Domů     Prodlužte si léto v zimní zahradě
Prodlužte si léto v zimní zahradě
17.9.2021

Sluneční pokoj… To je anglický výraz pro zimní zahradu. A opravdu je to takové pozitivní, „sluníčkové“ místo, které u domu najde více možností využití…

Přemýšlíte o své zimní zahradě? Chtěli byste si ji vybudovat? Než se do toho pustíte, pokuste se získat co nejvíce potřebných informací. Na veletrzích, v odborném tisku, ale také u lidí, kteří již takovou stavbu mají.

Většinou nemají problém se podělit o své zkušenosti a poskytnout cenné rady „ze života a provozu“. Pořízení zimní zahrady je finančně náročnější a není to koupě na pár měsíců, pečivou přípravou hned na začátku vychytáte případné nedostatky.

A vždy je lepší objednat si k plánování i následné realizaci zkušené odborníky. Chcete přece příjemný obytný prostor navíc a ne odpudivou skleněnou bradavici na fasádě…

Kouzlo prostoru

Jedním z bodů, které budete promýšlet, je účel, kvůli kterému chcete zahradu zřídit. Budete ji využívat jen za deštivého počasí v letních měsících? Nebo má jako další obytný prostor sloužit po celý rok? Má to být reprezentativní prostor k setkávání s přáteli?

Nebo ji chcete zřídit jako zajímavé místo pro pěstování subtropických či dokonce tropických rostlin? Prostor, v němž se můžete dotknout svých vzpomínek na exotickou dovolenou?

Třeba se rozhodnete, že to správné, co byste v zimní zahradě chtěli mít, je velký bazén a relaxační zóna s lehátky a tlumenou hudbou… Každý záměr potřebuje jiný přístup při plánování. Má to vliv na typ vytápění, na způsob větrání, na správný výběr stínění…

Kam s ní?

V první řadě si naplánujte kam svou zimní zahradu umístíte. Často přirozeně navazuje na obývací pokoj, ale nemusí tomu tak být vždy. Důležitá je i světová strana.

Například zimní zahrada orientovaná na jih potřebuje dostatečné větrání i v době vaší nepřítomnosti. Nedoporučuje se stavět ji na sever, kam sluníčko na návštěvu moc nechodí.

Je třeba si také uvědomit, že na prosklenou přístavbu působí daleko víc klimatické změny než na zděnou stěnu.

Než začnete stavět…

Při výběru toho správného dodavatele se zaměřte na jeho služby, ale prohlédněte si jeho již zrealizované stavby a prostudujte reference. Prolistujte si jeho katalogy, prospekty a informační materiály, koukněte na jeho webové stránky. Až si vyberete, měl by vám nabídnout:

* Bezplatnou úvodní konzultaci, na které vám poradí vhodné místo a doporučí materiál, tvar, provedení a další podrobnosti. Třeba, jaké technické a klimatické podmínky byste měli brát při navrhování v úvahu.

* Pak by měla na řadu přijít nezávazná nabídka; většinou jí předchází návštěva odborníka přímo na místě nebo předložení jednoduchého náčrtku s rozměry a fotografie domu. Pomůže také stávající projektová dokumentace domu.

* S ní by měla být spojena cenová kalkulace, abyste si hned na začátku ujasnili, kolik vás to bude stát.

* Příjemné je, když s nabídkou dostanete vizualizaci, která vám realisticky ukáže, jak bude vypadat konkrétně vaše zimní zahrada, až bude hotová. Zde se můžete ještě domluvit na různých změnách, doplňcích a úpravách.

* Všechny tyhle body můžete provést s několika potenciálními firmami, ale pak už se musíte rozhodnout pro jedinou, která vypracuje podrobný projekt a vaši oázu klidu a odpočinku postaví. Nevybírejte jen podle ceny, někdy to levné nemusí znamenat správné…

* Máte vybráno? Pak ještě požádejte, zda by vám neporadil s jednáním na stavebním úřadu, od kterého musíte mít ještě před začátkem stavby územní souhlas a ohlášení.

Co budete řešit

Pak už stačí jen zasednout k jednacímu stolu. Je toho docela hodně, o čem se musíte rozhodnout. Vybírat budete:

* MATERIÁL určený pro nosné konstrukce – má hned několik úkolů – zajišťovat vysokou stabilitu, tepelnou izolaci a dlouhou životnost. Vyberete si dřevo, plast, hliník nebo jejich kombinace? Všechno má své pro a proti.

Plast se snadno udržuje, ale nedá se renovovat, dřevo má výborné tepelně-izolační vlastnosti a příjemný vzhled. Musí se ale ošetřovat speciálními odolnými nátěry. Hliník nepotřebuje žádnou péči, je odolný vůči povětrnostním vlivům, ale cenově dražší.

* ZASKLENÍ – spolu s materiálem nejvíc rozhoduje o teplotě uvnitř zimní zahrady. Nejpoužívanější je izolační dvojsklo s protisluneční ochranou, ale použít se dají i dvoj nebo trojkomůrkové desky z polykarbonátu nebo plexisklo (akrylát).

* VĚTRÁNÍ – pravidelná výměna vzduchu v zimní zahradě je důležitá, aby se zabránilo přehřívání a vzniku vysoké vlhkosti. Větrání může být jen přirozené – otevřením nebo sklopením jednotlivých křídel, nebo tzv. nucené (řízené), při kterém využijete například ventilátory a větráky.

* TOPENÍ – příjemnou vnitřní teplotu mohou zajistit zapuštěné stěnové konvektory, často je topení napojené k centrálnímu vytápění a má vlastní termostat. Zeptejte se na výhody topení s větrákem.

* STÍNĚNÍ – si vybírejte venkovní (vnější) nebo vnitřní. Venkovní je účinnější, zato rychleji „stárne“, protože na něj působí déšť, UV záření, slunce i mráz.

Různé markýzy a žaluzie mohou být navíc ovládané senzoricky, mohou mít svůj vlastní povětrnostní snímač a další vychytávky.

* ZASTŘEŠENÍ – chtějte, aby povrch střechy uměl poskytnou zastínění a tepelnou izolaci. Jen tak se vám bude horkém letním dni v zimní zahradě dobře pobývat. Vedle skla to může být tzv. polykarbonát.

Sklo určené do střechy by mělo být bezpečnostní, opatřené bezpečnostní fólií, která zamezí tříštění a vysypání skla do zimní zahrady. Ptejte se na UV filtr.

* OSTATNÍ – praktickým doplňkem je žlab pro odvod dešťové vody, komfort v létě zajistí sítě proti hmyzu.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Kurt Jeni, Zimní zahrady (nakladatelství Ikar); proplast-k.cz, azeko.cz, tzb.info.cz, Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,