Nevíte, kde byl počátek vaší nemoci, a nevidíte ani její konec. Tak lze většinou popsat chronické onemocnění. Nezbývá, než se s ním naučit žít.
Chronické onemocnění se většinou vyvíjí plíživě, a když si ho člověk uvědomí, zpravidla už bývá v plném propuku. Není důležité, zda se jedná o cukrovku, Alzheimerovu či Bechtěrevovu chorobu, nemoci srdce nebo rakovinu.
Se všemi nevyléčitelnými nemocemi je důležité se umět vyrovnat. Tady je 5 tipů, jak to zvládnout.
1. Přijměte svou diagnózu
Ono se to snadno říká, ale – jde to vůbec? Ano, jde. Zpočátku si možná nebudete vůbec chtít připustit, jaký problém máte. Budete ho od sebe odstrkovat a budete se snažit od něj utéct. Později vás také může popadnout panika. Co teď?
Možná se vám zhroutí celý svět. Věřte, že nejste sami, kdo takto reagoval. A přirozené také je, že pocítíte hněv, nespravedlnost a lítost. Vzbouří se vám emoce… Proč se to muselo přihodit zrovna vám?
Postupem času si ale uvědomíte, že toto je realita a smíříte se s ní. Jen se musíte naučit novému způsobu žití.
CO DĚLAT? Předně před svým onemocněním neutíkejte. Postavte se mu čelem. A rozhodněte se, že s ním budete bojovat. Přinejmenším aktivitou při terapii a léčení. Neodevzdat se osudu a bojovat je pro vaši psychiku zásadní.
2. Buďte aktivní a ptejte se
Samozřejmě, můžete rezignovat a říkat si, že nemá smysl se o něco snažit. To je ale obrovský omyl. Věda jde neustále kupředu a léčba se zlepšuje a vyvíjí. Nikde není psáno, že když je dnes něco nevyléčitelné, zítra bude také. A když něco nevíme, je dobré se zeptat tam, kde to vědí.
CO DĚLAT? Zajímejte se o svou chorobu, přečtěte si o ní dostupné články. Sepište si otázky, které vás zajímají, a proberte je se svým lékařem.
Zajímejte se, co můžete udělat vy sami, abyste si aktivně pomohli (například sport nebo speciální cvičení, dostatek pohybu, úprava jídelníčku…).
3. Nezůstávejte se svou nemocí sami
Pamatujte, že i pro vaše nejbližší je nemoc velkou zátěží. Rádi by vám pomohli, jen možná nevědí, jak. Přesto, nebo právě proto si z nich udělejte spojence. Mají vás rádi a určitě jim není lhostejné, jak se cítíte.
CO DĚLAT? Mluvte se svými blízkými o svých problémech a nezlobte se na ně, když budete mít pocit, že vám nenaslouchají. Možná je to jen vaše domněnka. Řekněte si přímo a konkrétně, co byste od nich potřebovali nebo jak si jejich pomoc představujete.
Navštivte organizace nebo spolky, v nichž se scházejí pacienti se stejnou diagnózou. Pokud nechcete osobně, můžete si tyto organizace najít na internetu a zapojit se do diskuzí tam. Bez ostychu vyhledejte pomoc psychologa, není to žádná ostuda. Důležité je najít si někoho, komu se můžete svěřit a komu budete věřit.
4. Oprašte svůj koníček, nebo si najděte nový
V každé životní situaci se můžeme chovat jako OBĚŤ nebo jako TVŮRCE. Stejné je tomu i s vaší nemocí. Zvítězte nad ní tím, že jí psychicky nepodlehnete a budete si život užívat naplno.
Jasně, že tím nemoc nezmizí a že stále budete nahlodáváni obavami, alespoň na chvíli na ni zapomenete.
CO DĚLAT? Začněte se věnovat nějakému koníčku, který vám přinese radost a potěšení. Vyhledávejte příjemné chvilky, které vám dodají sílu nepodlehnout depresím a smutku. Zkuste svou zábavu dělat tak aktivně, že se dostanete do role organizátora.
5. Nepřipouštějte si nemoc víc, než je nutné
Kdyby jsou chyby… To říkávaly naše babičky a byla v tom velká pravda. „Permoníčci“ v hlavě dovedou způsobit pěkný zmatek, ale vy sami se můžete rozhodnout, jestli jim budete naslouchat nebo je v míru „propustíte“ dál do světa.
CO DĚLAT? Žijte přítomností a používejte jen pozitivní afirmace. Věřte si a věřte Vesmíru, který nikdy nikomu nenaloží víc, než je schopen unést. Všechno je v rovnováze. Když tohle přijmete, pocítíte nepopsatelný klid a pokoj v duši.
Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL