Krabiček není v bytě nikdy dost. Neslouží pouze k uložení drobností, ale plní i funkci dekorativní. Vyrobte si oválnou papírovou krabičku, zdobenou zvnějšku dárkovým papírem a zevnitř retro novinami.
Materiál na výrobu: kreslicí čtvrtky na šablonu * jednovrstvá lepenka nebo pevný kartonový papír * pevnější dárkový papír nebo zbytek tapety * staré noviny, reprodukce starých tisků, stránky z časopisů nebo notové listy
Pomůcky:
tužka * pravítko * nůžky * lepicí páska * ostrá jehla s větším ouškem * režná nit nebo jakékoliv jiné pevné vlákno * kancelářská sponka * tapetářské lepidlo * miska na míchání lepidla * malířský váleček * plastová stěrka k uhlazení papíru * štětec na nanášení lepidla * papírové utěrky k odstranění zbytků lepidla
Nejprve si podle předlohy připravte šablony. Ovály je třeba oproti obrázku zvětšit podle uvedených rozměrů. Dále potřebujete proužek lepenky na obrubu (2,5 x 46 cm) a pruh na stěnu krabičky (9 x 46 cm). Všechny šablony vystřihněte.Překreslete podle obrázku šablony na karton. Dbejte na to, abyste kreslili „po vlákně“ (vlákna ukazují, v jakém směru je lepenku možné snadno ohnout). Všechny šablony si popište a opět vystřihněte.Nyní začněte obrubu a víko sešívat v místě, kde je lepenkový ovál široký. Tam bude zadní strana krabičky. Použijte obšívací steh, při němž je jehla vedena skrz víko dolů a obrubou ven (vždy 1/2 cm steh, 1 cm mezera).Obrubu nechte 2 cm přečnívat, konce přeložte přes sebe a sešijte.Stejným způsobem sešijte stěnu a dno. Pomozte si kancelářskou sponkou.Takto by měl vypadat zvenku boční steh na stěně krabičky.Připravte si ozdobný papír. Měl by být o 0,5 cm širší a 2,5 cm delší než stěna krabičky a o 1,5 cm širší pro dno a víko. Tvary opět vystřihněte.Pomocí malířského válečku dopředu připraveným lepidlem přilepte ozdobný papír na karton, vždy směrem od zadního švu. Přečnívající okraj papíru nastřihněte, aby se lépe začistil. Polepené části uhlaďte.Naprosto shodně se novinami vylepuje vnitřek krabičky. Ovály na dno i víko by měly být o 1,3 cm širší než díly z kartonu. Naopak obruba a stěna o 1,3 cm užší a o 1,3 cm delší.Uhlaďte vnitřek krabičky a nechte zaschnout.
Krabičky z pevného kartonu mají svůj původ v 16. století v alžbětinské době. Tehdy byly v módě zdobené krajkové límce a okruží, které se ukládaly do krabic, aby si uchovaly tvar a barvy.
Další poutavé povídání o krabičkách, dobové fotografie a ukázky tvorby ženy, která tomuto umění podlehla, najdete v knize Vyrábíme krabičky, kterou vydalo nakladatelství Euromedia Group. Publikace obsahuje i návody na jiné typy krabiček.
Zdroj: E. Cholmeley-Jonesová, Vyrábíme krabičky; redakční úprava: Dana Pešková
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec…
… skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti!
Doma bylo v Klatovech
„V Klatovech jsem objevoval s
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek?
Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí.
Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla.
P