Domů     Josef Somr: „Jsem životní klikař“
Josef Somr: „Jsem životní klikař“
Seriál Cirkus Humberto, 10.díl, Varieté, Televizní seriál podle románu Eduarda Basse o životě a práci akrobatů, krotitelů, klaunů a ostatních zaměstnanců cirkusu od počátku první poloviny devatenáctého století do první republiky

V civilu plachý Moravák. Na jevišti gejzíry energie. Nedávno si zahrál v povedené znělce Karlovarského festivalu – pamatujete, jak na zápraží naštvaně drhl připálený hrnec? A bijáků natočil spoustu, nejen Oscarem ověnčené Ostře sledované vlaky nebo Žert.

Narodil se na Moravském Slovácku, ve Vracově u Kyjova, v katolické rodině, jako prostřední ze tří bratrů – dostali jména Antonín, Josef a Tomáš. Jako dítě v místním kostele sv. Vavřince ministroval. „Ve Vracově byly pro mě tři autority.

Rodiče, především přísný a důsledný otec. Učitelé. A pak to byli pan farář a pan kaplan.“ Josef musel doma už od mala pomáhat. „Mamička byla vážně nemocná, zdravou ji nepamatuju.

Ale zvládala chod domácnosti, to znamená i malé hospodáříčko, měli jsme krávu, drůbež, a samozřejmě také vařila a prala, zatímco tatíček vydělával peníze.“ Otec byl truhlář, ale pracoval na dráze, dotáhl to na výpravčího, a truhlařinou si přivydělával.

Vrtkavý král, volná část z Milostného cyklu z českých dějin.Příběh z časů panování Přemysla Otkakara I..krále, který zajistil české zemi dědičné království pomocí diplomacie a kabinetních intrik.
Vrtkavý král, volná část z Milostného cyklu z českých dějin.Příběh z časů panování Přemysla Otkakara I..krále, který zajistil české zemi dědičné království pomocí diplomacie a kabinetních intrik.

Proplakané dětství

Po mamince zdědil Josef Somr citlivost, plachost i nedostatek sebevědomí. „Jako kluk jsem se nad vším dojímal, proplakal jsem snad půlku svého dětství! A všeho jsem se bál.

Když jsem něco provedl a tatíček mě chtěl potrestat, tak dříve než došlo k trestu, já už jsem to měl odplakáno.“ Nejspíš má po ní i vztah ke kumštu, i když to si malý Jožka dlouho neuvědomoval.

Maminka totiž za mlada hrávala s ochotníky a prý také krásně zpívala. K ochotníkům se časem dal také on, ale bral to dlouho jen jako zábavu. Chtěl být strojvedoucím!

„Parní lokomotiva, to bylo něco, co mě fascinovalo!“ Jenže pak začal studovat na gymnáziu a ukázalo se, že mu některé předměty mírně řečeno nejdou… „Co se týče technických předmětů, byl jsem naprostý tupoň. Tím se chlubím, je to moje hanba.

Bavila mě čeština, latina a ruština. Ale možnost studovat je dál byla minimální. Kluk z Vracova na filozofické fakultě?“ Nevěděl, co by dělal, a tak po maturitě místo dalšího studia stloukal v místním družstvu bedničky na zeleninu. „A byl jsem spokojený…“

Jako sluha Osip v legendárním představení Činoherního klubu Revizor (1971). Na fotografii s Jiřím Kodetem.
Jako sluha Osip v legendárním představení Činoherního klubu Revizor (1971). Na fotografii s Jiřím Kodetem.

Hercem díky faráři!

Pak si ale jednou zajel s kamarádem na výlet do Brna. Když došli před dům s nápisem Janáčkova akademie múzických umění, kamarád zašel dovnitř. „Vyzvedl nějaké papíry a já je na místě vyplnil.

A za nějaký čas mě pozvali na zkoušky.“ Ty udělal a stal se studentem JAMU! „Když jsem to doma oznámil, zavládlo zoufalství. Mamička plakala, otec… Radši nemluvit.

Báli se, co si budou myslet sousedi.“ Obrátili se dokonce na matčina strýce faráře a spoléhali na to, že ten to synovi rozmluví. Strýček ale prohlásil, že být hercem, to je jako být farářem. „Řekl:

Jožka taky bude promlouvat k lidem a bude je nabádat, aby byli lepšími. A navrch mi dal stokorunu!“

Nezapomenutelný trafikant Soumar v seriálu Byl jednou jeden dům, na snímku s Jiřím Sovákem a Vladimírem Menšíkem (1974).
Nezapomenutelný trafikant Soumar v seriálu Byl jednou jeden dům, na snímku s Jiřím Sovákem a Vladimírem Menšíkem (1974).

Venkovan ve městě…

Josef Somr jednou vzpomínal, že odchodem z domova do Brna vlastně přišel o všechno, na čem mu tehdy záleželo. O kamarády, o dívku… „Byla to platonická láska. Řekla mi, že když půjdu studovat herectví, už mě nechce.

Hrál jsem ve Vracově také fotbal, házenou, ale ani tam už mě nechtěli. Dokonce i kantoři, kteří vedli ochotníky, mi říkali: No Jožko, divadlo jako zaměstnání? To přece nemyslíš vážně!“ Zpětně připouští, že byl opravdový venkovan.

Byl v Brně ubytovaný u paní, které říkal teto a ta s ním jezdila šalinó a učila ho, jak žít ve městě. „Nevěděl jsem, co je to jít spát po desáté hodině, co je to jít s klukama na pivo, natož mít holku! Já jsem se zpočátku strašně bál lidí, bál jsem se i chodit ven.“

Přespával v šatně

Za čas samozřejmě přišel herectví na chuť a otrkal se. Po absolutoriu měl dva roky angažmá v Českém Těšíně, pak tři roky v Brně, pak v Pardubicích a hrál a hrál. „Nechápu, jak někdo může tvrdit, že na oblasti se ztrácí čas.

Já přišel do Českého Těšína a hned jsem měl záskok v Maryše. Ne Francka, ale Vávru! Ve dvaadvaceti letech!“ A pak dostal „laso“ z právě se rodícího pražského Činoherního klubu. Nabídku z Prahy nedokázal odmítnout, a tak šel zase do samoty.

„Dva roky jsem přespával v Činoherním klubu v šatně! Čekával jsem po hospodách, až se vyvětrá po představení, abych si tam mohl položit matraci. Když se ohlédnu, měl jsem víc štěstí než rozumu, že jsem to ve zdraví přežil. Ale nelituji.“

S Janou Dítětovou ve slavném trezorovém filmu podle románu Milana kundery Žert (1968).
S Janou Dítětovou ve slavném trezorovém filmu podle románu Milana kundery Žert (1968).

Činoherák, Národní, Viola

Když si Josefa Somra před časem pozval Marek Eben na svou televizní Plovárnu, řekl o něm: „Poprvé jsem ho viděl v 15 letech na jevišti Činoherního klubu.

Když vešel na jeviště, byla to taková energetická smršť, že jsem měl pocit, že se to malé divadlo musí nafouknout, takový to byl přetlak.

Logicky jeho kroky vedly v roce 1978 do Národního divadla, kde je přece jenom vyšší strop…“ Členem činohry Národního divadla byl Josef Somr přes dvacet sezon a odešel z něj ne zcela šťastně – stalo se tak v době, kdy ho postihly velmi vážné zdravotní problémy.

Naštěstí je překonal a již mnoho let je jeho s nadsázkou řečeno domovskou scénou divadlo Viola. „Chodil jsem sem dřív i jako divák a doufám, že sem budu moct chodit jako divák, až hrát úplně přestanu. Mají tady také dobré vínko, i na to rád přijdu.“

S Kamilem Halbichem v komedii podle známého humoristického románu René Falleta Zelňačka (1996).

Pár facek za Hubičku

První velká filmová role a hned Oscar! Sice ne pro herce osobně, ale stejně. Menzelovy Ostře sledované vlaky a role razítkujícího výpravčího Hubičky pomohly Josefu Somrovi do první herecké ligy.

„Za tuhle roli jsem od svého tatíčka schytal málem pár facek, tolik se za mě a za mou roli styděl, protože byl železničář a film se mu zdál potupný.

Prý by se ve službě nikdy nic takového nemohlo stát.“ Dalším mimořádným dílem v hercově filmografii je snímek Žert natočený podle stejnojmenného románu Milana Kundery. Tentokrát si Josef Somr zahrál hlavní roli.

Film byl dotočen už v době okupace spřátelenými vojsky a pak putoval na dlouhá léta do trezoru…

Hrdina západu v Národním divadle s Jitkou Smutnou a Petrem Pelzerem (1996).
Hrdina západu v Národním divadle s Jitkou Smutnou a Petrem Pelzerem (1996).

Ještě 55 minut zbývá

Jako mladý, ještě během angažmá na Moravě, byl krátce ženatý, jeho paní byla rovněž herečka. Ale rozvedli se a on pak vedl nějaký čas samotářský život.

V Národním divadle se dal dohromady s kolegyní-herečkou Zuzanou Šavrdovou a žili spolu až do její předčasné smrti, v roce 2011 podlehla zákeřné chorobě. Rok poté se Josef Somr oženil, vzal za manželku paní Alenu.

Znali se léta, protože pracovala v Národním divadle jako rekvizitářka. Na stěně svého vinohradského bytu má herec fotografie svých rodičů a také hodiny, které v roce 1930 dostali jako svatební dar.

„Já jsem si je sem pověsil, protože to je, jako bych tam pořád ještě cítil srdce tatíčka a mamičky…“ V jednom z nedávných rozhovorů se herec vyznal z toho, jak je v poslední době spokojený:

„Nepoznal jsem ve svém životě šťastnějšího období, než mám těch posledních několik let. Umělecky ve Viole a lidsky po boku své manželky Aleny. Jsem moc šťastný, že ji mám, a doufám, že budeme mít ještě dost času, abychom si to užili.

Hodiny sice odbíjejí, čas letí, ale do za pět minut dvanáct ještě zbývá padesát pět minut. Takže myslím, že za tu dobu se dá prožít ještě moc krásných věcí a moc se na to těším. Jenom aby byli na to lidi.“

Ostře sledované vlaky a výpravčí Hubička. Pamatujete na razítkovací scénu? (1966).
Ostře sledované vlaky a výpravčí Hubička. Pamatujete na razítkovací scénu? (1966).

Filmy:

např. Ostře sledované vlaky (1966), Údolí včel (1967), Soukromá vichřice (1967), Žert (1968), Smrt černého krále (1971), Radost až do rána (1978), Jak svět přichází o básníky (1982), Tažní ptáci (1983), Slavnosti sněženek (1983), Tři veteráni (1983),Seriály:

např. Byli jednou dva písaři (1972), Byl jednou jeden dům (1974), Nemocnice na kraji města (1977)

Spoluprovázel dokumentárním cyklem ČT Poutní místa (2002–2008)

Namluvil animované pohádkové příběhy Cesty hejtmana Šejtročka (1995)

Ocenění: např. Český lev (2011), Cena Thálie (1997, 2001), Cena Thálie za celoživotní mistrovství (2013)

Rodina: manželka Alena

Foto: Herminapress, Česká televize, CSFD, FS Barrandov, Bioscop

reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
epochaplus.cz
Jak zvládnout nepohodu při sedavém zaměstnání
Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit. Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném