Kontaktní čočky v mnoha situacích ulehčují nositelům brýlí život. Mohou ho ale také pořádně zkomplikovat – když zapomeneme, jak s nimi zacházet.
Vzpomínáte si na školní pokus, kdy se ve vodě s trochou suché trávy najednou objevili prvoci? Voda je základ života, to platí stále. Proto má i tak vynikající zraková pomůcka jako kontaktní čočky svou slabinu a tou je vlhkost v oku. Vytváří dobré podmínky pro růst a množení bakterií, plísní i prvoků.
Nedodržujeme pravidla
Výrobci jsou si této slabiny pochopitelně vědomi, proto s kontaktními čočkami dostanete přesná doporučení, jak s nimi zacházet. Bohužel v lidské povaze je hluboce zakořeněno nebrat předpisy úplně vážně.
Ležérní přístup k doporučením pak může vést k různým komplikacím, od pálení a řezání v očích, přes záněty až k nesnášenlivosti čoček.
Ne náhodou tedy vyplynulo z rozsáhlého internetového průzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize, že zdravotní potíže s očima má více než 60 % lidí nosících kontaktní čočky. Nejčastěji si škodí tím, že překračují doporučenou dobu nošení kontaktních čoček. Přiznalo se k tomu více než 70 % účastníků průzkumu.
Vždy s umytýma rukama
Když si uvědomíte, že bakterie máme všude na povrchu kůže, tak je jasné, proč je nezbytné si před manipulací s čočkou důkladně umýt ruce. Kdo je netrpělivý a chce ušetřit čas, vloží si do oka čočku už kontaminovanou mikroby.
Část z nich se dokáže na povrchu čočky pomnožit a z těchto je asi čtvrtina škodlivá a schopná vyvolat onemocnění. Nejčastěji tak oko ohrožují zlaté stafylokoky a streptokoky.
Zánět i vřed
Jakmile se mikrobi uchytí na povrchu čočky, vytvoří tam tzv. biofilm. Je to vlhké prostředí, v němž mohou dobře přežívat a množit se.
Pomnoží-li se na povrchu čočky škodlivé patogeny, pak způsobují podle svých vlastností rozmanité oční potíže, od řezání a pálení v oku, přes pocit cizího tělesa až k infekčnímu zánětu, který může vyústit v závažné zasažení rohovky.
Poměrně nebezpečné je napadení prvokem Akantaméba. Žije ve vodě, a to i pitné, protože dokáže přežít dezinfekci chlórem. Pokud se pak s vodou dostane do očí, může prvok ulpět pod čočkou.
Právě z tohoto důvodu je nutné před sprchováním, koupáním nebo pobytem v bazénu bez výjimky čočky předem vyjmout. Podobné nebezpečí vytváříme oplachováním čoček vodou z kohoutku.
Tento prvok vyvolává obtížně léčitelný zánět rohovky, který může v krajním případě vést až k omezení či ztrátě zraku. Před infekcí se kromě dodržování uvedených opatření dá chránit používáním peroxidových roztoků pro dezinfekci čoček.
Kontaktní čočky nikdy:
– Nepoužívejte po době exspirace
Stejně jako na obalech léků je i na kontaktních čočkách uvedeno přesné datum exspirace, tedy doby, po jejímž uplynutí je už nesmíme používat. Toto datum označuje poslední měsíc, kdy lze čočky bez rizika pro zdraví vyjmout a vsadit do oka. Proč?
Po této době už výrobce nemůže zaručit, že nedošlo ke změnám roztoku, v němž jsou čočky uloženy, nebo k oslabení sterilního obalu. Pak by se dovnitř i při neotevřeném blistru mohly dostat bakterie.
S čočkou byste si tak do oka vložili i její bakteriální osídlení. U starší čočky ale může dojít také ke změnám materiálu a tím i jeho vlastností, což může ovlivnit například propustnost pro kyslík nebo snížit komfort při nošení.
– Nenoste déle, než je uvedeno
Jakmile blistr otevřete, začíná ubíhat životnost čoček. Pak je nezbytné dodržovat daný údaj – čtrnáctidenní čočky lze používat skutečně jen 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů různých dnů s přestávkami, kdy jsou čočky uloženy v roztoku.
– Nenechávejte v očích při spánku
Pokud v očích přes noc zůstanou, zvyšuje se více než šestinásobně riziko infekce v očích. Přitom z průzkumu očních klinik vyplynulo, že náhodně nebo opakovaně usnulo s čočkami v očích kolem 80 % lidí, kteří je používají. Ale pozor:
Líhní nebezpečných bakterií je také kontejner na čočky. Podle odborníků by se měl měnit alespoň jednou za měsíc, vždy s každým novým zakoupeným roztokem. To však dodržuje pouze asi třetina dotázaných.
– Nedávejte je do vody
Obyčejná voda nenahradí roztok na čočky. Nejen že nemá dezinfekční účinky, ale styk s vodou může vést dokonce k poškození čoček, protože v ní mohou nabobtnat.
Škodlivý může být pro kontaktní čočky i fyziologický roztok, neboť bez dezinfekční přísady podporuje množení bakterií.
Když čočky, tak i oční prohlídky
Kontaktní čočky se dají pohodlně koupit přes internet či v kamenných obchodech pouze na základě hodnoty dioptrií a tedy bez vyšetření očním lékařem.
Háček se skrývá ovšem už v tom, že výběr podle dioptrií může být nepřesný, protože ohnisková vzdálenost je u čoček jiná než u brýlí, neboť leží oku mnohem blíže.
Kromě toho může při nošení kontaktních čoček docházet k chorobným změnám v oku, aniž by si toho postižený všiml. Mohou se zmnožit cévky (vaskularizace rohovky) nebo se na povrchu rohovky může vytvořit nová vrstva buněk, která pak čočky z oka doslova vytlačuje.
Proto je vhodné nechat si oči jednou za půl roku prohlédnout odborníkem a předejít tak novým očním potížím.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock