Domů     Buďte zas krev a mlíko
Buďte zas krev a mlíko
22.6.2020

Špatně spí, motá se jim hlava, rychle se unaví, jsou bledí a často se zadýchají. To jsou nejčastější příznaky lidí trpících anémií, tedy chudokrevností. Problém může být vážný, ale někdy je na vině jen nevhodná strava.

Potíže může způsobit jak nevhodně sestavený jídelníček, ve kterém schází důležité látky, tak silné krvácení při menstruaci, časté infekce či léčba léky ovlivňujícími krvetvorbu, ale také onemocnění některým typem rakoviny.

Ve všech případech je problém stejný, ať už je příčina anémie jakákoliv. Nemocní mají méně červených krvinek (erytrocytů) a krevního barviva (hemoglobinu). Na ty se váže kyslík, který hemoglobin dopravuje k buňkám.

Nedostatek kyslíku se tělo snaží nahradit rychlejším tepem srdce i dýcháním. Ale anemické potíže nemusejí být pokaždé stejné.

Riziko nejen pro vegetariánky

Jednou z nejčastějších příčin chudokrevnosti je nevyvážená strava. To se týká především vegetariánství, při kterém vyznavači tohoto způsobu stravování nemají dostatečně vhodně sestavený jídelníček.

Nejvíc v něm chybí látky, které náš organismus potřebuje ke správnému vývoji červených krvinek i krevního barviva:

železo (Fe)

vitamin B12, spolu s vitaminy C a E

kyselina listová

Železo obsahuje maso (hovězí, jehněčí, plody moře), ale také játra a další vnitřnosti. V menším množství ho najdeme i v luštěninách, listové zelenině, houbách a sušeném ovoci (hrozinky, meruňky).

Dalšími zdroji jsou pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasa a pšeničné otruby.

Tip Paní domu: Pokud jde o víno, červené na krev nepomáhá, je to jen mýtus (smysl má speciální přírodní sladové víno s vysokým obsahem železa). Ani ve špenátu není mnoho Fe, navíc je ve formě špatně využitelné pro lidský organismus.

Denní doporučená dávka: 12 mg – muži, 15 mg – ženy, 20 mg – těhotné a kojící ženy.

Vitamin B12 obsahují kromě masa (zejména červeného, jater a vnitřností) také ústřice, sardinky a další ryby. Podobně jako vejce, sýry nebo pivovarské kvasnice.

Odmítači živočišných potravin by si měli příjem této látky hlídat a v případě potíží vyzkoušet potravinové doplňky obsahující vitamin B12 nebo obohacené müsli.

Denní doporučená dávka: 3 μg – muži i ženy, 3,5–4 μg – těhotné a kojící ženy.

Kyselinu listovou můžeme získat z tmavě zelené listové zeleniny, jako jsou třeba saláty, brokolice, špenát, růžičková kapusta aj. Stejně jako sója, pšeničné klíčky, fazole nebo pomerančová šťáva.

Vhodným zdrojem kyseliny listové jsou i kvasnice či játra, nebo ořechy. Při vaření se jí však zničí až 95 %. Ti, kdo nejedí maso a živočišné produkty, by se měli obrátit na nutriční terapeutky, které jim poradí s vyrovnaným jídelníčkem.

Denní doporučená dávka: 400 μg – muži i ženy, 600 μg – těhotné a kojící ženy.

Ženské“ trápení

Někdy postihuje anémie také ženy, které dlouho a silně menstruují. U nich je příčinou potíží velká ztráta krve, kterou organismus nestačí nahradit. V jejich případě lze někdy problém vyřešit pomocí hormonální antikoncepce.

Pokud užívají klasické pilulky nepřetržitě, menstruaci obvykle upraví a s ní i problémy vyvolané přílišným krvácením. Podobný efekt má i nitroděložní tělísko s hormonem levonorgestrelem: uvolňuje se do dělohy průběžně v malých dávkách.

Významně snižuje výšku děložní sliznice. Tím brání uhnízdění vajíčka v děloze, a tedy otěhotnění, ale zároveň také menstruaci.

Pozor na rakovinu!

Anémii však může vyvolat i skryté krvácení do trávicího traktu (třeba žaludeční vředy) nebo do tlustého střeva. Signálem, že se něco uvnitř našich útrob děje, je obvykle tmavá barva stolice. Vyžaduje okamžité vyšetření.

Takové krvácení může být totiž signálem rakoviny. Například tlustého střeva.

Časté infekce

Anémie může mít ovšem řadu dalších příčin. Stručně je lze charakterizovat tak, že kostní dřeň nevytváří dostatek červených krvinek, nebo se tyto krvinky příliš často, případně příliš brzy, rozpadají.

Chudokrevnost se proto často objeví i při chronických zánětech, zvětšení sleziny, v důsledku onemocnění hemoroidy, ale i u alkoholiků a silných kuřáků. Proto je nutné co nejdřív vyhledat lékaře, který zjistí příčinu nemoci a začne ji léčit.

Další příznaky anémie: bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce, dále motání hlavy, a pokud rychle vstaneme – i černo před očima. Chudokrevní lidé trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou podrážděné reakce či naopak opačné, apatie až lhostejnost. Varovné signály se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen zhoršení tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ani to nedožene nemocného k doktorovi, končí to někdy i bezvědomím či kolapsem.
Další příznaky anémie: bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce, dále motání hlavy, a pokud rychle vstaneme – i černo před očima. Chudokrevní lidé trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou podrážděné reakce či naopak opačné, apatie až lhostejnost. Varovné signály se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen zhoršení tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ani to nedožene nemocného k doktorovi, končí to někdy i bezvědomím či kolapsem.

Nestandardní projevy anémie: pálení jazyka a koutků úst, ale i naprosto bizarními projevy – nutkavým pojídáním hlíny, škrobu a papíru, popřípadě ledu. Není to běžné, ale je to možné.

Navíc tento fakt naznačuje, jak pestrý výčet příčin i projevů může tato nemoc mít. O důvod víc nečekat a zajít co nejdřív k praktikovi nebo hematologovi.

Na podporu krvetvorby

Bylinky z našich luhů a hájů – listí břízy a kopřivy, natě řebříčku a violky, celíku zlatobýlu, meduňky a přesličky, či kořen lopuchu. Dále pomáhají plody rakytníku a kustovnice čínská, guarana, pětilistý žen-šen a asijský pupečník.

Recepty pro bledulky

Špenát z kopřiv s cizrnou

Suroviny: 200 gramů cizrny v suchém stavu / 500 gramů uvařené cizrny•mísa čerstvě natrhaných kopřiv (čím více, tím lépe, kopřivy hodně ztratí na objemu)•2 polévkové lžíce oleje•1 větší cibule•1/2 čajové lžičky soli•4 stroužky česneku•1 polévková lžíce sojové omáčky Shoyu nebo Tamari

Pokud nemáte předvařenou cizrnu, přes noc ji namočte. Poté uvařte do měkka.

Čerstvě natrhané kopřivy propláchněte. Pozor, pálí! Spařte je vroucí vodou a nechte asi 5 minut louhovat. Poté sceďte a nechte okapat. Mezitím si nakrájejte cibuli na drobno.Olej rozehřejte na pánvi, přihoďte nakrájenou cibulku a chvíli restujte.

Kopřivy nakrájejte na širší nudličky a přihoďte na cibulku. Přidejte 2 rozmačkané stroužky česneku, sůl a restujte 10 minut. Podle potřeby můžete podlít trochou vody.

Po deseti minutách přidejte uvařenou cizrnu, promíchejte a nechte společně dvě minutky prohřát. Nakonec přidejte zbylé dva rozmačkané stroužky česneku, sojovou omáčku a pořádně promíchejte.

Tip Paní domu: Můžete servírovat s jáhlovou kaší nebo s jinou přílohou.

Jáhlová kaše se sušenými švestkami

Suroviny: cca 220–240 g jáhel•voda•mléko•skořice•rozinky•2 lžíce medu•hrst nasekaných vlašských ořechů•pár sušených švestek

Jáhly několikrát spařte horkou vodou, aby se zbavily hořkosti. Dejte vařit na 15 minut do nálevu z mléka a vody. Pokud je třeba, dolévejte vodou.

Asi v půlce vaření „pocukrujte“ skořicí a přidejte pár rozinek. Nakonec oslaďte medem a vmíchejte hrst vlašských oříšků. Kaši dozdobte sušenými švestkami.

Tip Paní domu: Do kaše vmíchejte 2 lžíce máku a podávejte s čerstvými horkými švestkami.

Carpaccio z červené řepy

Suroviny:

1–2 střední červené řepy•1 polévková lžíce ume octa•2 polévkové lžíce citronové šťávy•2 polévkové lžíce olivového oleje•1 polévková lžíce agáve sirupu•50 ml vody•1/2 čajové lžičky tymiánu•pár kapek vymačkané šťávy z nastrouhaného zázvoru (jen podle chuti)

Řepu oloupejte a ostrým nožem nakrájejte na tenké plátky. Dejte do mísy.

Marinádu si připravte smícháním všech ostatních ingrediencí. Nalijte ji na plátky řepy a promíchejte. Mísu zaklopte a nechte v lednici několik hodin (lépe však přes noc) uležet.

Poté plátky nechte okapat a naaranžujte na talíř.

Tip Paní domu: Podávejte jen tak samotné, výborná je však kombinace s vlašskými nebo pekanovými ořechy.

Hovězí žebra na víně

Suroviny: 2,5 kg hovězích žeber•400 ml červeného vína•400 ml hovězího vývaru•2 lžíce rajského protlaku•1 palička česneku•olivový olej•sůl•pepř•40 g másla•anglická slanina•žampiony

Troubu předehřejte na 170–180 °C. Omyjte maso a pořádně osušte papírovými utěrkami. Osolte a opepřete, vmasírujte do masa. Na plotně rozpalte hluboký plech nebo pekáč, nalijte olivový olej a opečte kusy masa ze všech stran do hněda.

Když je maso skoro opečené, dejte na plech (ne na maso) dvě pořádné lžíce rajského protlaku a osmahněte. Přidejte česnek, stačí palici rozříznout napůl (přes stroužky) a orestujte spolu s protlakem.

Zalijte červeným vínem a nechte z něj odpařit alkohol, svařte ho asi na polovinu, přilijte vývar, přiveďte k varu, zakryjte plech alobalem a dejte do trouby. Pečte 3–4 hodiny, dokud maso neodpadává od kosti.

Vyjměte maso a dejte do teplé trouby. Slijte šťávu přes cedník do pánve. Česnek propasírujte do pánve ke šťávě.

Zapněte pod pánví plotýnku na plný výkon a zredukujte šťávu, dokud není hustá tak, jak vám vyhovuje. Odstavte z tepla a přidejte na kostky nakrájené máslo. Vedle na pánvi osmažte slaninu a na ní poduste pokrájené žampiony a přeložte k masu do pekáče. Podávejte s chlebem nebo s bramborovou kaší.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale