Nejsou právě ozdobou na kráse a někdy mohou být i bolestivé, ale za pár dní zmizí. Jenže co když se mezitím objeví další?
Na „normální“ modřině není nic záhadného: Je to zranění, které krvácí pod kůží. Úder poškodil drobné cévky, nikoli však kůži, takže krev, která z cévek vytéká, se hromadí pod kůží v místě zranění.
Někdy dokonce vznikne otok, mnohem častěji si však až dodatečně všimnete nepěkné barevné okrasy. Nejprve červenofialové, později modré a pak přecházející do žluta, však to znáte…
Proč mění barvu?
Tělo nedokáže krev, které vytekla z cévek, znovu vstřebat, a tak ji musí postupně odbourat. S tím také souvisí barevné změny. Čerstvá modřina má barvu stagnující krve, je tedy tmavě červená.
Postupně ale získává fialový nádech a přechází do modra, což znamená, že z krve v modřině zmizel kyslík.
Zhruba po týdnu se pak začne odbourávat krevní barvivo hemoglobin a tím se mění i barva zraněného místa, nejprve přejde do zeleného tónu, poté na žlutou a hnědou. Pak už by měla modřina začít mizet a nezanechat po sobě žádnou stopu.
Zase mám modřinu…
Běžnou modřinu nevelkého rozsahu, která nebolí, není tedy potřeba řešit. Varovným signálem by ovšem měly být modřiny objevující se příliš často nebo ve větším počtu opakovaně. Pak mohou poukazovat na určitý zdravotní problém, který k jejich vzniku vede.
Není radno je přehlížet už proto, že mohou souviset s celkovým stavem cév nebo se sklonem ke zvýšenému krvácení.
To chce klid
Hojení větších modřin, které mohou obtěžovat a bolet, podpoříte, když budete zraněnou partii co nejvíce šetřit. Pohyb ani masáže neprospívají, naopak hojení prodlužují. Na čerstvou modřinu můžete přiložit studený obklad.
Chlad zúží cévy, a tím omezí další krvácení. Pro rychlejší vstřebávání si můžete v lékárně pořídit mast na poúrazové stavy. Osvědčenou hojivou bylinou je kostival, prodává se též ve formě masti nebo můžete zkusit obklady z výluhu. Prospěšný je také další tradiční prostředek, kterým je octanový obklad.
Příčinou může být…
Nedostatek vitaminu C
Proč právě vitamin C? Protože jeho hlavní úlohou v těle je udržovat pevnost a pružnost cévních stěn. Pokud jíte málo čerstvé zeleniny a ovoce, můžete mít tedy problém s opakovanou tvorbou modřin.
A vedle toho také s rychlejším stárnutím kůže, protože vitamin C současně podporuje také její pevnost a pružnost.
K nejlepším zdrojům vitaminu C patří naťová petržel, čerstvé papriky, kiwi a až s odstupem za nimi pak citrusové ovoce.
Nedostatek vitaminu K1
Oproti obecně dobře známému vitaminu C jde o složku, o níž mají povědomí spíš jen zdravotníci. Vitamin K1 je nezbytný pro udržení žádoucí srážlivosti krve, pokud ho máte nedostatek, krvácíte při poranění více a déle.
To samozřejmě může vést k nebezpečným stavům, proto je třeba považovat nadměrnou tvorbu modřin za varovný signál.
Vitamin K1 se na jídelníček dostává se zelenou a listovou zeleninou, nejsou to jen saláty, ale i brokolice, špenát, avokádo nebo slupka okurek – proto je neloupejte. Z ovoce pak kiwi.
Onemocnění jater
Vitamin K1 je nezbytnou surovinou pro tvorbu tzv. srážlivých faktorů čili látek, které brání tomu, abychom z malé ranky vykrváceli, a játra jsou místem, kde se tyto srážlivé faktory vyrábějí. K tomu je ovšem nutná zdravá a normálně fungující jaterní tkáň.
Pokud se začne měnit například zvýšeným ukládáním tuku, chronickým působením alkoholu nebo následkem žloutenky, pak může vytvářet méně srážlivých faktorů, což se projeví právě sklonem k tvorbě modřin.
I v tomto případě jde o relativně nevinný příznak velmi závažných jaterních onemocnění.
Onemocnění krve
Tvorba modřin ve větším množství může doprovázet leukémii, někdy bývá dokonce prvním impulsem, který nemocného přivede na vyšetření k lékaři. Modřiny jsou typické také pro hemofilii, vrozené onemocnění, které postihuje pouze muže.
Některé léky
Pročtěte si příbalový leták, u léků, které mohou nechtěně vést k tvorbě modřin, musí být tento nežádoucí vedlejší účinek uvedený. Týká se hlavně hormonální antikoncepce nebo dlouhodobě užívaných kortikoidů. Déle léků určených k ředění krve.
Hormonální změny
Modřiny se mohou začít objevovat také u žen po menopauze. Příčinou je samozřejmě pokles tvorby ženských hormonů. Ty kromě své hlavní funkce ovlivňují řadu dalších pochodů v těle, mezi nimi i udržování pevných a pružných cévních stěn. Modřiny se v tomto případě objevují spíš jako drobné tečky a opět mizí.
Foto: Shutterstock