Domů     Být babičkou není v módě?
Být babičkou není v módě?
20.11.2019

Usměvavá, hodná, rozumná postarší žena, která se vším pomůže, poradí, má vždy napečeno a s nadšením hlídá vnoučata. Tak si podle průzkumu představujeme babičku. Doba se ale změnila a realita je poněkud jiná.

Kde jsou ty časy, kdy babičky měly vrásky kolem očí a šedivé vlasy, uměly uvařit nejlepší rajskou omáčku na světě a jejich buchty byly božská mana.

Pro vnouče vždycky odněkud vylovily bonbony nebo čokoládu a pořád se usmívaly, protože díky bohatým životním zkušenostem už věděly, co život obnáší.

Dnešní babičky jsou jiné – vypadají o generaci mladší než jejich matky ve stejném věku, jídlo nakupují hotové, vrásky si nechávají vyhladit v krášlicích salonech, tělo týrají ve fitkách a vůbec se doma moc nezdržují. Cestují totiž po světě, odkud posílají pohledy s podpisem „líbá babi“.

Sexy šedesátnice

Podobu babičky – obětující se, chápající a o vnoučata pečující ženy – u nás na víc jak sto let ovlivnila Božena Němcová stejnojmennou knihou. Ženy ale za posledních pár desítek let prošly obrovskou proměnou. Co to je pětapadesát šedesát let?

I v tomto věku můžete být sexy, na vrcholu sil, finančně nezávislé, protože stále s chutí pracujete (a ještě dlouho budete), tak proč si neužívat života? Co byste také doma dělaly? Zvlášť, když podle statistik je většina žen rozvedená, nebo bohužel už ovdověla.

To ale není důvod, abyste rezignovaly. Váš aktivní svět se rozhodně nemusí točit jen kolem vnoučat.

Na druhou stranu je ale úžasné, když vedle hraní golfu, relaxování na Maledivách a lyžování v Alpách ještě dokážete s lás­kou a nadšením plnit babičkovskou úlohu.

Vzdát se svého života?

Dřívější generace si děti pořizovaly mnohem dřív, než je tomu dnes. Teď mladí rodinu dlouho odkládají, protože si budují kariéru, musí si vyřešit bydlení a také chtějí cestovat.

Zvyk, že si mohou kdykoli dělat, co se jim zachce, ale vede k tomu, že se nechtějí omezovat, takže je pro ně těžké se něčeho vzdát. Když pak přijde dítě, potřebují babičku jako sůl.

Kde ji ale vzít, když ty jako z pohádek nenávratně zmizely a jejich matky jsou ještě buď mladé, nebo naopak už minuly sedmdesátku a sil na zvládnutí neposedných vnoučat se jim nedostává.

Ještě před třiceti lety bylo automatické, že babičky pomáhaly s vnoučaty, protože odcházely do důchodu mezi 55 – 58 lety. Vyzvedávaly je ze školek, vařily jim a staraly se o ně, dokud rodiče nepřišli z práce.

Bylo to normální, jiná možnost volby v podstatě neexistovala. Znamená to, že by se tedy dnešní babičky měly vzdát svého života, aby dcera nebo snacha nemusely měnit ten svůj?

Hlídat se nebude

Bohužel existuje stále hodně seniorek, které vnoučata nezajímají a na hlídání si je prostě nevezmou, nebo jen výjimečně. Žijeme zkrátka ve společnosti orientované na výkon, krásu a mládí, a tak slovo babička pro ně znamená synonymum ke stáří.

Vnoučata jim musí říkat křestním jménem a ony jim „lásku“ nahrazují spoustou cukroví a hračkami. Psychologové však upozorňují, že je důležité, aby člověk dřív nebo později přijal každou svou životní etapu.

Tak jako jsme přijali pubertu, dospělost a rodičovství, stejně tak je důležité přijmout etapu – jsem babička.

Žádná služka

Říká se, že rodiče jsou od toho, aby vychovávali, a pra­rodiče, aby rozmazlovali. Milující babička v žádném případě neznamená, že je služka. Nemusíte se přece nechat zneužívat vlastními dětmi a dělat jim denně neplacenou chůvu.

Škoda by ale bylo dobrovolně se připravit o nejhezčí léta života svých vnoučat, kdy se učí říkat první slova, všechno je pro ně poprvé a největší zábava znamená jít do zoo.

Dopřejte mladým, aby si občas sami vyšli na večeři nebo do kina, a vy si s vnoučkem či vnučkou užívejte hezké chvilky. Vždyť je máte jen na chvíli půjčené a v noci k nim už nebudete vstávat vy, ale vaše dcera či snacha. Uvidíte, že babičkovství jde docela dobře skloubit s pestrým osobním životem.

Jako z pohádky

Naštěstí se v 21. století ještě najdou obětavé babičky (a dědečkové, ti jsou stejně důležití). Kvůli vnoučatům by se přetrhly a neváhají jet třeba přes půl republiky, když se dozvědí, že jsou nemocné, nebo že si dcera nebo snacha potřebují něco zařídit.

Jsou to vzácné ženy, které mají svatou trpělivost dělat s dětmi bezvadné věci – kreslí si s nimi, vyrábějí chaloupky z papíru, hodiny a hodiny hrají pexeso a donekonečna jim čtou oblíbené pohádky. Zkrátka všechno to, na co rodiče obvykle nemají dost času.

A ještě si dovolenou plánují podle toho, jak mají vnoučata prázdniny, aby je mohly vzít na chalupu nebo k moři.

Adoptivní babička

Ne každá maminka však má v rodině babičku, která může kdykoli pohlídat. Někdy se prostě aktivní seniorka v aktivní babičku nepromění. V takovém případě nezbývá, než aby ji nahradila placená chůva.

Šikovná mladá dívka může dětem předat zase něco jiného než babička, ale to zvláštní pouto, které se vytváří mezi prarodičem a dítětem, nahradit nedokáže. Existuje však ještě něco lepšího. Novým trendem jsou adoptivní babičky.

Pokud jste už v důchodovém věku, plná sil a elánu a chcete ještě dávat lásku a své zkušenosti nějakému dítěti, ale nemáte komu, pak je to příležitost právě pro vás.

Poptejte se přátel, jestli někdo z jejich okolí nehledá babičku, dejte si inzerát na facebook nebo si najděte agenturu, která takovou službu zprostředkovává. Děti dokážou spontánně dávat najevo své city a to vám dodá další energii a optimismus.

Bezpodmínečná láska

Jaká by tedy dnešní babička měla být?

Může mít třeba obarvené vlasy, nosit značkové šaty, jezdit do světa, chodit hrát tenis, ale musí mít na svá vnoučata dost energie, času, chuti i sil, nesmí jí chybět nadhled, takže se nerozčílí kvůli džusu vylitému na koberec, a měla by mít hodně zkušeností, jež chce předávat.

Je skvělé, když má vnučka babičku, která ji naučí, jak se pečou buchty, žehlí košile, plést, háčkovat, vyšívat, štupovat ponožky.

Pro vnuka je samozřejmě důležitý dědeček, který ho naučí zacházet s kladivem, kleštěmi a dalším nářadím, ukáže mu, jak opravovat auto a spoustu dalších věcí. Děti se díky kontaktu s prarodiči seznámí s tím, co je to stáří.

Poznají jiný styl života, jiný rytmus a jiné problémy, se kterými se doma běžně nesetkávají. Není lepší způsob, jak získat model chování ke svým vlastním rodičům. Je to model plný lásky. Babička totiž miluje bezpodmínečně a nekonečně.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří