Až jednou někdo vynalezne skutečnou, fungující pilulku na hubnutí, získá minimálně Nobelovu cenu a lidstvo ho bude bezmezně velebit…
Zatím se však jen dřeme v potu tváře se spoustou odříkání, a i kladný výsledek je přitom nejistý.
Existuje jen málo diet, které by prokazatelně povlovnou cestou zbavily naše tělo přebytečných kilogramů, cvičení je dřina a nemůže ho provozovat každý, a tak se čím dál častěji uchylujeme k různým „kosmetickým“ metodám.
Od odsávání a rozpouštění tukových zásob až po mechanické seškrábání tukových buněk a odřezání přebytečné kůže, až po zaškrcení žaludku. Existují nějaké fígle, jak přelstít tělesné mechanismy bránící ztrátě nabraných kilogramů?
Tloušťku rozdýcháme!
Když už nějaké to kilo shodíme, málokdo se pídí po tom, kam se pak tuk poděl, jakou cestou z těla odešel. Vědci a odborníci na hubnutí předpokládali, že z něj vzniknou svaly a většina zmizí v podobě tepla. To ale odporuje fyzikálním zákonům o zachování hmoty.
Až teď přišli lékaři s jednoduchým vysvětlením – ke ztrátě hmotnosti dochází dýcháním.
Přebytečný tuk opouští tělo v podobě vydechovaného oxidu uhličitého. Ke ztrátě 10 kg tuku musí hubnoucí člověk vdechnout 29 kg kyslíku, aby vzniklo 28 kg oxidu uhličitého a 11 kg vody. Výsledky ukazují, že plíce jsou hlavním vylučovacím orgánem pro ztrátu váhy.
Méně jíst, víc se hýbat. Má to samozřejmě háček. Abyste začali tuk v podobě oxidu uhličitého z těla uvolňovat, musíte méně jíst. Každý hubnoucí člověk zná: Je mnohem snazší hubnout snížením příjmu potravy než zvýšením objemu cvičení.
Máte kila navíc?
Boj s nadváhou představuje pro mnohé z nás téměř nadlidský úkol. S tím úzce souvisí návody, jak docílit toho, aby bylo hubnutí co nejefektivnější, a naopak, co rozhodně při nadváze nedělat, aby se celá situace ještě nezhoršila.
Co rozhodně nedělat
• Logicky se nabízí tolik nejíst. Jenže i když omezení na chvíli pomůže, v delším horizontu rozhodně ne!
Je prokázané, že pravidelné stravování po pár hodinách stabilizuje hladinu cukru v krvi a eliminuje i různé chutě, které jinak v důsledku nepravidelné stravy člověka přepadají. Proto jezte každých pár hodin, i když nemáte hlad. Jinak sníte mnohem více, než je zdrávo.
• Mnohé ženy se trestají, když stále tvrdí, jak jsou tlusté, ošklivé aj. Kromě nedostatku sebeúcty má takové chování ještě jeden efekt: cítí se víc v depresi, což vede k častějšímu návalovému přejídání.
• Hubnutí na chvíli zabere. Pořizovat však hned nový šatník, když zhubnete sotva pár kilo, není nutné. Pokud je vám vše velké, pár nových kousků se hodí, už jen pro lepší pocit. Ale pokud máte doma oblečení, do kterého chcete zhubnout, jsou výdaje zbytečné.
• Aktuální váha sice hned prozradí, zda jste něco zhubli, rozhodně ale nesledujte výsledky každý den. Kvalitní hubnutí, které má vydržet, je otázkou času, a proto je třeba trpělivosti. Zkuste se tak vážit třeba jednou týdně a ve stejnou dobu.
• Je určitě dobré začít cvičit, ale je třeba postupovat pomalu. Stanovte si úroveň námahy, kterou lehce zvládnete, a postupně přidávejte. Rozhodně ale s pohybem a cvičením nepřestávejte. Je lepší jakýkoli pravidelný pohyb než žádný.
• Různé diety a hubnoucí programy, které už na první pohled nebudou mít dlouhého trvání, hned vynechte. Stejně jako ty slibující nesmyslné zhubnutí během velmi krátké doby. Nejenže jsou krátkodobé – mohou také vážně poškodit organismus.
Po tak rychlém zhubnutí se váha většinou vrátí rychle zpět, a možná ještě něco přibude.
• Klíčem k trvalé a optimální váze je jíst vyváženou stravu, kde bude zastoupeno vše potřebné.
• Poslouchejte své tělo a rozhodně nepodceňujte hlad. To totiž povede jen k následnému přejídání. Podobně to platí i o velikosti porcí.
Pokud už vám tělo řekne, že má dost, a budete se cítit nasyceni, nemusíte automaticky dojídat jen proto, aby se náhodou někdo neurazil.
• Místo soustředění na to, co nesmíte jíst, se raději zaměřte na to, co všechno a v jakých kombinacích smíte. Rozhodně toho nebude málo a bude z čeho vybírat.
Počítání kalorií je nesmysl
Určitě už máte za sebou nejednu dietu, při které bylo nutné počítat na den přesně stanovené kalorie. A že takových diet je! Ovšem ne všichni odborníci na výživu a lékaři se domnívají, že tento způsob je správný.
Pochybovači tvrdí, že se jedná o velký omyl současnosti. Podle nich totiž není tak podstatné, kolik energie člověk přijme, spíše jde o to, v jaké formě a kvalitě jídlo přijímá.
Pokud tedy někdo počítá jen celkové množství zkonzumovaných kalorií, může mít s hubnutím větší problémy než ten, kdo sní sice více energie, ale v kvalitním jídle.
Boříme mýty
Třeba ořechy, olivový olej, tučné ryby či plnotučné mléko patří mezi potraviny, které mohou přispět k hubnutí, a to i přesto, že jsou bohaté na tuk a obsahují relativně hodně energie. Naopak nízkotučné pokrmy mohou hubnutí zpomalovat a bránit mu.
Zaměřování se jen na kalorie může být zavádějící a může lidské zdraví spíše podlomit, než mu pomoci. Dvě potraviny obsahující stejný počet kalorií, mohou mít na tělo naprosto odlišný účinek.
Není tak možné jen nahrazovat kalorie, je třeba hlídat skladbu jídelníčku.
Člověk, který sní plátek celozrnného chleba, bude brzy hladový a bude mít chuť na sladké, zatímco jiný, který zkonzumuje bílkoviny se stejnou energetickou hodnotou, se bude cítit dlouho sytý a trávením bílkovin navíc spálí velké množství energie.
I tuky mohou pomáhat
Energie v lososovi (bílkoviny) či olivovém oleji (tuk) má naprosto odlišný biologický účinek než stejná energie obsažená v bílé rýži (sacharidy), tedy když chce člověk zhubnout a udržet kalorie na uzdě.
Se špatným přístupem nezhubnete
Už při samotném rozhodování jak, proč a kolik zhubnout, můžete udělat chybu, kvůli které se vám nepodaří uspět.
Stačí zalistovat v časopisech nebo si zasurfovat na internetu na stránkách, které jsou vedle těch dobrých bohužel plné i špatných rad, nepřesných informací, ale i nevhodných metod hubnutí. To vše vede k neúspěchu při hubnutí.
Je přitom třeba zlepšit ne to, co jíte, ale to, jak jíte. Ve stresu například jíte sladkosti, obědváte v práci u počítače nebo mlsáte automaticky večer u televize. Pak možná stačí, když budete jíst více v klidu.
Pokud se naladíte pouze na jídlo a zaměříte se na jeho chuť, vůni, konzistenci, mozek bude lépe schopen zpracovat, co jste jedli a že už máte dost. Navíc se prý lidé více soustředí na samotné jídlo a častěji si uvědomují, že jedí nezdravě. Také jim pak takové jídlo prý méně chutná.
Reálné x špatné cíle
Cíle většiny lidí při hubnutí jsou velmi podobné – zhubnout určitý počet kilogramů za měsíc (dva), shodit jednu (dvě) konfekční velikosti. Je to možná optimistické, ale zároveň velmi frustrující, protože opravdu jen málokomu se to povede.
Při hubnutí si stanovujte raději malé cíle, které můžete snadno splnit. Nemůžete z jídelníčku eliminovat všechny cukry? Nevadí, omezte je natolik, abyste s tím mohli v klidu žít.
Stanovte si tak něco, co může kontrolovat hned, například budu cvičit dvacet minut denně nebo jíst pravidelně pětkrát denně.
Co je dobré pro jednoho…
Kdyby stačila jedna dieta, všichni bychom byli hubení. Tak jednoduché to bohužel není. Každý člověk je originál, s jiným metabolismem, jiným zdravotním stavem, hmotností atd. Stejně tak má každý jiné nutriční potřeby.
Nejjednodušší je tak navštívit dietologa, který vám přesně podle jednotlivých hodnot doporučí hubnoucí a výživový plán, který je tím správným odrazovým můstkem k vysněnému cíli.
Jídlo dobré a špatné
Odstranit z jídelníčku všechno „nezdravé“ a „špatné“ ve výsledku ničemu neprospěje. Čím více se budete zříkat čehokoli nezdravého, o to více hrozí, že se začnete nárazově přejídat. Třeba jen proto, že vás pouze zdravé potraviny nezasytí.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock