Jak to udělat? Řešení je celkem prosté. Naložte si bylinky a koření do oleje a můžete směle ochucovat všechna jídla, na která si vzpomenete.
Možná namítnete, že ochucené oleje se dají dneska už všude koupit. To je pravda, jenže nikdy nemáte jistotu, jak kvalitní byl použit olej, protože bohužel jsou i výrobci, kteří věří, že bylinky chuť zamaskují. A navíc je tu ještě cena.
Domácí olej vyrobíte levněji a budete přesně vědět, co jste do něj dali. Získáte tak skvělý prostředek k dochucení salátů, grilované a pečené zeleniny, masa, plodů moře a dalších dobrot. Nebo si můžete jen tak kápnout na chleba, jako to dělají Italové.
Bylinky
K nakládání bylinek se nejlépe hodí zastudena lisované oleje, které by ale neměly mít příliš výraznou chuť – olivový, slunečnicový nebo sezamový. A nemáte-li bylinky na zahrádce nebo v truhlíku za oknem, nevadí.
Třeba mají sousedi, kterým se odměníte voňavou lahvičkou. Během léta si běžnější druhy bylin také můžete koupit ve svazečcích v prodejnách se zeleninou nebo na trzích.
Mezi nejčastěji používané bylinky, které se nakládají čerstvé, patří běžně pěstované, jako je bazalka, saturejka, oregano, tymián, kopr, česnek, pažitka, pálivé papričky, šalvěj, estragon, máta, rozmarýn a další. Do oleje lze k bylinkám přidat i houby.
Nevynechte květiny
Do olejů lze použít i květiny, které pěstujete. Například oranžově a žlutě zářící lichořeřišnici, nebo její plody, které se nakládají jako kapari. Naložit můžete i okvětní plátky růží, měsíčku nebo třeba slézu.
Olejem pak můžete zakápnout ovocné saláty, nebo použít dále při výrobě domácí kosmetiky.
Sladké a slané
Bylinky, které použijete, můžete s úspěchem nakládat jako jeden druh, nebo ve směsi. Lze je také rozdělit na ty, které jsou vhodné na slaná jídla, a jiné, které se hodí na sladká. Nezapomeňte také, že je můžete zkombinovat s vhodným kořením.
Sladká
skořicová bazalka, citronová bazalka, citronový tymián, různé květy nejedovatých rostlin, citronová tráva, citronová kůra, hřebíček
Slaná
bazalka, saturejka, oregano, tymián, šalvěj, bobkový list, papričky, česnek, kopr, zázvor, pepř, nové koření
Jan na to?
Způsobů nakládání je několik a liší se od sebe jen minimálně. Prozradíme vám jeden pomalejší a jeden rychlejší a necháme na vás, který si vyberete.
1) Bylinky omyjte a pak dejte dobře proschnout. Nevadí, když budou trochu zavadlé. Nařežte je na kousky, dejte do čisté lahvičky či sklenice a zalijte olejem. Doporučovaný poměr je hrst bylinek na dvě deci oleje.
Je důležité, aby všechny části rostlin byly pod hladinou. Skleničky nechte na tmavém a chladném místě dva týdny odležet. Poté přeceďte a ochutnejte. Pokud by se vám výluh zdál slabý, postup zopakujte čerstvou várkou bylinek.
2) Ponořte vybrané bylinky do oleje, nádobu dejte do trouby na pět šest hodin na 60 stupňů. Po vychladnutí a scezení přelijete do nádob a v chladném sklepě nebo spíži vydrží až do příští sezony.
Nádoby
Až bude olej vyluhovaný, přendejte ho do skleněné láhve s kvalitním uzávěrem. Raději nepoužívejte láhve z umělé hmoty. Nevypadá to hezky a olej může chytit nepříjemnou pachuť. Skleněnou láhev ovšem nezapomeňte vyvařit.
Pokud budete po scezení do oleje dávat na ozdobu snítku bylinky, dbejte na to, aby nebyla mokrá, olej by se mohl zkazit.
Recepty pro inspiraci
Rozmarýnový olej
¼ šálku čerstvých rozmačkaných rozmarýnových lístků, špetka mořské soli, 1 šálek extra panenského oleje
1) Rozmarýn omyjte, osušte a jehličky otrhejte a nasekejte nahrubo. Česnek oloupejte, jemně nasekejte a ještě prolisujte.
2) Olivový olej nalijte do misky, přidejte do něj nasekaný rozmarýn a pepř. Nakonec přidejte prolisovaný česnek. Vše v oleji smíchejte, přelijte do vzduchotěsné nádoby a nechte asi týden uležet na chladném místě.
Tip: Sůl a pepř nejsou v tomto oleji podmínkou. Pokud jej však budete používat pod maso. Je to lepší. Tento olej můžete použít i jako marinádu při grilování nebo pečení masa.
Olej se směsí bylinek
2 snítky tymiánu, 2 snítky oregana, 2 snítky čerstvého rozmarýnu, 6 lístků bazalky, 5 kuliček černého pepře, 300 ml olivového oleje
1) Bylinky a lístky bazalky potlučte, aby uvolnily vůni, a vložte je do sterilizované sklenice společně s kuličkami pepře. Zalijte olivovým olejem a nechte uležet.
Tip: Použít se dá na jehněčí a skopové, na králíka, kuře, ryby na grilovaná masa k naložení. Vhodný je i do dušené zeleniny s masem (rajčata, papriky, cukety aj.).
Tymiánovo-citronový olej
2 snítky čerstvého tymiánu, biocitron, bobkový list, barevný pepř celý, olivový nebo jiný rostlinný olej
1) Připravte si láhev, do které dejte opraný, osušený tymián. Citron také řádně umyjte, osušte, okrojte kůru nožíkem na dlouhou spirálu a přidejte do lahve. Přidejte také bobkový list a pepř.
2) Vše zalijte olejem a nechte macerovat. Po dvou týdnech přeceďte, ozdobte novou čerstvou snítkou tymiánu.
Tip: Používejte do salátů nebo nakapejte na krásně voňavou, čerstvě rozpečenou, křupavou bagetku.
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock