Domů     Ach, ty rodinné svátky: 5 tipů na pohodové přežití Štědrého dne
Ach, ty rodinné svátky: 5 tipů na pohodové přežití Štědrého dne
13.12.2021

U někoho vyvolávají blížící se svátky stres, nostalgii a úzkost. Vždy záleží jen na vás, jestli svým chmurám podlehnete, nebo vymyslíte radostnější způsob, jak Vánoce přežít.

Prostě je to tak. Někdo má Vánoce rád, jiný je z duše nenávidí. Pokud patříte ke druhé skupině, vězte, že určitě nejste sami, ale hlavně, že existuje spousta způsobů, jak si tento svátek zpříjemnit, a dokonce se na něj i těšit a nakonec ho prožít s radostí.

Vezměte to z jiného úhlu

Tolik svátků máme rozprostřených ve 365 dnech roku, ale jen tento se mezi nimi vymyká. Mnoho lidí ho z duše nenávidí. Proč?

Někteří mají nepříjemné vzpomínky z dětství, jiní truchlí, že jsou sami bez partnera, další propadají šílenství, že nemají dost peněz, aby nakoupili potřebné dárky.

Nestíháme uklidit, nakoupit, upéct, vyzdobit byt i sebe… Nejsme dostatečně „happy“ a diář máme zaplněný k prasknutí povinnými schůzkami, setkáními, obchodními párty a pracovními úkoly.

Jak všechno stihnout, nepadnout přitom únavou a zůstat svěží, fit a příjemní? Zkuste se na to podívat z jiného úhlu.

1. tip – Unavte své tělo

Už teď na vás jdou mdloby a zrychluje se vám tepová frekvence při představě, jak na vás ze všech obchodů, ulic a zákoutí útočí vánoční koledy, světýlka, davy lidí obtížených dárkovými taškami a reklamy na vánočky, cukroví a rodinnou pohodu u stromečku?

Uklidit se do izolace nejspíš nepůjde. Existují ale místa, kde se vánočnímu ruchu přece jen dá jakžtakž vyhnout. Zajděte si do bazénu, do sauny, do tělocvičny nebo do fitka a dejte svému tělu pořádnou nakládačku.

Čím více mu naložíte, tím méně času a možností bude mít mozek na pesimistické myšlenky. Mnoho sportovních zařízení má otevřeno i o Vánocích. A když na takové nenarazíte? Překonejte se a zacvičte si při dynamické hudbě a v pořádném tempu doma. Nebo si zaběhejte venku.

2. tip – Udělejte dobrý skutek

Bojíte se samoty? Pozvěte si na Vánoce domů dítě z dětského domova. Najděte si tam malého kamaráda, kterému věnujete to nejcennější, co máte – svůj čas a své srdce. Tzv. hostitelská péče je u nás oblíbená a dostává se stále více do povědomí široké veřejnosti.

Dává oběma stranám – dítě najde někoho, kdo mu věnuje svou lásku a péči, vy zase uspokojíte svou přirozenou podvědomou touhu být pro někoho potřebný. A pokoříte svou samotu. Často takto vznikají dlouhodobá a kvalitní přátelství.

3. tip – Prostě lenošte

Možná pro vás péče o dítě není tím pravým způsobem, jak byste chtěli trávit svůj čas vánoční. Utápět se v sebelítosti asi není nic složitého. Každý to zná a každý má někdy chvíle, kdy si popláče do polštáře. Ale prosmutnit celý den? Nedejbože advent?

Zkuste zcela vědomě vyměnit truchlení za radost. Radost ze života a vděčnost za život. Jen vy to můžete změnit. Je to vaše rozhodnutí. Objevte krásu autentického, staročeského, nekomerčního svátku. Vezměte ho jako čas rozjímání. Zaposlouchejte se do své duše.

Bez patetismu. A udělejte si báječný den. Třeba pohádkový maraton. Nebo čas válení a lenošení. Zaposlouchejte se do „zlatých osmdesátek“, na internetu je jich habaděj. Užívejte si – rozmarně, s radostí, s vědomím si své originality, důležitosti a sebelásky.

4. tip – Zalyžujte si na horách

Že nejste právě válecí typ? Tak hurá na hory. Lyže s sebou. Na svah nebo na běžky. Nelyžujete? Tak začněte. Nebo sedněte na sáňky, postavte sněhuláka, vydejte se na túru zasněženým lesem.

Objednejte si ubytování ve stylové chalupě a večer si sedněte k rozpálenému krbu a nechte se obsloužit personálem. Ať vám uvaří, prostřou, pohostí… Zasloužíte si péči. Dopřejte si ji.

Často mají i horské chalupy ve své nabídce sauny, bazény nebo třeba venkovní vířivky. Tak šup do nich. Vyplavit vše smutné, bolavé a hořké.

5. tip – Vydejte se za exotikou

Nemáte rádi zimu? A vlastně ani sportovat moc nemusíte? I takoví se mezi námi najdou. A právě jim patří tato nabídka. Vydejte se za exotikou!

Zalistujte v katalozích cestovních kanceláří a vyberte si místo, kde můžete lelkovat pod palmami a koupat se v průzračně čistém moři. Sehnat se dají i pobyty za příjemnou cenu.

Co je smyslem života

Ať se rozhodnete pro jakýkoli způsob, nebo vymyslíte svůj vlastní, vždy mějte na paměti, že smyslem života není pocit méněcennosti a beznaděje ani sklíčená nálada, smutek a bolestný pláč. Nikdo jiný za vás pohodu nevybojuje. Je to váš čas a vy, jen a pouze vy, jste jeho pánem.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
28.9.2023
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou vyvolat nevolnost a bolest hlavy. Pokud je ovšem usušíte, uvaříte nebo
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
reklama
Šikovné tipy
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!