Domů     Poruchu štítné žlázy není radno přehlížet
Poruchu štítné žlázy není radno přehlížet
26.8.2020

Jste pořád unavení? Kdo by nebyl, že. Přibýváte bez důvodu na váze? A kdo nepřibývá, že? Dva banální problémy, které má každý druhý. Jenže u nejméně u půl milionů lidí u nás za ně může porucha štítné žlázy. A potíže, které působí, tím nekončí.

Ačkoli je onemocnění štítné žlázy v naší zemi poměrně časté, jen zlomek postižených donutí k návštěvě lékaře. Je to dáno i tím, že porucha produkce hormonů, ať už je nadměrná, nebo naopak snížená, nepůsobí místní, ale celkové potíže.

Někdy si tak ani neuvědomujeme, že spolu souvisejí. Zamyslet by se nad tím měly zvláště ženy, výskyt těchto o nemocnění je totiž u nich 8x vyšší než u mužů. Navíc polovina postižených o své diagnóze neví.

Jde o energii i o srdce

Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních. S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

Když se hormonů nedostává

To je častější typ onemocnění, u nás jím trpí asi půl milionů lidí, převážně žen. Výskyt stoupá s věkem. Nejčastějším důvodem, proč štítná žláza neprodukuje optimální množství hormonů, je chronický zánět.

Může ho způsobit chybná imunitní reakce, kdy imunitní buňky útočí na tkáň štítné žlázy a ničí ji. Obdobný efekt má zánět štítné žlázy vyvolaný virovou infekcí. Jak se snížená produkce hormonů – čili hypotereóza – projevuje?

V celém těle vázne využívání živin a energie a tělesné pochody se zpomalují. To vede k řadě rozmanitých potíží. Ženy si nejspíš všimnou, že jim řídnou vlasy. Příčinou je rovněž zpomalení, v tomto případě růstu nových vlasů.

Zpomaluje se i růst chloupů na těle a u mužů vousů. Řídnout a vypadávat může i obočí, které se pak zkracuje z vnějších stran. Totéž se děje s nehty, rostou mnohem pomaleji, přitom jsou nevzhlednější, silnější a štěpivější.

Další obvyklé potíže

trvalá únava a denní ospalost

zimomřivost, také kůže je chladná

svalová slabost a nevýkonnost

nižší duševní výkonnost, zhoršuje se především paměť

zpomalený pohyb střev, někdy chronická zácpa

suchá kůže se šupinkami

otoky, hlavně na obličeji, nohou a rukou

Zlobí i cyklus

Běžným důsledkem poruchy je následná rozladěnost ženských hormonů a poruchy menstruačního cyklu, který se prodlužuje, někdy menstruace úplně vymizí.

U žen, které doufají v potomka, je nedostatek hormonů štítné žlázy jedním z důvodů marného čekání a neplodnosti. Porucha ovšem ohrožuje i ty, které otěhotní, protože vede k potratům a poruchám při vývoji plodu, především u mozku dítěte.

Propojenost hormonálního rozladění je vzájemná, takže zpětně může porucha ženských hormonů působit i na štítnou žlázu.

Proto jsou ženy nejnáchylnější k propuknutí onemocnění štítné žlázy v období kolem první menstruace, v těhotenství, po porodu a pak v klimakteriu.

Potíže se srdcem

To je asi nejvážnější následek poruchy štítné žlázy. Když klesne produkce hormonů, srdeční tep se zpomaluje a ztrácí pravidelnost, dochází k tzv. chvění srdce kvůli chybějícím tepům nebo úderům navíc.

Arytmie pak vede ke zhoršenému zásobování tkání živinami a kyslíkem, při velkém výpadku srdečního pak může dojít k zástavě.

Jak se hypotyreóza léčí?

Porucha se celkem snadno vyrovnává podáváním chybějících hormonů, obtěžující a nebezpečné příznaky hypotyreózy tím ustoupí a nemoc nezanechá následky. Právě snadná léčba by měla přesvědčit ty, kdo s vyšetřením uvedených příznaků zatím váhají.

Zvláště doporučované je vyšetření pro cukrovkáře a lidi, kteří někdy prošli léčbou ozařováním nebo mají rodový sklon k poruše štítné žlázy.

Stejné rizikové faktory ovšem mohou vést i k opačné poruše zvané hypertyreóza, kdy v krvi koluje nadměrné množství hormonů štítné žlázy.

Když je hormonů nadbytek

V tomto případě bývá nemoc viditelná, protože se často na krku rýsuje znatelné zvětšení štítné žlázy čili struma. Příčinou nejčastěji, tedy asi v 95 % případů, Basedowova nemoc, což je vlastně útočná akce imunitního systému.

Imunita pak začne produkovat protilátky, která nutí štítnou žlázu k vyšší produkci hormonů. Oproti snížení funkci štítné žlázy je toto onemocnění méně časté, trpí jím zhruba 100 tisíc lidí v ČR, opět převážně žen.

Pozor: O hyperfunkci štítné žlázy vždy informujte lékaře před vyšetřením na rentgenologickém pracovišti. Kontrastní látky obsahující jód potíže dramaticky zhorší. Naproti tomu konzumace mořských ryb vliv nemá.

Zrychlený metabolismus

V obecném povědomí je toto onemocnění spojeno s hubnutím. To je obvykle pravda, nadprodukce hormonů urychluje děje v těle včetně spotřeby energie. Daň za tuto štíhlost je ovšem vysoká.

Rychlejší spotřeba energie neznamená, že postižený má více sil, právě naopak. Porucha narušuje spánek a to vede k únavě.

Únavu ještě podtrhuje svalová slabost a bolestivost, zejména ve stehnech a lýtkách, takže může být problémem rychle se zvednout nebo stoupat po schodech. Ve svalech rukou se objevuje třes.

K tomu se přidávají velmi rychlé změny nálad od nadšení k plačtivosti nebo úzkosti, neklid a špatná schopnost se soustředit. Ženy trápí také potíže s nadměrným růstem chloupků, naproti tomu vlasy zvýšeně vypadávají, jsou jemnější než dřív a lámou se.

Bušení srdce

I nadprodukce hormonů ovlivňuje činnost srdce, zrychluje tep a způsobuje nepříjemné pocity bušení. V extrémních případech může docházet až k poruchám srdečního rytmu ohrožujících život.

Kromě srdeční akce má hypertyreóza nepříznivý vliv na krevní tlak který zvyšuje do nežádoucích hodnot.

Další obvyklé potíže:

nadměrné pocení

nesnášenlivost tepla

pochmury cyklu a neplodnost

průjem v důsledku zrychlených pohybů střev

Trápení s očima

Ty jsou pro Basedowovu nemoc příslovečným projevem, pro postiženého velmi nepříjemným. Oči bývají vypouklé a bolestivé, často s pocitem tlaku nebo cizího tělesa v oku. Současně se objevuje nadměrné slzení a pálení, spojivky jsou zarudlé, víčka oteklá.

Tyto potíže mohou doprovázet i poruchy zraku, nejčastěji do bývá dvojité vidění. Proto je součástí léčby i ošetření očí. Úlevu přináší celoroční nošení slunečních brýlí a kapky s umělými slzami. Při akutních zánětech se předepisují kortikoidové přípravky.

Pokud oteklá tkáň příliš tlačí na zrakový nerv, přináší úlevu operativní zákrok.

Léčba hypertyreózy

Řešit nadprodukci hormonů je pochopitelně obtížnější než léčba opačné poruchy, kdy stačí podávat umělé hormony. Nadbytek se snižuje léky, které mají tlumit aktivitu štítné žlázy, a nutné jsou i přípravky zklidňující srdeční činnost.

Někdy se skutečně tak podaří dosáhnout dlouhodobého zmírnění aktivity štítné žlázy, jen s občasným vzplanutím akutních potíží. V horším případě se léky nepodaří problém vyřešit, pak je obvykle nutné štítnou žlázu operativně zčásti nebo zcela odstranit.

Zatím okrajovou možností je podávání radioaktivního jódu, který cíleně ničí buňky způsobující nadprodukci hormonů. Léčba sama je pro nemocného bezpečná, ale pro podávání radioaktivních látek chybí dostatek specializovaných a patřičně vybavených zařízení.

Trocha prevence

Co můžeme pro zdraví své štítné žlázy udělat? Například si dát jednou nebo dvakrát týdně mořskou rybu jako přirozený zdroj jódu, ale také bílkovin, nezbytných pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Tím omezíte riziko růstu strumy Největší je u žen kolem padesátky.

Struma je pak jedním z faktorů, které mohou vést k rozvoji autoimunitní reakce ve štítné žláze. Vznik strumy také podporuje kouření.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.