spánku se uvolní svaly na krku, tlačí na dýchací trubici, ta se zúží a vzduch nemůže proudit. U kuřáků jde zase o to, že jejich sliznice bývá permanentně zduřelá.

Navíc kuřáci jsou více ohroženi různými záněty, zvyšuje se u nich produkce hlenu a kouření samozřejmě dráždí plíce. To všechno pak zhoršuje dýchání.

Nadváha

Tuk se neusazuje jen na těle, ale i na krku a může tlačit na dýchací cesty. Jedinou pomocí je v tomto případě zhubnout.

Stárnutí

S přibývajícím věkem ochabují všechny svaly a tkáně ztrácejí pružnost. A tak i ti, kteří ještě před časem, většinou do padesáti let, neměli problém, mohou zjistit, že chrápou.

První pomoc na doma

Naučte se spát jinak: Pokud jste spali na zádech, zkuste polohu na boku. Pomoci vám v tom mohou různé ortopedické polštáře, které udrží tělo ve správné pozici.

Tip: Lidová rada doporučuje přišít na pyžamo na zádech malý míček, který spaní na boku nedovolí. Modernější variantou jsou chytré hodinky, které vás při chrápání vzbudí a donutí vás se otočit.

Zvlhčujte vzduch: V mnoha ložnicích bývá suchý, takže vaše sliznice se vysoušejí a to vede k chrápání.

Spát byste měli v čistém prostředí bez alergenů, což se sice nedá zařídit stoprocentně, ale rozhodně by v ložnici neměl být prach, pyl z rostlin nebo zvířecí chlupy.

Aromaterapie: Pomoci může například levandulový olej, který uvolňuje napětí. Stačí pár kapek do aromalampy. Majoránkový, tymiánový, eukalyptový a tea tree esenciální olej zase usnadňují dýchání. Můžete je nakapat do misky s horkou vodou a chvilku inhalovat.

Sprej proti chrápání: Je to sice jen podpůrný prostředek, ale podle recenzí uživatelů někdy opravdu pomáhá.

Když je situace vážnější

Pokud domácké prostředky nepomáhají, pak často nezbyde než vyhledat lékaře. Ten posoudí stav a navrhne řešení. Někdy stačí malý zákrok, jindy bude léčba složitější.

Laser se obvykle používá, když chrápání vzniká vibrací měkkých tkání. Nejde o příliš bolestivý zákrok, i když asi týden vás bude trochu bolet v krku. Poté by se měl problém postupně upravit.

Operace představuje náročnější zákrok, většinou znamená odstranění mandlí, plastiku nosní přepážky či měkkého patra.

Spánková apnoe

Je to vážnější diagnóza, ale vy už pravděpodobně tušíte, že se o tento problém jedná, protože jste ho museli zaznamenat. Buď vy, nebo váš partner.

Jako byste se topili

Především přerušovaným dýcháním ve spánku. Na okamžik nedýcháte a pak se zprudka musíte nadechnout. Pro pozorovatele to vypadá, jako byste se topili. Po probuzení pak trpíte dušností. Přes den býváte ospalí a nevýkonní, trpíte bolestmi hlavy.

Bohužel právě kvůli častým zástavám dechu se u vás mohou časem vyvinout závažná onemocnění. Ať už jde o onemocnění srdce nebo třeba cukrovku. A proto je tento stav třeba řešit včas.

Jak se dělá vyšetření?

Dříve se k vyšetření používaly spánkové laboratoře, dnes už převážná většina vyšetření probíhá ambulantně. Dostanete přístroj, který váš dech během spánku změří v domácích podmínkách.

Někdy to může být i přesnější, protože odpadá stres z nemocničního prostředí. Zaznamená frekvenci dechu, intenzitu chrápání i puls a zásobení krve kyslíkem.

Léčba

V méně závažných případech nejdřív lékař doporučí některá opatření, jako je například snížení váhy nebo abstinence. Ve vážnějších případech vás čeká spánek s maskou, tedy s přístrojem, který vám s dýcháním výrazně pomůže.

Maska těsně přiléhá k obličeji a je pod ní podtlak, takže vás nutí dýchat nosem. Většina lidí má obavy z nepohodlí při spánku, ale na masku si lze zvyknout a efekt je výrazný. Nejen že dobře spíte bez chrápání, ale zlepší se i váš zdravotní stav.

Ale pozor, přístroje už jsou dneska opravdu chytré, takže zaznamenají nejen spoustu údajů o vašem spánku, ale i to, že jste si masku nenasadili.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
epochaplus.cz
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání,
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
nasehvezdy.cz
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
Slavný hollywoodský herec Al Pacino (83) se stal ve svém věku počtvrté otcem. A přijde ho to draho! Soud totiž rozhodl, kolik musí své bývalé partnerce Noor Alfallah (29) platit. Málo to není. Na p
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal