reklama

Které z vás je nejkrásnější?

Exkurze do světa zrcadel odhalí, jaká trh nabízí, prozradí, jaký materiál a tvar zvolit do konkrétní místnosti a také, jak o ně pečovat, aby nezčernala.

Zrcadlo nemusíte využívat pouze ke kontrole oblečení, make-upu a účesu. Říká se o něm, že je magií domova. Dodává mu energii, světlo, prostor a hloubku. Dodává mu vzdušnost a lehkost. A skvěle použít ho můžete i k dekoraci a na ozdobu interiéru. Jen je potřeba dobře vybírat, aby se hodilo do stylu místnosti, v níž bude umístěno.

Kdy a kde ano, kdy a kde ne

Ještě než si umístíme jednotlivá zrcadla do konkrétních místností, pojďme se na ně podívat tak trochu z jiné strany. Pověry, alternativní směry (například feng-šuej) a různé pohádky představují zrcadlo jako cosi čarovného, jako bránu do jiných světů a dimenzí, průchod, kterým mohou procházet jiné energetické bytosti k nám.

Zkrátka je to takový malý, ale silný zástupce Universa.

* Proto by nemělo být v ložnici. Když spíte, jste nejzranitelnější, nemůžete se bránit. Pokud ho tady máte, na noc byste je měli přikrývat.

* Věšet by se nemělo ani na konci chodby, protože tam brání průtoku energie.

* Umístěné hned naproti vchodu odráží zpět čerstvou energii, proto nepatří ani sem.

* Naopak v místnostech, kde se schází větší společnost (jídelna nebo obývací pokoj) násobí nahromaděnou pozitivní energii a zlepšuje její proudění v interiéru.

Kouzla, která dokáže

Od pověr se vraťme zpět k realitě. Zrcadlo do bytu určitě patří a že je kouzelné? To opravdu je. Žádný jiný předmět si totiž nedokáže tak opticky pohrát s prostorem, jako právě zrcadlo. I z malé místnosti dokáže vykouzlit iluzi velkého prostoru pomocí odrazu světla.

* Proto je také optimálním místem k pověšení zrcadla zeď naproti oknu. Odráží dostatek přirozeného světla a okamžitě místnost prozáří. Bojujete u sebe doma s tmavými kouty? Pověste zrcadlo tak, aby zachycené světlo mířilo právě do nich.

* Pověste zrcadlo tak, aby se v něm zobrazoval volný prostor. Hned máte pocit, že je pokoj větší.

* Úzkému pokoji pomůže, když zrcadlo umístíte na protější úzkou stěnu. Místnost se opticky rozšíří.

*Byty ve starších domech mívají vysoké stropy. Nad sedací soupravu či komodu zavěste velké zrcadlo v krásném rámu. Strop se opticky sníží a místnost dostane útulnější ráz.

Zrcadla by měla odrážet spíše jas než tmu, spíše volné než nastavěné prostory a spíše stěny než dveře a dlouhé chodby.

Zrcadlo a atmosféra

Vlastnost zrcadla odrážet světlo a zobrazovat prostor můžete využít i k vytvoření romantické atmosféry. Stačí před něj postavit rozsvícenou lampičku nebo zapálenou svíčku. Hra světel a stínů znásobena odrazem nabídne dokonalou podívanou a nevšední zážitek.

Stejně dobře, jako lze tuto vlastnost využít, může pokoji i uškodit. Ve špatně nasměrovaném zrcadle se totiž odráží i nepořádek, neustlaná postel, rozházené věci… A rázem je po idylce a vládu nad interiérem převezme chaos a zmatek.

Postavit, pověsit nebo přilepit?

Zrcadlo v místnosti nemusí být pouze zavěšené na zdi. Jako dekoraci můžete použít zrcadla postavená, třeba na skříňce, ale klidně i na zemi. Většinou již jsou opatřená nožičkami nebo podstavcem, ale můžete je třeba jen opřít o zeď. Ovšem pak je třeba větší opatrnosti, abyste o ně nezavadili a nerozbili je. foto

Pravidlo je jednoduché: Stojací zrcadla mívají svou vlastní konstrukci, zrcadla s rámem mají na zadní straně úchyty k připevnění na zeď a bezrámová zrcadla lze věšet pomocí silikonových lepidel nebo oboustranných lepících pásek.

Předsíň

Zrcadlo v předsíni je téměř nepostradatelné. Letmý pohled při odchodu prozradí všechny nedostatky (jak oblečení, tak líčení i účesu), které lze ještě rychle napravit. Podle feng-šuej by mělo být zrcadlo v předsíni dostatečně velké, aby se v něm odrážela celá postava.

Pokud máte malou chodbu a větší zrcadlo se sem nevejde, pak zkuste vybrat takové a pověste jej tak vysoko, abyste v něm viděli alespoň celý obličej.

Koupelna

Představit si koupelnu bez zrcadla je prakticky nemožné. Je to ale jedna z místností, do které vybírejte podle jejího zařízení. Krásnou, novou koupelnu s klidem vybavte velkým zrcadlem, v němž se bude odrážet příjemný interiér. Ovšem pokud tady máte spíše neuspořádané police nebo regál, raději volte menší, ale tvarem zajímavější kousek. Vybrat můžete také jednoduchou koupelnovou skříňku.

Ve všech případech by měl být materiál rámu odolný vůči vlhkosti. Vyhněte se v koupelně (kde býváte svlečení a tudíž „nejzranitelnější“) rámům ve tvaru trojúhelníků (ostré hrany imaginárně zraňují), naopak oblé a kulaté tvary jsou vítány (pro imaginární pocit bezpečí a ochrany).

Rohy také můžete „zjemnit“, třeba když do nich nalepíte mušličky.

Ložnice

Je zajímavé, že tam, kde by zrcadla být neměla vůbec (a kde je téměř ani nepotřebujeme), je míváme nejčastěji a bývají jedny z nejrozměrnějších. Rozhodli jste se, že si pořídíte do ložnice skříň se zrcadlovými dveřmi? Pak je podle feng-šuej lepší, když je plocha celistvá. Zrcadlové čtverce doslova „krájejí“ váš obraz, což může být problém.

Jídelna a kuchyně

Do kuchyně podle feng-šuej zrcadlo nepatří, zato v jídelně se jej nezříkejte. Naopak. Vyzdobte si jídelnu symboly hojnosti (obraz čerstvě sklizeného ovoce, snítku obilí ve váze, na stole mějte mísu s ovocem a karafu s čerstvou vodou) a zrcadlo pověste tak, aby se v něm symboly odrážely. Tím účinek hojnosti zdvojnásobíte.

Obývací pokoj

Ani tady nebudete mít zrcadlo v roli „rádce“, ale využijete ho jako kvalitní dekoraci. Zaslouží si proto originální rám, který by měl vždy ladit se stylem vybavení. Umístíte-li ho proti oknu, bude odrážet venkovní scenérii a jako živý obraz se měnit podle ročních období.

Zvažte i zavěšení nad pohovku nebo komodu, kde se jeho neobvyklý design může stát skvělým solitérem.

Jaký tvar zvolit?

1. Obdélník je nadčasovou klasikou. Jeho tvar je nejpřirozenější.

2. Čtverec si zamilují praktičtí lidé. Je moderní a dodá místnosti organizovanost.

3. Kulaté zrcadlo působí v nenápadném rámu skromně, ve výraznějším už prostor rozsvítí a ozvláštní.

4. Oválný tvar zrcadla jako mávnutím kouzelné hůlky promění jakýkoli prostor v příjemné, přátelské místo.

Když zrcadlo umírá…

Zrcadlo samo o sobě je bezbarvé. Jeho stříbrný desén způsobí tenká vrstva stříbra (u levnějších typu je to hliníková folie apod.). Za zčernání plochy může hlavně vzdušný kyslík, který se přes ochranný nátěr neodstranitelné vrstvy stříbra dostane a způsobí jeho oxidaci. V takovém případě se říká, že zrcadlo slepne.

Pomoci už mu většinou není a jediným řešením je koupit si zrcadlo nové.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Westwing; Lillian Too: Feng-šuej (Knižní klub), Foto: PX FUEL

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Prokletí zámku Miramare?
enigmaplus.cz

Prokletí zámku Miramare?

Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
S kladivy šli na esesmany: Vzpoura v nacistickém táboře smrti
epochaplus.cz

S kladivy šli na esesmany:...

Postavili se svým mučitelům vyzbrojení...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...
Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
Hliněné tabulky z Glozelu: Podvod, nebo pozůstatky keltského centra?
epochaplus.cz

Hliněné tabulky z Glozelu:...

Sedmnáctiletý Émile Fradin vyvede 1....
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Seiko se vzhlédlo v tradici divadla kabuki
iluxus.cz

Seiko se vzhlédlo v tradici...

Kreativní kombinace japonské kultury a...
0 shares