reklama

Ach, ty rodinné svátky: 5 tipů na pohodové přežití Štědrého dne

U někoho vyvolávají blížící se svátky stres, nostalgii a úzkost. Vždy záleží jen na vás, jestli svým chmurám podlehnete, nebo vymyslíte radostnější způsob, jak Vánoce přežít.

Prostě je to tak. Někdo má Vánoce rád, jiný je z duše nenávidí. Pokud patříte ke druhé skupině, vězte, že určitě nejste sami, ale hlavně, že existuje spousta způsobů, jak si tento svátek zpříjemnit, a dokonce se na něj i těšit a nakonec ho prožít s radostí.

Vezměte to z jiného úhlu

Tolik svátků máme rozprostřených ve 365 dnech roku, ale jen tento se mezi nimi vymyká. Mnoho lidí ho z duše nenávidí. Proč? Někteří mají nepříjemné vzpomínky z dětství, jiní truchlí, že jsou sami bez partnera, další propadají šílenství, že nemají dost peněz, aby nakoupili potřebné dárky.

Nestíháme uklidit, nakoupit, upéct, vyzdobit byt i sebe… Nejsme dostatečně „happy“ a diář máme zaplněný k prasknutí povinnými schůzkami, setkáními, obchodními párty a pracovními úkoly. Jak všechno stihnout, nepadnout přitom únavou a zůstat svěží, fit a příjemní?

Zkuste se na to podívat z jiného úhlu.

1. tip – Unavte své tělo

Už teď na vás jdou mdloby a zrychluje se vám tepová frekvence při představě, jak na vás ze všech obchodů, ulic a zákoutí útočí vánoční koledy, světýlka, davy lidí obtížených dárkovými taškami a reklamy na vánočky, cukroví a rodinnou pohodu u stromečku? Uklidit se do izolace nejspíš nepůjde. Existují ale místa, kde se vánočnímu ruchu přece jen dá jakžtakž vyhnout.

Zajděte si do bazénu, do sauny, do tělocvičny nebo do fitka a dejte svému tělu pořádnou nakládačku. Čím více mu naložíte, tím méně času a možností bude mít mozek na pesimistické myšlenky. Mnoho sportovních zařízení má otevřeno i o Vánocích. A když na takové nenarazíte? Překonejte se a zacvičte si při dynamické hudbě a v pořádném tempu doma.

Nebo si zaběhejte venku.

2. tip – Udělejte dobrý skutek

Bojíte se samoty? Pozvěte si na Vánoce domů dítě z dětského domova. Najděte si tam malého kamaráda, kterému věnujete to nejcennější, co máte – svůj čas a své srdce. Tzv. hostitelská péče je u nás oblíbená a dostává se stále více do povědomí široké veřejnosti.

Dává oběma stranám – dítě najde někoho, kdo mu věnuje svou lásku a péči, vy zase uspokojíte svou přirozenou podvědomou touhu být pro někoho potřebný. A pokoříte svou samotu.

Často takto vznikají dlouhodobá a kvalitní přátelství.

3. tip – Prostě lenošte

Možná pro vás péče o dítě není tím pravým způsobem, jak byste chtěli trávit svůj čas vánoční. Utápět se v sebelítosti asi není nic složitého. Každý to zná a každý má někdy chvíle, kdy si popláče do polštáře. Ale prosmutnit celý den? Nedejbože advent? Zkuste zcela vědomě vyměnit truchlení za radost. Radost ze života a vděčnost za život. Jen vy to můžete změnit. Je to vaše rozhodnutí.

Objevte krásu autentického, staročeského, nekomerčního svátku. Vezměte ho jako čas rozjímání. Zaposlouchejte se do své duše. Bez patetismu. A udělejte si báječný den. Třeba pohádkový maraton. Nebo čas válení a lenošení. Zaposlouchejte se do „zlatých osmdesátek“, na internetu je jich habaděj.

Užívejte si – rozmarně, s radostí, s vědomím si své originality, důležitosti a sebelásky.

4. tip – Zalyžujte si na horách

Že nejste právě válecí typ? Tak hurá na hory. Lyže s sebou. Na svah nebo na běžky. Nelyžujete? Tak začněte. Nebo sedněte na sáňky, postavte sněhuláka, vydejte se na túru zasněženým lesem. Objednejte si ubytování ve stylové chalupě a večer si sedněte k rozpálenému krbu a nechte se obsloužit personálem. Ať vám uvaří, prostřou, pohostí… Zasloužíte si péči. Dopřejte si ji.

Často mají i horské chalupy ve své nabídce sauny, bazény nebo třeba venkovní vířivky. Tak šup do nich.

Vyplavit vše smutné, bolavé a hořké.

5. tip – Vydejte se za exotikou

Nemáte rádi zimu? A vlastně ani sportovat moc nemusíte? I takoví se mezi námi najdou. A právě jim patří tato nabídka. Vydejte se za exotikou! Zalistujte v katalozích cestovních kanceláří a vyberte si místo, kde můžete lelkovat pod palmami a koupat se v průzračně čistém moři. Sehnat se dají i pobyty za příjemnou cenu.

Co je smyslem života

Ať se rozhodnete pro jakýkoli způsob, nebo vymyslíte svůj vlastní, vždy mějte na paměti, že smyslem života není pocit méněcennosti a beznaděje ani sklíčená nálada, smutek a bolestný pláč. Nikdo jiný za vás pohodu nevybojuje. Je to váš čas a vy, jen a pouze vy, jste jeho pánem.

Foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pomsta bude sladká, miláčku!
nasehvezdy.cz

Pomsta bude sladká, miláčku!

Vypadá to, že si...
Může fata morgana za záhadné přeludy lodí?
enigmaplus.cz

Může fata morgana za záhadné...

Jako fata morgana je označována optická...
Ruská Kavalergarda zlikvidovala povstání proti Mikulášovi I.
epochaplus.cz

Ruská Kavalergarda zlikvidovala...

Předchůdcem ruské carské gardy se stává...
Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
Co znamenají prsty do V a proč hrozilo, že vám je useknou?
epochaplus.cz

Co znamenají prsty do V a...

Jaký je rozdíl mezi vztyčeným prostředníkem a gestem...
Připravila jsem svou kamarádku o krásnou ozdobu
skutecnepribehy.cz

Připravila jsem svou...

Vždycky jsem jí ty nádherné...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Ducati našlo nového partnera v Bulgari
iluxus.cz

Ducati našlo nového...

Kolekce Bulgari x Ducati představuje...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Stručná historie kávy
21stoleti.cz

Stručná historie kávy

V 15. století se káva pěstovala ve východní...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
0 shares