Domů     Jak (ne)vyjít s narcistou?
Jak (ne)vyjít s narcistou?
29.4.2021

Možná znáte člověka, který umí vše – skvěle vaří, pilotuje letadlo, úžasně zpívá a je vynikající matematik. Nebo si to alespoň myslí. Pozor, může to být narcista.

V řecké mytologii byl Narkissos pohledným mladým mužem, který odmítl všechny ženy a nakonec se zahleděl do vlastního obrazu ve vodě. Něco vám to připomíná?

Než se začnete slovem narcista ohánět, uvědomte si, že někteří lidé mají narcistické tendence, ale netrpí přímo narcismem.

Nebude tedy na škodu, když se naučíte rozeznávat znaky pravého narcisty (Většinou se jedná o muže, i když i ženy mohou mít narcistní sklony).

To proto, abyste se mu dokázala vyhnout a naučila se jednat s těmi, které již máte ve svém okolí a s nimiž prostě vyjít musíte.

Jak ho poznat?

Nesnese kritiku. Buď ji přehlédne, nebo zaútočí. Enormně ho zraňuje a neví, co si s ní počít. Neustále si udržuje obrovské ego, i když třeba vnitřně trpí méněcenností.

Neustále přehání. Nic proti zdravému sebevědomí, když člověk dosáhne úspěchu, může se pochlubit. Narcistický člověk však téměř nic jiného nedělá. Vidí se na pódiu, pod kterým jsou ostatní lidé – svědkové jeho úspěchu a obdivovatelé.

Chybí mu empatie (vcítění). Není schopen pochopit názory jiných lidí ani jejich pocity. Když je například někdo v práci povýšen a lidé mu gratulují, narcista má potřebu obrátit veškerou pozornost na sebe.

Paradoxně se snaží lidem okolo vyhovět, i když jim třeba závidí. Myslí, že takto si získá jejich lásku.

Touží po ideálním vztahu, zároveň se ho však obává. Neumí si připustit city.

Ještě si nejste jistá?

Pokud jste stále na pochybách, jestli jednáte s narcistou, zkuste si položit několik otázek.

Chová se podezřelý člověk tak, jako kdyby se celý svět točil kolem něho?

Musíte mu zalichotit, aby byl schopen vám chvíli věnovat pozornost?

Když s ním nesouhlasíte, snaží se vás umlčet?

Jsou vaše pocity často odsouvány na vedlejší kolej?

Točí se všechny rozhovory pouze okolo něj?

Pokud jste si odpověděla kladně, je pravděpodobnost, že jednáte s narcistou, velmi vysoká.

Jak se mu to stalo?

Narcismus patří k vývojovým poruchám, jež se utvářejí opakovaným zraněním v raném dětství. Nejčastěji se spojuje se selháním ze strany matky, která dítěti nevěnovala dostatek péče.

Kvůli nenaplněné potřebě mateřské lásky člověk s touto poruchou vlastně nenašel cestu k sebelásce. Aby unikl bolesti z nedostatku lásky, musel se zatvrdit a vytvořil si pocit vlastní hodnoty sám.

Narcista většinou ve skutečnosti trpí méněcenností, sebou samým opovrhuje, ale nadevše zbožňuje svůj skvělý obraz, což vyžaduje i od druhých.

Vztah s narcistou

První kontakt s ním vás okouzlí. Pro ženu může být jeho způsob chování zpočátku neodolatelným kořením, a dokonce i v ní samé probouzet zvýšené sebevědomí. O co opojnější je prvotní okouzlení, o to trýznivěji se snáší následné vystřízlivění.

Narcista není schopen zralé lásky. Očekává hluboký obdiv, špatně snáší kritiku, o partnerce si začne myslet, že dostatečně nechápe jeho výjimečnost, a tak se začne ohlížet jinde.

Dá se s ním žít?

To je opravdu otázka k zamyšlení. Většinou, řekněme si to upřímně, nedá. Ale pokud máte v úmyslu to vyzkoušet, zamyslete se nejdříve nad svými přáními a touhami.

Když s ním teprve chodíte (to je ta lepší varianta) a vyčerpávají vás jeho nároky (neustálá potřeba uznání, chvály, pozornosti a trpělivosti), budete muset přehodnotit váš vztah.

Pokud vás nějakým způsobem využívá (manipuluje s vámi, ponižuje vás, chová se k vám povýšeně), měla byste vztah ihned ukončit, protože je pro vás nebezpečný.

Chcete, nebo musíte s ním být?

Pak vám nezbývá, než se připravit na několik věcí, které určitě čekají.

Připravte se na to, že vás bude často ponižovat. Nikdy nebudete schopna dostát jeho představám o tom, jaká byste měla být. Tím je myšleno skákat přesně tak, jak bude on pískat.

Jeho kritiku si neberte osobně. Připomínejte si, že za to může jeho nevyvážený pohled na svět.

Nesnažte se ale hádat se. S narcistou žádnou hádku nevyhrajete.

Chvalte

A to co nejupřímněji. Existují věci, které na něm obdivujete? Zkuste ho chválit hlavně za ně. Bude to pak působit upřímněji. Například pokud dobře píše, pravidelně mu to říkejte. Sdělte mu například:

Líbí se mi, jakou máš slovní zásobu a jak skvěle dokážeš vyjádřit myšlenky. Pokud se mu chcete opravdu zavděčit, můžete mu říct, že je lepší než vy. Tím mu dáte najevo, že je lepší než vy a vlastně i zbytek světa a díky tomu se bude cítit opravdu skvěle.

Nejde vám to? Kývejte

Pokud narcistovi nedokážete neustále lichotit, buďte prostě potichu. Nestoupnete tím sice v jeho očích, ale budete s ním vlastně pasivně souhlasit.

Protože narcista vyžaduje neustálou pozornost, když se budete usmívat a pokyvovat, poskytnete mu to, co chce, aniž byste se musela nějak zapojovat.

Přesvědčování

Jen málokterá přesvědčovací technika zabírá, takže když něco chcete, musíte na to jít jinak. Třeba takhle:

Chcete s ním jít do nějaké nové restaurace a víte, že si zakládá na společenském postavení, řekněte tedy, že jste slyšela, že do té restaurace chodí ti nejvlivnější lidé z okolí.

Chcete jít na nějakou výstavu s kamarádem, jehož narcismus se točí kolem jeho inteligence, můžete říct třeba to, že jste četla, že je to výstava, která baví chytré a bystré lidi.

Pokud jste dočetla až sem a zjistila, že tohle všechno nedokážete, nepouštějte se s narcistou do žádného dobrodružství. Pokud už se stalo a narcismem trpí někdo, koho máte ráda, zkuste mu navrhnout pomoc odborníka. Ale pozor, bude to trnitá cesta a změnit nemusí vůbec nic.

reklama
Související články
28.9.2023
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou vyvolat nevolnost a bolest hlavy. Pokud je ovšem usušíte, uvaříte nebo
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
reklama
Šikovné tipy
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!