Neděle, 6. dubna 2025
Domů     12 tipů pro duševní čilost
12 tipů pro duševní čilost
26.3.2021

Nemá smysl si stěžovat, že vám hlava už tak dobře neslouží jako za mlada. Čas sice nezastavíte, to ale zdaleka neznamená, že by mozek nemohl být stejně čilý jako dřív. Stačí mu jen trochu pomoci.

Každý den něco nového

Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Zde je pár inspirací, další vás přirozeně napadnou samy:

Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou.

Zkuste nešikovnou ruku naučit kreslit a psát.

Vezměte dva malé míčky a pokuste se naučit s nimi žonglovat. Až to zvládnete, přidejte třetí.

Až se budete vydávat na své obvyklé pochůzky, změňte trasu.

Už jste si troufli na samoobslužné pokladny nebo skenery v supermarketech? Ne? Neváhejte, budete mít z nových dovedností radost.

Hra s kostkami

Prý se využívá i pro výcviku agentů, protože vysoce podporuje krátkodobou paměť. Přitom vše, co potřebujete, jsou obyčejné hrací kostky. Začněte se dvěma, postupně přidávejte další. Jak se to hraje?

Posaďte se ke stolu a hoďte kostky, ale nedívejte se na ně. Zakryjte je dlaní nebo oběma, pokud padly daleko od sebe.

Na krátký okamžik dlaně zvedněte a podívejte se na kostky. Vzápětí je zase přikryjte.

Vašim úkolem je pamatovat si, jaký počet puntíků na které kostce padl. Házejte znovu a znovu.

Pokud vám hra se dvěma kostkami bude připadat moc lehká, přidejte třetí nebo i čtvrtou.

Hrajte denně asi 5 minut. Vaše schopnost rychle si pamatovat nové informace brzy značně vzroste.

Pohyb mozku svědčí

Pohyb, kdy se vám zrychlí tep a tělo se zahřeje, znamená také lepší prokrvení mozku. A s intenzivnějším prokrvením se do mozku dostává i více kyslíku, proto může lépe fungovat.

Druhým důvodem, proč aktivní pohyb prospívá, je zvýšené vylučování látek, které zlepšují náladu – endorfinů. Pokud máme dobrou náladu, jsou i myšlenky čilejší a máme chuť se do něčeho pustit. Naopak při depresivním ladění nebo nudě se tok myšlenek zpomaluje.

Pro pozitivní vliv na mozek je třeba se věnovat aktivnímu pohyb u 20 až 30 minut denně.

Čtení pomáhá myslet

Základem myšlení je dobrá slovní zásoba a schopnost ji efektivně využívat. Beze slov dokážeme myslet jen omezeně v obrazech, které především zprostředkovávají emocionální prožitky.

Čtení kromě slovní zásoby zlepšuje schopnost vcítění se do cizí situace i analytické myšlení (až o 15 %).

Co číst zejména?

určitě klasické autory světové literatury

publikace spojené s vaší profesí a vašimi koníčky

poezii, protože rozvíjí obrazné myšlení

kvalitní dětské knihy pro příběhy s dobrým koncem

Poznámkový systém

O co jde? O jistou formu deníku, takže budete potřebovat blok a tužku. Na konci každého dne si najděte chvíli času a zapište si, co významného se přihodilo. Události přitom rozdělujte na ty, které jsou spojeny s příjemnými emocemi a na ty s opačným znamínkem.

Pak si napište, co plánujete na zítřek včetně záležitostí, které je nutné zařídit. Zamyslete se také, čím si můžete následující den zpříjemnit, aby převážily pozitivní prožitky nad negativními.

K čemu to bude dobré? Mnohem lépe si budete i po týdnech a měsících vybavovat podrobnosti minulých událostí. Zlepší se i schopnost odhadovat, jak některé věci dopadnou, a vyhýbat se zbytečným potížím.

Poslech Mozarta

V kategorii vážné hudby vynikají právě Mozartovy skladby lehkostí a zábavností. A nejen tím. Ukazuje se, že klasická hudba podporuje logické myšlení a analytické schopnosti mozku.

Vyšší účinek má samozřejmě při aktivním provozováním, ale marný není ani poslech – u malých dětí měl právě Mozart přispět k 15% zvýšení efektivity práce mozku.

Nejlepší dobou pro poslech jsou ranní a dopolední hodiny, později už pak bývá mozek příliš zatížený dojmy a nedokáže muziku tak silně vnímat.

Jídelníček pro chytrost

Aby mozek správně pracoval, vyžaduje především značné dávky cukru, který je hlavním „palivem“ pro nervové buňky, a pak určitého typu tuků, důležitých pro stavbu neuronů.

Nepřekvapí, že jde o tuky obecně doporučované pro zdraví – z mořských ryb, vlašských ořechů, lněného semene. Kromě těchto potravin prospívá také kakaový prášek a tmavá čokoláda, sýry, banány, ředkev, špenát a jablečný mošt.

