Domů     Med je sladké zlato
Med je sladké zlato
14.9.2022

Také se na podzim zásobujete medem? Pak se vám jistě hodí pár rad, jaký koupit a na co dát pozor.

Traduje se, že nejlepší je, když nakoupíte přímo od včelaře. Samozřejmě to nemusí platit vždy. Takže je dobré se ptát na zkušenosti známých nebo si přečíst na internetu recenze.

Pokud žádného zatím neznáte, zkuste se podívat na web najdisivcelare.cz, kde si vyberete určitě. Med většinou bývá kvalitnější než ten, který koupíte v supermarketu. Ale i tady se díky častým kontrolám situace velmi zlepšila.

Pokud si nejste jisti, můžete navštívit stránky potravinynapranyri.cz, kde hříšníky pravidelně zveřejňují. Jenže vybrat výrobce zdaleka není všechno, co vás čeká. Medů je totiž spousta druhů.

Světlý, nebo tmavý?

Světlý je med květový a tmavý medovicový. A který je lepší? To se nedá určit, záleží na vaší chuti.

Květový pochází z bylin a někteří ho považují za přirozenější a je i snadno stravitelný, takže je vhodný pro děti i seniory. Obsahuje také pylová zrna, která ho obohacují o rostlinné hormony a aromatické látky.

Světlé medy díky malým krystalkům glukózy a četným pylovým zrnkům poměrně brzy krystalizují. Často už za několik týdnů po vytočení. Výjimkou je akátový med, který se u nás ale málokdy dostane čistý. Ten nekrystalizuje vůbec.

Lesní neboli medovicový je tvořen z výměšků hmyzu, které ulpívají na povrchu rostlin. Obsahuje kromě minerálních látek a stopových prvků více ovocného cukru čili fruktózy. Proto tedy krystalizuje později, často až po několika měsících.

Nezávisle na původu by měl ale každý med zhruba do roka ztuhnout, tedy zkrystalizovat. Pokud k tomu nedojde, není kvalitní.

Na co se dívat v obchodě?

Původ a druh – hodně zákazníků dává přednost tomu českému. Větší opatrnost je namístě, pokud med obsahuje pyly rostlin z exotických destinací, které mohou vyvolat alergickou reakci.

Na etiketě by měly být napsány všechny druhy, ze kterých byl namíchán. Z více druhů se medy míchají především kvůli chuťovým vlastnostem. Můžete objevit opravdu zajímavé chutě medů, které se u nás jako jednodruhové neprodávají. Třeba bulharský koriandrový nebo akátový ze Slovenska.

Konzistence – med by měl být průhledný a tekutý.

Barva – květový med má barvu slabě žlutou až zlatavě žlutou. Medovicový med má tmavohnědou barvu s nádechem do červenohněda.

Chuť – měla by být sladká až mírně škrabavá, někdy také kořeněná podle druhu rostliny, ze které pochází.

Cena – zejména v supermarketech velmi nízká cena signalizuje, že něco není v pořádku.

Špička mezi českými medy

Lipový – má sladkou ostřejší chuť, která může mít někdy mátový nádech, hodí se k čajům, a dokonce jím můžete sladit i kávu. Bohužel nejsou každý rok stejné výnosy. Výborný je při kašli a rýmě. Obsahuje totiž silice, které urychlují léčbu a uvolňují sliznice. Dá se použít také jako antibiotický obklad na otevřené rány.

Luční – jak sám název napovídá, včely ho nasbírají na rozkvetlých loukách. Je čistým koncentrátem nektaru z květů rostlin. Má vyšší obsah ovocného a hroznového cukru, jeho barva je převážně světlá, má velmi příjemnou chuť i vůni.

Přirozenou vlastností tohoto medu je krystalizace, která nemá žádný vliv na jeho kvalitu.

Smrkový medovicový – zpravidla má načervenalou barvu, kterou způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin, a charakteristickou chuť a vůni.

Lesní smíšený – včely sbírají pyl z květů i medovici, z nich potom vzniká med, který se vyznačuje ovocnou chutí květových medů a poněkud ostřejší chutí medovicových. Hodí se zejména na léčbu nachlazení.

Aby byl zase tekutý

Zkrystalizovaný med lze docela jednoduše vrátit do původního stavu ve vodní lázni.

Sklenici medu postavte do hrnce na složenou utěrku, nalijte vodu a zahřívejte na teplotu 45–50 °C. Potom vypněte zdroj tepla, nechte vodu trochu vychladnout. Vše opakujte tak dlouho, až je obsah zase tekutý.

Téhož lze dosáhnout v teplovzdušné troubě s ventilátorem nastavené na 50 °C. V zimě poslouží i ústřední topení.

Když se řekne pastovaný

Někteří mu dávají přednost, protože nestéká a jde snadno roztírat. Ideální je třeba namazaný na chléb k snídani pro děti. Velkou výhodou pastovaného medu také je, že už dále nekrystalizuje a zachovává si všechny zdraví prospěšné látky. A jak se dělá?

Metody jsou dvě. Jedna, spíš průmyslová, spočívá v rozemletí již zkrystalizovaného medu. V domácích podmínkách se květový med 2x až 3x denně mechanicky promíchává až do té doby, dokud nezíská pastovitou podobu.

Skladování je důležité

Sice se říká, že med se nekazí, ale přesto vhodné podmínky potřebuje. Skladujte jej v dobře uzavíratelných sklenicích, aby nepřijímal vlhkost ze vzduchu, neboť by mohl zkvasit. Také proto, že med rád přijímá okolní pachy.

Neměl by být na světle, takže vyhovuje spíž, v létě ale raději chladnější prostory (sklep, lednice), protože teplota by neměla přesahovat 25 °C. Výhodnější je uchovávat ho v menších sklenicích, protože pokud zcukernatí, snáze ho rozpustíte. Opakované rozehřívání medu také moc nesvědčí.

Může se zkazit?

Ano, ač někteří tvrdí opak, i med se může zkazit. Pokud totiž obsahuje více vody, může zkvasit. Když včela přináší nektar do úlu, obsahuje 80 % vody a jen 20 % je sám nektar. V úlu včela přebytečnou vodu odpaří a med se stáčí, až když podíl vody klesne. Podle české normy, která je tvrdší, na 18 %, podle evropské na 20 %.

Štítky:
reklama
Související články
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
10.9.2023
Nerostou? Nevadí, při procházce po lese se dají nasbírat suroviny i na jiné delikatesy než jen na smaženici. Stromové víno „Ochránce“ Chutí připomíná řecké víno retsina, do něhož se přidává borová pryskyřice. Stromové víno se hodí k sýrovým a zeleninovým jídlům a díky obsahu tříslovin také jako aperitiv nebo digestiv. Oživuje při únavě. Budete potřebovat - menší mísu mladých, ale už vzro
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo