Domů     Buďte zas krev a mlíko
Buďte zas krev a mlíko
22.6.2020

Špatně spí, motá se jim hlava, rychle se unaví, jsou bledí a často se zadýchají. To jsou nejčastější příznaky lidí trpících anémií, tedy chudokrevností. Problém může být vážný, ale někdy je na vině jen nevhodná strava.

Potíže může způsobit jak nevhodně sestavený jídelníček, ve kterém schází důležité látky, tak silné krvácení při menstruaci, časté infekce či léčba léky ovlivňujícími krvetvorbu, ale také onemocnění některým typem rakoviny.

Ve všech případech je problém stejný, ať už je příčina anémie jakákoliv. Nemocní mají méně červených krvinek (erytrocytů) a krevního barviva (hemoglobinu). Na ty se váže kyslík, který hemoglobin dopravuje k buňkám.

Nedostatek kyslíku se tělo snaží nahradit rychlejším tepem srdce i dýcháním. Ale anemické potíže nemusejí být pokaždé stejné.

Riziko nejen pro vegetariánky

Jednou z nejčastějších příčin chudokrevnosti je nevyvážená strava. To se týká především vegetariánství, při kterém vyznavači tohoto způsobu stravování nemají dostatečně vhodně sestavený jídelníček.

Nejvíc v něm chybí látky, které náš organismus potřebuje ke správnému vývoji červených krvinek i krevního barviva:

železo (Fe)

vitamin B12, spolu s vitaminy C a E

kyselina listová

Železo obsahuje maso (hovězí, jehněčí, plody moře), ale také játra a další vnitřnosti. V menším množství ho najdeme i v luštěninách, listové zelenině, houbách a sušeném ovoci (hrozinky, meruňky).

Dalšími zdroji jsou pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasa a pšeničné otruby.

Tip Paní domu: Pokud jde o víno, červené na krev nepomáhá, je to jen mýtus (smysl má speciální přírodní sladové víno s vysokým obsahem železa). Ani ve špenátu není mnoho Fe, navíc je ve formě špatně využitelné pro lidský organismus.

Denní doporučená dávka: 12 mg – muži, 15 mg – ženy, 20 mg – těhotné a kojící ženy.

Vitamin B12 obsahují kromě masa (zejména červeného, jater a vnitřností) také ústřice, sardinky a další ryby. Podobně jako vejce, sýry nebo pivovarské kvasnice.

Odmítači živočišných potravin by si měli příjem této látky hlídat a v případě potíží vyzkoušet potravinové doplňky obsahující vitamin B12 nebo obohacené müsli.

Denní doporučená dávka: 3 μg – muži i ženy, 3,5–4 μg – těhotné a kojící ženy.

Kyselinu listovou můžeme získat z tmavě zelené listové zeleniny, jako jsou třeba saláty, brokolice, špenát, růžičková kapusta aj. Stejně jako sója, pšeničné klíčky, fazole nebo pomerančová šťáva.

Vhodným zdrojem kyseliny listové jsou i kvasnice či játra, nebo ořechy. Při vaření se jí však zničí až 95 %. Ti, kdo nejedí maso a živočišné produkty, by se měli obrátit na nutriční terapeutky, které jim poradí s vyrovnaným jídelníčkem.

Denní doporučená dávka: 400 μg – muži i ženy, 600 μg – těhotné a kojící ženy.

Ženské“ trápení

Někdy postihuje anémie také ženy, které dlouho a silně menstruují. U nich je příčinou potíží velká ztráta krve, kterou organismus nestačí nahradit. V jejich případě lze někdy problém vyřešit pomocí hormonální antikoncepce.

Pokud užívají klasické pilulky nepřetržitě, menstruaci obvykle upraví a s ní i problémy vyvolané přílišným krvácením. Podobný efekt má i nitroděložní tělísko s hormonem levonorgestrelem: uvolňuje se do dělohy průběžně v malých dávkách.

Významně snižuje výšku děložní sliznice. Tím brání uhnízdění vajíčka v děloze, a tedy otěhotnění, ale zároveň také menstruaci.

Pozor na rakovinu!

Anémii však může vyvolat i skryté krvácení do trávicího traktu (třeba žaludeční vředy) nebo do tlustého střeva. Signálem, že se něco uvnitř našich útrob děje, je obvykle tmavá barva stolice. Vyžaduje okamžité vyšetření.

Takové krvácení může být totiž signálem rakoviny. Například tlustého střeva.

Časté infekce

Anémie může mít ovšem řadu dalších příčin. Stručně je lze charakterizovat tak, že kostní dřeň nevytváří dostatek červených krvinek, nebo se tyto krvinky příliš často, případně příliš brzy, rozpadají.

Chudokrevnost se proto často objeví i při chronických zánětech, zvětšení sleziny, v důsledku onemocnění hemoroidy, ale i u alkoholiků a silných kuřáků. Proto je nutné co nejdřív vyhledat lékaře, který zjistí příčinu nemoci a začne ji léčit.

Další příznaky anémie: bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce, dále motání hlavy, a pokud rychle vstaneme – i černo před očima. Chudokrevní lidé trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou podrážděné reakce či naopak opačné, apatie až lhostejnost. Varovné signály se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen zhoršení tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ani to nedožene nemocného k doktorovi, končí to někdy i bezvědomím či kolapsem.
Další příznaky anémie: bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce, dále motání hlavy, a pokud rychle vstaneme – i černo před očima. Chudokrevní lidé trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou podrážděné reakce či naopak opačné, apatie až lhostejnost. Varovné signály se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen zhoršení tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ani to nedožene nemocného k doktorovi, končí to někdy i bezvědomím či kolapsem.

Nestandardní projevy anémie: pálení jazyka a koutků úst, ale i naprosto bizarními projevy – nutkavým pojídáním hlíny, škrobu a papíru, popřípadě ledu. Není to běžné, ale je to možné.

Navíc tento fakt naznačuje, jak pestrý výčet příčin i projevů může tato nemoc mít. O důvod víc nečekat a zajít co nejdřív k praktikovi nebo hematologovi.

Na podporu krvetvorby

Bylinky z našich luhů a hájů – listí břízy a kopřivy, natě řebříčku a violky, celíku zlatobýlu, meduňky a přesličky, či kořen lopuchu. Dále pomáhají plody rakytníku a kustovnice čínská, guarana, pětilistý žen-šen a asijský pupečník.

Recepty pro bledulky

Špenát z kopřiv s cizrnou

Suroviny: 200 gramů cizrny v suchém stavu / 500 gramů uvařené cizrny•mísa čerstvě natrhaných kopřiv (čím více, tím lépe, kopřivy hodně ztratí na objemu)•2 polévkové lžíce oleje•1 větší cibule•1/2 čajové lžičky soli•4 stroužky česneku•1 polévková lžíce sojové omáčky Shoyu nebo Tamari

Pokud nemáte předvařenou cizrnu, přes noc ji namočte. Poté uvařte do měkka.

Čerstvě natrhané kopřivy propláchněte. Pozor, pálí! Spařte je vroucí vodou a nechte asi 5 minut louhovat. Poté sceďte a nechte okapat. Mezitím si nakrájejte cibuli na drobno.Olej rozehřejte na pánvi, přihoďte nakrájenou cibulku a chvíli restujte.

Kopřivy nakrájejte na širší nudličky a přihoďte na cibulku. Přidejte 2 rozmačkané stroužky česneku, sůl a restujte 10 minut. Podle potřeby můžete podlít trochou vody.

Po deseti minutách přidejte uvařenou cizrnu, promíchejte a nechte společně dvě minutky prohřát. Nakonec přidejte zbylé dva rozmačkané stroužky česneku, sojovou omáčku a pořádně promíchejte.

Tip Paní domu: Můžete servírovat s jáhlovou kaší nebo s jinou přílohou.

Jáhlová kaše se sušenými švestkami

Suroviny: cca 220–240 g jáhel•voda•mléko•skořice•rozinky•2 lžíce medu•hrst nasekaných vlašských ořechů•pár sušených švestek

Jáhly několikrát spařte horkou vodou, aby se zbavily hořkosti. Dejte vařit na 15 minut do nálevu z mléka a vody. Pokud je třeba, dolévejte vodou.

Asi v půlce vaření „pocukrujte“ skořicí a přidejte pár rozinek. Nakonec oslaďte medem a vmíchejte hrst vlašských oříšků. Kaši dozdobte sušenými švestkami.

Tip Paní domu: Do kaše vmíchejte 2 lžíce máku a podávejte s čerstvými horkými švestkami.

Carpaccio z červené řepy

Suroviny:

1–2 střední červené řepy•1 polévková lžíce ume octa•2 polévkové lžíce citronové šťávy•2 polévkové lžíce olivového oleje•1 polévková lžíce agáve sirupu•50 ml vody•1/2 čajové lžičky tymiánu•pár kapek vymačkané šťávy z nastrouhaného zázvoru (jen podle chuti)

Řepu oloupejte a ostrým nožem nakrájejte na tenké plátky. Dejte do mísy.

Marinádu si připravte smícháním všech ostatních ingrediencí. Nalijte ji na plátky řepy a promíchejte. Mísu zaklopte a nechte v lednici několik hodin (lépe však přes noc) uležet.

Poté plátky nechte okapat a naaranžujte na talíř.

Tip Paní domu: Podávejte jen tak samotné, výborná je však kombinace s vlašskými nebo pekanovými ořechy.

Hovězí žebra na víně

Suroviny: 2,5 kg hovězích žeber•400 ml červeného vína•400 ml hovězího vývaru•2 lžíce rajského protlaku•1 palička česneku•olivový olej•sůl•pepř•40 g másla•anglická slanina•žampiony

Troubu předehřejte na 170–180 °C. Omyjte maso a pořádně osušte papírovými utěrkami. Osolte a opepřete, vmasírujte do masa. Na plotně rozpalte hluboký plech nebo pekáč, nalijte olivový olej a opečte kusy masa ze všech stran do hněda.

Když je maso skoro opečené, dejte na plech (ne na maso) dvě pořádné lžíce rajského protlaku a osmahněte. Přidejte česnek, stačí palici rozříznout napůl (přes stroužky) a orestujte spolu s protlakem.

Zalijte červeným vínem a nechte z něj odpařit alkohol, svařte ho asi na polovinu, přilijte vývar, přiveďte k varu, zakryjte plech alobalem a dejte do trouby. Pečte 3–4 hodiny, dokud maso neodpadává od kosti.

Vyjměte maso a dejte do teplé trouby. Slijte šťávu přes cedník do pánve. Česnek propasírujte do pánve ke šťávě.

Zapněte pod pánví plotýnku na plný výkon a zredukujte šťávu, dokud není hustá tak, jak vám vyhovuje. Odstavte z tepla a přidejte na kostky nakrájené máslo. Vedle na pánvi osmažte slaninu a na ní poduste pokrájené žampiony a přeložte k masu do pekáče. Podávejte s chlebem nebo s bramborovou kaší.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký