Domů     Dna jako signál blahobytu
Dna jako signál blahobytu
3.5.2022

Dně se kdysi přezdívalo „nemoc králů“. Je to nadsázka, ale v jistém smyslu platí stále. Skutečně k propuknutí dny přispívá jídelníček bohatý na maso, tučná jídla a alkohol. Zkrátka: Jedli, pili, hodovali…

Dnes ovšem odborníci vědí, že příčiny dny nelze takto jednoduše shrnout jen jako příliš blahobytný styl života. Na vzniku onemocnění dny se podílejí i jiné faktory, například genetické.

Rozumná životospráva a střídmost v jídle tak v každém případě zůstávají prozíravou prevencí.

Nemoc přichází náhle

A to záchvatem prudké bolesti. Kdo ho jednou zažil, už na něj pravděpodobně nikdy nezapomene. Záchvat dny začíná ve většině případů v noci a zpravidla postihuje kloub palce nohy. Bolest je tak intenzivní, že přeruší spánek a už nedovolí znovu usnout.

Postižený kloub je horký a kůže nad ním zarudlá. Během několika následujících dní, v horším případě několika týdnů, se příznaky obvykle zmírní, až úplně vymizí, čímž nastupuje období klidu.

Bývá to však pouze zdánlivý klid před bouří, jelikož se bolest může kdykoliv objevit znovu.

Nejde jen o palec

Že se bolest vrací, vyplývá z charakteru onemocnění. Nejde totiž o izolovaný zánět kloubu, ale o celkové onemocnění postihující celý organismus. I po zklidnění záchvatu tedy choroba pokračuje a dříve nebo později se ozve novým záchvatem. Kromě palce nohy bývají postižené i mnohé další klouby, včetně kolen a loktů.

Proč to tak bolí?

Důvodem jsou krystalky, které se v kloubu usazují. Krystalky dráždí a poškozují tkáň kloubu, čímž způsobují bolest a zánět. U zdravého člověka se netvoří, protože kyselinu močovou, z níž vznikají, tělo vylučuje.

U nemocných s dnou se ale kyselina močová udržuje v těle ve vyšších koncentracích, a právě proto pak krystalizuje.

Kyselina močová jako nepřítel?

Kyselina močová je běžným odpadním produktem v těle a za normálních podmínek nijak neškodí. Ba naopak může být pro zdraví prospěšná, jelikož má podobné antioxidační účinky jako třeba vitamin C a zkoumají se i její další možné zdravotní benefity.

Problém nastává až v okamžiku, kdy je množství kyseliny močové v těle dlouhodobě zvýšené. Ne však u každého, pouze u části takto postižených lidí se dna skutečně rozvine.

Svou roli v tom, kdo dnou onemocní a kdo ne, hrají různé faktory, kromě složení jídelníčku také genetické dispozice, další onemocnění, stres, velká tělesná zátěž nebo přemíra alkoholu.

Komu hrozí dna

Uvádí se, že v Evropě trpí dnou asi 1 % lidí. Častěji postihuje muže než ženy a riziko se zvyšuje také s věkem. Pouze ve vzácných případech se dna objevuje u mladých lidí, pak to obvykle souvisí s genetickou zátěží v rodině.

Rizikem pro vznik dny je také metabolický syndrom, tedy souběh nadváhy, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cukru a škodlivých tuků v krvi.

Příčinou mohou být i…

… ledviny: Při onemocnění ledvin může totiž stoupat množství kyseliny močové v krvi. Proto jsou lidé, kteří trpí nějakou poruchou funkce ledvin, rizikovou skupinou pro propuknutí dny. Pokud k tomu dojde, pak může dna navíc poznamenat už tak zhoršený stav ledvin.

… úrazy a hubnutí:

Při drastickém hubnutí nebo při hojení rozsáhlých úrazů se musí tělo vypořádat s vyšším množstvím vlastních odumřelých buněk. Při tomto procesu vzniká kyselina močová a její hladina v krvi stoupá.

… dědičnost:

Propuknutí dny může skutečně usnadňovat dědičný sklon. Jeho vliv je ale menší než u ostatních faktorů, uvádí se, že geneticky podmíněná je nemoc jen asi u pětiny pacientů.

Při rodovém výskytu je ale mnohem důležitější prevence, tedy rozumná životospráva a jídelníček.

S návštěvou lékaře neotálet

Někteří lidé po prvním záchvatu dny váhají, jestli mají chodit k lékaři s takovou „banalitou“, jako je bolavý palec nohy. Otálení však není na místě, bez léčby se krystalky v těle dále hromadí.

To vede k opakovaným záchvatům a později k chronickým bolestem a postupné deformaci kloubů. V pokročilém stádiu dny se pod kůží navíc objevují bělavé shluky krystalů kyseliny močové, označované jako dnavé tofy.

Samy o sobě sice nebolí, ale mohou mechanicky omezovat pohyblivost kloubů. Kromě kloubů dnou trpí i ledviny, u nichž může klesat výkonnost až k selhávání, nepříjemnou komplikací jsou i ledvinové kameny.

Jak se tlumí akutní bolest

Pokud dorazíte do ordinace s akutním záchvatem dny, tak vám lékař předepíše léky proti bolesti či kortikoidy tlumící zánět. Bolest můžete dál mírnit také studenými obklady na postižený kloub a zvýšenou polohou bolestivého místa.

Bez léčby se nemoc šíří a napadá další klouby.

Léčba je dlouhodobá

I po ústupu akutní bolestivé fáze je nutné dál léčit dnu jako vnitřní onemocnění. K tomu účelu se předepisují léky, které snižují hladinu kyseliny močové v těle. Dále je třeba změnit jídelníček, vyhýbat se alkoholu a v případě nadváhy se snažit zhubnout.

Nutná je pravidelnost ve stravování, střídání přejídání s hladověním může vyvolat další záchvat dny.

Bez diety to nejde

Kyselina močová se v těle vytváří z tzv. purinů. Potíž je v tom, že se puriny běžně vyskytují v potravinách živočišného i rostlinného původu, rozdíl je jen v množství. Podle toho se sestavuje jídelníček.

Co jíst a co omezit

Nevhodné potraviny: 

– Ryby – kaviár, jikry, halibut, pstruh, losos, kapr, sardinky, očka, ančovičky, šproty, sleď, slanečky

– Kvasnice – kynuté a celozrnné pečivo

– Uzeniny, játrové paštiky, jaternice, jelita

– Vnitřnosti – brzlík, ledvinky, játra, mozeček, plíce, slezina, dršťky

– Nakládaná masa v kořeněných směsích

– Zvěřina, mladé maso telecí

– Koření – chilli, feferonky pepř, kari, sojová omáčka, maggi, dresinky, česnek, křen

– Mák, želatina

– Zrající plísňové sýry

– Luštěniny – čočka, fazole, hrách

– Čokoláda, kakao, kofein

– Rebarbora, špenát, červená řepa

Vhodné potraviny:

– Ovoce – třešně, jablko, hruška, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, ananas, angrešt, švestky, pomeranče

– Zelenina – celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, kapusta, květák, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, salát, mrkev, sója, paprika, chřest, kedlubny, okurky, avokádo

– Houby

– Tmavé pečivo, knäckebrot, suchary

– Sušenky, bábovka, croissant, perník, závin

– Zázvor, kopr, tzatziki, petržel, pažitka, kmín, majoránka

– Puding, zmrzlina

– Mléko, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, sýry, brynza, jogurty

– Vejce

– Bezvaječné těstoviny, jáhly, pohanka, rýže

– Bílé konzervované fazole

– Džem, med, rozinky, mandle

– Hořčice

– Koroptev, krůta, holub, králík, zajíc

– Ryby – lín, sumec, platýz, úhoř

– Pito, pivo a přírodní víno jen v omezeném množství

Zdroj: Tento seznam uvádí Institut klinické a experimentální medicíny, www.ikem.cz

A také dostatečně pít

Pití dvou až tří litrů tekutin denně podporuje vylučování kyseliny močové. Toto doporučení má ale své háčky. Především se netýká lidí s onemocněním ledvin, tam je třeba vždy dodržovat léčebný režim nařízený lékařem. Druhým háčkem je výběr nápojů. Nevhodné jsou slazené nápoje, protože snadno vedou k nárůstu váhy.

Rozumíte vašemu lékaři?

Pokud jste navštívili lékařskou ordinaci s vaší dnou, tak jste možná byli zahlceni neznámými termíny, jako:

urikosurika – jedná se o léky, které pomáhají vylučovat přebytečnou kyselinu močovou z těla

hyperurikémie – značí, že je v krvi zvýšená hladina kyseliny močové, což však ještě neznamená, že trpíte dnou

monoartritida – postižení jednoho kloubu, typicky palce nohy

kolchicin – látka z jedovaté rostliny ocúnu, která je v malých množstvích používána jako lék při dnavém záchvatu

podagra – označení pro klasickou podobu dny, při které bolí palec nohy a jiné klouby nejsou postiženy

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost