Domů     Dna jako signál blahobytu
Dna jako signál blahobytu
od 3.5.2022

Dně se kdysi přezdívalo „nemoc králů“. Je to nadsázka, ale v jistém smyslu platí stále. Skutečně k propuknutí dny přispívá jídelníček bohatý na maso, tučná jídla a alkohol. Zkrátka: Jedli, pili, hodovali…

Dnes ovšem odborníci vědí, že příčiny dny nelze takto jednoduše shrnout jen jako příliš blahobytný styl života. Na vzniku onemocnění dny se podílejí i jiné faktory, například genetické.

Rozumná životospráva a střídmost v jídle tak v každém případě zůstávají prozíravou prevencí.

Nemoc přichází náhle

A to záchvatem prudké bolesti. Kdo ho jednou zažil, už na něj pravděpodobně nikdy nezapomene. Záchvat dny začíná ve většině případů v noci a zpravidla postihuje kloub palce nohy. Bolest je tak intenzivní, že přeruší spánek a už nedovolí znovu usnout.

reklama

Postižený kloub je horký a kůže nad ním zarudlá. Během několika následujících dní, v horším případě několika týdnů, se příznaky obvykle zmírní, až úplně vymizí, čímž nastupuje období klidu.

Bývá to však pouze zdánlivý klid před bouří, jelikož se bolest může kdykoliv objevit znovu.

Nejde jen o palec

Že se bolest vrací, vyplývá z charakteru onemocnění. Nejde totiž o izolovaný zánět kloubu, ale o celkové onemocnění postihující celý organismus. I po zklidnění záchvatu tedy choroba pokračuje a dříve nebo později se ozve novým záchvatem. Kromě palce nohy bývají postižené i mnohé další klouby, včetně kolen a loktů.

Proč to tak bolí?

Důvodem jsou krystalky, které se v kloubu usazují. Krystalky dráždí a poškozují tkáň kloubu, čímž způsobují bolest a zánět. U zdravého člověka se netvoří, protože kyselinu močovou, z níž vznikají, tělo vylučuje.

reklama

U nemocných s dnou se ale kyselina močová udržuje v těle ve vyšších koncentracích, a právě proto pak krystalizuje.

Kyselina močová jako nepřítel?

Kyselina močová je běžným odpadním produktem v těle a za normálních podmínek nijak neškodí. Ba naopak může být pro zdraví prospěšná, jelikož má podobné antioxidační účinky jako třeba vitamin C a zkoumají se i její další možné zdravotní benefity.

reklama

Problém nastává až v okamžiku, kdy je množství kyseliny močové v těle dlouhodobě zvýšené. Ne však u každého, pouze u části takto postižených lidí se dna skutečně rozvine.

Svou roli v tom, kdo dnou onemocní a kdo ne, hrají různé faktory, kromě složení jídelníčku také genetické dispozice, další onemocnění, stres, velká tělesná zátěž nebo přemíra alkoholu.

Komu hrozí dna

Uvádí se, že v Evropě trpí dnou asi 1 % lidí. Častěji postihuje muže než ženy a riziko se zvyšuje také s věkem. Pouze ve vzácných případech se dna objevuje u mladých lidí, pak to obvykle souvisí s genetickou zátěží v rodině.

Rizikem pro vznik dny je také metabolický syndrom, tedy souběh nadváhy, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cukru a škodlivých tuků v krvi.

Příčinou mohou být i…

… ledviny: Při onemocnění ledvin může totiž stoupat množství kyseliny močové v krvi. Proto jsou lidé, kteří trpí nějakou poruchou funkce ledvin, rizikovou skupinou pro propuknutí dny. Pokud k tomu dojde, pak může dna navíc poznamenat už tak zhoršený stav ledvin.

… úrazy a hubnutí:

Při drastickém hubnutí nebo při hojení rozsáhlých úrazů se musí tělo vypořádat s vyšším množstvím vlastních odumřelých buněk. Při tomto procesu vzniká kyselina močová a její hladina v krvi stoupá.

… dědičnost:

Propuknutí dny může skutečně usnadňovat dědičný sklon. Jeho vliv je ale menší než u ostatních faktorů, uvádí se, že geneticky podmíněná je nemoc jen asi u pětiny pacientů.

Při rodovém výskytu je ale mnohem důležitější prevence, tedy rozumná životospráva a jídelníček.

S návštěvou lékaře neotálet

Někteří lidé po prvním záchvatu dny váhají, jestli mají chodit k lékaři s takovou „banalitou“, jako je bolavý palec nohy. Otálení však není na místě, bez léčby se krystalky v těle dále hromadí.

To vede k opakovaným záchvatům a později k chronickým bolestem a postupné deformaci kloubů. V pokročilém stádiu dny se pod kůží navíc objevují bělavé shluky krystalů kyseliny močové, označované jako dnavé tofy.

Samy o sobě sice nebolí, ale mohou mechanicky omezovat pohyblivost kloubů. Kromě kloubů dnou trpí i ledviny, u nichž může klesat výkonnost až k selhávání, nepříjemnou komplikací jsou i ledvinové kameny.

Jak se tlumí akutní bolest

Pokud dorazíte do ordinace s akutním záchvatem dny, tak vám lékař předepíše léky proti bolesti či kortikoidy tlumící zánět. Bolest můžete dál mírnit také studenými obklady na postižený kloub a zvýšenou polohou bolestivého místa.

Bez léčby se nemoc šíří a napadá další klouby.

Léčba je dlouhodobá

I po ústupu akutní bolestivé fáze je nutné dál léčit dnu jako vnitřní onemocnění. K tomu účelu se předepisují léky, které snižují hladinu kyseliny močové v těle. Dále je třeba změnit jídelníček, vyhýbat se alkoholu a v případě nadváhy se snažit zhubnout.

Nutná je pravidelnost ve stravování, střídání přejídání s hladověním může vyvolat další záchvat dny.

Bez diety to nejde

Kyselina močová se v těle vytváří z tzv. purinů. Potíž je v tom, že se puriny běžně vyskytují v potravinách živočišného i rostlinného původu, rozdíl je jen v množství. Podle toho se sestavuje jídelníček.

Co jíst a co omezit

Nevhodné potraviny: 

– Ryby – kaviár, jikry, halibut, pstruh, losos, kapr, sardinky, očka, ančovičky, šproty, sleď, slanečky

– Kvasnice – kynuté a celozrnné pečivo

– Uzeniny, játrové paštiky, jaternice, jelita

– Vnitřnosti – brzlík, ledvinky, játra, mozeček, plíce, slezina, dršťky

– Nakládaná masa v kořeněných směsích

– Zvěřina, mladé maso telecí

– Koření – chilli, feferonky pepř, kari, sojová omáčka, maggi, dresinky, česnek, křen

– Mák, želatina

– Zrající plísňové sýry

– Luštěniny – čočka, fazole, hrách

– Čokoláda, kakao, kofein

– Rebarbora, špenát, červená řepa

Vhodné potraviny:

– Ovoce – třešně, jablko, hruška, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, ananas, angrešt, švestky, pomeranče

– Zelenina – celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, kapusta, květák, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, salát, mrkev, sója, paprika, chřest, kedlubny, okurky, avokádo

– Houby

– Tmavé pečivo, knäckebrot, suchary

– Sušenky, bábovka, croissant, perník, závin

– Zázvor, kopr, tzatziki, petržel, pažitka, kmín, majoránka

– Puding, zmrzlina

– Mléko, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, sýry, brynza, jogurty

– Vejce

– Bezvaječné těstoviny, jáhly, pohanka, rýže

– Bílé konzervované fazole

– Džem, med, rozinky, mandle

– Hořčice

– Koroptev, krůta, holub, králík, zajíc

– Ryby – lín, sumec, platýz, úhoř

– Pito, pivo a přírodní víno jen v omezeném množství

Zdroj: Tento seznam uvádí Institut klinické a experimentální medicíny, www.ikem.cz

A také dostatečně pít

Pití dvou až tří litrů tekutin denně podporuje vylučování kyseliny močové. Toto doporučení má ale své háčky. Především se netýká lidí s onemocněním ledvin, tam je třeba vždy dodržovat léčebný režim nařízený lékařem. Druhým háčkem je výběr nápojů. Nevhodné jsou slazené nápoje, protože snadno vedou k nárůstu váhy.

Rozumíte vašemu lékaři?

Pokud jste navštívili lékařskou ordinaci s vaší dnou, tak jste možná byli zahlceni neznámými termíny, jako:

urikosurika – jedná se o léky, které pomáhají vylučovat přebytečnou kyselinu močovou z těla

hyperurikémie – značí, že je v krvi zvýšená hladina kyseliny močové, což však ještě neznamená, že trpíte dnou

monoartritida – postižení jednoho kloubu, typicky palce nohy

kolchicin – látka z jedovaté rostliny ocúnu, která je v malých množstvích používána jako lék při dnavém záchvatu

podagra – označení pro klasickou podobu dny, při které bolí palec nohy a jiné klouby nejsou postiženy

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá