Vaří skoro samy

Nepatří mezi nejlevnější, ale v kuchyni opravdu pomohou. Tedy pokud nejste zapřisáhlými odpůrci techniky.

Každý si asi pamatuje, jak se v kuchyni dělalo všechno ručně a oběd se začínal vařit už brzo dopoledne. Takové vaření má samozřejmě něco do sebe, člověk vkládá do připravované krmě kousek sebe a koření láskou ke svým blízkým. Prostě buchty od babičky či svíčkovou od maminky nemůže nic nahradit.

Ale svět se za léta změnil, a tak výrobci přicházejí s přístroji, které kuchaři pomohou a za toho, který vaření příliš neholduje, samy udělají část práce, nebo téměř celou.

Pojďme se na některé podívat.

Kuchyňské roboty
Jejich výběr začíná u vašeho stolu. Zamyslete se nad tím, co nejčastěji vaříte, pečete, smažíte.

Pečete koláče, buchty? Vaříte knedlíky?

Každý kuchyňský robot má svoji mez, za kterou nemůže jít. Budete-li chtít svěřit přípravu jakéhokoliv těsta robotu, musíte si při jeho výběru ověřit v návodu, jaké množství těsta je schopen zpracovat. Pojme-li robot málo mouky, nespoléhejte na možnost, že byste potřebné množství těsta připravovali v několika dávkách za sebou. Může se lehce stát, že se robot přetíží a jeho motor přehřeje.

Někteří výrobci na to pamatují a v návodech uvádějí maximální dobu, po kterou může být robot v provozu, či limitují jeho použití počtem dávek těsta, které se zpracovávají těsně za sebou.

Robot Sencor má bohaté příslušenství je kvalitní a vaší kuchyni bude slušet, protže se vyrábí v mnoha pastelových odstínech

Krájení a strouhání

Tady je to jasné. Kolik toho robot najednou nakrájí a nastrouhá, se odvíjí od objemu jeho nádoby. Malá nádoba rovná se práce navíc spojená s demontáží a opětovným sestavením strojku. Pokud víte, že budete zpracovávat například úrodu ze zahrádky, vyberte si takovou konstrukci robota, u něhož stačí zdvihnout pracovní rameno a naplněnou mísu vyměnit za prázdnou.

Při zpracovávání velkého množství je zapotřebí dodržovat časový pracovní limit daný výrobcem. Většina robotů strouhá najemno a nahrubo, ale otvory se u jednotlivých přístrojů liší.

Proto je potřeba si před koupí přístroj prohlédnout.

Polévkovač Morphy Ricards má obsah 1,6 litru, což už stačí i pro větší rodinu.

Melete?

Roboty maso spíše sekají. Pokud si chcete doma maso umlít, musí mít robot nástavec na mletí v příslušenství. Může se totiž stát, že ho budete muset dokoupit podobně jako další nástavce a to už by se cena mohla vyšplhat do nebeských výšin.

Vlastně to nejdůležitější

A ještě jedna věc je důležitá. Máte v kuchyni dost prostoru? Nebo budete po každé akci robot uklízet, až jednou ve skříni upadne v zapomnění? A jak se váš nový miláček čistí? Příliš mnoho skulinek a žlábků, které je zapotřebí důkladně očistit, vám ubere čas, který jste při práci ušetřili. A když výrobce uvádí, že se mís a veškerého příslušenství může ujmout myčka nádobí, předčasně nejásejte.

Myčka se sice dobře zhostí odstranění zbytků zpracovávaných surovin, ale příslušenství musí být vyrobeno z opravdu kvalitního materiálu.

Pomalý hrnec Crock Pot uvaří doměkka bez vaší asistence.

Polévkovač

Jste-li milovníky polévky, po tomto přístroji jistě zatoužíte. Na našem trhu jich není zase tak nepřeberné množství, takže alespoň nebudete dlouho tápat. Tenhle chytrý přístroj není o moc větší než rychlovarná konvice, nezabere tedy moc místa, což ocení zejména obyvatelé paneláků s malou kuchyní.

Přístroj má několik programů a lze v něm dělat jak polévku s kousky zeleniny a masa, tak krémové polévky, což je výhodné zejména pro matky s dětmi, ale i starší lidi. Další výhodou je, že pokud jste neodhadli čas podávání, přístroj udrží polévku teplou ještě 40 minut.

S programem na mixování v létě zvládnete i studené polévky jako třeba gazpacho, ale i různá pyré a přesnídávky, dokonce i smoothies.

Určitě vás potěší, že při mixování nestříkáte po celé kuchyni a polévkovač lze snadno umýt.

Náš tip: Až budete vybírat, nezapomeňte zjistit objem, protože je-li vaše rodina větší a všichni polévky milujete, nemusel by stačit a čekalo by vás zklamání.

Parní hrnec

Chcete-li žít zdravě a udržet štíhlou linii, je vaření v páře pro vás to pravé. Samozřejmě, že v malé domácnosti vám stačí cedník, ale je-li vás víc, pak asi zauvažujete o koupi elektrického parního hrnce.

Velikost

Tou je obvykle míněno množství přídavných nádob, ve kterých je možno současně na parním hrnci připravovat různé pochutiny. Nejobvyklejší množství jsou tři nádoby, k dispozici jsou hrnce i s větším množstvím nástaveb. Při výběru je však třeba si uvědomit, že hrnec a jeho příslušenství je třeba někde uskladnit.

Protože se nejedná zrovna o malé zařízení, je lepší si nákup většího množství nádob dobře rozmyslet.

Pořád je lepší mít menší, ale skladný parní hrnec, než kvůli parnímu hrnci přikupovat skříňky ke kuchyňské lince.

Spotřeba Hrnce, které najdete na trhu se liší příkonem a to v rozmezí 400 až 2000 Wattů. Tato veličina určuje rychlost, za kterou je jídlo v napařovacích nádobách uvařeno. Nicméně i zde platí všeho s rozumem.

Pro málo početnou rodinu, která má nejraději dobře propečené řízky a napařovací hrnec použije dvakrát do roka hlavně při rekonvalescenci po žlučníkových záchvatech, je zařízení s příkonem 2000 W přece jen asi zbytečně luxusní investice.

Naopak dietáři, rekonvalescenti i ti, kteří prostě nemají čas, asi po výkonnějším přístroji sáhnou s radostí.

Náš tip: V nabídce jsou výrobky v plastovém a nerezovém provedení. Pozor na lacinější plasty, vařená zelenina a některé koření na nich nechávají neodstranitelné stopy.

Multifunkční hrnec Kitchen Aid má externí míchací zařízení, které zajistí dokonalou přípravu pokrmu, hlídá přednastavený čas, a o každém kroku informuje pomocí chytrého displeje, díky čemuž umožňuje dokonalý přehled o stádiu přípravy jídla kdykoli v celém průběhu vaření.

Hrnec na pomalé vaření

Na trhu se jich objevila spousta, protože jde o módní záležitost. Pokud si život nedovedete bez vařečky a nahlížení pod pokličku představit, nic pro vás. Ale pokud rádi šetříte čas, můžete to s ním zkusit. Takže o co vlastně jde? Do nádoby uvnitř přístroje naskládáte všechny suroviny, zavřete víko, nastavíte dobu vaření a jdete si na pár hodin po svých.

Vaření totiž trvá od 4 třeba i do 12 hodin. Princip spočívá v nízké teplotě vaření, která zachová barvu i chuť potravin. Protože se jídlo v hrnci vaří pozvolna, neodpařuje se z něj tekutina. Nemůže se připálit, „neuteče“ a nemusí se průběžně míchat. Přitom je v hrnci dostatečná teplota, aby bylo jídlo bezpečně uvařené.

Výhodou je také to, že nemusíte používat mnoho tuku a stačí vám méně koření.

Příslušenství

Nádoba hrnce bývá vyjímatelná, většinou keramická, takže s mytím nebude problém. U některých výrobků se dá použít zvlášť v troubě, pokud potřebujete třeba pokrm zapéci. Přístroj se ovládá tlačítky a ty chytřejší vám i ukazují čas. Někteří výrobci přidávají kuchařku, která usnadní první seznámení s přístrojem.

Náš tip

Pokud si nedovedete představit, že necháte hrnec bez dozoru, nekupujte ho. Ale pokud vám nevadí, že musíte začít vařit oběd ráno, pak čas opravdu ušetří a třeba pro zahrádkáře a chalupáře k nezaplacení. Hrnec vaří a oni věnují třeba zahradě. Prostě idyla.

Thermomix v sobě kombinuje funkce mlýnku na maso, struhadla, hnětače těsta, odšťavovače, šlehače, mixéru, hmoždíře, stroje na zmrzlinu, drtiče ledu, kuchyňského robota a mlýnku na kávu a koření.

Multifunkční hrnec

To už je hrnec o třídu výš, který si dal za cíl spojit všechny klíčové kuchyňské techniky do jednoho užitečného zařízení. Jádro tvoří nádoba, kterou se ohřívá na přesnou teplotu a způsobem podle zvoleného programu. V multicookeru zvládnete připravit skoro všechno, na co si vzpomenete. Zvládá vaření ve vodě i na páře.

Umí dlouze a pomalu dusit při nízké teplotě, krátce péct, zapékat a můžete v něm upéct třeba i piškotové těsto.

Některé mají i speciální režim pro výrobu jogurtů a marmelád.

Na kvalitě záleží

Když už se rozhodnete, do hrnce investovat, vyberte si kvalitní, který má opravdu všechny funkce, které chcete využít. A nebojte se hledat informace. Nekupujete si přece něco, co vám bude jen zabírat místo. Chcete všestranného pomocníka. Soustřeďte se tedy nejen na vzhled, ale hlavně na materiál a vše, co hrnec může nabídnout.

Mělo by to být osmahnutí, restování, dušení, pomalé vaření při nízké teplotě, vaření v páře, příprava rýže, polévky, rizota, pilafu, kaše a jogurtu. Hrnec by měl dokázat připravit i recepty pro pokročilé jako např. lahodnou omáčku na těstoviny, paellu nebo krémové rizoto. Dejte také pozor na ovládání.

Mělo by být intuitivní, abyste se s ním lehce naučili, ideálně v češtině, nebo s návodem v češtině.

Míchací zařízení

Některé hrnce je nemají, jiné je mají jako doplňkové, některé jako integrované příslušenství. Podstatné pro vás je, že míchací zařízení míchá, obrací, promíchává a suroviny během vaření. Teplo se tak rovnoměrně distribuuje a nedochází k připalování. Stěrka na straně ramena zajistí, že zůstanou stěny hrnce čisté.

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stres a hádky kvůli péči o malou Miu
nasehvezdy.cz

Stres a hádky kvůli péči...

Influencerka Agáta...
Východočeská „Trója“: Skrývá nenápadný kopec tajemný hrad?
enigmaplus.cz

Východočeská „Trója“: Skrývá...

Kdysi lidé také nevěřili, že pahorek Hisarlik...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Jamajka: Ostrov jako žádný jiný
iluxus.cz

Jamajka: Ostrov jako žádný...

Vydejte se do jedné z perel Karibiku a poznejte...
Sladká a zdravá: Vědci objevili nová přírodní sladidla v citrusech
21stoleti.cz

Sladká a zdravá: Vědci objevili...

Po omezení cukrů volají zdravotníci i...
Můj vnuk tolik toužil po životě, že porazil i smrt
skutecnepribehy.cz

Můj vnuk tolik toužil po...

Bylo to před pěti lety, když jsme se...
Má strach, že ji Ondřej podvede?
nasehvezdy.cz

Má strach, že ji Ondřej...

Počáteční zamilovanost...
České Budějovice: Romantika hradebních zdí
epochanacestach.cz

České Budějovice: Romantika...

Pokud při návštěvě Českých...
Svět v číslech: Vzácné diamanty
epochaplus.cz

Svět v číslech: Vzácné...

Diamanty jsou cenné. Dražší než ty čiré však jsou některé...
Kačer Donald: Vztekloun bez kalhot trumfne i Mickeyho
epochalnisvet.cz

Kačer Donald: Vztekloun bez...

Vlastně by nám měl svým skřehotavým...
Crostini s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz

Crostini s pošírovaným vejcem

Tento delikátní italský předkrm není náročný...
Když je mozek v akutním ohrožení
epochaplus.cz

Když je mozek v akutním...

Cévní mozková příhoda (CMP) nazývaná také jako mrtvice...
0 shares