Domů     Med je sladké zlato
Med je sladké zlato
14.9.2022

Také se na podzim zásobujete medem? Pak se vám jistě hodí pár rad, jaký koupit a na co dát pozor.

Traduje se, že nejlepší je, když nakoupíte přímo od včelaře. Samozřejmě to nemusí platit vždy. Takže je dobré se ptát na zkušenosti známých nebo si přečíst na internetu recenze.

Pokud žádného zatím neznáte, zkuste se podívat na web najdisivcelare.cz, kde si vyberete určitě. Med většinou bývá kvalitnější než ten, který koupíte v supermarketu. Ale i tady se díky častým kontrolám situace velmi zlepšila.

Pokud si nejste jisti, můžete navštívit stránky potravinynapranyri.cz, kde hříšníky pravidelně zveřejňují. Jenže vybrat výrobce zdaleka není všechno, co vás čeká. Medů je totiž spousta druhů.

Světlý, nebo tmavý?

Světlý je med květový a tmavý medovicový. A který je lepší? To se nedá určit, záleží na vaší chuti.

Květový pochází z bylin a někteří ho považují za přirozenější a je i snadno stravitelný, takže je vhodný pro děti i seniory. Obsahuje také pylová zrna, která ho obohacují o rostlinné hormony a aromatické látky.

Světlé medy díky malým krystalkům glukózy a četným pylovým zrnkům poměrně brzy krystalizují. Často už za několik týdnů po vytočení. Výjimkou je akátový med, který se u nás ale málokdy dostane čistý. Ten nekrystalizuje vůbec.

Lesní neboli medovicový je tvořen z výměšků hmyzu, které ulpívají na povrchu rostlin. Obsahuje kromě minerálních látek a stopových prvků více ovocného cukru čili fruktózy. Proto tedy krystalizuje později, často až po několika měsících.

Nezávisle na původu by měl ale každý med zhruba do roka ztuhnout, tedy zkrystalizovat. Pokud k tomu nedojde, není kvalitní.

Na co se dívat v obchodě?

Původ a druh – hodně zákazníků dává přednost tomu českému. Větší opatrnost je namístě, pokud med obsahuje pyly rostlin z exotických destinací, které mohou vyvolat alergickou reakci.

Na etiketě by měly být napsány všechny druhy, ze kterých byl namíchán. Z více druhů se medy míchají především kvůli chuťovým vlastnostem. Můžete objevit opravdu zajímavé chutě medů, které se u nás jako jednodruhové neprodávají. Třeba bulharský koriandrový nebo akátový ze Slovenska.

Konzistence – med by měl být průhledný a tekutý.

Barva – květový med má barvu slabě žlutou až zlatavě žlutou. Medovicový med má tmavohnědou barvu s nádechem do červenohněda.

Chuť – měla by být sladká až mírně škrabavá, někdy také kořeněná podle druhu rostliny, ze které pochází.

Cena – zejména v supermarketech velmi nízká cena signalizuje, že něco není v pořádku.

Špička mezi českými medy

Lipový – má sladkou ostřejší chuť, která může mít někdy mátový nádech, hodí se k čajům, a dokonce jím můžete sladit i kávu. Bohužel nejsou každý rok stejné výnosy. Výborný je při kašli a rýmě. Obsahuje totiž silice, které urychlují léčbu a uvolňují sliznice. Dá se použít také jako antibiotický obklad na otevřené rány.

Luční – jak sám název napovídá, včely ho nasbírají na rozkvetlých loukách. Je čistým koncentrátem nektaru z květů rostlin. Má vyšší obsah ovocného a hroznového cukru, jeho barva je převážně světlá, má velmi příjemnou chuť i vůni.

Přirozenou vlastností tohoto medu je krystalizace, která nemá žádný vliv na jeho kvalitu.

Smrkový medovicový – zpravidla má načervenalou barvu, kterou způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin, a charakteristickou chuť a vůni.

Lesní smíšený – včely sbírají pyl z květů i medovici, z nich potom vzniká med, který se vyznačuje ovocnou chutí květových medů a poněkud ostřejší chutí medovicových. Hodí se zejména na léčbu nachlazení.

Aby byl zase tekutý

Zkrystalizovaný med lze docela jednoduše vrátit do původního stavu ve vodní lázni.

Sklenici medu postavte do hrnce na složenou utěrku, nalijte vodu a zahřívejte na teplotu 45–50 °C. Potom vypněte zdroj tepla, nechte vodu trochu vychladnout. Vše opakujte tak dlouho, až je obsah zase tekutý.

Téhož lze dosáhnout v teplovzdušné troubě s ventilátorem nastavené na 50 °C. V zimě poslouží i ústřední topení.

Když se řekne pastovaný

Někteří mu dávají přednost, protože nestéká a jde snadno roztírat. Ideální je třeba namazaný na chléb k snídani pro děti. Velkou výhodou pastovaného medu také je, že už dále nekrystalizuje a zachovává si všechny zdraví prospěšné látky. A jak se dělá?

Metody jsou dvě. Jedna, spíš průmyslová, spočívá v rozemletí již zkrystalizovaného medu. V domácích podmínkách se květový med 2x až 3x denně mechanicky promíchává až do té doby, dokud nezíská pastovitou podobu.

Skladování je důležité

Sice se říká, že med se nekazí, ale přesto vhodné podmínky potřebuje. Skladujte jej v dobře uzavíratelných sklenicích, aby nepřijímal vlhkost ze vzduchu, neboť by mohl zkvasit. Také proto, že med rád přijímá okolní pachy.

Neměl by být na světle, takže vyhovuje spíž, v létě ale raději chladnější prostory (sklep, lednice), protože teplota by neměla přesahovat 25 °C. Výhodnější je uchovávat ho v menších sklenicích, protože pokud zcukernatí, snáze ho rozpustíte. Opakované rozehřívání medu také moc nesvědčí.

Může se zkazit?

Ano, ač někteří tvrdí opak, i med se může zkazit. Pokud totiž obsahuje více vody, může zkvasit. Když včela přináší nektar do úlu, obsahuje 80 % vody a jen 20 % je sám nektar. V úlu včela přebytečnou vodu odpaří a med se stáčí, až když podíl vody klesne. Podle české normy, která je tvrdší, na 18 %, podle evropské na 20 %.

Štítky:
reklama
Související články
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes