Domů     Záludný mléčný cukr
Záludný mléčný cukr

Dobře známý je pod označením „laktóza“, které se stalo synonymem pro problémy s trávením mléka. Tím ale obrázek mléčného cukru dosti zkresluje.

Možná vás to překvapí, ale laktóza není speciální složka kravského mléka. Nebo lépe řečeno pouze kravského mléka. S kojením totiž děti dostávají skoro dvojnásobnou porci laktózy, než by vypily ve stejném množství kravského mléka.

Laktóza je totiž cukr, který příroda vytvořila obecně pro mléko savců, člověka nevyjímaje. A právě mateřské mléko vyniká právě jejím vyšším obsahem. Má to svůj účel…

Pro dobré trávení i imunitu

Mléčný cukr je kojence nesmírně důležitý nejen jako hlavní zdroj energie, ale také proto, že napomáhá vytváření zdravé střevní mikroflóry. Působí jako výživa pro prospěšné bifidobakterie a naopak brání usazování škodlivých hnilobných bakterií.

Správné složení střevní mikroflóry pak prospívá trávení i imunitnímu systému. Mimochodem mléčný cukr je pro střeva přínosný také jako tradiční prostředek proti zácpě.

Při jeho trávení vznikají totiž určité látky, které tělo musí před vylučování střevem zředit, takže se do střeva stahuje více vody. Tím se ředí nejen látky vzniklé z laktózy, ale i další obsah střev a zácpa se zmírňuje.

Pozor: Použití mléčného cukru proti zácpě je sice přírodní a neškodná metoda, nicméně u nejmenších dětí ji vždy nejdříve konzultujte s pediatrem. Větší ztráta tekutin by u nich mohla rychle způsobit zdravotní potíže.

A teď k těm potížím…

V raném dětství tedy nemáme – až na výjimky, způsobené vrozenými poruchami – s trávením mléka žádné potíže. A je jedno, jestli jde o mléko mateřské nebo kravské, cukr obsahují tentýž.

Když děti povyrostou nebo později v dospělosti se to může změnit a vypití sklenice mléka může způsobit náramnou bouři v útrobách s prudkými bolestmi, nevolností, zvracením, nadýmáním a průjmem.

Pokud je to váš případ nebo někoho z vašich blízkých, pak to znamená, že patrně patří k menšině evropské populace, která věkem ztrácí schopnost trávit mléčný cukr. Aby ho tělo dokázalo zpracovat, musí vytvářet speciální trávicí látku, tzv. enzym laktázu.

U většiny evropské populace se tvoří celý život, takže konzumace mléka není problém.

Proč právě Evropané mohou pít mléko? Vychází to z naší historie, v Evropě bývalo důležitým zdrojem obživy pastevectví, jak dobytka, tak i sobů.

Aby nic z tehdy vzácných zdrojů potravy nepřišlo nazmar, vytvořila se u našich dávných předků genová mutace, která umožnila trávit mléčný cukr po celý život. To znamená, že mohli bez potíží pít mléko a jíst tvaroh a sýry.

Podobně tomu je u Mongolů nebo u některých pasteveckých etnik v Africe. Naopak v Číně nikdy pastevectví významnou roli nehrálo, což je také důvod, proč se k nám s tradiční čínskou medicínou dostává názor, že mléko je škodlivé.

Pro Číňany – a celkově 75 % světové populace – to skutečně platí, my máme ovšem od přírody výjimku.

Nesnášenlivost není nemoc

Neschopnost trávit mléčný cukr skutečně není nemocí, ale přirozený stav. Naše genetická výbava zkrátka někomu umožňuje konzumaci mléka umožňuje po celý život, jinému jen raném věku a pak tuto schopnost ztrácí.

Nejde o poruchu, a tak se nesnášenlivost laktózy nedá léčit. Stupeň nesnášenlivosti může být různě závažný, u některých lidí se enzym štěpící laktózu nevytváří vůbec, u jiných jen ve sníženém množství.

V méně závažných případech tak je možné konzumovat mléčné výrobky, které přirozeně obsahují méně tohoto cukru.

To jsou především kysané produkty, bakterie mléčného kvašení se totiž laktózou živí, proto se do trávicího traktu dostává v menším množství, které nepůsobí takové potíže. Přirozeně málo mléčného cukru obsahují také některé sýry, například ricotta.

Kojenci, kteří nesnášejí mateřské mléko: To je extrémní podoba intolerance laktózy, naštěstí velmi vzácná. Příčinou je tu také genetická porucha, ovšem jiného typu, takže znemožňuje trávení i mateřského mléka.

Děti pak trpí bolestmi a průjmy, uleví jim jen náhradní bezlaktózová výživa.

Co je bezlaktózové mléko?

Pokud se na tuto variantu díváte s podezřením, pak vám musíme uklidnit, jde stále o přírodní produkt. Při zpracování se oproti běžnému mléku odehrává jediná změna: Do mléka se přidává laktáza, ano, přesně ten enzym, který pomáhá trávit mléčný cukr v těle.

A ten udělá to, co umí – rozštěpí mléčný cukr na jeho dvě složky, glukózu a jednoduchý cukr zvaný galaktóza. Trávení bezlaktózového mléka je tedy o jeden, pro některé lidi problematický, krok kratší.

Mléko chutná zcela stejně, jen je sladší – což je vlastnost oněch rozštěpených cukrů. Nezměněné jsou i všechny další obsahové látky, vitaminy B1, B2 a B12, z minerálů vápník či sodík.

Může to být alergie

Pro úplnost se sluší dodat, že kromě nesnášenlivosti může mléko, i když vzácněji, vyvolávat alergii. Není to totéž. Alergickou reakci spouští imunitní systém a útočí na zdánlivě nebezpečné vetřelce, v tomto případě na bílkoviny v mléce.

Že k tomu dochází, lze potvrdit – nebo naopak – vyloučit laboratorním vyšetřením, které ukáže zvýšené hodnoty některých imunitních složek.

Na rozdíl od mléčného cukru, který nemá varianty, ovšem existuje více typů mléčných bílkovin, takže postižení mohou mít například problémy jen s kravským mlékem a bez potíží konzumovat kozí. Jak je alergie na mléko projevuje?

Ještě bouřlivěji než zmíněná nesnášenlivost, k trávicím obtížím se může přidat také ekzém, dechové potíže nebo ještě hůře astmatický záchvat.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot