Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit, jiní ji sice v obchodě viděli, ale ještě ji nekoupili.
Vztah k této zelenině by se dal možná charakterizovat jako rozporuplný. Jedni ji milují, druzí tvrdí, že je hořká, a pak je spoustu těch, kteří by ji třeba i koupili, ale prostě nevědí, co s ní, jak ji upravit. To poslední se dá napravit.
Něco o rostlině
Čekanka není jako salát, který se vyseje a sklízí se hlávky. Jde o dvouletou rostlinu, která v prvním roce vytváří listovou růžici a ve druhém se teprve z kořenů pěstují nám známé puky.
Tedy nejen puky, protože je více druhů, ale na našem trhu ji nejčastěji najdeme ve formě světle zelených a červených puků nebo červených hlávek.
Čekanka je Belgičanka
Proč?
Dvouletá rostlina samozřejmě existovala i v jiných státech, ale teprve ve 30. letech 18. století ji objevil jistý Belgičan, když na kořeny rostliny, které nechal sušit ve sklepě, aby z nich připravil cikorku (ano právě tato známá náhražka kávy se z kořenů dělala), zapomněl.
Jenže ve sklepě byla tma a vlhko, a tak z kořenů vyrašily puky. Listy měly šťavnaté, příjemně nahořklé. Trvalo ještě nějakou dobu, než se čekanka začala objevovat na trhu a ještě déle, než slavila úspěch v Paříži.
Od té doby ale vítězně táhne světem a objevuje se na těch nejvybranějších tabulích. Zejména ovšem v Belgii, Itálii a Francii.
Něco o pěstování puků
Jak se čekanka pěstuje, potřebujeme vědět už proto, abychom s ní uměli zacházet. Předpěstované kořeny se zahrnou zeminou a z nich tak ve tmě rostou 5 až 8 týdnů listy. Listy jsou bílé (nebo bíločervené) a co je důležité, v této době nejsou příliš hořké.
Z toho vyplývá, že když čekanku kupujete, měla by být co nejčerstvější a zabalená v černém papíru. Protože působení světla jí nedělá dobře a také čím je starší, tím více hořkne. Doma ji potom spotřebujte ze stejných důvodů co nejrychleji.
Hlávková je z Itálie
Čekanka, která vás okouzlí krásnou červenou hlávkou, se pěstuje především v Itálii. Trochu připomíná menší zelí. Hlávky jsou kulaté a zvrásněné a mají křehké a šťavnaté listy. Co se týče hořkosti je podobná té, která tvoří puky.
Asi nejznámější druh se nazývá radicchio, podle oblasti, odkud pochází, a najdete ho i na našem trhu.
Zelenina pro zdraví
Pokud si potrpíte na zdravý životní styl, je čekanka právě pro vás. Obsahuje spoustu minerálů, jako třeba fosfor vápník, hořčík a železo i mnohé vitamíny.
Nejčastěji je zmiňována kyselina listová a vitamíny skupiny B. Puky obsahují vlákninu, která je prospěšná pro zažívání. Její konzumace pomůže zejména vašim játrům, a pokud ji jíte pravidelně, sníží se i hladina cholesterolu, takže prospívá srdci a cévám.
Navíc je lehce stravitelná, proto ji mohou jíst i lidé se slabším žaludkem. Je vhodná jako doplněk k redukčním dietám, a mohou ji jíst i diabetici.
Zapečená
4 čekankové puky, 8 plátků šunky, 250 g výrazného sýra (gorgonzola, ementál, parmezán, kousek másla
1) Syrové čekankové puky omyjte a podélně rozpulte. Každou polovinu čekanky obalte šunkou a spíchněte párátkem.
2) Poté poklaďte kousky pokrájeného sýra a takto zabalenou čekanku vložte do máslem vymaštěného pekáčku či zapékací misky.
3) Dejte do trouby předehřáté na 170 °C a pečte zhruba 15 minut. Podávejte s čerstvou bagetou a sklenkou bílého vína.
Rizoto s červenou čekankou
320 g rýže na rizoto (Arborio nebo Carnaroli), 1 cibule, 1 hlávka červené čekanky, 200 ml červeného vína, 50 ml balzamikového krému, 1,5 litru zeleninového vývaru, parmezán, máslo, olivový olej, sůl, pepř
1) Na plotnu postavte střední hrnec a nechte v něm rozpustit asi 2 lžíce másla. Mezitím nakrájejte nadrobno cibuli, tu pak na másle na mírném ohni nechte v hrnci zesklovatět.
Poté přisypte rýži a chvilku ji v hrnci míchejte vařečkou, aby se spojila s máslem a cibulkou. Do hrnce vlijte sklenku, přibližně 200 ml, červeného vína. Až se odpaří alkohol z vína, přidejte špetku soli a pepře a začněte postupně přilévat vývar.
2) Asi po 10 minutách varu a přilévání vývaru, přidejte na jemné proužky pokrájenou čekanku. Duste dalších 10 minut a přidávejte vývar dle potřeby. Na konci doby varu bude krémové rizoto, vývar se téměř odpaří.
Hrnec odstavte z plotny a do rizota vmíchejte ještě kousek másla a trochu je zakápněte olivovým olejem. Nakonec přisypte hrst strouhaného parmezánu a vše dobře promíchejte.
4) Rizoto naservírujte na talíř, jemně jej posypte parmezánem, zakápněte balzamikovým krémem a podávejte.
Foto: Shutterstock