Domů     Jak (ne)vyjít s narcistou?
Jak (ne)vyjít s narcistou?
29.4.2021

Možná znáte člověka, který umí vše – skvěle vaří, pilotuje letadlo, úžasně zpívá a je vynikající matematik. Nebo si to alespoň myslí. Pozor, může to být narcista.

V řecké mytologii byl Narkissos pohledným mladým mužem, který odmítl všechny ženy a nakonec se zahleděl do vlastního obrazu ve vodě. Něco vám to připomíná?

Než se začnete slovem narcista ohánět, uvědomte si, že někteří lidé mají narcistické tendence, ale netrpí přímo narcismem.

Nebude tedy na škodu, když se naučíte rozeznávat znaky pravého narcisty (Většinou se jedná o muže, i když i ženy mohou mít narcistní sklony).

To proto, abyste se mu dokázala vyhnout a naučila se jednat s těmi, které již máte ve svém okolí a s nimiž prostě vyjít musíte.

Jak ho poznat?

Nesnese kritiku. Buď ji přehlédne, nebo zaútočí. Enormně ho zraňuje a neví, co si s ní počít. Neustále si udržuje obrovské ego, i když třeba vnitřně trpí méněcenností.

Neustále přehání. Nic proti zdravému sebevědomí, když člověk dosáhne úspěchu, může se pochlubit. Narcistický člověk však téměř nic jiného nedělá. Vidí se na pódiu, pod kterým jsou ostatní lidé – svědkové jeho úspěchu a obdivovatelé.

Chybí mu empatie (vcítění). Není schopen pochopit názory jiných lidí ani jejich pocity. Když je například někdo v práci povýšen a lidé mu gratulují, narcista má potřebu obrátit veškerou pozornost na sebe.

Paradoxně se snaží lidem okolo vyhovět, i když jim třeba závidí. Myslí, že takto si získá jejich lásku.

Touží po ideálním vztahu, zároveň se ho však obává. Neumí si připustit city.

Ještě si nejste jistá?

Pokud jste stále na pochybách, jestli jednáte s narcistou, zkuste si položit několik otázek.

Chová se podezřelý člověk tak, jako kdyby se celý svět točil kolem něho?

Musíte mu zalichotit, aby byl schopen vám chvíli věnovat pozornost?

Když s ním nesouhlasíte, snaží se vás umlčet?

Jsou vaše pocity často odsouvány na vedlejší kolej?

Točí se všechny rozhovory pouze okolo něj?

Pokud jste si odpověděla kladně, je pravděpodobnost, že jednáte s narcistou, velmi vysoká.

Jak se mu to stalo?

Narcismus patří k vývojovým poruchám, jež se utvářejí opakovaným zraněním v raném dětství. Nejčastěji se spojuje se selháním ze strany matky, která dítěti nevěnovala dostatek péče.

Kvůli nenaplněné potřebě mateřské lásky člověk s touto poruchou vlastně nenašel cestu k sebelásce. Aby unikl bolesti z nedostatku lásky, musel se zatvrdit a vytvořil si pocit vlastní hodnoty sám.

Narcista většinou ve skutečnosti trpí méněcenností, sebou samým opovrhuje, ale nadevše zbožňuje svůj skvělý obraz, což vyžaduje i od druhých.

Vztah s narcistou

První kontakt s ním vás okouzlí. Pro ženu může být jeho způsob chování zpočátku neodolatelným kořením, a dokonce i v ní samé probouzet zvýšené sebevědomí. O co opojnější je prvotní okouzlení, o to trýznivěji se snáší následné vystřízlivění.

Narcista není schopen zralé lásky. Očekává hluboký obdiv, špatně snáší kritiku, o partnerce si začne myslet, že dostatečně nechápe jeho výjimečnost, a tak se začne ohlížet jinde.

Dá se s ním žít?

To je opravdu otázka k zamyšlení. Většinou, řekněme si to upřímně, nedá. Ale pokud máte v úmyslu to vyzkoušet, zamyslete se nejdříve nad svými přáními a touhami.

Když s ním teprve chodíte (to je ta lepší varianta) a vyčerpávají vás jeho nároky (neustálá potřeba uznání, chvály, pozornosti a trpělivosti), budete muset přehodnotit váš vztah.

Pokud vás nějakým způsobem využívá (manipuluje s vámi, ponižuje vás, chová se k vám povýšeně), měla byste vztah ihned ukončit, protože je pro vás nebezpečný.

Chcete, nebo musíte s ním být?

Pak vám nezbývá, než se připravit na několik věcí, které určitě čekají.

Připravte se na to, že vás bude často ponižovat. Nikdy nebudete schopna dostát jeho představám o tom, jaká byste měla být. Tím je myšleno skákat přesně tak, jak bude on pískat.

Jeho kritiku si neberte osobně. Připomínejte si, že za to může jeho nevyvážený pohled na svět.

Nesnažte se ale hádat se. S narcistou žádnou hádku nevyhrajete.

Chvalte

A to co nejupřímněji. Existují věci, které na něm obdivujete? Zkuste ho chválit hlavně za ně. Bude to pak působit upřímněji. Například pokud dobře píše, pravidelně mu to říkejte. Sdělte mu například:

Líbí se mi, jakou máš slovní zásobu a jak skvěle dokážeš vyjádřit myšlenky. Pokud se mu chcete opravdu zavděčit, můžete mu říct, že je lepší než vy. Tím mu dáte najevo, že je lepší než vy a vlastně i zbytek světa a díky tomu se bude cítit opravdu skvěle.

Nejde vám to? Kývejte

Pokud narcistovi nedokážete neustále lichotit, buďte prostě potichu. Nestoupnete tím sice v jeho očích, ale budete s ním vlastně pasivně souhlasit.

Protože narcista vyžaduje neustálou pozornost, když se budete usmívat a pokyvovat, poskytnete mu to, co chce, aniž byste se musela nějak zapojovat.

Přesvědčování

Jen málokterá přesvědčovací technika zabírá, takže když něco chcete, musíte na to jít jinak. Třeba takhle:

Chcete s ním jít do nějaké nové restaurace a víte, že si zakládá na společenském postavení, řekněte tedy, že jste slyšela, že do té restaurace chodí ti nejvlivnější lidé z okolí.

Chcete jít na nějakou výstavu s kamarádem, jehož narcismus se točí kolem jeho inteligence, můžete říct třeba to, že jste četla, že je to výstava, která baví chytré a bystré lidi.

Pokud jste dočetla až sem a zjistila, že tohle všechno nedokážete, nepouštějte se s narcistou do žádného dobrodružství. Pokud už se stalo a narcismem trpí někdo, koho máte ráda, zkuste mu navrhnout pomoc odborníka. Ale pozor, bude to trnitá cesta a změnit nemusí vůbec nic.

reklama
Související články
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,