Pokud si myslíte, že vápník potřebujeme jen pro pevné kosti, mýlíte se. Jeho nedostatek může způsobit řadu zdravotních problémů.
Vápník je totiž jeden z nejdůležitějších prvků v těle, proto ho také potřebujeme denně doplňovat ve velkém množství. Zatímco u jiných minerálů se doporučené denní množství uvádí v mikrogramech, vápníku potřebujeme kolem 1 gramu.
Vyšší je spotřeba v mládí a po menopauze, u seniorů i těch, kdo nechodí moc na slunce. Současně si využití vápníku z jídla snižujeme také kouřením, častým pitím alkoholu nebo více než 5 šálků kávy denně.
Trpí nejen kosti
Tělo potřebuje vápník k mnoha různým pochodům v těle, především pro zajištění hladkého fungování nervové soustavy, což zahrnuje například i řízení srdečního rytmu. Nedostatek vápníku se ale podepisuje i na obranyschopnosti těla, na kondici kůže nebo nehtů.
Všechny viditelné příznaky nedostatku znamenají, že tělo už nějakou dobu sahá do rezerv uložených v kostech, takže ani jejich stav není ideální.
* Obtížné polykání
Vápník je nezbytný pro správné fungování nervů, při jeho nedostatku pak může docházet ke křečím. Ty jsou velmi nepříjemné právě v oblasti krku, na kterou jsme velmi citliví.
Narušení hladkého průběhu nervových reflexů může ztížit polykání a vyvolat pocit tísně v krku. V extrémních případech se může dokonce lehce změnit hlas. Tento příznak nedostatku vápníku trápí hlavně starší lidi.
* Problémy se zuby
Kromě kostí je právě stav zubů vysoce závislý na dostatku vápníku na jídelníčku. Pokud vám bude dlouhodobě chybět, projeví se to potížemi s bolestivostí zubů, žloutnutím barvy, kazivostí i zvýšeným sklonem k parodontóze.
* Časté infekce
Vápník podporuje imunitní systém v boji proti škodlivým bakterií a virům. Jakmile přijímáme tohoto minerálu méně, jsme náchylnější k běžným infekcím.
* Suchá kůže
Používáte tělovou kosmetiku pro velmi suchou kůži, ale výsledky se neukazují? Suchá kůže se sklonem k tvorbě šupinek a k pálení může být jedním z viditelných následků nedostatku vápníku v těle.
* Křeče ve svalech
Křeče a také mravenčení ve svalech může mít na svědomí dlouhodobý nedostatek vápníku. Potíže se nejprve ozývají v noci, a to především ve svalech lýtek, stehen a paží, později i při pohybu. Mohou sílit a postihovat i další svalstvo.
Mimochodem: Obdobné problémy způsobuje i nedostatek hořčíku, případně tělu chybí oba minerály současně.
* Křehké nehty
Štěpí se vám nehty? Jsou tenké, lámavé, bez lesku? Příčin může být více. Nehty jsou velmi přesným ukazatelem špatné výživy a jednou z příčin takového stavu může být právě nedostatek vápníku.
* Skleslost a nespavost
Tyto potíže sice mohou mít řadu různých příčin, zapomínat by se ovšem nemělo ani na nedostatek vápníku. Vápník má totiž na psychiku zklidňující účinek, mírní napětí a stres. Pokud v těle chybí, pak vás může trápit špatná nálada, smutek a podrážděnost.
K tomu se přidávají i problémy se spánkem, neboť vápník je důležitý pro tvorbu hormonu melatoninu, který nám pomáhá usnout.
Máte více příznaků?
Doplňovat vápník není nic složitého. Velmi dobrým zdrojem jsou především tvrdé sýry a další mléčné výrobky. Z rostlinných potravin pak košťálová zelenina jako kapusta, brokolice, zelí, kedlubny nebo květák.
A choďte na slunce! K využití vápníku potřebuje tělo vitamin D, který získává právě při pobytu na slunci.
Foto: PX FUEL