Domů     Plísně: V bažině nebydlím!
Plísně: V bažině nebydlím!
15.11.2019

Vlhko a plíseň spolu kráčí ruku v ruce. Jak se jich zbavit a co na ně platí? Paní domu přináší několik rad a tipů, jak s nimi zatočit.

V místnostech, kde je v bytě vysoká vlhkost – v koupelně, kuchyni, v komoře, ve sklepě – se dřív či později objeví i plíseň. V zimě, kdy je chladno a venku vládne sychravé počasí, jde samozřejmě o mnohem vážnější problém.

Vlhkosti především nahrává nedostatečné větrání, netěsnící okna a celá řada dalších faktorů, které dům promění přímo v ideální prostředí pro podhoubí plísní.

Ty se objevují na zdi, na tapetách, mezi kachlíky, ve stropních obkladech, v rozích podlahy, v dřevěném obložení, prakticky kdekoliv.

Spory těchto nezvaných hostů s sebou přinášejí nemalé zdravotní problémy – alergie, bolest hlavy či chronické záněty dýchacích cest.

Zarosená okna, mokré zdi

Vzdušná vlhkost se podle podmínek v interiéru mění. Zásadně ji zvýší třeba i sprchování, nebo pobyt více osob najednou. Například čtyřčlenná rodina ze svých těl za den vypaří až 10 litrů vody. Ideální vlhkost v bytě je 50–60 %.

Pokud je vyšší, problém je na světě. A jestliže se na oknech, dokonce i na zdech, často objevují kapičky vysrážené vody, hrozí vznik plísní. Kondenzované páry stékají na okolní stěny a zvlhčují malbu, dřevěné obklady a ostatní vybavení. Největší problémy nastávají právě v období, kdy se venku ochladí.

10 rad, jak předejít vlhkosti

Opravte stavební nedostatky, ať už netěsnící okna nebo díry ve střeše, kterými zatéká.

Na okna pomůže fólie, která se natahuje mezi skla, dovnitř nepropustí chlad a voda se nebude srážet.

Často a intenzivně větrejte a zvyšte v místnosti teplotu.

Při vaření používejte digestoř, nemá-li odvod par, větrejte jednorázově otevřeným oknem.

Hrnce zakrývejte poklicemi, snížíte vznik páry na minimum.

V koupelně či v místnosti, kde sušíte prádlo, a také po koupání, pravidelně větrejte a topte.

Odstraňte překážky bránící radiátorům rozvést teplo, odstavte nábytek, shrňte z nich záclony a závěsy.

V místnostech, kde je větší vlhko, v zimě odsuňte od zdi nábytek, aby dýchala a mohla se prohřát.

Do pokoje pořiďte pohlcovače vlhkosti, buď elektrické nebo sběrné nádoby s kapslemi či sáčky, vodu pravidelně vylévejte.

Nestavte k radiátorům odpařovací nádoby s vodou, vázy s květinami a akvária.

Co dělat, když se objeví

Pokud jste už v bytě objevili plesnivé skvrny, dejte se do jejich likvidace. Nejjednodušším způsobem, jak se jich zbavit, je opakovaně použít kvalitní fungicidy. Napadená místa několikrát postříkejte přípravkem proti plísni. Vždy při tom i dostatečně větrejte!

Rozhodně pak ošetřené místo neomývejte, zvýšili byste jeho vlhkost. Postižené místo ani mechanicky neseškrabujte ani nedrhněte nasucho kartáčem. Spory plísně jen rozvíříte a přenesete na další místa a navíc se jich nadýcháte.

Stačí, když necháte přípravek zaschnout. Napadená místa otřete hubkou nebo suchým hadrem jen v případě, že se objeví na omyvatelném povrchu.

Pomůže chlór

Plísně spolehlivě zničíme čtyřmi různými metodami. Nejznámější a nejběžnější je použití přípravků s chlórem (třeba sava), případně s obsahem jiných chemikálií. Stejně účinné jsou i biologické přípravky či nové typy speciálních nátěrových hmot.

Nevýhodou chlorových přípravků je to, že nemají preventivní účinek. Plíseň sice velmi rychle zničí, ale ta se zas brzy vrátí. Hodí se zejména na méně postižená místa a při aplikaci je nutné hodně větrat.

Ideální je si vybrat likvidující i preventivní přípravek (nejlépe od jednoho výrobce) a vzájemně je kombinovat.

Další pomocníci

Ani s biologickými přípravky nemáme jednoznačně vyhráno. Využívají sice mezidruhový parazitismus, ale jsou jen preventivní, vzniklou plíseň s nimi nezničíme a s chemickými přípravky kombinovat nejdou.

Pokud plíseň postihla velké plochy, pořádně postižená místa ošetříme a natřeme je speciální nátěrovou hmotou. Je dlouhodobě funkční a odolná.

Prevencí je pořádek

Důkladný pořádek a čistota jsou důležité, aby neměla plíseň živnou půdu. Ale samotná aplikace speciálního přípravku nestačí.

Vyčištěné povrchy, vany, umyvadla, sprchový kout či dlažbu důkladně opakovaně opláchněte horkou vodou, aby se všechny nečistoty a tím i živná půda dokonale vyplavily ze spár. Pak teprve naneste účinnou látku.

Spláchněte ho až po dokonalém zaschnutí, respektive – řiďte se přesně přiloženým návodem. A dostatečně větrejte! Po sprchování vzniká v koupelně vlhkost až 95 %, tedy ideální prostředí pro plísně. V místnosti bez oken pomůže ventilátor.

Text: Marie Šrámková, Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
4.10.2024
Každý z nás vnímá barvy jinak, ale u červené se shodneme: Přitahuje pozornost. V interiéru se proto hodí na výrazné akcenty, ale musíte dávat pozor, aby jí nebylo příliš. Příkladem šikovného použití červené může být pohovka do obýváku. Podle psychologů uvolňuje napětí a zvyšuje potřebu komunikovat. Proto tuto barvu mívají nezřídka pohovky v televizních talk show. V bytě je ovšem třeba ji promyšl
29.8.2024
Našim předkům visely v oknech krajkové záclony s volány a mašlemi, později je vystřídaly jednodušší, rovné záclony. I ony ale mají dnes náhradníky – závěsy, rolety či japonské stěny. Pokud i vy chcete mít byt bez záclon a nechcete ani klasické žaluzie, dobře si promyslete, zda se třeba netypické rolety budou do vašeho obývacího pokoje hodit. Máte v něm okna na severní stranu? V tom případě vám
30.7.2024
Nemůžete sáhnout vedle. Pokud se letos chystáte malovat, pak se tyto líbivé barvy dobře se kombinuji s dalšími tóny. Very Peri aneb Barvínkově modrá Skutečně, inspirací pro tento trend byly kvítky modrofialové varianty barvínku menšího. Barvínku se říká také brčál, ovšem označení „brčálová“ si pro sebe už dávno zabrala ostře zelená. Takže raději Very Peri, jak ji nazvali odborníci na barvy insti
26.7.2024
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes toto nízké čalouněné sedátko bez opěradla slouží n
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš