Ach, ty rodinné svátky: 5 tipů na pohodové přežití Štědrého dne

U někoho vyvolávají blížící se svátky stres, nostalgii a úzkost. Vždy záleží jen na vás, jestli svým chmurám podlehnete, nebo vymyslíte radostnější způsob, jak Vánoce přežít.

Prostě je to tak. Někdo má Vánoce rád, jiný je z duše nenávidí. Pokud patříte ke druhé skupině, vězte, že určitě nejste sami, ale hlavně, že existuje spousta způsobů, jak si tento svátek zpříjemnit, a dokonce se na něj i těšit a nakonec ho prožít s radostí.

Vezměte to z jiného úhlu

Tolik svátků máme rozprostřených ve 365 dnech roku, ale jen tento se mezi nimi vymyká. Mnoho lidí ho z duše nenávidí. Proč? Někteří mají nepříjemné vzpomínky z dětství, jiní truchlí, že jsou sami bez partnera, další propadají šílenství, že nemají dost peněz, aby nakoupili potřebné dárky.

Nestíháme uklidit, nakoupit, upéct, vyzdobit byt i sebe… Nejsme dostatečně „happy“ a diář máme zaplněný k prasknutí povinnými schůzkami, setkáními, obchodními párty a pracovními úkoly. Jak všechno stihnout, nepadnout přitom únavou a zůstat svěží, fit a příjemní?

Zkuste se na to podívat z jiného úhlu.

1. tip – Unavte své tělo

Už teď na vás jdou mdloby a zrychluje se vám tepová frekvence při představě, jak na vás ze všech obchodů, ulic a zákoutí útočí vánoční koledy, světýlka, davy lidí obtížených dárkovými taškami a reklamy na vánočky, cukroví a rodinnou pohodu u stromečku? Uklidit se do izolace nejspíš nepůjde. Existují ale místa, kde se vánočnímu ruchu přece jen dá jakžtakž vyhnout.

Zajděte si do bazénu, do sauny, do tělocvičny nebo do fitka a dejte svému tělu pořádnou nakládačku. Čím více mu naložíte, tím méně času a možností bude mít mozek na pesimistické myšlenky. Mnoho sportovních zařízení má otevřeno i o Vánocích. A když na takové nenarazíte? Překonejte se a zacvičte si při dynamické hudbě a v pořádném tempu doma.

Nebo si zaběhejte venku.

2. tip – Udělejte dobrý skutek

Bojíte se samoty? Pozvěte si na Vánoce domů dítě z dětského domova. Najděte si tam malého kamaráda, kterému věnujete to nejcennější, co máte – svůj čas a své srdce. Tzv. hostitelská péče je u nás oblíbená a dostává se stále více do povědomí široké veřejnosti.

Dává oběma stranám – dítě najde někoho, kdo mu věnuje svou lásku a péči, vy zase uspokojíte svou přirozenou podvědomou touhu být pro někoho potřebný. A pokoříte svou samotu.

Často takto vznikají dlouhodobá a kvalitní přátelství.

3. tip – Prostě lenošte

Možná pro vás péče o dítě není tím pravým způsobem, jak byste chtěli trávit svůj čas vánoční. Utápět se v sebelítosti asi není nic složitého. Každý to zná a každý má někdy chvíle, kdy si popláče do polštáře. Ale prosmutnit celý den? Nedejbože advent? Zkuste zcela vědomě vyměnit truchlení za radost. Radost ze života a vděčnost za život. Jen vy to můžete změnit. Je to vaše rozhodnutí.

Objevte krásu autentického, staročeského, nekomerčního svátku. Vezměte ho jako čas rozjímání. Zaposlouchejte se do své duše. Bez patetismu. A udělejte si báječný den. Třeba pohádkový maraton. Nebo čas válení a lenošení. Zaposlouchejte se do „zlatých osmdesátek“, na internetu je jich habaděj.

Užívejte si – rozmarně, s radostí, s vědomím si své originality, důležitosti a sebelásky.

4. tip – Zalyžujte si na horách

Že nejste právě válecí typ? Tak hurá na hory. Lyže s sebou. Na svah nebo na běžky. Nelyžujete? Tak začněte. Nebo sedněte na sáňky, postavte sněhuláka, vydejte se na túru zasněženým lesem. Objednejte si ubytování ve stylové chalupě a večer si sedněte k rozpálenému krbu a nechte se obsloužit personálem. Ať vám uvaří, prostřou, pohostí… Zasloužíte si péči. Dopřejte si ji.

Často mají i horské chalupy ve své nabídce sauny, bazény nebo třeba venkovní vířivky. Tak šup do nich.

Vyplavit vše smutné, bolavé a hořké.

5. tip – Vydejte se za exotikou

Nemáte rádi zimu? A vlastně ani sportovat moc nemusíte? I takoví se mezi námi najdou. A právě jim patří tato nabídka. Vydejte se za exotikou! Zalistujte v katalozích cestovních kanceláří a vyberte si místo, kde můžete lelkovat pod palmami a koupat se v průzračně čistém moři. Sehnat se dají i pobyty za příjemnou cenu.

Co je smyslem života

Ať se rozhodnete pro jakýkoli způsob, nebo vymyslíte svůj vlastní, vždy mějte na paměti, že smyslem života není pocit méněcennosti a beznaděje ani sklíčená nálada, smutek a bolestný pláč. Nikdo jiný za vás pohodu nevybojuje. Je to váš čas a vy, jen a pouze vy, jste jeho pánem.

Foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mrtvý kamarád přišel dohrát partii šachu
skutecnepribehy.cz

Mrtvý kamarád přišel dohrát...

Hráli jsme spolu rádi a dlouho...
Borůvkový koláč s mandlovou drobenkou
tisicereceptu.cz

Borůvkový koláč s mandlovou...

Recept babiček, ale i babiček našich...
Devět křížů: Je masakr svatebního průvodu poblíž dálnice jen báchorka?
epochaplus.cz

Devět křížů: Je masakr...

Novomanželé kráčí po lesní cestě zpět do vesnice, v...
Barevné záhady: Kde se vzalo „stříbrné“ plátno?
epochaplus.cz

Barevné záhady: Kde se vzalo...

Když se řekne „hvězdy stříbrného plátna“, všichni...
Sestřelil ruské stíhačky nad Kyjevem jediný neznámý hrdina?
enigmaplus.cz

Sestřelil ruské stíhačky nad...

24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou...
Kosmetika s duší rostlin
iluxus.cz

Kosmetika s duší rostlin

Petra Švábíková, zakladatelka české přírodní...
Chřipka letos bude silnější: Očkování je vhodné už teď
epochalnisvet.cz

Chřipka letos bude silnější:...

Vlna chřipkové epidemie se letos očekává...
21. ročník České hlavy: Neprestižnější ocenění české vědy míří i na jih
21stoleti.cz

21. ročník České hlavy:...

Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů...
Významná centra Krkonoš
epochanacestach.cz

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete...
Přijde na řadu dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde na řadu dítě, nebo...

Zdá se, že vztah...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Přestává ji Kolečko bavit a touží po Polívkovi?
nasehvezdy.cz

Přestává ji Kolečko bavit a...

Vztah s PETREM KOLEČKEM...
0 shares