Domů     Záludný mléčný cukr
Záludný mléčný cukr

Dobře známý je pod označením „laktóza“, které se stalo synonymem pro problémy s trávením mléka. Tím ale obrázek mléčného cukru dosti zkresluje.

Možná vás to překvapí, ale laktóza není speciální složka kravského mléka. Nebo lépe řečeno pouze kravského mléka. S kojením totiž děti dostávají skoro dvojnásobnou porci laktózy, než by vypily ve stejném množství kravského mléka.

Laktóza je totiž cukr, který příroda vytvořila obecně pro mléko savců, člověka nevyjímaje. A právě mateřské mléko vyniká právě jejím vyšším obsahem. Má to svůj účel…

Pro dobré trávení i imunitu

Mléčný cukr je kojence nesmírně důležitý nejen jako hlavní zdroj energie, ale také proto, že napomáhá vytváření zdravé střevní mikroflóry. Působí jako výživa pro prospěšné bifidobakterie a naopak brání usazování škodlivých hnilobných bakterií.

Správné složení střevní mikroflóry pak prospívá trávení i imunitnímu systému. Mimochodem mléčný cukr je pro střeva přínosný také jako tradiční prostředek proti zácpě.

Při jeho trávení vznikají totiž určité látky, které tělo musí před vylučování střevem zředit, takže se do střeva stahuje více vody. Tím se ředí nejen látky vzniklé z laktózy, ale i další obsah střev a zácpa se zmírňuje.

Pozor: Použití mléčného cukru proti zácpě je sice přírodní a neškodná metoda, nicméně u nejmenších dětí ji vždy nejdříve konzultujte s pediatrem. Větší ztráta tekutin by u nich mohla rychle způsobit zdravotní potíže.

A teď k těm potížím…

V raném dětství tedy nemáme – až na výjimky, způsobené vrozenými poruchami – s trávením mléka žádné potíže. A je jedno, jestli jde o mléko mateřské nebo kravské, cukr obsahují tentýž.

Když děti povyrostou nebo později v dospělosti se to může změnit a vypití sklenice mléka může způsobit náramnou bouři v útrobách s prudkými bolestmi, nevolností, zvracením, nadýmáním a průjmem.

Pokud je to váš případ nebo někoho z vašich blízkých, pak to znamená, že patrně patří k menšině evropské populace, která věkem ztrácí schopnost trávit mléčný cukr. Aby ho tělo dokázalo zpracovat, musí vytvářet speciální trávicí látku, tzv. enzym laktázu.

U většiny evropské populace se tvoří celý život, takže konzumace mléka není problém.

Proč právě Evropané mohou pít mléko? Vychází to z naší historie, v Evropě bývalo důležitým zdrojem obživy pastevectví, jak dobytka, tak i sobů.

Aby nic z tehdy vzácných zdrojů potravy nepřišlo nazmar, vytvořila se u našich dávných předků genová mutace, která umožnila trávit mléčný cukr po celý život. To znamená, že mohli bez potíží pít mléko a jíst tvaroh a sýry.

Podobně tomu je u Mongolů nebo u některých pasteveckých etnik v Africe. Naopak v Číně nikdy pastevectví významnou roli nehrálo, což je také důvod, proč se k nám s tradiční čínskou medicínou dostává názor, že mléko je škodlivé.

Pro Číňany – a celkově 75 % světové populace – to skutečně platí, my máme ovšem od přírody výjimku.

Nesnášenlivost není nemoc

Neschopnost trávit mléčný cukr skutečně není nemocí, ale přirozený stav. Naše genetická výbava zkrátka někomu umožňuje konzumaci mléka umožňuje po celý život, jinému jen raném věku a pak tuto schopnost ztrácí.

Nejde o poruchu, a tak se nesnášenlivost laktózy nedá léčit. Stupeň nesnášenlivosti může být různě závažný, u některých lidí se enzym štěpící laktózu nevytváří vůbec, u jiných jen ve sníženém množství.

V méně závažných případech tak je možné konzumovat mléčné výrobky, které přirozeně obsahují méně tohoto cukru.

To jsou především kysané produkty, bakterie mléčného kvašení se totiž laktózou živí, proto se do trávicího traktu dostává v menším množství, které nepůsobí takové potíže. Přirozeně málo mléčného cukru obsahují také některé sýry, například ricotta.

Kojenci, kteří nesnášejí mateřské mléko: To je extrémní podoba intolerance laktózy, naštěstí velmi vzácná. Příčinou je tu také genetická porucha, ovšem jiného typu, takže znemožňuje trávení i mateřského mléka.

Děti pak trpí bolestmi a průjmy, uleví jim jen náhradní bezlaktózová výživa.

Co je bezlaktózové mléko?

Pokud se na tuto variantu díváte s podezřením, pak vám musíme uklidnit, jde stále o přírodní produkt. Při zpracování se oproti běžnému mléku odehrává jediná změna: Do mléka se přidává laktáza, ano, přesně ten enzym, který pomáhá trávit mléčný cukr v těle.

A ten udělá to, co umí – rozštěpí mléčný cukr na jeho dvě složky, glukózu a jednoduchý cukr zvaný galaktóza. Trávení bezlaktózového mléka je tedy o jeden, pro některé lidi problematický, krok kratší.

Mléko chutná zcela stejně, jen je sladší – což je vlastnost oněch rozštěpených cukrů. Nezměněné jsou i všechny další obsahové látky, vitaminy B1, B2 a B12, z minerálů vápník či sodík.

Může to být alergie

Pro úplnost se sluší dodat, že kromě nesnášenlivosti může mléko, i když vzácněji, vyvolávat alergii. Není to totéž. Alergickou reakci spouští imunitní systém a útočí na zdánlivě nebezpečné vetřelce, v tomto případě na bílkoviny v mléce.

Že k tomu dochází, lze potvrdit – nebo naopak – vyloučit laboratorním vyšetřením, které ukáže zvýšené hodnoty některých imunitních složek.

Na rozdíl od mléčného cukru, který nemá varianty, ovšem existuje více typů mléčných bílkovin, takže postižení mohou mít například problémy jen s kravským mlékem a bez potíží konzumovat kozí. Jak je alergie na mléko projevuje?

Ještě bouřlivěji než zmíněná nesnášenlivost, k trávicím obtížím se může přidat také ekzém, dechové potíže nebo ještě hůře astmatický záchvat.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?