Pozor: Stav mozku velice záleží na cévách, takže příčinou potíží s pamětí může být i ateroskleróza, protože zhoršuje prokrvení.

Ateroskleróza s sebou nese i obrovské riziko mozkové příhody, proto není radno brát zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi na lehkou váhu.

Vzhůru na sluníčko!

I když jsme před pobytem na slunci v posledních letech spíše varováni, má i nepopíratelné pozitivní účinky na zdraví a duševní kondici. Slunění totiž podporuje tvorbu serotoninu, označovaného za hormon dobré nálady.

Při dopadu paprsků na kůži navíc vzniká vitamin D, který je pro správnou funkci mozku nepostradatelný. Jeho nedostatek může vést ke zvýšené úzkosti, zmatenosti, ztrátě paměti a depresi.

V zimních měsících, kdy je sluneční svit omezený, se dá vitamin D doplňovat přípravky z rybího tuku.

Zamilované příběhy

Budete se asi divit, ale právě tento typ vyprávění silně podporuje aktivitu mozku. Láska je zkrátka téma, které nezevšední v žádném věku. A je jedno, jestli ji prožíváte, sledujete na obrazovce nebo čtete jako příběh zachycený v knize.

Prožitek lásky podporuje kreativitu, nápaditost i analytické myšlení. Zvyšuje odolnost vůči stresu a přináší pocit štěstí. A tak si zajdete do veřejné knihovny a nechte si poradit příběhy, které pohladí po duši a ještě prospějí duševní čilosti.

Povídejte si s lidmi

Člověk jako živočišný druh je přirozeně pospolitý, netíhne k samotářství. Naopak, mezilidské kontakty jsou jedním z hlavních zdrojů spokojenosti. Dostatečná příležitost se setkávat a mluvit s dalšími lidmi může zvyšovat duševní čilost až o 10 %.

Roli v tom hraje jak dostatek námětů k přemýšlení, tak i prostá radost z popovídání si s ostatními. Radost jako pozitivní emoce urychluje tok myšlenek.

Tip: Někdy je překážkou vrozená plachost, tu lze ale do značné míry překonat nácvikem. Stačí si připravit krátké téma k hovoru a záměrně oslovit někoho ze známých nebo sousedů.

Postupně se tak dají zábrany odbourat a odhodlat se k hovoru bude čím dál snazší.

Společenské hry

Úžasné výkony krátkodobé paměti děti u pexesa nedoženete, tak to zkuste s jinými hrami. Šachy, scrabble nebo třeba poker zintenzivňují duševní práci mozku a při pravidelném tréninku zlepšují také kapacitu paměti. Jak často hrát?

Doporučuje se dvakrát a třikrát týdně, pokud chcete dosáhnout výkonnostního vzestupu. Zlepšení koncentrace a logického myšlení byste měli zaznamenat už asi po dvou týdnech.

Dostatečný spánek

Mozek při spánku neodpočívá, naopak, je to pro něj období nejvyšší aktivity za celý den. Při spánku totiž v mozku probíhá cosi jako údržba, nutná pro jeho regeneraci a zachování dobré výkonnosti.

Přeukládají se důležité informace a mažou ty nepodstatné, aby se nehromadily a nezabíraly zbytečně kapacitu. Bez dostatečného spánku je mozek přetížený, což se projevuje velkou roztěkaností a chybami. Také paměť v takovém stavu funguje velmi špatně.

Pozor: Výkonnost mozku snižuje tabák, u silných kuřáků to může být až o 20 %. Tento efekt přetrvává, netýká se jen času bezprostředně po dokouření cigarety.

U lidí, kteří přestali kouřit, trvá až 6 měsíců, než se výkonnost mozku zvedne na úroveň, které by měla dosahovat.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
skutecnepribehy.cz
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to
Ohrozila silvestrovská satira volby?
historyplus.cz
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře. Spisovatelé
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
nejsemsama.cz
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
Po krachu dvou vztahů jsem sestře řekla, jak vidím svoji budoucnost. Moje první manželství nemělo moc dlouhé trvání. Jakmile jsem pochopila, že muž, kterým jsem se nechala okouzlit, je ve skutečnosti slaboch, lhář a podvodník, upalovala jsem ze vztahu třetí kosmickou rychlostí. Dvakrát jsem se spálila S dalším vztahem jsem si rok počkala – a
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
nasehvezdy.cz
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
Patří mezi manželské stálice. Herecký pár Lenka Vlasáková (52) a Jan Dolanský (47) si prošel nejednou manželskou bouří, dosud se jim ale všechny podařilo ustát. Pokud ale někdy řešili opravdu něco
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
21stoleti.cz
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ vyzvaly své členy, aby publikovali otevřený dopis, který se týká ochrany autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI.
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
epochaplus.cz
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
enigmaplus.cz
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
Situace, kdy se neviditelné entity projevují prostřednictvím různých přístrojů, jsou podle současných záhadologů stále častější. První vlna takových případů se objevuje s příchodem televize do běžných
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy