Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí ani po několika návštěvách dermatologa. Svědí, a tak ho škrábáním „rozneseme“ po okolí. Tělo napadl virus – lidský papillomavirus.
Lidský papillomavirus patří k nejčastějším původcům virových kožních infekcí. Snadno se totiž množí a jako vstupní brana mu stačí i velmi drobné oděrky kůže a sliznic.
Na kůži se pak projeví jako bradavice, na sliznicích jako papilomy, na přechodu sliznic a kůže, což je v intimních partiích, se jim říká kondylomata. Dobrá zpráva zní, že při normálně fungující imunitě mohou zcela vymizet.
Na druhou stranu je však virus schopen dlouhodobě přetrvávat v infikovaných buňkách, aniž by působil jakékoli potíže. Nakažený pak neví, že je zdrojem infekce. Papillomaviry jsou ale velmi odolné i ve vnějším prostředí, ve vlhku zůstávají infekční řadu měsíců.
Když jsou na kůži
Tímto typem papillomavirových bradavic nejvíce trpí děti a dospívající, důvodem je jejich zatím se stále ještě vyvíjející imunitní systém. Na druhou stranu je pravda, že papillomaviry, které vedou ke vzniku těchto bradavic, jsou vysoce nakažlivé.
Mezi dětmi se proto snadno přenášejí přímým kontaktem, ale i dotykem kontaminovaných předmětů s porézním povrchem, což mohou být hlavně hračky. Postižený je ale může šířit i na své kůži do dalších lokalit poškrábáním.
Opatrnosti je třeba ve společných zařízeních (např. bazény, sprchy).
Co se děje po nákaze:
Inkubační doba je průměrně 3 měsíce, ale může být od 3 týdnů do 20 měsíců až několika let.
Bradavice se začnou vytvářet jako kulovité nebo ploché útvary s drsným povrchem, mají barvu kůže. Nejčastěji se usazují na dlaních a chodidlech.
U osob s oslabenou imunitou se mohou rozšířit na větší plochy, stává se to například u atopických pacientů v ložiskách ekzému
Přetrvávání bradavic podporuje chronické mechanické dráždění, nadměrné pocení nebo mykotická infekce kůže. Většina z nich však sama zmizí do dvou let.
Jak se léčí?
Používají se přípravky, které se nanášejí místně a bradavici prostě zničí. Je to metoda relativně snadná, ale časté návraty onemocnění jsou pro pacienty frustrující. Kromě samotných bradavic je vhodné řešit i případnou mykotickou infekci.
S ojedinělými bradavicemi není nutné chodit vždy k lékaři, v lékárnách jsou k dispozici volně prodejné preparáty pro jejich odstranění.
Přírodní metody: Osvědčila se aplikace šťávy vlaštovičníku, cibule nebo česneku.
V intimních partiích
Odborně se nazývají anogenitální kondylomata a patří k nejčastějším pohlavně přenosným chorobám, za život se nakazí až 80 procent sexuálně aktivní populace. Nejčastěji se objevují v období větší sexuální aktivity, nejvíce mezi 17 až 33 lety.
Jedná se o drobné, narůžovělé nebo červené, vlhké papulky, s hladkým nebo rozbrázděným povrchem, lehce krvácející při traumatizaci, obvykle se vyskytují ve větším počtu. Kondylomata nebolí, ale mohou svědit.
Rizikové faktory:
časné zahájení sexuálního života
střídání partnerů
nechráněný styk
kouření, alkoholizmus, drogová závislost
užívání hormonální antikoncepce
oslabení imunitního systému nemocí nebo stresem
další sexuálně přenosné choroby
HPV a karcinom děložního hrdla
Největším problémem infekce genitálními papillomaviry je jednoznačná souvislost s nádorovým onemocněním děložního hrdla. Průměrná doba od infekce HPV do vzniku nádoru je 7 až 15 let, ale karcinomu předchází několik stupňů přednádorových změn.
Proto je velice žádoucí podstoupit každoročně preventivní gynekologickou prohlídku, která může změny zachytit ještě v nízkém stupni nebezpečnosti pro zdraví.
Lze se infekci vyhnout?
Prevence genitálních bradavic je velmi obtížná. I jediný sexuální partner může být přenašečem viru. Kondom bohužel neposkytuje kompletní ochranu, virus se nachází i v lokalitách, které jím nejsou chráněné. Účinnou primární prevencí je tak očkování.
Problematická je i léčba. I když jsou mechanismy vzniku kožních změn poměrně dobře probádány, neexistuje specifická antivirová terapie. Navíc je většina nositelů HPV bez jakýchkoliv příznaků, a jsou tak nevědomými přenašeči těchto virů.
Mohou být i v hrtanu
Mezi 20 a 40 lety je tento typ papilomů spojován s infekcí při orálním sexu. Z více než 90 % patří mezi kmeny HPV (konkrétně 6 a 11), které mohou vyvolat růst nezhoubného nádoru.
Jak se léčí?
Cílená antivirotická léčba neexistuje, papilomy se odstraňují chirurgicky. Tím se zčásti nebo úplně vyřeší také obtíže, které v dýchacích cestách způsobovaly. Tendence k opakovanému výsevu papilomů je ovšem vysoká.
Proto se někdy doporučuje doplnit odstranění papilomů očkováním proti HPV 6 a 11.
Foto: Shutterstock