Domů     Ach, ty rodinné svátky: 5 tipů na pohodové přežití Štědrého dne
Ach, ty rodinné svátky: 5 tipů na pohodové přežití Štědrého dne
13.12.2021

U někoho vyvolávají blížící se svátky stres, nostalgii a úzkost. Vždy záleží jen na vás, jestli svým chmurám podlehnete, nebo vymyslíte radostnější způsob, jak Vánoce přežít.

Prostě je to tak. Někdo má Vánoce rád, jiný je z duše nenávidí. Pokud patříte ke druhé skupině, vězte, že určitě nejste sami, ale hlavně, že existuje spousta způsobů, jak si tento svátek zpříjemnit, a dokonce se na něj i těšit a nakonec ho prožít s radostí.

Vezměte to z jiného úhlu

Tolik svátků máme rozprostřených ve 365 dnech roku, ale jen tento se mezi nimi vymyká. Mnoho lidí ho z duše nenávidí. Proč?

Někteří mají nepříjemné vzpomínky z dětství, jiní truchlí, že jsou sami bez partnera, další propadají šílenství, že nemají dost peněz, aby nakoupili potřebné dárky.

Nestíháme uklidit, nakoupit, upéct, vyzdobit byt i sebe… Nejsme dostatečně „happy“ a diář máme zaplněný k prasknutí povinnými schůzkami, setkáními, obchodními párty a pracovními úkoly.

Jak všechno stihnout, nepadnout přitom únavou a zůstat svěží, fit a příjemní? Zkuste se na to podívat z jiného úhlu.

1. tip – Unavte své tělo

Už teď na vás jdou mdloby a zrychluje se vám tepová frekvence při představě, jak na vás ze všech obchodů, ulic a zákoutí útočí vánoční koledy, světýlka, davy lidí obtížených dárkovými taškami a reklamy na vánočky, cukroví a rodinnou pohodu u stromečku?

Uklidit se do izolace nejspíš nepůjde. Existují ale místa, kde se vánočnímu ruchu přece jen dá jakžtakž vyhnout. Zajděte si do bazénu, do sauny, do tělocvičny nebo do fitka a dejte svému tělu pořádnou nakládačku.

Čím více mu naložíte, tím méně času a možností bude mít mozek na pesimistické myšlenky. Mnoho sportovních zařízení má otevřeno i o Vánocích. A když na takové nenarazíte? Překonejte se a zacvičte si při dynamické hudbě a v pořádném tempu doma. Nebo si zaběhejte venku.

2. tip – Udělejte dobrý skutek

Bojíte se samoty? Pozvěte si na Vánoce domů dítě z dětského domova. Najděte si tam malého kamaráda, kterému věnujete to nejcennější, co máte – svůj čas a své srdce. Tzv. hostitelská péče je u nás oblíbená a dostává se stále více do povědomí široké veřejnosti.

Dává oběma stranám – dítě najde někoho, kdo mu věnuje svou lásku a péči, vy zase uspokojíte svou přirozenou podvědomou touhu být pro někoho potřebný. A pokoříte svou samotu. Často takto vznikají dlouhodobá a kvalitní přátelství.

3. tip – Prostě lenošte

Možná pro vás péče o dítě není tím pravým způsobem, jak byste chtěli trávit svůj čas vánoční. Utápět se v sebelítosti asi není nic složitého. Každý to zná a každý má někdy chvíle, kdy si popláče do polštáře. Ale prosmutnit celý den? Nedejbože advent?

Zkuste zcela vědomě vyměnit truchlení za radost. Radost ze života a vděčnost za život. Jen vy to můžete změnit. Je to vaše rozhodnutí. Objevte krásu autentického, staročeského, nekomerčního svátku. Vezměte ho jako čas rozjímání. Zaposlouchejte se do své duše.

Bez patetismu. A udělejte si báječný den. Třeba pohádkový maraton. Nebo čas válení a lenošení. Zaposlouchejte se do „zlatých osmdesátek“, na internetu je jich habaděj. Užívejte si – rozmarně, s radostí, s vědomím si své originality, důležitosti a sebelásky.

4. tip – Zalyžujte si na horách

Že nejste právě válecí typ? Tak hurá na hory. Lyže s sebou. Na svah nebo na běžky. Nelyžujete? Tak začněte. Nebo sedněte na sáňky, postavte sněhuláka, vydejte se na túru zasněženým lesem.

Objednejte si ubytování ve stylové chalupě a večer si sedněte k rozpálenému krbu a nechte se obsloužit personálem. Ať vám uvaří, prostřou, pohostí… Zasloužíte si péči. Dopřejte si ji.

Často mají i horské chalupy ve své nabídce sauny, bazény nebo třeba venkovní vířivky. Tak šup do nich. Vyplavit vše smutné, bolavé a hořké.

5. tip – Vydejte se za exotikou

Nemáte rádi zimu? A vlastně ani sportovat moc nemusíte? I takoví se mezi námi najdou. A právě jim patří tato nabídka. Vydejte se za exotikou!

Zalistujte v katalozích cestovních kanceláří a vyberte si místo, kde můžete lelkovat pod palmami a koupat se v průzračně čistém moři. Sehnat se dají i pobyty za příjemnou cenu.

Co je smyslem života

Ať se rozhodnete pro jakýkoli způsob, nebo vymyslíte svůj vlastní, vždy mějte na paměti, že smyslem života není pocit méněcennosti a beznaděje ani sklíčená nálada, smutek a bolestný pláč. Nikdo jiný za vás pohodu nevybojuje. Je to váš čas a vy, jen a pouze vy, jste jeho pánem.

Foto: PX FUEL

reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost