Ach, ty rodinné svátky: 5 tipů na pohodové přežití Štědrého dne

U někoho vyvolávají blížící se svátky stres, nostalgii a úzkost. Vždy záleží jen na vás, jestli svým chmurám podlehnete, nebo vymyslíte radostnější způsob, jak Vánoce přežít.

Prostě je to tak. Někdo má Vánoce rád, jiný je z duše nenávidí. Pokud patříte ke druhé skupině, vězte, že určitě nejste sami, ale hlavně, že existuje spousta způsobů, jak si tento svátek zpříjemnit, a dokonce se na něj i těšit a nakonec ho prožít s radostí.

Vezměte to z jiného úhlu

Tolik svátků máme rozprostřených ve 365 dnech roku, ale jen tento se mezi nimi vymyká. Mnoho lidí ho z duše nenávidí. Proč? Někteří mají nepříjemné vzpomínky z dětství, jiní truchlí, že jsou sami bez partnera, další propadají šílenství, že nemají dost peněz, aby nakoupili potřebné dárky.

Nestíháme uklidit, nakoupit, upéct, vyzdobit byt i sebe… Nejsme dostatečně „happy“ a diář máme zaplněný k prasknutí povinnými schůzkami, setkáními, obchodními párty a pracovními úkoly. Jak všechno stihnout, nepadnout přitom únavou a zůstat svěží, fit a příjemní?

Zkuste se na to podívat z jiného úhlu.

1. tip – Unavte své tělo

Už teď na vás jdou mdloby a zrychluje se vám tepová frekvence při představě, jak na vás ze všech obchodů, ulic a zákoutí útočí vánoční koledy, světýlka, davy lidí obtížených dárkovými taškami a reklamy na vánočky, cukroví a rodinnou pohodu u stromečku? Uklidit se do izolace nejspíš nepůjde. Existují ale místa, kde se vánočnímu ruchu přece jen dá jakžtakž vyhnout.

Zajděte si do bazénu, do sauny, do tělocvičny nebo do fitka a dejte svému tělu pořádnou nakládačku. Čím více mu naložíte, tím méně času a možností bude mít mozek na pesimistické myšlenky. Mnoho sportovních zařízení má otevřeno i o Vánocích. A když na takové nenarazíte? Překonejte se a zacvičte si při dynamické hudbě a v pořádném tempu doma.

Nebo si zaběhejte venku.

2. tip – Udělejte dobrý skutek

Bojíte se samoty? Pozvěte si na Vánoce domů dítě z dětského domova. Najděte si tam malého kamaráda, kterému věnujete to nejcennější, co máte – svůj čas a své srdce. Tzv. hostitelská péče je u nás oblíbená a dostává se stále více do povědomí široké veřejnosti.

Dává oběma stranám – dítě najde někoho, kdo mu věnuje svou lásku a péči, vy zase uspokojíte svou přirozenou podvědomou touhu být pro někoho potřebný. A pokoříte svou samotu.

Často takto vznikají dlouhodobá a kvalitní přátelství.

3. tip – Prostě lenošte

Možná pro vás péče o dítě není tím pravým způsobem, jak byste chtěli trávit svůj čas vánoční. Utápět se v sebelítosti asi není nic složitého. Každý to zná a každý má někdy chvíle, kdy si popláče do polštáře. Ale prosmutnit celý den? Nedejbože advent? Zkuste zcela vědomě vyměnit truchlení za radost. Radost ze života a vděčnost za život. Jen vy to můžete změnit. Je to vaše rozhodnutí.

Objevte krásu autentického, staročeského, nekomerčního svátku. Vezměte ho jako čas rozjímání. Zaposlouchejte se do své duše. Bez patetismu. A udělejte si báječný den. Třeba pohádkový maraton. Nebo čas válení a lenošení. Zaposlouchejte se do „zlatých osmdesátek“, na internetu je jich habaděj.

Užívejte si – rozmarně, s radostí, s vědomím si své originality, důležitosti a sebelásky.

4. tip – Zalyžujte si na horách

Že nejste právě válecí typ? Tak hurá na hory. Lyže s sebou. Na svah nebo na běžky. Nelyžujete? Tak začněte. Nebo sedněte na sáňky, postavte sněhuláka, vydejte se na túru zasněženým lesem. Objednejte si ubytování ve stylové chalupě a večer si sedněte k rozpálenému krbu a nechte se obsloužit personálem. Ať vám uvaří, prostřou, pohostí… Zasloužíte si péči. Dopřejte si ji.

Často mají i horské chalupy ve své nabídce sauny, bazény nebo třeba venkovní vířivky. Tak šup do nich.

Vyplavit vše smutné, bolavé a hořké.

5. tip – Vydejte se za exotikou

Nemáte rádi zimu? A vlastně ani sportovat moc nemusíte? I takoví se mezi námi najdou. A právě jim patří tato nabídka. Vydejte se za exotikou! Zalistujte v katalozích cestovních kanceláří a vyberte si místo, kde můžete lelkovat pod palmami a koupat se v průzračně čistém moři. Sehnat se dají i pobyty za příjemnou cenu.

Co je smyslem života

Ať se rozhodnete pro jakýkoli způsob, nebo vymyslíte svůj vlastní, vždy mějte na paměti, že smyslem života není pocit méněcennosti a beznaděje ani sklíčená nálada, smutek a bolestný pláč. Nikdo jiný za vás pohodu nevybojuje. Je to váš čas a vy, jen a pouze vy, jste jeho pánem.

Foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pravlast tradičního jídla: Uvařili plněné taštičky s masem jako první Číňané?
epochaplus.cz

Pravlast tradičního jídla: Uvařili...

Slunce už vykouklo na horizontu a Čang se...
Pravý anglický roastbeef
tisicereceptu.cz

Pravý anglický roastbeef

Vysoký roštěnec, ač minutkové maso, je o něco...
V lese jsme viděli děsivého muže
skutecnepribehy.cz

V lese jsme viděli děsivého...

Když jsme toho potrhaného...
Záhadné zmizení posádky lodi Joyita
enigmaplus.cz

Záhadné zmizení posádky...

Její příběh je přirovnáván k jinému...
Cyril Uhnák – ve znamení kruhů
rezidenceonline.cz

Cyril Uhnák – ve znamení kruhů

Od roku 1993 se věnuje výtvarnému umění....
Vrátila se do Ulice, aby vyřešila krizi?
nasehvezdy.cz

Vrátila se do Ulice, aby...

Vypadalo, že si ANETA...
Rouškou k atraktivitě: Vědci odhalili zajímavý benefit ochrany úst
21stoleti.cz

Rouškou k atraktivitě: Vědci...

Pro spoustu lidí jde o nenáviděnou součást...
Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu
epochanacestach.cz

Letenské prase aneb...

Zažít atmosféru...
Případ Trans-en-Provence: Přistálo ve Francii UFO?
epochalnisvet.cz

Případ Trans-en-Provence:...

V 70. a na počátku 80. let minulého století Francie...
Děs za každým stromem: 5 nejstrašidelnějších lesů světa
epochaplus.cz

Děs za každým stromem: 5...

Procházka mezi stromy je zdravá. Čerstvý vzduch...
Má snad důvod žárlit na svého manžela?
nasehvezdy.cz

Má snad důvod žárlit...

Mohli by si žít s manželem...
Ateliér Chronoshop nově nabídne hodinky Alpina
iluxus.cz

Ateliér Chronoshop nově...

Hodinářský ateliér Chronoshop sídlící na pražském...
0 shares