Mít doma kdykoliv k dispozici čerstvé bylinky je skvělé. Použijeme je do jídla, někdy i k léčení, protože obsahují spoustu cenných látek. A jde to i v zimě.
Pokud už nějaké máte, víte, jak na to. Pokud si budete nějaké pořizovat, nekupujte je v supermarketech, protože ty jsou rychlené a jsou určené k okamžité potřebě, nikoliv k pěstování.
Rozmarýn
Vytrvalý keřík s dřevnatými stonky je doma ve Středomoří, ale pěstuje se i u nás a zimu v pohodě přečká v bytě na okně. Venku by nepřežil. Dá se pěstovat několik let. Je potřeba dávat pozor na mírnou, ale pravidelnou zálivku a určitě mu dopřát hodně světla.
Někdy v zimě vlivem nepravidelné zálivky trochu opadá, ale to se spraví, když ho na jaře zastřihneme. A k čemu se hodí?
V kuchyni
Větvičky čerstvě utrženého rozmarýnu oceníte zejména při přípravě zvěřiny, jehněčího, drůbežího masa a ryb. Zkusit můžete kuřecí nebo králičí jatýrka, perfektní je při grilování nebo na pečené brambory.
Lékárna
Lístečky rozmarýnu pomáhají při kožních onemocněních a v boji proti lupům, migrénám a depresím. Můžete ho vyzkoušet i proti šatním molům, postačí, když pár větviček rozmarýnu vložíte do skříně.
Pažitka
Na záhoně ji má snad každý, a tak nejjednodušší je kousek urýpnout a dát do květináče. Pokud jste to neudělali, můžete si ji vysít, nebo, což je rychlejší, koupit předpěstovanou.
V bytě ji pěstujeme nejlépe na jednom místě a na jiné stanoviště ji přenášíme jen výjimečně! Nemá ráda ani výkyvy teplot způsobené větráním nebo průvan. A pokud ji při ranním otevření okna nesundáme, snadno i namrzne.
Zaléváme pravidelně, aby nevyschla, ale nesmí být také přemokřená, protože pak jí zahnívají kořeny a zajde.
V kuchyni
Má opravdu široké využití. Hodí se do pomazánek, k zelenině i k masu. Skvěle dokáže na závěr ochutit zeleninový a masový vývar.
Lékárna
Je zdrojem železa, vápníku, draslíku a vitaminu C. V lidovém léčitelství se doporučovala při problémech se žaludkem po nemoci nebo dietě. Stačí si ji dávat týden na chleba a uzdravení žaludku i střev urychlí.
Říká se, že i snižuje krevní tlak, ale i kdyby to byla pravda, tolik jí nikdy nesníte.
Petržel
Za oknem se pěstuje petrželka naťová kadeřavá, která rychle obrůstá, má výraznou chuť a svěže zelenou barvu. Stačí jí větší květináč, běžný substrát a pravidelná zálivka. Dobře jí dělá pravidelné sestřihávání.
V kuchyni
Využijeme ji všude tam, kde používáme nať petržele, tedy především v polévkách, ale také třeba v těstovinách nebo pokrmech z mletého masa. Vynikající je do nádivek.
Lékárna
Petržel obsahuje výrazné silice, je zdrojem provitaminu A a vitaminů B, C a E. Obsahuje také celou řadu minerálních látek jako draslík, vápník, hořčík nebo fosfor. Prospěšné jsou ale i další látky obsažené v petrželi, jako je karoten nebo flavonoidy.
Dráždivé silice působí močopudně, a proto se využívají při léčbě otoků nebo při zánětech močového ústrojí. Její konzumace napomáhá trávení, zklidňuje například střevní křeče. Vhodná je také při léčbě akutního kašle, protože podporuje vykašlávání. Ale pozor!
Petrželka se nedoporučuje při zánětlivém onemocnění ledvin, nadměrná konzumace může vést k anémii, svědění kůže a její přílišné pigmentaci.
Náš tip: Pokud petrželku v květináči nemáte a používáte často kořenovou, můžete si vypomoci tak, že vršek kořene dáte na misku s vodou. Zakrátko vyroste nať. Podobně můžete pěstovat i nať mrkve. A k čemu? Třeba do salátů nebo na pesto.
Řeřicha setá
Představuje snadný způsob, jak si v zimě obstarat vitaminy. Na rozdíl od předešlých rostlin si ji vypěstujeme ze zakoupených semínek, která hodně hustě vysejeme. Potřebujeme plochou nádobu (talíř, misku, polystyrenový tácek).
Drobounké semeno vyklíčí velmi rychle, nepotřebuje vysokou vrstvu zeminy, dá se pěstovat i na buničině. Pozor ale musíme dát na přeschnutí, jakmile totiž klíčky zaschnou, škoda je definitivní a nic už semínka neoživí.
Můžeme si pomoci tak, že pod buničinu dáme aranžovací hmotu, která nasaje vodu a vlhkost udrží déle.
V kuchyni
Odstřižené lístky s částí stonku se hodí nejen na chleba s máslem, ale i do pomazánek z vajec a tvarohu, na posypání vařených brambor, do hotové polévky na talíři, k omáčkám.
Lékárna
Kromě toho, že obsahuje vitamin C, vitamin K a také betakaroten, má prý i omlazující účinek díky vitaminu E. Je také zdrojem minerálních látek, zejména železa, síry, hořčíku, draslíku, jódu a vápníku.
Foto: Shutterstock