Upoutávka ×
Středa, 9. dubna 2025
Domů     Když se splaší měchýř
Když se splaší měchýř
25.8.2020

Máte v supermarketu zmapované všechny toalety a raději nechodíte do divadla ani do kina, abyste nerušili představení svými odchody směr WC? Pak zřejmě trpíte syndromem hyperaktivního močového měchýře.

V průběhu života jen u nás zažívají tyto obtíže až 2 miliony žen a mužů. Bohužel mnoho z nich se stydí vyhledat odbornou lékařskou pomoc a trápí se osamoceně doma. Často zcela zbytečně. Hyperaktivitu močového měchýře lze s úspěchem významně snížit či úplně vyléčit.

Neodbytné nucení

Zdravý člověk dokáže vyhodnotit pomocí nervových zakončení v močovém měchýři, kdy už je nutné si odskočit.

V případě hyperaktivního močového měchýře ale nervy nefungují správně a člověk pociťuje opakovaně silné neodkladné nucení na močení, které fakt nelze oddálit. To je hlavní příznak hyperaktivního močového měchýře (HMM).

Dalším příznakem je, když musíte na záchod osmkrát i vícekrát za den a ještě vás totéž pravidelně několikrát za noc vzbudí. Nejzávažnějším symptomem je pak nechtěný únik moči, kterému předchází silné neodbytné nucení.

Naštěstí nepostihuje každého, protože mít diagnózu hyperaktivní močový měchýř neznamená trpět zároveň inkontinencí. A naopak, pokud trpíte únikem moči, neznamená to, že máte hyperaktivní močový měchýř.

Přesto někdy kvůli neinformovanosti nebo studu jsou někteří lidé ochotni raději snášet omezení, která jim syndrom HMM přináší. Nepodceňujte to a jděte na vyšetření k lékaři.

Výše popsané příznaky by mohly znamenat i závažné onemocnění, například rakovinu močového měchýře.

Chce to víc tekutin

Opakované záněty močových cest, nesprávný pitný režim, špatný režim močení – to vše vede k rozvoji hyperaktivního močového měchýře. Mohlo by se zdát, že časté nutkání na záchod souvisí hlavně s nadměrnou spotřebou tekutin, ale paradoxně je tomu právě naopak.

Ti, kdo trpí syndromem HMM, téměř nepijí, protože si myslí, že jen tak se vyhnou častým návštěvám toalety. Jenže to je chyba. Močový měchýř si tak pouze zvykne udržet ještě menší množství moči, než zvládal dříve.

Navzdory velkému omezení tekutin pak běháme na toaletu každou chvíli. HMM mohou být postiženy také ženy po těžkém porodu, kdy dojde k utlačení nervů v okolí svalů močového měchýře.

Následky

Lidé trpící tímto onemocněním mu opravdu často podřizují osobní i profesní život, omezí cestování i koníčky a plánují své činnosti pouze s ohledem na možnost dojít si na záchod.

Někteří mají rodinné problémy, opustí zaměstnání, ženy mívají často potíže v sexuálním životě nebo s hledáním partnera. Většinou si myslí, že jim není možné pomoci, a tak se časem naučí s tímto onemocněním žít.

Na nákup jdou jen tou cestou, která je „lemovaná“ toaletami, pro jistotu nechodí do divadla, kina ani na koncerty, místo autobusu volí vlak, protože tam je WC. U starších osob se přidává ještě jedno riziko:

hyperaktivní močový měchýř je nutí k velkému spěchu na toaletu, a tak při běhu snadno upadnou a zlomí si třeba krček stehenní kosti.

Na koho se obrátit Pokud je hodně textu, lze tento odstavec vynechat!!!!!!!

S popsanými potížemi se můžete obrátit na praktického lékaře, urologa, ženy také na gynekologa. Lékař musí v prvé řadě stanovit správnou diagnózu.

Položí vám několik otázek týkajících se kontroly močení – kdy k potížím dochází, jak často, máte-li i jiné zdravotní obtíže a podobně. Součástí vyšetření je často odběr moči k vyloučení močové infekce, cukrovky nebo přítomnosti nádorových buněk.

U mužů lékař vyšetřuje také prostatu, u žen se provádí gynekologické vyšetření. Lékař vás může také vyzvat k vedení tzv. „mikčního deníku“, do nějž si několik dní budete zapisovat vše, co se týká vašich potíží.

Bez koření, kávy i čaje

Pokud je vaše diagnoza hyperaktivní močový měchýř, prvním léčebným krokem HMM je nejčastěji cvičení na posílení svalů pánevního dna. To jsou svaly obklopující močový měchýř, které umožňují a kontrolují vyprazdňování.

Jejich posílení pomůže močovému měchýři udržet větší objem tekutiny. Známé jsou tzv.

Kegelovy cviky nebo rehabilitační metoda Infinity, která umožňuje cvičení v takzvaném mikro pohybu, tedy sotva znatelném pohybu, s jehož pomocí lze účinně aktivovat právě svaly pánevního dna. Metoda je vhodná i jako prevence.

Existují však i jiné léčebné kroky, třeba omezení močopudných nápojů jako káva nebo čaj, zákaz kořeněných jídel, citrusových plodů a alkoholu.

Nemocný by měl vypít alespoň dva litry tekutin během dne, ale omezit pití po 18. hodině a nepít tři hodiny před usnutím.

Léky

Máte-li smůlu a trpíte syndromem hyperaktivního močového měchýře kvůli anatomickým změnám,

operaci se nevyhnete. Většina pacientů však kromě cvičení potřebuje i léky, tzv. anticholinergika, která ovlivňují nervové systémy, jež kontrolují svaly močového měchýře.

Zredukují křeče a uvolní svaly močového měchýře a tím výrazně sníží počet nucení močení během dne nebo v noci.

Cílem léčby však není jen snížit nadměrnou aktivitu svaloviny močového měchýře, ale hlavně zvýšit jeho celkový objem. K dispozici jsou rovněž léky se spasmolytickým účinkem. Ty uvolňují močový měchýř při jeho plnění, čímž zvyšují jeho kapacitu.

Pocit nucení na močení se pak objevuje v delších časových intervalech.

Jestli jste před užíváním léku potřebovali deset vteřin na to, abyste se od začátku pocitu nucení dostali na toaletu, brzy je tento interval už tři minuty a po delší medikaci kombinované s cvičením se hyperaktivní močový měchýř zklidní docela.

Štítky:
Související články
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lamborghini Temerario se dnes představilo v České republice
iluxus.cz
Lamborghini Temerario se dnes představilo v České republice
České zastoupení automobilky Lamborghini dnes představilo ve svém showroomu zbrusu nový model Temerario. Zcela nový supersportovní vůz vybavený hybridním pohonem s motorem V8 přeplňovaným dvěma turbod
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
epochaplus.cz
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed?
Objev sloučeniny, která by neměla existovat, se podařil brněnským vědcům
21stoleti.cz
Objev sloučeniny, která by neměla existovat, se podařil brněnským vědcům
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity podařilo objevit sloučeninu, hydrát chloridu sodného, která za normálních okolností nemůže v p
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Česko plné tajemství: Kde najít mystickou atmosféru
nejsemsama.cz
Česko plné tajemství: Kde najít mystickou atmosféru
Tajemství, záhady a mystéria, místa nabitá energií, ať už pozitivní, nebo negativní, či místa spojená s neštěstím a tragédiemi, i taková u nás máme. A není jich málo. Na některá z nich stojí za to se vypravit. Svatý Jan pod Skalou Jsme nedaleko Berouna, na úchvatném místě v kaňonu říčky Loděnice. Až tudy budete procházet, zastavte zrak i na bělostných skalách Českého krasu, které tu lemují údolí. Vesnička
Duše psa truchlí po pánovi
skutecnepribehy.cz
Duše psa truchlí po pánovi
S mužem jsme se přestěhovali na vesnici. První noc jsme zaslechli vytí psa z vedlejší zahrady. Nechápali jsme to, protože dům nebyl obydlený. Když jsme se s manželem Václavem blížili k šedesátce, dohodli jsme se, že se z města odstěhujeme. Opustili jsme náš byt a pořídili si menší domeček na vesnici. Malý domeček byl podle našich představ. Jednalo
Drsná pravda o dceři Batulkové
nasehvezdy.cz
Drsná pravda o dceři Batulkové
Herečka ze seriálu Ulice teprve nedávno přiznala, jak to vlastně má se svou dcerou Marianou Prachařovou (30)! Než porodila syna Jakuba Prachaře (41), bylo jejím jediným přáním, aby to nebyla holka
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
6 slavností Lucemburků: Zlatem nešetřili na svatby, korunovace ani pohřby
historyplus.cz
6 slavností Lucemburků: Zlatem nešetřili na svatby, korunovace ani pohřby
Oblékli ji do šatů vyšívaných zlatem, na stole cinká pozlacené nádobí. Přemyslovská princezna Eliška se zvědavě rozhlíží po vyzdobené klášterní jídelně v německém Heimbachu. Pak jí přidělí vlastní družinu, stává se tak součástí rodiny římského krále. Do její svatby s Janem Lucemburským však zbývá ještě několik dní.   Mladý pár si manželské sliby vyměňuje 30.
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Tajuplný příběh lodi Sarah Joe: Co se stalo její posádce?
enigmaplus.cz
Tajuplný příběh lodi Sarah Joe: Co se stalo její posádce?
Neprojížděla bermudským trojúhelníkem, nešlo o žádnou vzpouru a byla poměrně blízko pobřeží. Zmizení malé rybářské lodi Sarah Joe na Havaji je nenápadným, ale prapodivným případem, kterým se dodnes za
Průhonický park: Nejlepší reklama na přírodu
epochanacestach.cz
Průhonický park: Nejlepší reklama na přírodu
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní