Domů     Omrzliny a oznobeniny dokážou potrápit
Omrzliny a oznobeniny dokážou potrápit
4.2.2019

I když jsme u nás opravdovou mrazivou zimu už dlouho neměli, je dobré vědět, jak snadné je přijít k omrzlinám. Nejohroženější skupinou jsou diabetici s poruchami prokrvení končetin, což mrazu vyhovuje, a lidé s kardiovaskulárními chorobami.

Zní to neuvěřitelně, ale omrzliny a popáleniny mají hodně společného. V obou případech to je poškození kůže v důsledku rozdílných stupňů tepla, které však může mít stejně tragické následky.

Kdy a kde vznikají

Omrzliny nejčastěji vznikají při teplotách pod -7 °C, zvláště pak při velkém větru. Kůže chladne a krevní vlásečnice, které přivádějí do tkáně stále méně krve, se stahují. Omrznout vám může kterákoliv část těla, i když se vám zdá, že si je dobře chráníte.

Hodně bývají ohrožené prsty ve slabých rukavicích a vlhkých botách, ale nejnáchylnější k omrzlinám jsou vyčnívající části hlavy – uši, tváře, nos a brada.

Větší riziko

Vyšší riziko omrzlin hrozí, když máte těsný oděv nebo obuv, ve které se vám navíc potí nohy a to, že si zmrzlé šaty a boty nemůže vyměnit.

Negativně také působí, jste-li podchlazení a nemáte dostatečný příjem teplé stravy a tekutin a jste-li, jak už bylo výše řečeno, diabetik či kardiak.

Stupně omrzlin

1. stupeň – nejlehčí poškození. Kůže je bílá či nafialovělá, chladná, ztrácí citlivost. Postižený má v místě omrzliny pocit svírání a mravenčení, při oteplování v něm palčivě píchá.

2. stupeň – kůže je bílá až šedožlutá, mohou se tvořit puchýře. Celé místo je totálně necitlivé a pocit tepla nebo chladu se zcela vytrácí. Tento stupeň je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při prvním stupni a nevratným poškozením při třetím stupni.

3. stupeň – kůže je tvrdá, „vosková“ s nebolestivými ložisky. Po několika dnech se projeví zčernáním a úplným ztvrdnutím postižené části těla – dochází k odumření tkáně. Takto postižená místa se musí odstranit.

Ošetření

Omrzliny je třeba ošetřit ihned. Nejdříve vyhledejte přístřeší a sundejte veškeré oblečení a prsteny nebo hodinky, které se dotýkají postiženého místa. Pak ho pomalu zahřívejte, nejlépe přiložením ruky nebo jiné části těla.

Rozhodně nepoužívejte topení či fén, a nikdy ho netřete sněhem! Místo toho třeba ruce a nohy ponořte do teplé vody s dezinfekcí. Podaří-li se vám oběh rozproudit, může postižená pokožka zmodrat a změnit se v krvavé puchýře.

Nesnažte se je protrhnout ani je neošetřujte mastí. Postiženou část zabalte do kousku látky a přikryjte ji něčím teplejším, například kabátem nebo přikrývkou.

Intenzivní bolest způsobenou rozmrzáním omrzlé části můžete utišit tak, že končetinu zdvihnete nad úroveň hrudníku. Postiženému podávejte teplé slazené nápoje. K těžkým případům zavolejte lékaře.

Prevence

Zimní boty byste měli mít vždy o něco větší než nohy, aby nedocházelo k otlakům. Rozhodně by neměly propouštět vlhkost, protože vlhkost v botách, rukavicích nebo šatstvu usnadňuje a urychluje promrznutí tkáně.

Na sebe si berte několik tenčích vrstev prádla (i ponožek) a ne jeden tlustý svetr. Vzduchové vrstvy mezi prádlem totiž mnohem lépe izolují, tedy chrání. Únik tepla z organismu také výrazně sníží kvalitní čepice.

Neustále kontrolujte pokožku a sebemenším změnám věnujte pozornost. Pokud se někde objeví bělavá ohraničená místa, ještě ne tuhá, jde pravděpodobně o počínající omrzlinu.

Postižené místo zahřívejte třeba dlaní, nebo suchou rukavicí, studené prsty vložte do podpaždí. Na kůži nedýchejte, protože odpařovaná tekutina ochlazuje. Obličej si mažte mastným krémem (pozor, aby v něm nebyla voda!). Sázkou na jistotu je sádlo. Pokožku ochrání dokonale.

OZNOBENINY

Po opakovaném nebo dlouhotrvajícím působení vlhkého chladu – kolem 0 °C – se vám na těle můžou udělat oznobeniny. Mívají je lidé pracující například v rybárnách, mrazírnách, v masném průmyslu.

K postiženým často patří i mladé dívky, které chodí nalehko, bez šál, rukavic a čepic a málo jedí. Nemoc se projevuje skvrnami či flíčky vystupujícími nad kůži, které jsou v chladu červenomodré a v teple světle červené, při stlačení blednou.

Dělají se nejčastěji na rukou, nohou, bércích, nose, uších. Oznobeniny svědí a pálí, zhoršují se vlhkem a při přechodu do tepla intenzivně bolí.

Prevence

Spočívá v péči o krevní oběh pomocí masáží a cvičení. Pomáhá otužování, dostatečná výživa. Nezbytné je vhodné oblečení – teplé a suché rukavice, volnější oděv a boty.

Léčba

Postižená místa udržujte v teple a v suchu a chraňte je oblečením. Nikdy je nezahřívejte u ohně nebo jiného zdroje přímého tepla a neškrábejte je. Měly by samy zmizet v průběhu několika týdnů. Pokud přetrvávají, poraďte se s lékařem.

Lék

Tradičním lékem na oznobeniny je vývar z 250 g celerové natě v litru vody. Do vychladlého si vždy na pět minut ponořte ruce nebo nohy.

reklama
Související články
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,