Domů     Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
16.4.2024

Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo.

Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy často vyvolává přetížení, pobyt v nevětraném prostoru nebo dlouhé sezení.

Tím se zhoršuje prokrvení, v mozku se hromadí škodliviny a odpadní látky metabolismu, naopak vázne dodávání kyslíku. Když se vydáte na procházku, hlava se skutečně „provětrá“, krevní oběh se zintenzivní, odplaví škodliviny a bolest ustoupí.

Co ještě uleví hlavě

* Éterické oleje: Možná si vzpomínáte na někdejší hit proti bolestem hlavy – tygří mast. Podstatou jejího účinku byl chladivý větrový efekt mentolu.

Podomácku stačí vmíchat trochu mátového esenciálního oleje do pleťového krému a natřít na spánky nebo čelo. Pokud jste vybaveni vícerými éterickými oleji, pak můžete přidat pár kapek eukalyptového, hřebíčkového, borového nebo kafrovníkového.

Bolest by měla po 15 až 30 minutách povolit. Když se nezmírní, zkuste jiný prostředek.

* Koupel chodidel: Pokud bolesti předcházelo duševní vypětí nebo stres, může ulevit koupel chodidel se stupňující se teplotou.

Začněte vlažnou vodou a pomatu přidávejte horkou, až bude mít koupel asi 45 °C. Tato metoda má šetrně povzbudit prokrvení a uvolnit napětí.

Ani kloubům klid nesvědčí

Trochu jinak než při bolestech hlavy to funguje u kloubů. Příčinou bývají revmatické záněty nebo poškození kloubní chrupavky a kostní výrůstky při artróze, což jsou ostatně potíže, které jdou často ruku v ruce, jedna podporuje vznik druhé a naopak.

V obou případech, jak při revmatismu, tak artróze, pak pochopitelně míváme sklon nemocné klouby šetřit. Jenže tím narůstá jejich ztuhlost i bolestivost. Naopak cílené procvičování podpoří produkci kloubní tekutiny, která se tvoří právě při pohybu.

Kloubní tekutina kloub „promaže“, tím zmírní tření poškozených částí a jejich bolestivost. Vhodné cviky by měl doporučit fyzioterapeut a vždy je třeba je provádět po předchozím prohřátí, například koupelí.

Pomoc při artróze

* Kapustový obklad: Z hlávky kapusty vykrojte košťál a silná žebra. Šťavnaté listy z vnitřní části pak rozdrťte válečkem na těsto. Pak je rozložte na bolavý kloub a oviňte pružným obinadlem.

O účinek se postarají látky, které působí protizánětlivě, snižují otok a podporují prokrvení. Podobně pomáhá i bílé zelí.

Obklad je užitečný zejména při artróze kolene, které je anatomicky pro toto ošetření nejlépe přístupné. Lze ho nechat působit několik hodin, klidně i přes noc.

Účinnost kapustového nebo zelného obkladu není pověra, prokázal ji už i výzkum na toto téma, kdy se zjistilo, že efekt je srovnatelný s analgetickými gely nebo krémy.

Na prohřátí kloubu

* Obklad z pískavice: Udělá dobře ztuhlým artritickým kloubům a při klidové fázi revmatického zánětu. Semena pískavice rozemelte a rozmíchejte s horkou vodou na hustou pastu.

Tu naneste pružné obinadlo, dalším dílem obinadla překryjte a přiložte na bolestivý kloub. Nechte působit maximálně dvě hodiny. Pískavice prohřívá a povzbudí prokrvení, kromě toho má protizánětlivé účinky.

Při horkosti a otoku v kloubu

* Tvarohový obklad: Chladí a odvádí horkost, čímž mírní bolesti v akutní fázi revmatického artritidy nebo dny.

Není to jen schopností dlouhodobě udržet chlad, tvaroh obsahuje skutečně i látky, které pomáhají snižovat bolestivost a tlumit zánět, kasein a kyselinu mléčnou.

* Vrbová kůra: Obsahuje látku příbuznou s kyselinou acetylsalicylovou a podobně také působí. Koncentrovaný vývar můžete použít k obkladům na zanícené klouby, účinější je při vnitřním užívání, kdy mírní bolest a tlumí zánět.

Bohužel však stejně jako syntetická léková varianta dráždí žaludek, takže se nechodí pro lidi se sklonem k žaludečním zánětům nebo vředům.

Když bolí záda

Obvyklou příčinou bolestí zad je dlouhé vysedávání, chybné držení těla nebo nepřirozená pozice při práci. Některé zádové svaly jsou pak povolené, jiné přetížené a stažené v křeči, která zhorší prokrvení a oběh lymfy. Vznikne otok a bolest. Pak pomůže tato koupel:

Napusťte si do vany příjemně teplou, nikoli horkou vodu a vsypejte 4 kg soli. Rozmíchejte,aby se rozpustila. Do koupele se ponořte asi 20 minut, poté sůl ještě nesplachujte, ale zabalte se do osuška na další hodinu. Teprve pak sůl smyjte.

Bolest by měla pominout.

Jako prevence: Pomůže pravidelné plavání a posilování zádových svalů.

Něco na zuby

Než se dostanete do ordinace, můžete při akutní bolesti zkusit tradiční lidové prostředky, jsou překvapivě účinné.

* Hřebíčkový olej: Nakapejte ho na vatový tampon a přiložte na postižené místo. Snažte se olej nepolykat.

* Kapustový obklad: Postup je stejný jako při obkladu na bolavé klouby. Válečkem rozmačkejte šťavnaté listy a přiložte je jako obklad na tvář. Asi za půl hodiny by se měl dostavit pocit úlevy.

Byliny pro úlevu

Pomáhají hlavně druhy, které vyvolávají pocit horka a povzbuzují prokrvení, což dokážou i některé druhy koření.

Arnika

Používá se mast nebo tinktura. Arnika obsahuje látky s analgetickým a protizánětlivým účinkem. Hodí se hlavně při revmatických bolestech, ale i při pohmožděninách nebo výronech. Nikdy ji ale nedávejte na poraněnou kůži, hrozí akutní zánět. Opatrní by měli být také alergici, často u nich vyvolává potíže.

Prosévané luční seno

Mělo by obsahovat jen klásky a jemné části listů a stonků travin. Ty jsou bohaté na aromatické silice a další účinné látky, které podpoří lepší prokrvení a tiší bolesti zejména při revmatismu a artróze. Seno se dá použít navlhčené k obkladům nebo přidat do koupele.

Topol

Kůra a listí účinkují podobně jako kůra vrbová. Používají se vnitřně v čaji, kdy tiší bolesti vzniklé zánětem.

Rozmarýn

Čerstvé listí ulevuje v koupelích od revmatických bolestí. Hrst listí nasekejte nebo nahrubo rozmixujte, přelijte 0,5 l vroucí vody a po vylouhování vlijte do koupele.

Harpagofyt ležatý

Tato rostlinka původem z jižní Afriky se u nás dá sehnat častěji pod názvem harpago nebo čertův dráp. Využívá se kořen bohatý na složky intenzivně tišící záněty a bolest.

Jeho účinky jsou tak zajímavé, že se jimi už zabývaly farmaceutické výzkumy a opravdu potvrdily mimořádné schopnosti této rostliny při tišení bolestí.

Pomáhá nejen při revmatismu a artróze, ale také při neuralgických bolestech, bolestech hlavy nebo potížích s ploténkami. Používá se čaj z kořene nebo přípravky vytvořené z tinktury.

Kostival

Užitečný je u akutních bolestí vzniklých při úrazu, tedy při pohmožděninách nebo výronu. Používají se masti, v sezóně ale můžete zkusit i čerstvý nastrouhaný kořen nebo vylisovanou šřávu z listů.

Předností kostivalu je jeho mimořádná schopnost potírat bakteriální záněty, takže se nemusíte bát ani aplikace na kůži s oděrkami.

Hořčičné semeno

Jemně mletá semena se zalijí vroucí vodou na kaše, nechají vychladnout na příjemnou teplotu a pak se přikládají na bolestivá místa. Intenzivně prohřívají a hodí se na artrózu a na ztuhlé svaly a klouby v klidové fázi revmatoidní artritidy.

Rozhodně ho nepoužívejte při akutním vzplanutí revmatického zánětu, pak jsou nutné naopak chladivé obklady, například tvarohový.

Chilli paprika

Obsahuje látku capsaicin, jejíž účinek už farmaceutický průmysl nejen potvrdil, ale také využívá. Capsaicin ulevuje při velmi nepříjemných bolestech neuralgického původu jako pásový opar nebo tenisový loket, ale hodí se i při diabetickém postižení nervů.

Prohřívající éterické oleje

Obsahují různé látky, které vedou k podobnému efektu – intenzivně podpoří prokrvení, tím se daná tělesná partie prohřeje a povolí křečovité stažení a ztuhlost spojená s bolestí.

U jiných olejů naopak zabírá chladivý efekt, který sice není reálný, ale působí na místní nervy vedoucí do mozku signály bolesti.

Smrkový

Olej ze smrkového jehličí podporuje prokrvení pokožky, používá se v mastích nebo jako přísada do koupele proti bolestem svalů a nervů.

Borový

Má velmi podobný účinek i využití jako smrkový olej, kromě toho se ale hodí proti bolestem hlavy při nachlazení, neboť uvolňuje ucpaný nos.

Mátový

Je ideálním domácím prostředkem proti bolestem hlavy, stačí to přidat do kapky kosmetického nebo kuchyňského oleje a natřít na spánky.

Kafrovníkový

Má chladivý efekt na nervy a současně podporuje prokrvení. Výborně se hodí k tišení bolestí svalů a při revmatických nemocech.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené