Domů     Vaří skoro samy
Vaří skoro samy
13.10.2020
Polévkovač Morphy Ricards má obsah 1,6 litru, což už stačí i pro větší rodinu Přístroj k vaření v páře Eta má několik pater a tak zvládne maso i různé druhy zeleniny

Nepatří mezi nejlevnější, ale v kuchyni opravdu pomohou. Tedy pokud nejste zapřisáhlými odpůrci techniky.

Každý si asi pamatuje, jak se v kuchyni dělalo všechno ručně a oběd se začínal vařit už brzo dopoledne. Takové vaření má samozřejmě něco do sebe, člověk vkládá do připravované krmě kousek sebe a koření láskou ke svým blízkým.

Prostě buchty od babičky či svíčkovou od maminky nemůže nic nahradit. Ale svět se za léta změnil, a tak výrobci přicházejí s přístroji, které kuchaři pomohou a za toho, který vaření příliš neholduje, samy udělají část práce, nebo téměř celou. Pojďme se na některé podívat.

Kuchyňské roboty

Jejich výběr začíná u vašeho stolu. Zamyslete se nad tím, co nejčastěji vaříte, pečete, smažíte.

Pečete koláče, buchty? Vaříte knedlíky?

Každý kuchyňský robot má svoji mez, za kterou nemůže jít. Budete-li chtít svěřit přípravu jakéhokoliv těsta robotu, musíte si při jeho výběru ověřit v návodu, jaké množství těsta je schopen zpracovat.

Pojme-li robot málo mouky, nespoléhejte na možnost, že byste potřebné množství těsta připravovali v několika dávkách za sebou. Může se lehce stát, že se robot přetíží a jeho motor přehřeje.

Někteří výrobci na to pamatují a v návodech uvádějí maximální dobu, po kterou může být robot v provozu, či limitují jeho použití počtem dávek těsta, které se zpracovávají těsně za sebou.

Robot Sencor má bohaté příslušenství je kvalitní a vaší kuchyni bude slušet, protže se vyrábí v mnoha pastelových odstínech
Robot Sencor má bohaté příslušenství je kvalitní a vaší kuchyni bude slušet, protže se vyrábí v mnoha pastelových odstínech

Krájení a strouhání

Tady je to jasné. Kolik toho robot najednou nakrájí a nastrouhá, se odvíjí od objemu jeho nádoby. Malá nádoba rovná se práce navíc spojená s demontáží a opětovným sestavením strojku.

Pokud víte, že budete zpracovávat například úrodu ze zahrádky, vyberte si takovou konstrukci robota, u něhož stačí zdvihnout pracovní rameno a naplněnou mísu vyměnit za prázdnou.

Při zpracovávání velkého množství je zapotřebí dodržovat časový pracovní limit daný výrobcem. Většina robotů strouhá najemno a nahrubo, ale otvory se u jednotlivých přístrojů liší. Proto je potřeba si před koupí přístroj prohlédnout.

Polévkovač Morphy Ricards má obsah 1,6 litru, což už stačí i pro větší rodinu.
Polévkovač Morphy Ricards má obsah 1,6 litru, což už stačí i pro větší rodinu.

Melete?

Roboty maso spíše sekají. Pokud si chcete doma maso umlít, musí mít robot nástavec na mletí v příslušenství. Může se totiž stát, že ho budete muset dokoupit podobně jako další nástavce a to už by se cena mohla vyšplhat do nebeských výšin.

Vlastně to nejdůležitější

A ještě jedna věc je důležitá. Máte v kuchyni dost prostoru? Nebo budete po každé akci robot uklízet, až jednou ve skříni upadne v zapomnění? A jak se váš nový miláček čistí?

Příliš mnoho skulinek a žlábků, které je zapotřebí důkladně očistit, vám ubere čas, který jste při práci ušetřili. A když výrobce uvádí, že se mís a veškerého příslušenství může ujmout myčka nádobí, předčasně nejásejte.

Myčka se sice dobře zhostí odstranění zbytků zpracovávaných surovin, ale příslušenství musí být vyrobeno z opravdu kvalitního materiálu.

Pomalý hrnec Crock Pot uvaří doměkka bez vaší asistence.
Pomalý hrnec Crock Pot uvaří doměkka bez vaší asistence.

Polévkovač

Jste-li milovníky polévky, po tomto přístroji jistě zatoužíte. Na našem trhu jich není zase tak nepřeberné množství, takže alespoň nebudete dlouho tápat.

Tenhle chytrý přístroj není o moc větší než rychlovarná konvice, nezabere tedy moc místa, což ocení zejména obyvatelé paneláků s malou kuchyní.

Přístroj má několik programů a lze v něm dělat jak polévku s kousky zeleniny a masa, tak krémové polévky, což je výhodné zejména pro matky s dětmi, ale i starší lidi.

Další výhodou je, že pokud jste neodhadli čas podávání, přístroj udrží polévku teplou ještě 40 minut. S programem na mixování v létě zvládnete i studené polévky jako třeba gazpacho, ale i různá pyré a přesnídávky, dokonce i smoothies.

Určitě vás potěší, že při mixování nestříkáte po celé kuchyni a polévkovač lze snadno umýt.

Náš tip: Až budete vybírat, nezapomeňte zjistit objem, protože je-li vaše rodina větší a všichni polévky milujete, nemusel by stačit a čekalo by vás zklamání.

Parní hrnec

Chcete-li žít zdravě a udržet štíhlou linii, je vaření v páře pro vás to pravé. Samozřejmě, že v malé domácnosti vám stačí cedník, ale je-li vás víc, pak asi zauvažujete o koupi elektrického parního hrnce.

Velikost

Tou je obvykle míněno množství přídavných nádob, ve kterých je možno současně na parním hrnci připravovat různé pochutiny. Nejobvyklejší množství jsou tři nádoby, k dispozici jsou hrnce i s větším množstvím nástaveb.

Při výběru je však třeba si uvědomit, že hrnec a jeho příslušenství je třeba někde uskladnit. Protože se nejedná zrovna o malé zařízení, je lepší si nákup většího množství nádob dobře rozmyslet.

Pořád je lepší mít menší, ale skladný parní hrnec, než kvůli parnímu hrnci přikupovat skříňky ke kuchyňské lince.

Spotřeba

Hrnce, které najdete na trhu se liší příkonem a to v rozmezí 400 až 2000 Wattů. Tato veličina určuje rychlost, za kterou je jídlo v napařovacích nádobách uvařeno. Nicméně i zde platí všeho s rozumem.

Pro málo početnou rodinu, která má nejraději dobře propečené řízky a napařovací hrnec použije dvakrát do roka hlavně při rekonvalescenci po žlučníkových záchvatech, je zařízení s příkonem 2000 W přece jen asi zbytečně luxusní investice.

Naopak dietáři, rekonvalescenti i ti, kteří prostě nemají čas, asi po výkonnějším přístroji sáhnou s radostí.

Náš tip: V nabídce jsou výrobky v plastovém a nerezovém provedení. Pozor na lacinější plasty, vařená zelenina a některé koření na nich nechávají neodstranitelné stopy.

Multifunkční hrnec Kitchen Aid má externí míchací zařízení, které zajistí dokonalou přípravu pokrmu, hlídá přednastavený čas, a o každém kroku informuje pomocí chytrého displeje, díky čemuž umožňuje dokonalý přehled o stádiu přípravy jídla kdykoli v celém průběhu vaření.
Multifunkční hrnec Kitchen Aid má externí míchací zařízení, které zajistí dokonalou přípravu pokrmu, hlídá přednastavený čas, a o každém kroku informuje pomocí chytrého displeje, díky čemuž umožňuje dokonalý přehled o stádiu přípravy jídla kdykoli v celém průběhu vaření.

Hrnec na pomalé vaření

Na trhu se jich objevila spousta, protože jde o módní záležitost. Pokud si život nedovedete bez vařečky a nahlížení pod pokličku představit, nic pro vás. Ale pokud rádi šetříte čas, můžete to s ním zkusit. Takže o co vlastně jde?

Do nádoby uvnitř přístroje naskládáte všechny suroviny, zavřete víko, nastavíte dobu vaření a jdete si na pár hodin po svých. Vaření totiž trvá od 4 třeba i do 12 hodin. Princip spočívá v nízké teplotě vaření, která zachová barvu i chuť potravin.

Protože se jídlo v hrnci vaří pozvolna, neodpařuje se z něj tekutina. Nemůže se připálit, „neuteče“ a nemusí se průběžně míchat. Přitom je v hrnci dostatečná teplota, aby bylo jídlo bezpečně uvařené. Výhodou je také to, že nemusíte používat mnoho tuku a stačí vám méně koření.

Příslušenství

Nádoba hrnce bývá vyjímatelná, většinou keramická, takže s mytím nebude problém. U některých výrobků se dá použít zvlášť v troubě, pokud potřebujete třeba pokrm zapéci. Přístroj se ovládá tlačítky a ty chytřejší vám i ukazují čas. Někteří výrobci přidávají kuchařku, která usnadní první seznámení s přístrojem.

Náš tip

Pokud si nedovedete představit, že necháte hrnec bez dozoru, nekupujte ho. Ale pokud vám nevadí, že musíte začít vařit oběd ráno, pak čas opravdu ušetří a třeba pro zahrádkáře a chalupáře k nezaplacení. Hrnec vaří a oni věnují třeba zahradě. Prostě idyla.

Thermomix v sobě kombinuje funkce mlýnku na maso, struhadla, hnětače těsta, odšťavovače, šlehače, mixéru, hmoždíře, stroje na zmrzlinu, drtiče ledu, kuchyňského robota a mlýnku na kávu a koření.
Thermomix v sobě kombinuje funkce mlýnku na maso, struhadla, hnětače těsta, odšťavovače, šlehače, mixéru, hmoždíře, stroje na zmrzlinu, drtiče ledu, kuchyňského robota a mlýnku na kávu a koření.

Multifunkční hrnec

To už je hrnec o třídu výš, který si dal za cíl spojit všechny klíčové kuchyňské techniky do jednoho užitečného zařízení. Jádro tvoří nádoba, kterou se ohřívá na přesnou teplotu a způsobem podle zvoleného programu.

V multicookeru zvládnete připravit skoro všechno, na co si vzpomenete. Zvládá vaření ve vodě i na páře. Umí dlouze a pomalu dusit při nízké teplotě, krátce péct, zapékat a můžete v něm upéct třeba i piškotové těsto. Některé mají i speciální režim pro výrobu jogurtů a marmelád.

Na kvalitě záleží

Když už se rozhodnete, do hrnce investovat, vyberte si kvalitní, který má opravdu všechny funkce, které chcete využít. A nebojte se hledat informace. Nekupujete si přece něco, co vám bude jen zabírat místo. Chcete všestranného pomocníka.

Soustřeďte se tedy nejen na vzhled, ale hlavně na materiál a vše, co hrnec může nabídnout. Mělo by to být osmahnutí, restování, dušení, pomalé vaření při nízké teplotě, vaření v páře, příprava rýže, polévky, rizota, pilafu, kaše a jogurtu.

Hrnec by měl dokázat připravit i recepty pro pokročilé jako např. lahodnou omáčku na těstoviny, paellu nebo krémové rizoto. Dejte také pozor na ovládání. Mělo by být intuitivní, abyste se s ním lehce naučili, ideálně v češtině, nebo s návodem v češtině.

Míchací zařízení

Některé hrnce je nemají, jiné je mají jako doplňkové, některé jako integrované příslušenství. Podstatné pro vás je, že míchací zařízení míchá, obrací, promíchává a suroviny během vaření. Teplo se tak rovnoměrně distribuuje a nedochází k připalování. Stěrka na straně ramena zajistí, že zůstanou stěny hrnce čisté.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
21.5.2024
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným radikálům, reguluje hladinu cukru v
18.5.2024
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S cukrem neexperimentujte, nezkoušejte hnědý ani třtinový, obsahují melasu a karamel by se p
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
15.5.2024
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na potření 1) V pánvi rozpusťte kousek másla, na kterém nechte zes
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?