Domů     Operace oka: Co byste měli vědět předem
Operace oka: Co byste měli vědět předem
4.1.2021

Možná už jste zjistili, že drobné písmo bez brýlí nepřečtete. Po čtyřicítce je to běžný projev stárnutí oka. Dioptrií postupem let přibývá a s nimi se vynořuje otázka, zda by pomohla laserová operace. Zjišťovali jsme, jaká má tato metoda svá pro a proti.

Vetchozrakost (čili presbyopie) samozřejmě není jediným problémem se zrakem, který se dá korigovat laserovým zákrokem.

Patří ale ve zralém věku k nejvyhledávanějším, protože na brýle se špatně zvyká a představa, že se vrátíte do předchozí životní etapy s ostřejším zrakem, je prostě lákavá.

Laserem se ale dá upravit i krátkozrakost a dalekozrakost, o což mají zájem hlavně mladší lidé, či řešit šedý zákal, což je zase nejčastěji problém seniorů.

Nejčastější oční operace podle věku

18 – 40 let: odstranění dioptrií – léčba krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu pomocí laseru

45 – 65 let: odstranění vetchozrakosti čili dioptrií na čtení

nad 65 let: operace šedého zákalu, tedy výměna zkalené přirozené oční čočky za čočku umělou

Vetchozrakost: Co se to s okem děje?

Ve věku kolem 40 až 45 let ochabuje přirozená ostrost zraku, protože oko ztrácí schopnost zaostřit na blízko. Nestane se to náhle, tato schopnost klesá vlastně už od dětství, na což reagujeme odsouváním knihy při čtení stále dál.

Po čtyřicítce se pak nejbližší bod, který ještě dokážeme zaostřit, může posunout do vzdálenosti 35 až 40 cm. Čtení novin i etiket na potravinách už je bez pomoci brýlí těžkým úkolem.

Chybné zaostření

Komplikace se zaostřením jsou podstatou i dalších vad zraku, které lze korigovat laserem.

Používá se totiž k úpravám rohovky čili přední stěny oka nebo výměně čočky a právě tyto dvě části oka svými vlastnostmi ovlivňují to, zda se obraz, na který se díváme, jeví ostře.

Určují totiž úhel, jakým procházejí paprsky světla, aby se pak složily na sítnici v hotový obraz, v ideálním případě ostrý. Jenže při krátkozrakosti se tyto paprsky sbíhají ještě dříve, než sítnice dosáhnou.

Pak je obraz rozmazaný, člověk vidí špatně na dálku, bolí ho často hlava a oči bývají unavené. Naopak u dalekozrakosti se obraz z paprsků světla skládá až za sítnicí a je rozmazaný při pohledu na blízko i do dálky.

Co dokáže laser

Moderní oční lasery pracují v mikrometrech, což je míra, v níž se udává tloušťka rohovky. Dokážou v těchto nepatrných mírách změnit její zakřivení tak, aby byla plošší nebo naopak oblejší. Jaký to má smysl?

Cílem je změnit lom světelných paprsků při průchodu rohovkou a čočkou tak, aby se sbíhaly správně na sítnici a dioptrická vada zmizela. Zákrok laserem dokáže upravit také nepravidelné zakřivení rohovky, což je příčinou vady známé jako astigmatismus.

Pro koho je metoda vhodná?

Obecně není překážkou ani větší dioptrická vada, i když pro oči s vadou nad -10 dioptrií či nad +5 dioptrií lékaři jako vhodnější řešení doporučují výměnu oční čočky za implantát.

Pro oči s vadou -0,25 až cca -10 dioptrií a pro oči od +0,5 do cca +5 dioptrií bývá zase většinou vhodný laserový zákrok. Tomu ale musí předcházet zevrubné oční vyšetření, aby se vyloučila jiná oční onemocnění.

Jde hlavně o různé poruchy rohovky, které by mohly zkomplikovat průběh operace a následné hojení. Rohovka musí být zdravá a také dostatečně silná, aby mohla být zákrokem upravena.

Při operaci krátkozrakosti se její vrstva ztenčuje, a to tím více, čím je vada silnější.

Nevhodný může být zákrok ale i při některých celkových onemocněních, které by mohly komplikovat hojení. Týká se to zejména cukrovky a závažnějších imunitních poruch.

Než si vyberete operatéra

Na webových stránkách kliniky si zjistěte co nejvíce informací o jejím provozu, především o tom, jak dlouho funguje a jak velkými zkušenostmi s laserovými operacemi se může pochlubit.

Co si ještě zjistit:

– Jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření.

– Jakou metodou a technikou bude operace prováděna.

– Jaká je pooperační péče a na co všechno poskytuje klinika záruku.

Sledujte, jak probíhá vyšetření

Pro laika je to jeden z důležitých signálů, zda se rozhodl pro pracoviště, kde může očekávat kvalitně provedený zákrok. Zevrubné předoperační vyšetření má totiž pro výsledek operace zásadní význam.

Prohlídka je proto důkladná, počítejte s tím, že by měla trvat přibližně 2 až 3 hodiny. Pokud proběhne v době výrazně kratší, je lepší obrátit se na jiné pracoviště.

– Prvním krokem vyšetření je zpracování celkové zdravotní a oftalmologické anamnézy.

– Následuje měření na speciálních přístrojích, při kterém oftalmolog „odebere míry“, tedy změří dioptrickou vadu, zakřivení a tloušťku rohovky, nitrooční tlak a další parametry.

– Poté přichází na řadu optometrista. Ten se zaměřuje na zrakovou ostrost a spolupráci obou očí, sleduje oční dominanci, rovnováhu okohybných svalů a schopnost prostorového vidění, případně kontrastní citlivost.

Měření vady

Vyšetření tím ale zdaleka nekončí. Sestra vám pak ještě rozkape oči, aby se rozšířily zornice. Přibližně čtyřicet minut po aplikaci kapek lékař pomocí štěrbinové lampy, která je k oku velmi šetrná, prohlédne oční pozadí.

Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu. Speciální přístroj pak změří dioptrické hodnoty po rozkapání a lékař je tak může porovnat s dioptriemi naměřenými předtím.

Díky tomu může odhalit skrytou oční vadu. Měření dioptrií bez rozkapání není spolehlivé a může zapříčinit špatný výsledek operace, v extrémním případě může být zrak ještě horší než před zákrokem.

Zákrok až v dalším termínu

Poté následuje pohovor s oftalmologem, kdy byste se měli také hodně ptát na to, co vám není jasné, a říct, jaká jsou vaše očekávání ohledně operace „Lékař vás seznámí s průběhem zákroku a na závěr vyberete nejvhodnější termín,“ říká oftalmoložka Šárka Skorkovská z NeoVize Brno a upozorňuje:

„Operace může proběhnout už v následujících dnech, ale nikdy by se neměla provádět ve stejný den jako předoperační vyšetření, protože oko se po rozkapání vrátí do původního stavu až zhruba za čtyřiadvacet hodin.“

Jak zákrok probíhá?

Obvykle trvá kolem 15 minut a je bezbolestný, ucítíte jen zpočátku mírný tlak. Pro znecitlivění se navíc pár minut před laserovým ošetřením do oka aplikují anestetické kapky.

Operovat lze obě oči najednou nebo úpravu vady rozdělit a nechat ošetřit vždy jen jedno oko. Více než 90 % nitroočních zákroků se provádí ambulantně. Pokud nebudete mít žádné komplikace, odejdete ještě týž den domů.

Na cestu je nutné si zajistit doprovod a vzít si tmavé brýle, neboť oči budou zvýšeně citlivé na světlo.

Důležitá je i pooperační péče

Po zákroku je obvykle nutná kontrola hned druhý den, pak za týden a ještě za měsíc. Záleží samozřejmě na typu zákroku: Může se stát, že s věkem je nutné i po úspěšné operaci doladit dioptrický stav očí dalším laserovým zákrokem.

Pro tento případ byste se měli informovat, zda vám klinika v rámci záruky provede doplňkovou operaci zdarma. Následnou úpravou vady se totiž může původní cena zvednout až na dvojnásobek.

To si ušetříte na pracovištích, kde poskytují zdarma doživotní záruku laserové péče pro případ nového zhoršení dioptrické vady.

Tři nejčastější následky zanedbaného předoperačního vyšetření či pooperační péče:

1. Dioptrická vada není odstraněna celá, zákrok je nutné opakovat.

2. Zákrok byl zbytečně silný, takže se na oku projevila opačná vada. To už je velmi špatně ovlivnitelný stav, brýle do dálky nebo do blízka vám zůstanou.

3. Projevilo se neodhalené onemocnění sítnice, příklad trhlina nebo odchlípení. Může to vést k radikálnímu zhoršení zraku, hrozí oslepnutí.

Přechodná suchost oka

Po zákroku můžete mít krátkodobě nepříjemné pocity, nejčastěji se udává suchost v oku. Může trvat několik týdnů nebo měsíce, ale postupně odezní. Zmírňovat se samozřejmě dá aplikací umělých slz.

Někdy se může objevit také pocit cizího předmětu v oku při mrkání nebo světelné záblesky, zejména v noci. Jde o dočasné potíže způsobené podrážděním tkání oka a očního nervu, které nebývají významné a do tří měsíců obvykle samovolně zmizí.

Text: ve spolupráci s oční klinikou NeoVize Brno a DuoVize Praha připravila Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč