Skřivan, nebo sova? Je to marné, máme to v sobě a moc s touto nadílkou nenaděláme. Aneb – jak nás ovlivňuje náš chronotyp.
O čem je vlastně řeč? A co to jsou chronotypy? Chronotypy neboli „hodinové geny“ úzce souvisejí s cyklem spánku a bdění. Určují naši aktivitu během 24 hodin.
Zda jste podle lidového rozdělení spíše ranní skřivan či noční sova, může mít za určitých podmínek vliv na celou řadu oblastí vašeho života, včetně zdraví a kvality spánku. Zkrátka biorytmy nejsou výmluva, ale vědecky prokázaný fakt.
Ranní ptáčata
Probouzíte se, když je venku téměř ještě tma. Vyskočíte z postele a okamžitě jste čilí a aktivní.
Hned ráno, ještě než odcházíte do práce, stíháte spoustu věcí – zacvičíte si, pustíte myčku a pračku, na které už vám večer nezbyla energie, vyvenčíte psa, poklidíte byt… Zato večer si s vámi moc legrace známí neužijí.
Na večírky raději nechodíte, protože na nich usínáte. Poznali jste se? Tak vítejte mezi skřivánky. Máte nespornou výhodu, že naše společnost je nastavená na váš rytmus.
Noční dobrodruzi
Když vás z postele netahá budík, můžete klidně spát dlouho. Než zcela procitnete, potřebujete ještě trochu času a vstávání vám dělá potíže. Zato večer ožíváte a jste ve svém živlu.
Stihnete spoustu práce a usínáte, když se ručička na hodinách přesouvá do druhého dne (dřív vám to prostě nejde)… Asi je vám jasné, že patříte do klubů soviček. Rada pro vás: najděte si práci s klouzavou pracovní dobou.
Možná jste se ale „překulili“ do třetího typu. Někdy se nazývá „ani-ani“, jinde mu říkají „nevyhraněný“. Často se jedná právě o sovy, které se musí podřídit obvyklým zvyklostem naší společnosti.
Tak trochu více zvířat
Podle amerického lékaře Michaela Breuse však rozdělení na “skřivánky“ a „sovy“ nestačí. Kromě ranní či večerní preference hraje roli ještě druhý faktor, kterým je potřeba spánku. Ta je rovněž geneticky daná a určuje, jak moc a jak hluboce potřebujete spát.
Na základě kombinace denního rytmu a potřeby spánku doktor Breus popsal čtyři chronotypy lidí, které se od sebe liší jednak potřebou spánku, jednak povahou. Pojmenoval je podle savců, kteří jsou lidem bližší než ptáci. Navíc hledal takové, kteří skutečně reprezentují čtyři kategorie.
DELFÍN
Na delfínech je zajímavé, že vlastně nikdy nespí pořádně, ale jen na půl mozku. Druhá polovina neustále hlídá, jestli kolem nepluje žralok nebo nějaké jiné nebezpečí. Delfíni jsou chronotyp, který nejčastěji trpí nějakými poruchami spánku.
Vrchol aktivity mívají pozdě večer a v noci. Spánku moc nepotřebují. Jsou inteligentní, neurotičtí a mají sklony k perfekcionismu. V populaci je jich zhruba 10 %.
LEV
Skuteční lvi jsou ranní lovci. Tato kategorie zahrnuje 15–20 % optimistických ranních typů se střední potřebou spánku. Jsou orientovaní na cíl, motivovaní a nároční k sobě i k druhým.
Nejproduktivnější jsou ráno, takže když ostatní dorazí do práce, už toho mají spoustu hotovo. Odpoledne už jsou unavení a snadno usínají. Často jsou úspěšnými podnikateli a manažery.
Možná proto se ranní vstávání v populárních článcích nezřídka uvádí jako recept na úspěch…
MEDVĚD
Medvědi jsou nejaktivnější za denního světla, takže se budí se svítáním a usínají se soumrakem. Jsou to zábavní a otevření lidé s vysokou potřebou spánku. Mají rádi komfort, dobré jídlo i společnost. Nejaktivnější jsou dopoledne a brzy odpoledne.
K tomuto chronotypu patří podle odhadů kolem 50 % populace. Takže být Medvěd je docela výhodné. Firmy i instituce mívají pracovní dobu přizpůsobenou medvědímu rytmu.
VLK
Vlci v přírodě vyrážejí na lov v noci. Tato skupina zahrnuje kreativní extroverty se střední potřebou spánku. Bývají emocionální a náladoví, ale také spontánní a odvážní. Rádi zkouší nové věci, mají spoustu inovativních nápadů a vyšší ochotu riskovat.
Je jich 15-20 %, podobně jako lvů. Mají problém se vzbudit před 9. ráno, ale kolem půlnoci se ještě necítí unavení. Nejlépe jim to myslí odpoledne a večer, takže jsou nejvíc „mimo“ oficiální pracovní dobu.
Přijměte se a plánujte
Díky pochopení svého chronotypu můžete podstatně zvýšit produktivitu, koncentraci i pohodu při práci. Správné načasování vám může pomoci i zhubnout, zlepšit kvalitu spánku nebo zvýšit úspěšnost v zaměstnání i osobním životě.
Když si uvědomíte, že svůj chronotyp máte daný biologicky a nevyplatí se s ním bojovat, můžete se naučit ho využívat při svém plánování.
Čas optimální bdělosti a nejvyšší mentální kapacity:
Delfín: 10.00 – 12.00, 16.00-18.00
Lev: 6.15-7.00, 10.00-12.00
Medvěd: 9.00-12.00, 13.00-14.30
Vlk: 14.00-18.00
Čas pro kreativní nápady:
Delfín: 5.00–8.00, 14.00–16.00
Lev: 13.00-17.00
Medvěd: 6.00-8.00, 20.00-22.00
Vlk: 7.00-9.00, 22.00-1.00
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Magdalena Čevelová (cevelova.cz), Foto: PX FUEL