Domů     Vaří skoro samy
Vaří skoro samy
13.10.2020
Polévkovač Morphy Ricards má obsah 1,6 litru, což už stačí i pro větší rodinu Přístroj k vaření v páře Eta má několik pater a tak zvládne maso i různé druhy zeleniny

Nepatří mezi nejlevnější, ale v kuchyni opravdu pomohou. Tedy pokud nejste zapřisáhlými odpůrci techniky.

Každý si asi pamatuje, jak se v kuchyni dělalo všechno ručně a oběd se začínal vařit už brzo dopoledne. Takové vaření má samozřejmě něco do sebe, člověk vkládá do připravované krmě kousek sebe a koření láskou ke svým blízkým.

Prostě buchty od babičky či svíčkovou od maminky nemůže nic nahradit. Ale svět se za léta změnil, a tak výrobci přicházejí s přístroji, které kuchaři pomohou a za toho, který vaření příliš neholduje, samy udělají část práce, nebo téměř celou. Pojďme se na některé podívat.

Kuchyňské roboty

Jejich výběr začíná u vašeho stolu. Zamyslete se nad tím, co nejčastěji vaříte, pečete, smažíte.

Pečete koláče, buchty? Vaříte knedlíky?

Každý kuchyňský robot má svoji mez, za kterou nemůže jít. Budete-li chtít svěřit přípravu jakéhokoliv těsta robotu, musíte si při jeho výběru ověřit v návodu, jaké množství těsta je schopen zpracovat.

Pojme-li robot málo mouky, nespoléhejte na možnost, že byste potřebné množství těsta připravovali v několika dávkách za sebou. Může se lehce stát, že se robot přetíží a jeho motor přehřeje.

Někteří výrobci na to pamatují a v návodech uvádějí maximální dobu, po kterou může být robot v provozu, či limitují jeho použití počtem dávek těsta, které se zpracovávají těsně za sebou.

Robot Sencor má bohaté příslušenství je kvalitní a vaší kuchyni bude slušet, protže se vyrábí v mnoha pastelových odstínech
Robot Sencor má bohaté příslušenství je kvalitní a vaší kuchyni bude slušet, protže se vyrábí v mnoha pastelových odstínech

Krájení a strouhání

Tady je to jasné. Kolik toho robot najednou nakrájí a nastrouhá, se odvíjí od objemu jeho nádoby. Malá nádoba rovná se práce navíc spojená s demontáží a opětovným sestavením strojku.

Pokud víte, že budete zpracovávat například úrodu ze zahrádky, vyberte si takovou konstrukci robota, u něhož stačí zdvihnout pracovní rameno a naplněnou mísu vyměnit za prázdnou.

Při zpracovávání velkého množství je zapotřebí dodržovat časový pracovní limit daný výrobcem. Většina robotů strouhá najemno a nahrubo, ale otvory se u jednotlivých přístrojů liší. Proto je potřeba si před koupí přístroj prohlédnout.

Polévkovač Morphy Ricards má obsah 1,6 litru, což už stačí i pro větší rodinu.
Polévkovač Morphy Ricards má obsah 1,6 litru, což už stačí i pro větší rodinu.

Melete?

Roboty maso spíše sekají. Pokud si chcete doma maso umlít, musí mít robot nástavec na mletí v příslušenství. Může se totiž stát, že ho budete muset dokoupit podobně jako další nástavce a to už by se cena mohla vyšplhat do nebeských výšin.

Vlastně to nejdůležitější

A ještě jedna věc je důležitá. Máte v kuchyni dost prostoru? Nebo budete po každé akci robot uklízet, až jednou ve skříni upadne v zapomnění? A jak se váš nový miláček čistí?

Příliš mnoho skulinek a žlábků, které je zapotřebí důkladně očistit, vám ubere čas, který jste při práci ušetřili. A když výrobce uvádí, že se mís a veškerého příslušenství může ujmout myčka nádobí, předčasně nejásejte.

Myčka se sice dobře zhostí odstranění zbytků zpracovávaných surovin, ale příslušenství musí být vyrobeno z opravdu kvalitního materiálu.

Pomalý hrnec Crock Pot uvaří doměkka bez vaší asistence.
Pomalý hrnec Crock Pot uvaří doměkka bez vaší asistence.

Polévkovač

Jste-li milovníky polévky, po tomto přístroji jistě zatoužíte. Na našem trhu jich není zase tak nepřeberné množství, takže alespoň nebudete dlouho tápat.

Tenhle chytrý přístroj není o moc větší než rychlovarná konvice, nezabere tedy moc místa, což ocení zejména obyvatelé paneláků s malou kuchyní.

Přístroj má několik programů a lze v něm dělat jak polévku s kousky zeleniny a masa, tak krémové polévky, což je výhodné zejména pro matky s dětmi, ale i starší lidi.

Další výhodou je, že pokud jste neodhadli čas podávání, přístroj udrží polévku teplou ještě 40 minut. S programem na mixování v létě zvládnete i studené polévky jako třeba gazpacho, ale i různá pyré a přesnídávky, dokonce i smoothies.

Určitě vás potěší, že při mixování nestříkáte po celé kuchyni a polévkovač lze snadno umýt.

Náš tip: Až budete vybírat, nezapomeňte zjistit objem, protože je-li vaše rodina větší a všichni polévky milujete, nemusel by stačit a čekalo by vás zklamání.

Parní hrnec

Chcete-li žít zdravě a udržet štíhlou linii, je vaření v páře pro vás to pravé. Samozřejmě, že v malé domácnosti vám stačí cedník, ale je-li vás víc, pak asi zauvažujete o koupi elektrického parního hrnce.

Velikost

Tou je obvykle míněno množství přídavných nádob, ve kterých je možno současně na parním hrnci připravovat různé pochutiny. Nejobvyklejší množství jsou tři nádoby, k dispozici jsou hrnce i s větším množstvím nástaveb.

Při výběru je však třeba si uvědomit, že hrnec a jeho příslušenství je třeba někde uskladnit. Protože se nejedná zrovna o malé zařízení, je lepší si nákup většího množství nádob dobře rozmyslet.

Pořád je lepší mít menší, ale skladný parní hrnec, než kvůli parnímu hrnci přikupovat skříňky ke kuchyňské lince.

Spotřeba

Hrnce, které najdete na trhu se liší příkonem a to v rozmezí 400 až 2000 Wattů. Tato veličina určuje rychlost, za kterou je jídlo v napařovacích nádobách uvařeno. Nicméně i zde platí všeho s rozumem.

Pro málo početnou rodinu, která má nejraději dobře propečené řízky a napařovací hrnec použije dvakrát do roka hlavně při rekonvalescenci po žlučníkových záchvatech, je zařízení s příkonem 2000 W přece jen asi zbytečně luxusní investice.

Naopak dietáři, rekonvalescenti i ti, kteří prostě nemají čas, asi po výkonnějším přístroji sáhnou s radostí.

Náš tip: V nabídce jsou výrobky v plastovém a nerezovém provedení. Pozor na lacinější plasty, vařená zelenina a některé koření na nich nechávají neodstranitelné stopy.

Multifunkční hrnec Kitchen Aid má externí míchací zařízení, které zajistí dokonalou přípravu pokrmu, hlídá přednastavený čas, a o každém kroku informuje pomocí chytrého displeje, díky čemuž umožňuje dokonalý přehled o stádiu přípravy jídla kdykoli v celém průběhu vaření.
Multifunkční hrnec Kitchen Aid má externí míchací zařízení, které zajistí dokonalou přípravu pokrmu, hlídá přednastavený čas, a o každém kroku informuje pomocí chytrého displeje, díky čemuž umožňuje dokonalý přehled o stádiu přípravy jídla kdykoli v celém průběhu vaření.

Hrnec na pomalé vaření

Na trhu se jich objevila spousta, protože jde o módní záležitost. Pokud si život nedovedete bez vařečky a nahlížení pod pokličku představit, nic pro vás. Ale pokud rádi šetříte čas, můžete to s ním zkusit. Takže o co vlastně jde?

Do nádoby uvnitř přístroje naskládáte všechny suroviny, zavřete víko, nastavíte dobu vaření a jdete si na pár hodin po svých. Vaření totiž trvá od 4 třeba i do 12 hodin. Princip spočívá v nízké teplotě vaření, která zachová barvu i chuť potravin.

Protože se jídlo v hrnci vaří pozvolna, neodpařuje se z něj tekutina. Nemůže se připálit, „neuteče“ a nemusí se průběžně míchat. Přitom je v hrnci dostatečná teplota, aby bylo jídlo bezpečně uvařené. Výhodou je také to, že nemusíte používat mnoho tuku a stačí vám méně koření.

Příslušenství

Nádoba hrnce bývá vyjímatelná, většinou keramická, takže s mytím nebude problém. U některých výrobků se dá použít zvlášť v troubě, pokud potřebujete třeba pokrm zapéci. Přístroj se ovládá tlačítky a ty chytřejší vám i ukazují čas. Někteří výrobci přidávají kuchařku, která usnadní první seznámení s přístrojem.

Náš tip

Pokud si nedovedete představit, že necháte hrnec bez dozoru, nekupujte ho. Ale pokud vám nevadí, že musíte začít vařit oběd ráno, pak čas opravdu ušetří a třeba pro zahrádkáře a chalupáře k nezaplacení. Hrnec vaří a oni věnují třeba zahradě. Prostě idyla.

Thermomix v sobě kombinuje funkce mlýnku na maso, struhadla, hnětače těsta, odšťavovače, šlehače, mixéru, hmoždíře, stroje na zmrzlinu, drtiče ledu, kuchyňského robota a mlýnku na kávu a koření.
Thermomix v sobě kombinuje funkce mlýnku na maso, struhadla, hnětače těsta, odšťavovače, šlehače, mixéru, hmoždíře, stroje na zmrzlinu, drtiče ledu, kuchyňského robota a mlýnku na kávu a koření.

Multifunkční hrnec

To už je hrnec o třídu výš, který si dal za cíl spojit všechny klíčové kuchyňské techniky do jednoho užitečného zařízení. Jádro tvoří nádoba, kterou se ohřívá na přesnou teplotu a způsobem podle zvoleného programu.

V multicookeru zvládnete připravit skoro všechno, na co si vzpomenete. Zvládá vaření ve vodě i na páře. Umí dlouze a pomalu dusit při nízké teplotě, krátce péct, zapékat a můžete v něm upéct třeba i piškotové těsto. Některé mají i speciální režim pro výrobu jogurtů a marmelád.

Na kvalitě záleží

Když už se rozhodnete, do hrnce investovat, vyberte si kvalitní, který má opravdu všechny funkce, které chcete využít. A nebojte se hledat informace. Nekupujete si přece něco, co vám bude jen zabírat místo. Chcete všestranného pomocníka.

Soustřeďte se tedy nejen na vzhled, ale hlavně na materiál a vše, co hrnec může nabídnout. Mělo by to být osmahnutí, restování, dušení, pomalé vaření při nízké teplotě, vaření v páře, příprava rýže, polévky, rizota, pilafu, kaše a jogurtu.

Hrnec by měl dokázat připravit i recepty pro pokročilé jako např. lahodnou omáčku na těstoviny, paellu nebo krémové rizoto. Dejte také pozor na ovládání. Mělo by být intuitivní, abyste se s ním lehce naučili, ideálně v češtině, nebo s návodem v češtině.

Míchací zařízení

Některé hrnce je nemají, jiné je mají jako doplňkové, některé jako integrované příslušenství. Podstatné pro vás je, že míchací zařízení míchá, obrací, promíchává a suroviny během vaření. Teplo se tak rovnoměrně distribuuje a nedochází k připalování. Stěrka na straně ramena zajistí, že zůstanou stěny hrnce čisté.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.12.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co nám
29.11.2023
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříše
24.11.2023
Jestli jste do této chvíle dělali jen švestková, je čas to vyzkoušet. Budou vám určitě chutnat. Výroba je snadná a postup je podobný jako u švestek. Budete potřebovat 3 kg hrušek, 450 g cukru krupice, 1 lžičku skořice, 2 lžíce octa, pár kapek rumu (nemusí být) 1) Hrušky zbavte stopek a jádřinců a nakrájejte na kousky. Tvrdší hrušky můžete oloupat. 2) Do pekáče dejte pečicí papír a na něj hru
22.11.2023
Také rádi vaříte nebo pečete? Pak pro vás máme hrst tipů, které mohou ulehčit práci a zlepšit výsledek * Jak na dokonalé zákusky? - Děláte cukrovou polevu a chcete, aby se vám zaručeně povedla? Ušlehejte 1 bílek se 150 g moučkového cukru, který dvakrát prosejete. Aby se poleva z moučníku neloupala a příliš rychle netuhla, přidejte do ní 2 kapky oleje či citronové šťávy. - Když moučkový cukr
10.11.2023
Pokud vám stará dosluhuje, nebo je pro vás příliš malá, bude nejlepší podívat se po nové. Jenže jakou vybrat? Určitě podle velikosti, jenže to není jediné kritérium, které musíte zvážit. Jiné potřeby má samozřejmě velká rodina, jinou ledničku ocení člověk, který žije sám či student. A úplně jinou zvolí chataři a chalupáři či lidé, kteří žijí na venkově a počítají s vlastními výpěstky nebo úlovk
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce