Domů     Vyzkoušejte netradiční cereálie
Vyzkoušejte netradiční cereálie
17.4.2024

Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst.

Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné.

Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívají našemu zdraví. Jiné mohou být alternativou pro ty, co nesnášející pšenici.

Co jsou cereálie?

Jde o obiloviny a podle zpracování se dělí na celozrnné a necelozrnné. Celozrnné mají vyšší obsah cenných látek, protože neprocházejí tzv.

vymíláním, kdy se ze zrna odstraní obalové vrstvy (otruby) i klíček a pak je mouka ochuzena o většinu vitaminů, minerálů a jiných cenných živin.

Celozrnné cereálie naše tělo zásobují především vitaminy B1, B2 a E. Díky vláknině snižují hladinu cukru v krvi, cholesterolu a chrání nás před řadou civilizačních chorob. Také zvyšují peristaltiku střev, čímž podporují trávení, a čistí střeva.

Méně obvyklé a netradiční druhy obilovin

Špalda

Kdo má alergickou reakci na pšenici, může vyzkoušet špaldu. Je to příbuzná naší pšenice – oproti ní ale bývá méně dráždivá. Špalda se používá do chlebového těsta a těstovin, a najdeme ji také v müsli.

Na trhu je poměrně široký domácí sortiment výrobků z bio-špaldy, například z ní můžeme koupit kroupy, bulgur, špaldové suchary, pukance, vločky a již zmíněné müsli. Uvádí se, že špalda „zlepšuje náladu a bystří myšlení“.

Díky zvláštnímu mixu aminokyselin v její celozrnné variantě prý podporuje vylučování hormonu štěstí, tedy serotoninu.

Tip:

Hodí se ideálně na kojenecké kaše. Špaldu totiž děti snášejí mnohdy lépe než pšenici, vyvolává méně alergických reakcí při přechodu z kojení na mléčné kaše. To se ale netýká celiakie, kde je podstatou nemoci nesnášenlivost lepku. A ten je ve špaldě stejně jako v pšenici.

Kamut

Její zrnka vypadají stejně jako jiné druhy pšenice, jsou ale dvojnásobně velká. Je to jeden z nejstarších druhů obilí.

Mívá o 30 procent více bílkovin a zvýšený obsah vitaminů E, B1, B2, kyseliny pantotenové i minerálů jako fosfor, hořčík, zinek, měď a komplexních sacharidů. Hlavně díky hořčíku a zinku kamut prospívá imunitě, takže pomáhá chránit před virózami. Navíc může být řešením pro ty, kdo trpí alergií na běžnou pšenici.

Tip:

Kamut je tajnou ingrediencí italských kuchařů – přidávají ho při přípravě těstovin. Pokud budete připravovat domácí těstoviny, zkuste je napodobit.

Grünkern

Speciální přípravou nedozrálých zrn špaldy se získává „zelený kaviár“. Zrno je

sklízeno ve stadiu začátku voskové zralosti a podle ještě své zelené barvy má své jméno. Po sklizni jsou zrna sušena asi při 120 °C, přičemž je dosaženo nezaměnitelného aroma.

Grünkern je bohatý na sacharidy, vlákninu a z minerálních látek obsahuje nejvíc fosforu a hořčíku.

Tip:

V obchodní síti jsou nabízeny celá zrna, krupice či mouka. V domácnosti se z ní připravují polévky a omáčky, ale také těstoviny, saláty a nákypy.

Alternativní obiloviny

Mají být jinou volbou k intenzivně pěstovaným obilninám. Jsou to rostlinné druhy, které byly v minulosti pěstovány, ale z různých důvodů byly omezeny či potlačeny.

Návrat k nim byl otevřen hledáním cest ke zdravé výživě, přirozenému původu potravin a pestrosti stravy. Které to jsou?

Proso

Obilky prosa se loupou, obrušují a leští a do obchodu přicházejí jako jáhly. Proso jsme donedávna znali hlavně jako součást krmení pro ptáčky, přitom jáhly jsou výbornou alternativou rýže při přípravě rizota, ale i polévek nebo na zapékání.

Obsahují vysoké množství minerálů jako fosfor, mangan a hořčík. Podporují funkci ledvin a odvádí vodu z těla. Neobsahují lepek, jsou lehce stravitelné a pomáhají i na žaludek, slinivku a slezinu, hodí se pro dětskou výživu.

Kromě toho působí proti růstu nepříjemných bakterií v ústech, hlavně jsou účinné proti kvasinkám. Jáhlám také holdujeme, když chceme mít pěkné vlasy, nehty a kůži a to díky obsahu minerálů, hlavně křemíku a železa.

Tip:

Jáhly se hodí především do snídaňových kaší. Z drcených jáhel vznikají vločky nebo krupice, které jsou vhodné na přípravu jahelné kaše. Z celých obilek se peče jahelník, který můžete připravit se švestkami, třešněmi, tvarohem, jablky nebo povidly. Všechna jídla připravená z prosa jsou lehká na strávení.

Čirok

Nejčastěji se pěstuje čirok cukrový, který je jedním ze čtyř druhů této plodiny. Bývá odolný vůči teplu a suchu a dobře snáší i větší zastoupení solí v půdě. Asi proto je tato obilovina hlavní potravinou v řadě zemí Afriky, Asie a Středního Východu.

Tip:

Dá se koupit v obchodech se zdravou výživě a to jako celé obilky nebo chuťově neutrální mouka. Čirokové obilky můžete vařit s namáčením i bez namáčení a přidat ho k rýži a dalším obilovinám.

Jako příloha se hodí k tepelně upravené zelenině a luštěninám, ale i k masu. Využít ho lze i do snídaňových kaší a pro dětskou stravu, v tom případě se musí vařit bez soli a pak ho propasírovat.

Pseudocereálie

Pohanka

V Čechách se v 16. století řadila mezi nejoblíbenější potraviny. Posiluje a zahřívá tělo, proto je ideální jí konzumovat v chladných dnech. Pohanková mouka se přidává do muffinů, chleba nebo palačinek, musí se ale smíchat s jiným druhem mouky.

Neobsahuje lepek, takže je vhodná pro lidi trpící celiakií. Látky obsažené v pohance pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Obsahuje lecitin, který povzbuzuje činnost mozku, a cennou látku rutin, který pomáhá udržovat elasticitu cév. Má také prospívat při silné a dlouhé menstruaci.

Tip:

Pohankové vločky můžete využívat jako zavářku do polévek, předtím je ale nasucho opražte, aby získaly oříškovou příchuť. Mají ovšem tužší konzistenci, takže je bude třeba vařit déle než vločky ovesné.

Amarant

Jako zpestření jídelníčku je významný zejména díky obsahu aminokyseliny lysin, kterou lidské tělo nedokáže samo vyrobit, přestože se bez ní neobejde.

Dále obsahuje hodně vlákniny, železa, vápníku, hořčíku, vitaminy E a C a skupiny B. Prospěšná je také látka tukového charakteru skvalen, která má pomáhat při snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Tip:

Chutná lehce nasládle, proto se hodí hlavně do sladkých jídel, zejména kaší, ale využít se dá i na zahuštění polévek.

Pohankové rizoto

150 g pohanky, 1 čerstvá šalotka, 3 ks naťové petrželky, 3 stroužky česneku, 4 plátky zázvoru

½ chilli papričky, 750 ml horkého zeleninového vývaru, 1 čajová lžička tymiánu, 1 čajová lžička, majoránky, kousek anýzu, kousek skořicové kůry nebo trochu mleté skořice, 50 g strouhaného parmezánu, 125 g bílého vína

Postup:

1. Šalotku a petrželku nakrájejte nadrobno, jemně nasekejte chilli papričku, rozmělněte česnek, najemno nasekejte nebo nastrouhejte zázvor.

2. Zahřejte olivový olej, přidejte šalotku, petržel, chilli, česnek a zázvor a krátce opečte.

3. Přidejte pohanku a poduste. Podlijte vínem a nechejte povařit.

4. Přilijte zeleninový vývar a nechejte vařit.

5. Během varu dochuťte majoránkou, tymiánem, anýzem a skořicí. Po cca 25 minutách přimíchejte parmezán.

6. Hrnec odstavte z plotny a nechejte asi 5 minut dojít.

Jahelný řez s kokosem

180 g jáhel, 35 g másla, 2 g mořské soli, 50 g třtinového cukru, 160 ml mléka, 15 g vanilkového cukru, 100 g strouhaného kokosu, 40 g rozinek, 440 ml vody na vaření

Postup:

Rozinky zalijte vroucí vodou a nechejte je namočené stranou. Do hrnce s uvařenými jáhlami přidejte máslo, vlijte mléko a přisypte vanilkový a třtinový cukr.

Vše dobře promíchejte a spojte ve vláčnou hmotu, do které vmíchejte asi 2 lžíce strouhaného kokosu a spařené rozinky. Jakmile směs částečně vychladne, rozprostřete ji na vymazaný plech a zapékejte 20 minut na 160–170 °C.

TIP: Pokud nechcete zapékat, můžete podávat také v podobě kuliček obalených v kokosu.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
27.5.2024
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže co když se nepovedou? Možná děláte nějakou chybu. Navíc možností, jak udělat chutn
24.5.2024
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. Nejste v tom sami, děje se to nám všem ve větší či
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
21.5.2024
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným radikálům, reguluje hladinu cukru v
18.5.2024
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S cukrem neexperimentujte, nezkoušejte hnědý ani třtinový, obsahují melasu a karamel by se p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.