Domů     5 tipů, jak ovládnout svou přecitlivělost
5 tipů, jak ovládnout svou přecitlivělost
4.1.2021

Jste unaveni z toho, že vám lidé pořád říkají, abyste nebrali život tak vážně? Pokud patříte mezi vysoce citlivé osoby, je v pořádku, že ho vážně berete.

„Highly sensitive“… Tak se po celém světě označují lidé, které můžeme pojmenovat také „vysoce citliví“ nebo u nás častěji používaným pojmem „přecitlivělí“. Patříte také do této skupiny jedinců? Jste-li citlivou bytostí, možná to vnímáte jako své omezení.

Ve skutečnosti však tento povahový rys může být i darem. Prozradíme vám 5 tipů, jak můžete svou citlivost ovládnout, a poradíme, jak ji využít ke svému prospěchu.

1. Často chybí víra ve vlastní hodnotu

Možná jim v dětství říkali, že mají obtížnou povahu. Situace, která po odolnějším dítěti „sklouzne“ a nijak ho nepoznamená, se ve vědomí toho vysoce citlivého může zahnízdit jako děsivé poznání, že je příčinou vyčerpání někoho jiného.

V dospělosti tato osoba s oblibou kritizuje sama sebe a často nosí na vlastních bedrech břemena jiných. Jako kdyby si říkala: „Žít se mnou je těžké, ale když se budu víc snažit, abych ostatním udělal radost, tak mě neopustí.“ (přeloženo: „Když se nebudu snažit víc, než je obvyklé, zůstanu sám.“)

* Vysoké nároky mají negativní vliv na sebeúctu, protože neustále zklamáváte sami sebe. Vyčerpává vás to, protože očekávání, která máte na sebe samotné, jsou příliš velká. A když se přitom ještě obviňujete, ocitáte se v začarovaném kruhu.

Je důležité snížit vysoké nároky na sebe! Zkuste to a zjistíte, že většina lidí vás bude mít i nadále ráda navzdory tomu, že už nebudete tak perfektní.

Naopak vám nejspíš dokonce řeknou, že jste v poslední době uvolněnější a že být s vámi je příjemnější.

2. Mají strach z opuštění

Pro malé dítě, které má zvýšenou citlivost vnímání a choulostivé nervy, je představa, že zůstane samo nebo bude vydané napospas cizím lidem, mnohem katastrofálnější než pro odolnější děti. Může to dokonce zvýšit jeho úzkost.

Možná jste zůstali ve skrytu duše tím „malým dítětem“ a stále se bojíte, že budete opuštěni. Jako byste byli bezmocní a neschopni samostatně přežít.

* Malé děti potřebují určitou míru láskyplné péče. Jinak zemřou. Dospělí ale dokážou přežít, a to i tehdy, jsou-li ÚPLNĚ sami. Vědomě si ujasněte, že vaše dětství již skončilo a život není zdaleka tak nebezpečný.

Úzkost ale může být ukryta tak hluboko, že váš postoj pomohou změnit jen nové zkušenosti. Když nezaberou slova, bojujte proti strachu skutky. Postavte se čelem tomu, čeho se obáváte.

Nové zkušenosti působí jako protijed proti úzkosti a zvyšují vaši odvahu být tím, kým opravdu jste.

3. Bojí se říci NE

Je důležité umět odmítat. Když se vymezujete jen s obtížemi, je potřeba se to naučit. Jinak se může stát, že budete většinu času přetíženi. Vysoce citliví lidé mívají potíž se vymezit mimo jiné i proto, že mají laťku sebedůvěry nasazenou níže než ostatní. To, co je pro odolnější typ maličkost, může pro ně být problém.

* Možná se musíte odhodlávat, než svůj požadavek vyslovíte nahlas. Možná se vám to občas nepovede vůbec a namluvíte sobě i ostatním, že je vlastně všechno v pořádku.

Když svůj problém nahlas popíšete, někdy se vyřeší sám, a ostatní mají dokonce pocit, že se podíleli na jeho odstranění.

4. Bývají často polapeni při rozhovoru

Ve skutečnosti je rozhovory vysávají a zatěžují. Je pro ně totiž přirozené vžívat se neustále do situace toho druhého.

Tato vlastnost citlivých lidí způsobuje, že občas na ostatní, kteří se nemohou dočkat, až na někoho přehodí hromadu problémů, působí doslova jako mucholapky. Za chvíli „energetičtí upíři“ citlivé osobě spotřebují veškerou „sociální“ energii.

* Je důležité vybírat si – jak s ohledem na čas, tak i na typ člověka – s kým a jak dlouho si chcete povídat.

Množství energie máte omezené, a proto se naučte „upírský“ (vyčerpávající) rozhovor ukončit a raději se věnovat něčemu smysluplnému nebo něčemu, co vás zase pozitivní energií nabije.

5. Nesnášejí hněv

Hněv je mocná energie. Když citlivé osoby „vidí rudě“, snadno v tom okamžiku ztratí schopnost vcítit se do situace někoho jiného. A to se jim nelíbí.

Za prudkou hádku, která určitý typ lidí dokáže osvěžit, zaplatí přecitlivělý člověk vysokou cenu v podobě podrážděné nervové soustavy. Po takové hádce někdy trvá hodně dlouho, než zase získá rovnováhu.

* Pravděpodobně nemáte dobré zkušenosti s projevováním hněvu. Nevnímáte přitom jen svoje vlastní pocity, ale vstřebáváte i pocity ostatních. Když někomu ublížíte, ublížíte zároveň i sami sobě, protože nedokážete jeho bolest jednoduše ignorovat.

Hluboce vás to zasáhne a budete mít zřejmě sklon k pocitům viny a studu. A navíc při své citlivosti často prohráváte, protože mnohdy, když musíte čelit hněvu, jen mlčíte.

Potřebujete z konfliktu vystoupit, uklidnit se a navázat dobrý kontakt se svým nitrem i se svou láskou k druhému člověku.

Využijte svou schopnost empatie a zjistěte, o co přesně jde. Protože kdykoli se objeví hněv, jedná se o přání nebo potřebu, jež nebyly uspokojeny.

Jak využít svou přecitlivělost?

Jestli patříte mezi lidi, kteří mají sklon k vysoké citlivosti, pak sami jistě víte, že máte nadání navazovat hluboký, intenzivní kontakt s jinými lidmi. Vnímáte prostě víc než ostatní. Je tomu opravdu tak.

Když jsou spolu dvě vysoce citlivé osoby, dokážou vytvořit pocit blízkosti a kontakt tak hluboký, že dalece přesahuje to, co slyší nebo vidí jiní. Takováto forma kontaktu nevyčerpává.

Naopak dodává energii, a to i introvertním jedincům, kteří jinak raději čerpají sílu o samotě.

Říci ostatním, že jste vysoce citliví?

Není důležité, aby druzí věděli, že vaše zvláštní nadání i omezení se odvíjejí od nadprůměrné citlivosti. O to důležitější je, že to víte vy sami. A jste si vědomi toho, že existují i jiní lidé, kteří jsou na tom podobně.

Dodá vám to odvahu stát si za svým – i mezi lidmi, kteří si myslí, že váš způsob fungování je podivný. Často stačí sdělit pouze to, v čem vynikáte a co u vás naopak nefunguje.

„Vysoce citliví lidé“ je nový termín pro lidský typ, který byl dříve popisován slovy „úzkostný“, „plachý“ nebo „neurotický“. V minulosti se tomu říkalo ještě hůř – „špatné nervy“.

Tyto výrazy odrážejí mylnou tendenci považovat velmi extrovertní, odolné jedince za zdravější a hodnotnější než ty nenápadné, zdrženlivé a přemýšlivé, což obvykle vysoce citliví lidé bývají.

Chcete se dozvědět více o tom, jak svou přecitlivělost vnímat jako výhodu? Jak se s ní vyrovnat? Přečtěte si knihu Přecitlivělost není slabost autorky Ilse Sand, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Redakčně zpracovala: Dana Pešková, Zdroj: Ilse Sand, Přecitlivělost není slabost, Portál, Foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk