Drobný palčivý pupínek v ústech, na jazyku, někdy i na rtu. Menší, větší, jeden či hned několik. Také vás trápí afty?
Různými záněty v ústech trpí překvapivě většina z nás – údajně až devět lidí z deseti. Mnozí však o tom ani nevědí, protože se jedná o chronické záněty, a ty většinou nebolí.
Velmi důrazně se však hlásí malé nepříjemné boláčky, kterých se nám čas od času objeví i plná pusa. Afty. Po zdravotní stránce nás nijak zvlášť neohrožují, jsou ale dost bolestivé a mohou člověka omezovat při jídle a pití.
Ohlašují nemoc
Afty jsou drobné puchýřky, které se objevují v ústech na sliznici, na rtech i na jazyku, kde se mění na bolestivé vřídky. Pro lékaře však jsou stále záhadou. Nikdo totiž přesně neví, co je vyvolává.
Většina stomatologů je dává do souvislosti se zhoršenou imunitou, někdy také s alergickou reakcí na dentální kovy. Postižení aftami může souviset i s jinými chorobami.
Častý výskyt aft může být například spojován s některými autoimunitními nemocemi, například s celiakií, Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Proto pokud má postižený afty zároveň průjem a jiné střevní potíže, určitě by měl upozornit svého lékaře. Afty se také mohou vyskytovat u onemocnění AIDS.
Další možné příčiny
Někdy se afty objeví nečekaně, ale často po namáhavějším tělesném výkonu, kdy nám stoupla teplota. S ní souvisí i jejich výskyt při horečnatých onemocněních. Za jejich vznik také může stres a i mechanické poškození ústní sliznice.
K tomu nejčastěji dochází, když se nechtěně kousneme do sliznice uvnitř úst nebo se zraníme zubním kartáčkem.
Vliv mohou mít také některá jídla – tvrdá sousta, která poškrábou sliznici v puse – a samozřejmě i nedostatek některých vitaminů, kyseliny listové a železa.
Svou roli u některých forem aft hrají i ústní mykózy a genetické předpoklady pro vznik onemocnění, protože na afty někdy trpí i další členové rodiny.
Projevy onemocnění
Afty jsou v puse dobře vidět, nemoc se projevuje výskytem jednoho či více puchýřků na sliznici ústní dutiny. Na pohled to jsou drobné útvary většinou našedlé barvy, vystupující nad povrch sliznice. Okolí těchto vřídků bývá zarudlé.
Nepříjemná je poměrně značná bolestivost, zejména při konzumaci potravy, při pití, nebo pokud se jich dotknete jazykem.
Pomůže prevence
Pokud postižený zjistí, že u něj afty vyvolává nějaký typ jídel, měl by se mu vyhýbat. Důležité je zvýšit příjem vitaminů skupiny B (především B12), C a kyseliny listové. Béčko napomáhá hojení sliznic a céčko zas posiluje imunitu.
Kvůli podráždění sliznice nejsou vhodné citrusy, ale jíst bychom měli černý rybíz, šípky, růžičkovou kapustu, kyselé zelí, brokolici nebo rakytník.
Zvýšit bychom měli také konzumaci kvasnic, luštěnin a celozrnných obilovin, masa a vnitřností nebo si vypomoci vitaminovými doplňky.
Ústní hygiena
Důležité je také předcházet zánětům v ústní dutině zvýšenou péčí o chrup a pravidelnými návštěvami u dentálních hygienistů. Tam klientovi vyčistí všechna méně dostupná místa v puse a dostane podrobnou instruktáž, jak o zuby a jazyk správně pečovat.
Pomůcek a moderních vychytávek pro ústní hygienu je spousta, ale bez správné a pravidelně prováděné techniky čistění úst jsou k ničemu.
Co dokáže pomoci?
Malé afty většinou zmizí za 7–10 dní i bez léčby. Pokud však jsou větší nebo je jich hodně, pomohou výplachy pusy antibakteriálními roztoky a ústními vodami, které zklidňují sliznici a mají hojivé účinky. Většina je v lékárně k dostání i bez předpisu.
Návštěva lékaře je přesto vhodná, alespoň poradí s volbou přípravku. V oblibě jsou ty s tea tree, tantum verde nebo aloe vera. Existují však i prostředky s látkami přímo tlumícími bolest (s trimekainem).
Ze známých bylinek se doporučují výluhy z heřmánku či šalvěje. Dobrou radou je na jazyku rozpustit acylpyrin, který má mírně antibakteriální a protivirové účinky.
Odborná pomoc
Při větším výsevu puchýřků v ústech pomáhají terapeutické lasery, které zlepší prokrvení a hojení postižených tkání a také mírní bolest. Pokud máme aft hodně nebo jsou velké či se často vracejí, zajděte za stomatologem. Ten by měl hledat hlubší příčinu a nasadit silnější léčebné prostředky.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock