Špatně spí, motá se jim hlava, rychle se unaví, jsou bledí a často se zadýchají. To jsou nejčastější příznaky lidí trpících anémií, tedy chudokrevností. Problém může být vážný, ale někdy je na vině jen nevhodná strava.
Potíže může způsobit jak nevhodně sestavený jídelníček, ve kterém schází důležité látky, tak silné krvácení při menstruaci, časté infekce či léčba léky ovlivňujícími krvetvorbu, ale také onemocnění některým typem rakoviny.
Ve všech případech je problém stejný, ať už je příčina anémie jakákoliv. Nemocní mají méně červených krvinek (erytrocytů) a krevního barviva (hemoglobinu). Na ty se váže kyslík, který hemoglobin dopravuje k buňkám.
Nedostatek kyslíku se tělo snaží nahradit rychlejším tepem srdce i dýcháním. Ale anemické potíže nemusejí být pokaždé stejné.
Riziko nejen pro vegetariánky
Jednou z nejčastějších příčin chudokrevnosti je nevyvážená strava. To se týká především vegetariánství, při kterém vyznavači tohoto způsobu stravování nemají dostatečně vhodně sestavený jídelníček.
Nejvíc v něm chybí látky, které náš organismus potřebuje ke správnému vývoji červených krvinek i krevního barviva:
železo (Fe)
vitamin B12, spolu s vitaminy C a E
kyselina listová
Železo obsahuje maso (hovězí, jehněčí, plody moře), ale také játra a další vnitřnosti. V menším množství ho najdeme i v luštěninách, listové zelenině, houbách a sušeném ovoci (hrozinky, meruňky).
Dalšími zdroji jsou pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasa a pšeničné otruby.
Tip Paní domu: Pokud jde o víno, červené na krev nepomáhá, je to jen mýtus (smysl má speciální přírodní sladové víno s vysokým obsahem železa). Ani ve špenátu není mnoho Fe, navíc je ve formě špatně využitelné pro lidský organismus.
Denní doporučená dávka: 12 mg – muži, 15 mg – ženy, 20 mg – těhotné a kojící ženy.
Vitamin B12 obsahují kromě masa (zejména červeného, jater a vnitřností) také ústřice, sardinky a další ryby. Podobně jako vejce, sýry nebo pivovarské kvasnice.
Odmítači živočišných potravin by si měli příjem této látky hlídat a v případě potíží vyzkoušet potravinové doplňky obsahující vitamin B12 nebo obohacené müsli.
Denní doporučená dávka: 3 μg – muži i ženy, 3,5–4 μg – těhotné a kojící ženy.
Kyselinu listovou můžeme získat z tmavě zelené listové zeleniny, jako jsou třeba saláty, brokolice, špenát, růžičková kapusta aj. Stejně jako sója, pšeničné klíčky, fazole nebo pomerančová šťáva.
Vhodným zdrojem kyseliny listové jsou i kvasnice či játra, nebo ořechy. Při vaření se jí však zničí až 95 %. Ti, kdo nejedí maso a živočišné produkty, by se měli obrátit na nutriční terapeutky, které jim poradí s vyrovnaným jídelníčkem.
Denní doporučená dávka: 400 μg – muži i ženy, 600 μg – těhotné a kojící ženy.
Ženské“ trápení
Někdy postihuje anémie také ženy, které dlouho a silně menstruují. U nich je příčinou potíží velká ztráta krve, kterou organismus nestačí nahradit. V jejich případě lze někdy problém vyřešit pomocí hormonální antikoncepce.
Pokud užívají klasické pilulky nepřetržitě, menstruaci obvykle upraví a s ní i problémy vyvolané přílišným krvácením. Podobný efekt má i nitroděložní tělísko s hormonem levonorgestrelem: uvolňuje se do dělohy průběžně v malých dávkách.
Významně snižuje výšku děložní sliznice. Tím brání uhnízdění vajíčka v děloze, a tedy otěhotnění, ale zároveň také menstruaci.
Pozor na rakovinu!
Anémii však může vyvolat i skryté krvácení do trávicího traktu (třeba žaludeční vředy) nebo do tlustého střeva. Signálem, že se něco uvnitř našich útrob děje, je obvykle tmavá barva stolice. Vyžaduje okamžité vyšetření.
Takové krvácení může být totiž signálem rakoviny. Například tlustého střeva.
Časté infekce
Anémie může mít ovšem řadu dalších příčin. Stručně je lze charakterizovat tak, že kostní dřeň nevytváří dostatek červených krvinek, nebo se tyto krvinky příliš často, případně příliš brzy, rozpadají.
Chudokrevnost se proto často objeví i při chronických zánětech, zvětšení sleziny, v důsledku onemocnění hemoroidy, ale i u alkoholiků a silných kuřáků. Proto je nutné co nejdřív vyhledat lékaře, který zjistí příčinu nemoci a začne ji léčit.
Nestandardní projevy anémie: pálení jazyka a koutků úst, ale i naprosto bizarními projevy – nutkavým pojídáním hlíny, škrobu a papíru, popřípadě ledu. Není to běžné, ale je to možné.
Navíc tento fakt naznačuje, jak pestrý výčet příčin i projevů může tato nemoc mít. O důvod víc nečekat a zajít co nejdřív k praktikovi nebo hematologovi.
Na podporu krvetvorby
Bylinky z našich luhů a hájů – listí břízy a kopřivy, natě řebříčku a violky, celíku zlatobýlu, meduňky a přesličky, či kořen lopuchu. Dále pomáhají plody rakytníku a kustovnice čínská, guarana, pětilistý žen-šen a asijský pupečník.
Recepty pro bledulky
Špenát z kopřiv s cizrnou
Suroviny: 200 gramů cizrny v suchém stavu / 500 gramů uvařené cizrny•mísa čerstvě natrhaných kopřiv (čím více, tím lépe, kopřivy hodně ztratí na objemu)•2 polévkové lžíce oleje•1 větší cibule•1/2 čajové lžičky soli•4 stroužky česneku•1 polévková lžíce sojové omáčky Shoyu nebo Tamari
Pokud nemáte předvařenou cizrnu, přes noc ji namočte. Poté uvařte do měkka.
Čerstvě natrhané kopřivy propláchněte. Pozor, pálí! Spařte je vroucí vodou a nechte asi 5 minut louhovat. Poté sceďte a nechte okapat. Mezitím si nakrájejte cibuli na drobno.Olej rozehřejte na pánvi, přihoďte nakrájenou cibulku a chvíli restujte.
Kopřivy nakrájejte na širší nudličky a přihoďte na cibulku. Přidejte 2 rozmačkané stroužky česneku, sůl a restujte 10 minut. Podle potřeby můžete podlít trochou vody.
Po deseti minutách přidejte uvařenou cizrnu, promíchejte a nechte společně dvě minutky prohřát. Nakonec přidejte zbylé dva rozmačkané stroužky česneku, sojovou omáčku a pořádně promíchejte.
Tip Paní domu: Můžete servírovat s jáhlovou kaší nebo s jinou přílohou.
Jáhlová kaše se sušenými švestkami
Suroviny: cca 220–240 g jáhel•voda•mléko•skořice•rozinky•2 lžíce medu•hrst nasekaných vlašských ořechů•pár sušených švestek
Jáhly několikrát spařte horkou vodou, aby se zbavily hořkosti. Dejte vařit na 15 minut do nálevu z mléka a vody. Pokud je třeba, dolévejte vodou.
Asi v půlce vaření „pocukrujte“ skořicí a přidejte pár rozinek. Nakonec oslaďte medem a vmíchejte hrst vlašských oříšků. Kaši dozdobte sušenými švestkami.
Tip Paní domu: Do kaše vmíchejte 2 lžíce máku a podávejte s čerstvými horkými švestkami.
Carpaccio z červené řepy
Suroviny:
1–2 střední červené řepy•1 polévková lžíce ume octa•2 polévkové lžíce citronové šťávy•2 polévkové lžíce olivového oleje•1 polévková lžíce agáve sirupu•50 ml vody•1/2 čajové lžičky tymiánu•pár kapek vymačkané šťávy z nastrouhaného zázvoru (jen podle chuti)
Řepu oloupejte a ostrým nožem nakrájejte na tenké plátky. Dejte do mísy.
Marinádu si připravte smícháním všech ostatních ingrediencí. Nalijte ji na plátky řepy a promíchejte. Mísu zaklopte a nechte v lednici několik hodin (lépe však přes noc) uležet.
Poté plátky nechte okapat a naaranžujte na talíř.
Tip Paní domu: Podávejte jen tak samotné, výborná je však kombinace s vlašskými nebo pekanovými ořechy.
Hovězí žebra na víně
Suroviny: 2,5 kg hovězích žeber•400 ml červeného vína•400 ml hovězího vývaru•2 lžíce rajského protlaku•1 palička česneku•olivový olej•sůl•pepř•40 g másla•anglická slanina•žampiony
Troubu předehřejte na 170–180 °C. Omyjte maso a pořádně osušte papírovými utěrkami. Osolte a opepřete, vmasírujte do masa. Na plotně rozpalte hluboký plech nebo pekáč, nalijte olivový olej a opečte kusy masa ze všech stran do hněda.
Když je maso skoro opečené, dejte na plech (ne na maso) dvě pořádné lžíce rajského protlaku a osmahněte. Přidejte česnek, stačí palici rozříznout napůl (přes stroužky) a orestujte spolu s protlakem.
Zalijte červeným vínem a nechte z něj odpařit alkohol, svařte ho asi na polovinu, přilijte vývar, přiveďte k varu, zakryjte plech alobalem a dejte do trouby. Pečte 3–4 hodiny, dokud maso neodpadává od kosti.
Vyjměte maso a dejte do teplé trouby. Slijte šťávu přes cedník do pánve. Česnek propasírujte do pánve ke šťávě.
Zapněte pod pánví plotýnku na plný výkon a zredukujte šťávu, dokud není hustá tak, jak vám vyhovuje. Odstavte z tepla a přidejte na kostky nakrájené máslo. Vedle na pánvi osmažte slaninu a na ní poduste pokrájené žampiony a přeložte k masu do pekáče. Podávejte s chlebem nebo s bramborovou kaší.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock