Neklid, problémy s dodržováním termínů a věčné hledání klíčů – napadlo by vás, že tyto problémy mohou u dospělých souviset s ADHD neboli s poruchou pozornosti a hyperaktivitou?
Dříve převládal názor, že děti z ADHD vyrostou. Nyní se však ví, že to není tak jednoduché, že porucha automaticky neodezní v den 18. narozenin. Podle lékařů se dokonce ADHD může projevit poprvé až v dospělém věku.
Příčina je totiž komplikovanější, než se dříve soudilo. Zjistilo se, že na vině není prosté poškození mozku třeba během porodu, ale že se jedná o tzv. neurovývojovou poruchu.
Ta se neprojevuje pouze roztěkaností či impulzivností, ale je spojena mimo jiné i s anatomickými odlišnostmi určitých oblastí mozku. Ve většině případů je navíc ADHD dědičná, takže se v některých rodinách vyskytuje častěji než v jiných.
Může to být ADHD?
Málokterý dospělý s ADHD by bezdůvodně pobíhal po kanceláři a vykřikoval, jako by to ve škole dělalo dítě s touto poruchou. Projevy jsou u dospělých zkrátka jiné a někdy bývají mylně považovány za lenost, nevyzrálou osobnost či slabou vůli.
Dalším problémem je, že zatímco mají lékaři už dávno zažitý obraz dítěte s ADHD, tak se stanovením diagnózy u dospělých to bývá složitější.
Situaci komplikuje i fakt, že mnohé pacienty natolik trápí jejich vlastní chování a následky s ním spojené, že mohou trpět například úzkostmi či mít snížené sebevědomí. Podle statistik navíc často podléhají depresi, která je může přivést do ordinace psychiatra.
Bohužel v tomto případě nemusí být jasné, že prapůvodně za potížemi stojí právě ADHD. Určitým vodítkem však mohou být děti v příbuzenstvu, které mají poruchu pozornosti s hyperaktivitou.
Komplikované vztahy
Potíže dospělých s ADHD bývají sice rozmanité, ale zcela typické jsou problémy ve vtazích. Vyplývají především z toho, že na člověka s ADHD není spolehnutí, že velmi často zapomíná na domluvené schůzky a také bývá popudlivý.
Není tedy divu, že se podle statistik tito lidé častěji rozvádějí. Někdy také říkají bez rozmyšlení věci, které by neměli. To jim může komplikovat život i v práci, když nechtěně urazí kolegy nebo šéfa.
S prací i se školou bývají potíže
Lidé s ADHD mají často velký problém soustředit se na čtení knih, jelikož nedovedou udržet pozornost delší dobu. Velmi je to znevýhodňuje také při studiu.
Bylo zjištěno, že mívají v průměru nižší dokončené vzdělání, i když ADHD nemá vliv na výši IQ. Naopak se uvádí, že může souviset s kreativitou.
Je dobré na to pamatovat i při výběru práce a pokud možno se vyhnout zaměstnáním, která jsou plná dlouhých tabulek a monotónních úkonů. Pokud je práce dobře zvolena, může v ní člověk s ADHD excelovat.
Pozor na neuvážené nákupy
Dospělí s ADHD podléhají lákadlům za výlohami obchodů podobně snadno jako děti. Impulzivně nakupují věci, o kterých později doma zjistí, že je vlastně vůbec nepotřebují, nebo že byly moc drahé.
Jenže pro příště se bohužel z této zkušenosti nepoučí, takže snadno přečerpají limit platební karty a dostanou se do dluhů. Impulzivita souvisí také s tím, že jsou podle průzkumů častými účastníky dopravních nehod.
Mají také více úrazů, protože jsou příliš roztržití a mají sklon dělat věci bezmyšlenkovitě.
Pomoc existuje
Dobrou zprávou je, že ač je ADHD nepříjemnou poruchou, tak na ni existují účinné léky. Po stanovení diagnózy je předepisuje psychiatr. Pozitivní vliv mají také sezení s psychoterapeutem.
7 tipů, které pomohou
Nenahradí sice předepsané léky, ale mohou zmírnit příznaky ADHD. Ať už se pustíte do čehokoliv, je vhodné danou činnost dělat pravidelně, nejlépe každý den. Právě tato soustavnost je důležitá pro zlepšení schopnosti soustředění a pro zmírnění vnitřního napětí.
→ Čtení knih: Nepouštějte se do dlouhého románu, pořiďte si raději krátké výběry povídek. Nejprve se možná budete muset do čtení nutit, ale brzy zjistíte, že máte nové hobby.
Čtení navíc netrénuje jen schopnost koncentrace, ale také rozpouští vnitřní napětí a neklid.
→ Procházky: Přísun čerstvého kyslíku a pohyb v zeleni snižují stres a zklidňují mysl. Vhodné mohou být i různé druhy sportů. Je však třeba dobře vybírat, aby nevedly pouze k vybití energie, ale přinesly i pocit klidu.
→ Meditace: Jedná z nejúčinnějších a nejefektivnějších relaxačních metod. Stačí se na chvíli v klidu posadit, zavřít oči a snažit se soustředit pouze na svůj dech. Myšlenky budou z počátku v hlavě kroužit jako splašené hejno holubů.
A právě tak je dobré k nim přistupovat, což znamená je pouze neúčastně sledovat a pak je nechat odletět.
→ Psaní deníku: Ideální metoda, kterou si srovnáte v hlavě změť myšlenek a utřídíte si události všedního dne. Pravděpodobně vám začnou připadat jako úsměvné některé situace, která vás zbytečně stresovaly.
→ Učení se cizího jazyka: Pro pokrok stačí chvilka denně. Při ADHD jsou vhodné skupinové kurzy, při kterých bude úkolem lektora udržet během lekce vaši pozornost.
→ Malování: Skvělá relaxační technika, která vás rozhodně bude bavit. Nezáleží na talentu, malovat jen tak pro radost může každý. Nebo můžete vyrazit do knihkupectví pro nějaké pěkné antistresové omalovánky. Některé předlohy lze najít i na internetu.
→ Diář: Lidé s ADHD mívají problémy s plánováním času a také s pamatováním si povinností a schůzek. Technickým nadšencům může vyhovovat kalendář v chytrém telefonu, kde si lze nastavit upozornění na jednotlivé události.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL