Domů     Buďte zas krev a mlíko
Buďte zas krev a mlíko
22.6.2020

Špatně spí, motá se jim hlava, rychle se unaví, jsou bledí a často se zadýchají. To jsou nejčastější příznaky lidí trpících anémií, tedy chudokrevností. Problém může být vážný, ale někdy je na vině jen nevhodná strava.

Potíže může způsobit jak nevhodně sestavený jídelníček, ve kterém schází důležité látky, tak silné krvácení při menstruaci, časté infekce či léčba léky ovlivňujícími krvetvorbu, ale také onemocnění některým typem rakoviny.

Ve všech případech je problém stejný, ať už je příčina anémie jakákoliv. Nemocní mají méně červených krvinek (erytrocytů) a krevního barviva (hemoglobinu). Na ty se váže kyslík, který hemoglobin dopravuje k buňkám.

Nedostatek kyslíku se tělo snaží nahradit rychlejším tepem srdce i dýcháním. Ale anemické potíže nemusejí být pokaždé stejné.

Riziko nejen pro vegetariánky

Jednou z nejčastějších příčin chudokrevnosti je nevyvážená strava. To se týká především vegetariánství, při kterém vyznavači tohoto způsobu stravování nemají dostatečně vhodně sestavený jídelníček.

Nejvíc v něm chybí látky, které náš organismus potřebuje ke správnému vývoji červených krvinek i krevního barviva:

železo (Fe)

vitamin B12, spolu s vitaminy C a E

kyselina listová

Železo obsahuje maso (hovězí, jehněčí, plody moře), ale také játra a další vnitřnosti. V menším množství ho najdeme i v luštěninách, listové zelenině, houbách a sušeném ovoci (hrozinky, meruňky).

Dalšími zdroji jsou pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasa a pšeničné otruby.

Tip Paní domu: Pokud jde o víno, červené na krev nepomáhá, je to jen mýtus (smysl má speciální přírodní sladové víno s vysokým obsahem železa). Ani ve špenátu není mnoho Fe, navíc je ve formě špatně využitelné pro lidský organismus.

Denní doporučená dávka: 12 mg – muži, 15 mg – ženy, 20 mg – těhotné a kojící ženy.

Vitamin B12 obsahují kromě masa (zejména červeného, jater a vnitřností) také ústřice, sardinky a další ryby. Podobně jako vejce, sýry nebo pivovarské kvasnice.

Odmítači živočišných potravin by si měli příjem této látky hlídat a v případě potíží vyzkoušet potravinové doplňky obsahující vitamin B12 nebo obohacené müsli.

Denní doporučená dávka: 3 μg – muži i ženy, 3,5–4 μg – těhotné a kojící ženy.

Kyselinu listovou můžeme získat z tmavě zelené listové zeleniny, jako jsou třeba saláty, brokolice, špenát, růžičková kapusta aj. Stejně jako sója, pšeničné klíčky, fazole nebo pomerančová šťáva.

Vhodným zdrojem kyseliny listové jsou i kvasnice či játra, nebo ořechy. Při vaření se jí však zničí až 95 %. Ti, kdo nejedí maso a živočišné produkty, by se měli obrátit na nutriční terapeutky, které jim poradí s vyrovnaným jídelníčkem.

Denní doporučená dávka: 400 μg – muži i ženy, 600 μg – těhotné a kojící ženy.

Ženské“ trápení

Někdy postihuje anémie také ženy, které dlouho a silně menstruují. U nich je příčinou potíží velká ztráta krve, kterou organismus nestačí nahradit. V jejich případě lze někdy problém vyřešit pomocí hormonální antikoncepce.

Pokud užívají klasické pilulky nepřetržitě, menstruaci obvykle upraví a s ní i problémy vyvolané přílišným krvácením. Podobný efekt má i nitroděložní tělísko s hormonem levonorgestrelem: uvolňuje se do dělohy průběžně v malých dávkách.

Významně snižuje výšku děložní sliznice. Tím brání uhnízdění vajíčka v děloze, a tedy otěhotnění, ale zároveň také menstruaci.

Pozor na rakovinu!

Anémii však může vyvolat i skryté krvácení do trávicího traktu (třeba žaludeční vředy) nebo do tlustého střeva. Signálem, že se něco uvnitř našich útrob děje, je obvykle tmavá barva stolice. Vyžaduje okamžité vyšetření.

Takové krvácení může být totiž signálem rakoviny. Například tlustého střeva.

Časté infekce

Anémie může mít ovšem řadu dalších příčin. Stručně je lze charakterizovat tak, že kostní dřeň nevytváří dostatek červených krvinek, nebo se tyto krvinky příliš často, případně příliš brzy, rozpadají.

Chudokrevnost se proto často objeví i při chronických zánětech, zvětšení sleziny, v důsledku onemocnění hemoroidy, ale i u alkoholiků a silných kuřáků. Proto je nutné co nejdřív vyhledat lékaře, který zjistí příčinu nemoci a začne ji léčit.

Další příznaky anémie: bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce, dále motání hlavy, a pokud rychle vstaneme – i černo před očima. Chudokrevní lidé trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou podrážděné reakce či naopak opačné, apatie až lhostejnost. Varovné signály se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen zhoršení tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ani to nedožene nemocného k doktorovi, končí to někdy i bezvědomím či kolapsem.
Další příznaky anémie: bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce, dále motání hlavy, a pokud rychle vstaneme – i černo před očima. Chudokrevní lidé trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou podrážděné reakce či naopak opačné, apatie až lhostejnost. Varovné signály se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen zhoršení tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ani to nedožene nemocného k doktorovi, končí to někdy i bezvědomím či kolapsem.

Nestandardní projevy anémie: pálení jazyka a koutků úst, ale i naprosto bizarními projevy – nutkavým pojídáním hlíny, škrobu a papíru, popřípadě ledu. Není to běžné, ale je to možné.

Navíc tento fakt naznačuje, jak pestrý výčet příčin i projevů může tato nemoc mít. O důvod víc nečekat a zajít co nejdřív k praktikovi nebo hematologovi.

Na podporu krvetvorby

Bylinky z našich luhů a hájů – listí břízy a kopřivy, natě řebříčku a violky, celíku zlatobýlu, meduňky a přesličky, či kořen lopuchu. Dále pomáhají plody rakytníku a kustovnice čínská, guarana, pětilistý žen-šen a asijský pupečník.

Recepty pro bledulky

Špenát z kopřiv s cizrnou

Suroviny: 200 gramů cizrny v suchém stavu / 500 gramů uvařené cizrny•mísa čerstvě natrhaných kopřiv (čím více, tím lépe, kopřivy hodně ztratí na objemu)•2 polévkové lžíce oleje•1 větší cibule•1/2 čajové lžičky soli•4 stroužky česneku•1 polévková lžíce sojové omáčky Shoyu nebo Tamari

Pokud nemáte předvařenou cizrnu, přes noc ji namočte. Poté uvařte do měkka.

Čerstvě natrhané kopřivy propláchněte. Pozor, pálí! Spařte je vroucí vodou a nechte asi 5 minut louhovat. Poté sceďte a nechte okapat. Mezitím si nakrájejte cibuli na drobno.Olej rozehřejte na pánvi, přihoďte nakrájenou cibulku a chvíli restujte.

Kopřivy nakrájejte na širší nudličky a přihoďte na cibulku. Přidejte 2 rozmačkané stroužky česneku, sůl a restujte 10 minut. Podle potřeby můžete podlít trochou vody.

Po deseti minutách přidejte uvařenou cizrnu, promíchejte a nechte společně dvě minutky prohřát. Nakonec přidejte zbylé dva rozmačkané stroužky česneku, sojovou omáčku a pořádně promíchejte.

Tip Paní domu: Můžete servírovat s jáhlovou kaší nebo s jinou přílohou.

Jáhlová kaše se sušenými švestkami

Suroviny: cca 220–240 g jáhel•voda•mléko•skořice•rozinky•2 lžíce medu•hrst nasekaných vlašských ořechů•pár sušených švestek

Jáhly několikrát spařte horkou vodou, aby se zbavily hořkosti. Dejte vařit na 15 minut do nálevu z mléka a vody. Pokud je třeba, dolévejte vodou.

Asi v půlce vaření „pocukrujte“ skořicí a přidejte pár rozinek. Nakonec oslaďte medem a vmíchejte hrst vlašských oříšků. Kaši dozdobte sušenými švestkami.

Tip Paní domu: Do kaše vmíchejte 2 lžíce máku a podávejte s čerstvými horkými švestkami.

Carpaccio z červené řepy

Suroviny:

1–2 střední červené řepy•1 polévková lžíce ume octa•2 polévkové lžíce citronové šťávy•2 polévkové lžíce olivového oleje•1 polévková lžíce agáve sirupu•50 ml vody•1/2 čajové lžičky tymiánu•pár kapek vymačkané šťávy z nastrouhaného zázvoru (jen podle chuti)

Řepu oloupejte a ostrým nožem nakrájejte na tenké plátky. Dejte do mísy.

Marinádu si připravte smícháním všech ostatních ingrediencí. Nalijte ji na plátky řepy a promíchejte. Mísu zaklopte a nechte v lednici několik hodin (lépe však přes noc) uležet.

Poté plátky nechte okapat a naaranžujte na talíř.

Tip Paní domu: Podávejte jen tak samotné, výborná je však kombinace s vlašskými nebo pekanovými ořechy.

Hovězí žebra na víně

Suroviny: 2,5 kg hovězích žeber•400 ml červeného vína•400 ml hovězího vývaru•2 lžíce rajského protlaku•1 palička česneku•olivový olej•sůl•pepř•40 g másla•anglická slanina•žampiony

Troubu předehřejte na 170–180 °C. Omyjte maso a pořádně osušte papírovými utěrkami. Osolte a opepřete, vmasírujte do masa. Na plotně rozpalte hluboký plech nebo pekáč, nalijte olivový olej a opečte kusy masa ze všech stran do hněda.

Když je maso skoro opečené, dejte na plech (ne na maso) dvě pořádné lžíce rajského protlaku a osmahněte. Přidejte česnek, stačí palici rozříznout napůl (přes stroužky) a orestujte spolu s protlakem.

Zalijte červeným vínem a nechte z něj odpařit alkohol, svařte ho asi na polovinu, přilijte vývar, přiveďte k varu, zakryjte plech alobalem a dejte do trouby. Pečte 3–4 hodiny, dokud maso neodpadává od kosti.

Vyjměte maso a dejte do teplé trouby. Slijte šťávu přes cedník do pánve. Česnek propasírujte do pánve ke šťávě.

Zapněte pod pánví plotýnku na plný výkon a zredukujte šťávu, dokud není hustá tak, jak vám vyhovuje. Odstavte z tepla a přidejte na kostky nakrájené máslo. Vedle na pánvi osmažte slaninu a na ní poduste pokrájené žampiony a přeložte k masu do pekáče. Podávejte s chlebem nebo s bramborovou kaší.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč