Domů     Půst nebo očista?
Půst nebo očista?
1.10.2020

Výplachy střev, polykání hromady pilulek, drastické diety… To určitě není správná cesta k očistě. Detoxikační kúry jsou zvláště oblíbené, ale mnohdy pročistí spíše vaši peněženku než organismus.

Jenže různé duchovní směry přece půst doporučují, namítnete možná. To je pravda. Půstem se ovšem v tomto případě nemyslí hladovění, ale spíše jakési ztišení, obrácení pozornosti do svého nitra. Odepření si radovánek. V bibli se také píše: „Z mnoha jídel bývá nemoc, ale člověk zdrženlivý si prodlužuje život.“

Potřebujete vůbec očistu?

Mějte na paměti, že naše tělo je od přírody uzpůsobeno k tomu, aby se samo s nežádoucími látkami dokázalo vypořádat pomocí přirozených procesů.

Takže pokud v průběhu celého roku dodržujete zásady správné výživy a zdravého způsobu života, očistnou kúru vlastně vůbec nepotřebujete.

Samočistící proces

Tělo se ničím „nezanáší“, nepřekyseluje se (to bychom nepřežili), má své stálé mechanismy, kterými se zbavuje průběžně škodlivin: proto máme játra, ledviny, plíce, kůži a střeva. Jak jednotlivé orgány tělo čistí?

Střeva

Zbavují tělo odpadních látek, které vznikají při trávení. Pokud trávicí systém dobře funguje, odvádí odpad z těla velmi rychle. K tomu potřebuje jednak tzv. přátelské bakterie (nazývají se probiotika) a také vlákninu (které se říká prebiotikum).

Probiotika (laktobacily a bifidobakterie) ohrožují jednoduché cukry, konzervanty, umělá barviva, přehnaná nebo naopak nedostatečná hygiena, stres, kouření, alkohol a léčba antibiotiky, která je ničí společně se škodlivými mikroby.

Podpoří je naopak konzumace zakysaných mléčných výrobků (jogurtů, kyšek, podmáslí, syrovátky…).

Prebiotika (vlákninu) lze popsat jako nestravitelnou složku rostlinných zdrojů, která ve střevě působí jako kartáč. Hojně je najdete například v luštěninách, v ovoci (jablka, hrušky, banány, sušené švestky) a v zelenině.

Obsahují je také semínka, ořechy a otruby. Zařaďte do jídelníčku celozrnné pečivo.

Vyzkoušejte odlehčený jídelníček

Vynechejte tučná masa a uzeniny, nahraďte je krůtím a rybím masem.

Nestravujte se ve fast foodech, nevařte z polotovarů, připravujte si domácí stravu.

Omezte koření a sůl, jídlo dochucujte raději bylinkami.

Místo smažení volte raději vaření v páře. FOTO6

Nejezte zákusky, dorty, koláče a jiná sladká jídla, dejte si místo toho ovoce (ale jen 200 gramů denně a spíše dopoledne).

Naši předci dodávali v předjaří tělu vitamin C v podobě kysaného zelí a brambor a vařili luštěniny včetně cizrny. Dopřejte si tato jídla i vy a přidejte k nim celozrnný chléb.

Naplánujte si více zeleniny, denně jí můžete sníst až 400 gramů.

Úplně zapomeňte na alkohol, co nejvíce omezte kávu.

Zkuste více pít (ale množství vody zvyšujte postupně). Zakažte si sladké nápoje.

Játra

Očišťují krev od všech jedovatých odpadních látek, které odvádějí do žluče. Žluč je přenáší do střev, jimiž jsou škodlivé toxiny vylučovány z těla pryč. Játra můžete podpořit absencí alkoholu. Omezte pití kávy. Vyzkoušejte artyčoky. Podporují detoxikační činnost jater i tvorbu a vylučování žluči.

Z bylinek jsou vhodné kopřiva a ostropestřec mariánský.

Ovšem lepší než lektvary (výtažky z bylin) jsou čerstvé zeleninové šťávy (200 – 300 ml za den).

Bylinkářství je věda

Půst si hodně lidí spojuje s bylinkami. První čerstvé zelené výhonky jsou poslové jara, které obohatí jakýkoli pokrm a stravu o zdravé silice.

Místo zázračných „očistných“ směsí zkuste raději čerstvé, nebo vlastnoručně usušené bylinky (bazalka, tymián, oregano, medvědí česnek, výhonky mladých kopřiv).

Některými bylinkami se lze i předávkovat, otrávit nebo snížit či změnit účinky léků, včetně antikoncepce. Jde především o třezalku tečkovanou, rulík, arniku, náprstník, podběl.

Plíce

Posílají kyslík do krve a zbylé odpadní látky spolu s oxidem uhličitým při výdechu odstraňují z těla pryč. Nejvíce jim prospěje každodenní pobyt na čerstvém vzduchu. O víkendu se seberte a zajeďte si do hor nebo do lesa.

Pravidelný a přiměřený pohyb podpoří jak „očistu duše“, tak vylučování zplodin z těla. Nekuřte.

Ledviny

Vytvářejí moč, která toxiny a odpadní látky vzniklé rozpadem bílkovin odvádí z těla ven. Jejich činnost podpoříte správným pitným režimem. Z bylinek je vhodná petrželová nať, ale není vhodná pro těhotné ženy.

Pamatujte, že dlouhodobý nedostatek tekutin může vést mimo jiné až k poruchám funkce ledvin, vzniku močových kamenů a bolesti hlavy. Dehydratace má a svědomí také stárnutí pokožky.

Pomerančovou šťávou k obezitě

Před „obyčejnou“ vodou raději dáváte přednost jinému nápoji? Opatrně s těmi ovocnými. Pamatujte, že sklenice pomerančového džusu neobsahuje pouze jeden pomeranč, ale klidně pět. Co to znamená?

Že místo 196 kJ přijmete najednou 579 kJ. To samé je i s ostatními džusy (zatímco 100 g jablka má 260 kJ, sklenice jablečného džusu (300 ml) už 588 kJ). Není divu, že ručička váhy pak jde nahoru.

Rozdíl je i mezi 100% džusem, ovocnou šťávou nebo ovocným nektarem (ten může mít dokonce jen 25 % podílu ovocné složky a obsahovat sladidla). Pokud tedy ovocný nápoj, tak ze 100% džusu, ale zředěný alespoň v poměru 1:1.

Kůže 

Pot a mazové žlázy vyměšují toxiny, které ne­mohou být z těla odstraněny jinou cestou. Kůži prospívají pobyt na slunci, masáže a sauna.

Půst jako regenerace

Očistný proces v předjaří můžete pojmout spíše jako regeneraci organismu. Ta může (a měla by) trvat opravdu 40 dnů. Jde o změnu stravování, nikoli o hladovku. Přesto je tento půst vhodný jen pro zcela zdravé jedince.

Zakázán je dětem, těhotným a kojícím matkám a všem nemocným lidem. V období půstu není vhodná extrémní fyzická námaha, ale spíše lehčí aktivity: chůze, příprava zahrady na jaro, lehké kondiční posilování.

Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký