Domů     5 tipů, jak ovládnout svou přecitlivělost
5 tipů, jak ovládnout svou přecitlivělost
4.1.2021

Jste unaveni z toho, že vám lidé pořád říkají, abyste nebrali život tak vážně? Pokud patříte mezi vysoce citlivé osoby, je v pořádku, že ho vážně berete.

„Highly sensitive“… Tak se po celém světě označují lidé, které můžeme pojmenovat také „vysoce citliví“ nebo u nás častěji používaným pojmem „přecitlivělí“. Patříte také do této skupiny jedinců? Jste-li citlivou bytostí, možná to vnímáte jako své omezení.

Ve skutečnosti však tento povahový rys může být i darem. Prozradíme vám 5 tipů, jak můžete svou citlivost ovládnout, a poradíme, jak ji využít ke svému prospěchu.

1. Často chybí víra ve vlastní hodnotu

Možná jim v dětství říkali, že mají obtížnou povahu. Situace, která po odolnějším dítěti „sklouzne“ a nijak ho nepoznamená, se ve vědomí toho vysoce citlivého může zahnízdit jako děsivé poznání, že je příčinou vyčerpání někoho jiného.

V dospělosti tato osoba s oblibou kritizuje sama sebe a často nosí na vlastních bedrech břemena jiných. Jako kdyby si říkala: „Žít se mnou je těžké, ale když se budu víc snažit, abych ostatním udělal radost, tak mě neopustí.“ (přeloženo: „Když se nebudu snažit víc, než je obvyklé, zůstanu sám.“)

* Vysoké nároky mají negativní vliv na sebeúctu, protože neustále zklamáváte sami sebe. Vyčerpává vás to, protože očekávání, která máte na sebe samotné, jsou příliš velká. A když se přitom ještě obviňujete, ocitáte se v začarovaném kruhu.

Je důležité snížit vysoké nároky na sebe! Zkuste to a zjistíte, že většina lidí vás bude mít i nadále ráda navzdory tomu, že už nebudete tak perfektní.

Naopak vám nejspíš dokonce řeknou, že jste v poslední době uvolněnější a že být s vámi je příjemnější.

2. Mají strach z opuštění

Pro malé dítě, které má zvýšenou citlivost vnímání a choulostivé nervy, je představa, že zůstane samo nebo bude vydané napospas cizím lidem, mnohem katastrofálnější než pro odolnější děti. Může to dokonce zvýšit jeho úzkost.

Možná jste zůstali ve skrytu duše tím „malým dítětem“ a stále se bojíte, že budete opuštěni. Jako byste byli bezmocní a neschopni samostatně přežít.

* Malé děti potřebují určitou míru láskyplné péče. Jinak zemřou. Dospělí ale dokážou přežít, a to i tehdy, jsou-li ÚPLNĚ sami. Vědomě si ujasněte, že vaše dětství již skončilo a život není zdaleka tak nebezpečný.

Úzkost ale může být ukryta tak hluboko, že váš postoj pomohou změnit jen nové zkušenosti. Když nezaberou slova, bojujte proti strachu skutky. Postavte se čelem tomu, čeho se obáváte.

Nové zkušenosti působí jako protijed proti úzkosti a zvyšují vaši odvahu být tím, kým opravdu jste.

3. Bojí se říci NE

Je důležité umět odmítat. Když se vymezujete jen s obtížemi, je potřeba se to naučit. Jinak se může stát, že budete většinu času přetíženi. Vysoce citliví lidé mívají potíž se vymezit mimo jiné i proto, že mají laťku sebedůvěry nasazenou níže než ostatní. To, co je pro odolnější typ maličkost, může pro ně být problém.

* Možná se musíte odhodlávat, než svůj požadavek vyslovíte nahlas. Možná se vám to občas nepovede vůbec a namluvíte sobě i ostatním, že je vlastně všechno v pořádku.

Když svůj problém nahlas popíšete, někdy se vyřeší sám, a ostatní mají dokonce pocit, že se podíleli na jeho odstranění.

4. Bývají často polapeni při rozhovoru

Ve skutečnosti je rozhovory vysávají a zatěžují. Je pro ně totiž přirozené vžívat se neustále do situace toho druhého.

Tato vlastnost citlivých lidí způsobuje, že občas na ostatní, kteří se nemohou dočkat, až na někoho přehodí hromadu problémů, působí doslova jako mucholapky. Za chvíli „energetičtí upíři“ citlivé osobě spotřebují veškerou „sociální“ energii.

* Je důležité vybírat si – jak s ohledem na čas, tak i na typ člověka – s kým a jak dlouho si chcete povídat.

Množství energie máte omezené, a proto se naučte „upírský“ (vyčerpávající) rozhovor ukončit a raději se věnovat něčemu smysluplnému nebo něčemu, co vás zase pozitivní energií nabije.

5. Nesnášejí hněv

Hněv je mocná energie. Když citlivé osoby „vidí rudě“, snadno v tom okamžiku ztratí schopnost vcítit se do situace někoho jiného. A to se jim nelíbí.

Za prudkou hádku, která určitý typ lidí dokáže osvěžit, zaplatí přecitlivělý člověk vysokou cenu v podobě podrážděné nervové soustavy. Po takové hádce někdy trvá hodně dlouho, než zase získá rovnováhu.

* Pravděpodobně nemáte dobré zkušenosti s projevováním hněvu. Nevnímáte přitom jen svoje vlastní pocity, ale vstřebáváte i pocity ostatních. Když někomu ublížíte, ublížíte zároveň i sami sobě, protože nedokážete jeho bolest jednoduše ignorovat.

Hluboce vás to zasáhne a budete mít zřejmě sklon k pocitům viny a studu. A navíc při své citlivosti často prohráváte, protože mnohdy, když musíte čelit hněvu, jen mlčíte.

Potřebujete z konfliktu vystoupit, uklidnit se a navázat dobrý kontakt se svým nitrem i se svou láskou k druhému člověku.

Využijte svou schopnost empatie a zjistěte, o co přesně jde. Protože kdykoli se objeví hněv, jedná se o přání nebo potřebu, jež nebyly uspokojeny.

Jak využít svou přecitlivělost?

Jestli patříte mezi lidi, kteří mají sklon k vysoké citlivosti, pak sami jistě víte, že máte nadání navazovat hluboký, intenzivní kontakt s jinými lidmi. Vnímáte prostě víc než ostatní. Je tomu opravdu tak.

Když jsou spolu dvě vysoce citlivé osoby, dokážou vytvořit pocit blízkosti a kontakt tak hluboký, že dalece přesahuje to, co slyší nebo vidí jiní. Takováto forma kontaktu nevyčerpává.

Naopak dodává energii, a to i introvertním jedincům, kteří jinak raději čerpají sílu o samotě.

Říci ostatním, že jste vysoce citliví?

Není důležité, aby druzí věděli, že vaše zvláštní nadání i omezení se odvíjejí od nadprůměrné citlivosti. O to důležitější je, že to víte vy sami. A jste si vědomi toho, že existují i jiní lidé, kteří jsou na tom podobně.

Dodá vám to odvahu stát si za svým – i mezi lidmi, kteří si myslí, že váš způsob fungování je podivný. Často stačí sdělit pouze to, v čem vynikáte a co u vás naopak nefunguje.

„Vysoce citliví lidé“ je nový termín pro lidský typ, který byl dříve popisován slovy „úzkostný“, „plachý“ nebo „neurotický“. V minulosti se tomu říkalo ještě hůř – „špatné nervy“.

Tyto výrazy odrážejí mylnou tendenci považovat velmi extrovertní, odolné jedince za zdravější a hodnotnější než ty nenápadné, zdrženlivé a přemýšlivé, což obvykle vysoce citliví lidé bývají.

Chcete se dozvědět více o tom, jak svou přecitlivělost vnímat jako výhodu? Jak se s ní vyrovnat? Přečtěte si knihu Přecitlivělost není slabost autorky Ilse Sand, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Redakčně zpracovala: Dana Pešková, Zdroj: Ilse Sand, Přecitlivělost není slabost, Portál, Foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?