Domů     Dna jako signál blahobytu
Dna jako signál blahobytu
3.5.2022

Dně se kdysi přezdívalo „nemoc králů“. Je to nadsázka, ale v jistém smyslu platí stále. Skutečně k propuknutí dny přispívá jídelníček bohatý na maso, tučná jídla a alkohol. Zkrátka: Jedli, pili, hodovali…

Dnes ovšem odborníci vědí, že příčiny dny nelze takto jednoduše shrnout jen jako příliš blahobytný styl života. Na vzniku onemocnění dny se podílejí i jiné faktory, například genetické.

Rozumná životospráva a střídmost v jídle tak v každém případě zůstávají prozíravou prevencí.

Nemoc přichází náhle

A to záchvatem prudké bolesti. Kdo ho jednou zažil, už na něj pravděpodobně nikdy nezapomene. Záchvat dny začíná ve většině případů v noci a zpravidla postihuje kloub palce nohy. Bolest je tak intenzivní, že přeruší spánek a už nedovolí znovu usnout.

Postižený kloub je horký a kůže nad ním zarudlá. Během několika následujících dní, v horším případě několika týdnů, se příznaky obvykle zmírní, až úplně vymizí, čímž nastupuje období klidu.

Bývá to však pouze zdánlivý klid před bouří, jelikož se bolest může kdykoliv objevit znovu.

Nejde jen o palec

Že se bolest vrací, vyplývá z charakteru onemocnění. Nejde totiž o izolovaný zánět kloubu, ale o celkové onemocnění postihující celý organismus. I po zklidnění záchvatu tedy choroba pokračuje a dříve nebo později se ozve novým záchvatem. Kromě palce nohy bývají postižené i mnohé další klouby, včetně kolen a loktů.

Proč to tak bolí?

Důvodem jsou krystalky, které se v kloubu usazují. Krystalky dráždí a poškozují tkáň kloubu, čímž způsobují bolest a zánět. U zdravého člověka se netvoří, protože kyselinu močovou, z níž vznikají, tělo vylučuje.

U nemocných s dnou se ale kyselina močová udržuje v těle ve vyšších koncentracích, a právě proto pak krystalizuje.

Kyselina močová jako nepřítel?

Kyselina močová je běžným odpadním produktem v těle a za normálních podmínek nijak neškodí. Ba naopak může být pro zdraví prospěšná, jelikož má podobné antioxidační účinky jako třeba vitamin C a zkoumají se i její další možné zdravotní benefity.

Problém nastává až v okamžiku, kdy je množství kyseliny močové v těle dlouhodobě zvýšené. Ne však u každého, pouze u části takto postižených lidí se dna skutečně rozvine.

Svou roli v tom, kdo dnou onemocní a kdo ne, hrají různé faktory, kromě složení jídelníčku také genetické dispozice, další onemocnění, stres, velká tělesná zátěž nebo přemíra alkoholu.

Komu hrozí dna

Uvádí se, že v Evropě trpí dnou asi 1 % lidí. Častěji postihuje muže než ženy a riziko se zvyšuje také s věkem. Pouze ve vzácných případech se dna objevuje u mladých lidí, pak to obvykle souvisí s genetickou zátěží v rodině.

Rizikem pro vznik dny je také metabolický syndrom, tedy souběh nadváhy, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cukru a škodlivých tuků v krvi.

Příčinou mohou být i…

… ledviny: Při onemocnění ledvin může totiž stoupat množství kyseliny močové v krvi. Proto jsou lidé, kteří trpí nějakou poruchou funkce ledvin, rizikovou skupinou pro propuknutí dny. Pokud k tomu dojde, pak může dna navíc poznamenat už tak zhoršený stav ledvin.

… úrazy a hubnutí:

Při drastickém hubnutí nebo při hojení rozsáhlých úrazů se musí tělo vypořádat s vyšším množstvím vlastních odumřelých buněk. Při tomto procesu vzniká kyselina močová a její hladina v krvi stoupá.

… dědičnost:

Propuknutí dny může skutečně usnadňovat dědičný sklon. Jeho vliv je ale menší než u ostatních faktorů, uvádí se, že geneticky podmíněná je nemoc jen asi u pětiny pacientů.

Při rodovém výskytu je ale mnohem důležitější prevence, tedy rozumná životospráva a jídelníček.

S návštěvou lékaře neotálet

Někteří lidé po prvním záchvatu dny váhají, jestli mají chodit k lékaři s takovou „banalitou“, jako je bolavý palec nohy. Otálení však není na místě, bez léčby se krystalky v těle dále hromadí.

To vede k opakovaným záchvatům a později k chronickým bolestem a postupné deformaci kloubů. V pokročilém stádiu dny se pod kůží navíc objevují bělavé shluky krystalů kyseliny močové, označované jako dnavé tofy.

Samy o sobě sice nebolí, ale mohou mechanicky omezovat pohyblivost kloubů. Kromě kloubů dnou trpí i ledviny, u nichž může klesat výkonnost až k selhávání, nepříjemnou komplikací jsou i ledvinové kameny.

Jak se tlumí akutní bolest

Pokud dorazíte do ordinace s akutním záchvatem dny, tak vám lékař předepíše léky proti bolesti či kortikoidy tlumící zánět. Bolest můžete dál mírnit také studenými obklady na postižený kloub a zvýšenou polohou bolestivého místa.

Bez léčby se nemoc šíří a napadá další klouby.

Léčba je dlouhodobá

I po ústupu akutní bolestivé fáze je nutné dál léčit dnu jako vnitřní onemocnění. K tomu účelu se předepisují léky, které snižují hladinu kyseliny močové v těle. Dále je třeba změnit jídelníček, vyhýbat se alkoholu a v případě nadváhy se snažit zhubnout.

Nutná je pravidelnost ve stravování, střídání přejídání s hladověním může vyvolat další záchvat dny.

Bez diety to nejde

Kyselina močová se v těle vytváří z tzv. purinů. Potíž je v tom, že se puriny běžně vyskytují v potravinách živočišného i rostlinného původu, rozdíl je jen v množství. Podle toho se sestavuje jídelníček.

Co jíst a co omezit

Nevhodné potraviny: 

– Ryby – kaviár, jikry, halibut, pstruh, losos, kapr, sardinky, očka, ančovičky, šproty, sleď, slanečky

– Kvasnice – kynuté a celozrnné pečivo

– Uzeniny, játrové paštiky, jaternice, jelita

– Vnitřnosti – brzlík, ledvinky, játra, mozeček, plíce, slezina, dršťky

– Nakládaná masa v kořeněných směsích

– Zvěřina, mladé maso telecí

– Koření – chilli, feferonky pepř, kari, sojová omáčka, maggi, dresinky, česnek, křen

– Mák, želatina

– Zrající plísňové sýry

– Luštěniny – čočka, fazole, hrách

– Čokoláda, kakao, kofein

– Rebarbora, špenát, červená řepa

Vhodné potraviny:

– Ovoce – třešně, jablko, hruška, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, ananas, angrešt, švestky, pomeranče

– Zelenina – celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, kapusta, květák, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, salát, mrkev, sója, paprika, chřest, kedlubny, okurky, avokádo

– Houby

– Tmavé pečivo, knäckebrot, suchary

– Sušenky, bábovka, croissant, perník, závin

– Zázvor, kopr, tzatziki, petržel, pažitka, kmín, majoránka

– Puding, zmrzlina

– Mléko, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, sýry, brynza, jogurty

– Vejce

– Bezvaječné těstoviny, jáhly, pohanka, rýže

– Bílé konzervované fazole

– Džem, med, rozinky, mandle

– Hořčice

– Koroptev, krůta, holub, králík, zajíc

– Ryby – lín, sumec, platýz, úhoř

– Pito, pivo a přírodní víno jen v omezeném množství

Zdroj: Tento seznam uvádí Institut klinické a experimentální medicíny, www.ikem.cz

A také dostatečně pít

Pití dvou až tří litrů tekutin denně podporuje vylučování kyseliny močové. Toto doporučení má ale své háčky. Především se netýká lidí s onemocněním ledvin, tam je třeba vždy dodržovat léčebný režim nařízený lékařem. Druhým háčkem je výběr nápojů. Nevhodné jsou slazené nápoje, protože snadno vedou k nárůstu váhy.

Rozumíte vašemu lékaři?

Pokud jste navštívili lékařskou ordinaci s vaší dnou, tak jste možná byli zahlceni neznámými termíny, jako:

urikosurika – jedná se o léky, které pomáhají vylučovat přebytečnou kyselinu močovou z těla

hyperurikémie – značí, že je v krvi zvýšená hladina kyseliny močové, což však ještě neznamená, že trpíte dnou

monoartritida – postižení jednoho kloubu, typicky palce nohy

kolchicin – látka z jedovaté rostliny ocúnu, která je v malých množstvích používána jako lék při dnavém záchvatu

podagra – označení pro klasickou podobu dny, při které bolí palec nohy a jiné klouby nejsou postiženy

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk