Je důstojnou alternativou vinného sklípku a skvělým pomocníkem k uchovávání vína. Umíte si tuto speciální lednici pro nápoj bohů vybrat? A víte, kam si ji postavit?
Jestli jste milovníci vín, pak by vám vinotéka v bytě chybět určitě neměla. Zvlášť v poslední době je správné uchovávání vín trendem. Než se vydáte za nákupy, rozmyslete si, co od té vaší schránky na tekuté hrozny očekáváte. Na co se zaměřit a co vás bude nejvíce zajímat?
K čemu budete vinotéku používat?
Ptáte se, co to je za otázku? Přece k ukládání vína, ne? To dá rozum? Jenže ono to tak jednoduché není. Můžete chtít:
* skladovat vína určená k okamžitému servírování – uspokojí vás tzv. servisní vinotéka
* dlouhodobě uchovávat archivní vína – ptejte se na archivní skříň nebo dozrávací vinotéku
* kombinaci obojího – shánějte tzv. multi-teplotní vinotéku
Umístění
Kam si vinotéku postavíte? Bude v kuchyni, jako součást linky? Nebo v obýváku? Proč svou sbírku kvalitního vína nevystavit a nepochlubit se svým známým? Na to samozřejmě výrobci myslí a nabízejí dokonale propracované designové kousky.
Nebo ji postavíte do předsíně, kde je přirozeně chladněji? Vybírat můžete mezi volně stojícími nebo vestavnými spotřebiči. Vinotéky se vyrábějí i jako tzv. podstavné spotřebiče, které jsou oblíbené pro svou praktičnost.
Mají malé rozměry a tak se dají snadno zabudovat pod kuchyňskou linku a ušetří docela hodně místa. Jejich výhodou je i nižší cena.
Tip Paní domu: Oblibu si získávají i retro a barevné vinotéky, které se stávají solitérem místnosti.
Obsah
Jde ruku v ruce s umístěním. Do malé vestavné vinotéky nedáte stejný počet lahví, jako do vysoké skříňky. Kolik lahví máte běžně doma? O kolik se počet zvýší, když čekáte hosty? Jak často k vám chodí návštěva?
Raději lednici vyberte větší, nezaskočí vás nedostatek místa a o spotřebu energie se bát nemusíte, ne vždy znamená větší obsah i větší spotřebu.
Počet teplotních zón
Je to jeden z nejdůležitějších ukazatelů. V jednotlivých zónách je odlišné temperování. Každé víno má totiž svou ideální teplotu servírování.
* Jestli ve své sbírce máte pouze jeden druh vína, je to snadné. Stačí vám jednozónová vinotéka.
* Ale můžete sáhnout po dvouzónové, vhodné pro uchovávání bílého a červeného vína, nebo vícezónové.
* U vícezónových můžete nastavit různou teplotu až do počtu jednotlivých zón.
* U některých modelů dokonce nenajdete vůbec žádnou zónu. Teplota se plynule snižuje odshora směrem dolů. Sami si tak určíte, kam které víno uložíte.
Například úplně nahoru dáte červené víno, které nepotřebuje moc chladit, uprostřed bude bílé a vespod šumivé…
Tip Paní domu: Stává se vám, že lahev vína nedopijete? Pak vybírejte z vinoték, které mají prostor pro uchování otevřené lahve nebo karafy.
Tabulka (do rámečku s podtiskem)
Doporučená teplota jednotlivých druhů vín
červené 15 – 18 °C
růžové, bílé 7 – 12 °C
perlivé 8 – 10 °C
likérové 6 – 8 °C
šumivé 5 – 7 °C
Vlhkost nepodceňujte
Je také důležitá a měla by se pohybovat kolem 75 %. Nižší může vysušovat korek, díky tomu pak dochází k znehodnocení vína. Naopak vysoká vlhkost podporuje vznik plísně. Vybírejte vinotéku, která umí vlhkost regulovat a hlídat.
Tip Paní domu: Dřevěné police optimální vlhkost lépe udržují.
Způsob chlazení
Tento parametr je sice složitější, ale v zásadě máte na výběr dvě možnosti – chlazení pomocí termočlánků (termoelektrické) nebo pomocí kompresoru.
* Termočlánek je vybaven čidlem, které se spíná při teplotní změně. U vinoték zajišťuje stálou teplotu, kterou víno potřebuje k uskladnění i dozrávání. Jsou ekologické, neobsahují chladicí kapalinu. Vyznačují se tichým chodem a nulovou vibrací.
Jsou chlazeny pouze elektrickým proudem pomocí peltierova článku (tzv. peltierova technologie chlazení vyniká vysokým účinkem chlazení při jakékoli poloze, dokonce i vzhůru nohama).
* Kompresor se vyznačuje vysokým chladicím výkonem. Princip vinoték s kompresorem je stejný jako u lednic. Chladicí látka je odpařována ve výparníku a přitom pohlcuje teplo z prostoru, který má být chlazen.
Co ještě můžeme chtít
Dokonalá vinotéka se může pyšnit i dalšími vychytávkami:
* Vínu škodí UV záření, vybírejte proto takovou skříňku, která má tmavá skla nebo je má upravená tak, aby jimi nepronikaly sluneční paprsky (má kvalitní UV filtr).
* Displej umožní snadnější nastavení a kontrolu teploty i vlhkosti ve vinotéce.
* LED osvětlení se automaticky rozsvítí při otevření dveří.
* Dětská pojistka slouží jako ochrana před nechtěným vypnutím.
* Bezpečnostní zámek zamezí přístupu nežádoucích osob.
* Zimní režim vyhledávejte, pokud bude vaše vinotéka umístěna v nevytápěné garáži nebo ve sklepě.
Zdroj: elektro.cz, alza.cz, avintage.cz, domacivinoteky.cz Foto: PX FUEL a archiv firem