Domů     Které z vás je nejkrásnější?
Které z vás je nejkrásnější?
26.3.2021

Exkurze do světa zrcadel odhalí, jaká trh nabízí, prozradí, jaký materiál a tvar zvolit do konkrétní místnosti a také, jak o ně pečovat, aby nezčernala.

Zrcadlo nemusíte využívat pouze ke kontrole oblečení, make-upu a účesu. Říká se o něm, že je magií domova. Dodává mu energii, světlo, prostor a hloubku. Dodává mu vzdušnost a lehkost. A skvěle použít ho můžete i k dekoraci a na ozdobu interiéru.

Jen je potřeba dobře vybírat, aby se hodilo do stylu místnosti, v níž bude umístěno.

Kdy a kde ano, kdy a kde ne

Ještě než si umístíme jednotlivá zrcadla do konkrétních místností, pojďme se na ně podívat tak trochu z jiné strany.

Pověry, alternativní směry (například feng-šuej) a různé pohádky představují zrcadlo jako cosi čarovného, jako bránu do jiných světů a dimenzí, průchod, kterým mohou procházet jiné energetické bytosti k nám. Zkrátka je to takový malý, ale silný zástupce Universa.

* Proto by nemělo být v ložnici. Když spíte, jste nejzranitelnější, nemůžete se bránit. Pokud ho tady máte, na noc byste je měli přikrývat.

* Věšet by se nemělo ani na konci chodby, protože tam brání průtoku energie.

* Umístěné hned naproti vchodu odráží zpět čerstvou energii, proto nepatří ani sem.

* Naopak v místnostech, kde se schází větší společnost (jídelna nebo obývací pokoj) násobí nahromaděnou pozitivní energii a zlepšuje její proudění v interiéru.

Kouzla, která dokáže

Od pověr se vraťme zpět k realitě. Zrcadlo do bytu určitě patří a že je kouzelné? To opravdu je. Žádný jiný předmět si totiž nedokáže tak opticky pohrát s prostorem, jako právě zrcadlo.

I z malé místnosti dokáže vykouzlit iluzi velkého prostoru pomocí odrazu světla.

* Proto je také optimálním místem k pověšení zrcadla zeď naproti oknu. Odráží dostatek přirozeného světla a okamžitě místnost prozáří. Bojujete u sebe doma s tmavými kouty? Pověste zrcadlo tak, aby zachycené světlo mířilo právě do nich.

* Pověste zrcadlo tak, aby se v něm zobrazoval volný prostor. Hned máte pocit, že je pokoj větší.

* Úzkému pokoji pomůže, když zrcadlo umístíte na protější úzkou stěnu. Místnost se opticky rozšíří.

*Byty ve starších domech mívají vysoké stropy. Nad sedací soupravu či komodu zavěste velké zrcadlo v krásném rámu. Strop se opticky sníží a místnost dostane útulnější ráz.

Zrcadla by měla odrážet spíše jas než tmu, spíše volné než nastavěné prostory a spíše stěny než dveře a dlouhé chodby.

Zrcadlo a atmosféra

Vlastnost zrcadla odrážet světlo a zobrazovat prostor můžete využít i k vytvoření romantické atmosféry. Stačí před něj postavit rozsvícenou lampičku nebo zapálenou svíčku. Hra světel a stínů znásobena odrazem nabídne dokonalou podívanou a nevšední zážitek.

Stejně dobře, jako lze tuto vlastnost využít, může pokoji i uškodit. Ve špatně nasměrovaném zrcadle se totiž odráží i nepořádek, neustlaná postel, rozházené věci… A rázem je po idylce a vládu nad interiérem převezme chaos a zmatek.

Postavit, pověsit nebo přilepit?

Zrcadlo v místnosti nemusí být pouze zavěšené na zdi. Jako dekoraci můžete použít zrcadla postavená, třeba na skříňce, ale klidně i na zemi. Většinou již jsou opatřená nožičkami nebo podstavcem, ale můžete je třeba jen opřít o zeď.

Ovšem pak je třeba větší opatrnosti, abyste o ně nezavadili a nerozbili je. foto

Pravidlo je jednoduché: Stojací zrcadla mívají svou vlastní konstrukci, zrcadla s rámem mají na zadní straně úchyty k připevnění na zeď a bezrámová zrcadla lze věšet pomocí silikonových lepidel nebo oboustranných lepících pásek.

Předsíň

Zrcadlo v předsíni je téměř nepostradatelné. Letmý pohled při odchodu prozradí všechny nedostatky (jak oblečení, tak líčení i účesu), které lze ještě rychle napravit.

Podle feng-šuej by mělo být zrcadlo v předsíni dostatečně velké, aby se v něm odrážela celá postava. Pokud máte malou chodbu a větší zrcadlo se sem nevejde, pak zkuste vybrat takové a pověste jej tak vysoko, abyste v něm viděli alespoň celý obličej.

Koupelna

Představit si koupelnu bez zrcadla je prakticky nemožné. Je to ale jedna z místností, do které vybírejte podle jejího zařízení. Krásnou, novou koupelnu s klidem vybavte velkým zrcadlem, v němž se bude odrážet příjemný interiér.

Ovšem pokud tady máte spíše neuspořádané police nebo regál, raději volte menší, ale tvarem zajímavější kousek. Vybrat můžete také jednoduchou koupelnovou skříňku. Ve všech případech by měl být materiál rámu odolný vůči vlhkosti.

Vyhněte se v koupelně (kde býváte svlečení a tudíž „nejzranitelnější“) rámům ve tvaru trojúhelníků (ostré hrany imaginárně zraňují), naopak oblé a kulaté tvary jsou vítány (pro imaginární pocit bezpečí a ochrany). Rohy také můžete „zjemnit“, třeba když do nich nalepíte mušličky.

Ložnice

Je zajímavé, že tam, kde by zrcadla být neměla vůbec (a kde je téměř ani nepotřebujeme), je míváme nejčastěji a bývají jedny z nejrozměrnějších. Rozhodli jste se, že si pořídíte do ložnice skříň se zrcadlovými dveřmi?

Pak je podle feng-šuej lepší, když je plocha celistvá. Zrcadlové čtverce doslova „krájejí“ váš obraz, což může být problém.

Jídelna a kuchyně

Do kuchyně podle feng-šuej zrcadlo nepatří, zato v jídelně se jej nezříkejte. Naopak.

Vyzdobte si jídelnu symboly hojnosti (obraz čerstvě sklizeného ovoce, snítku obilí ve váze, na stole mějte mísu s ovocem a karafu s čerstvou vodou) a zrcadlo pověste tak, aby se v něm symboly odrážely. Tím účinek hojnosti zdvojnásobíte.

Obývací pokoj

Ani tady nebudete mít zrcadlo v roli „rádce“, ale využijete ho jako kvalitní dekoraci. Zaslouží si proto originální rám, který by měl vždy ladit se stylem vybavení.

Umístíte-li ho proti oknu, bude odrážet venkovní scenérii a jako živý obraz se měnit podle ročních období. Zvažte i zavěšení nad pohovku nebo komodu, kde se jeho neobvyklý design může stát skvělým solitérem.

Jaký tvar zvolit?

1. Obdélník je nadčasovou klasikou. Jeho tvar je nejpřirozenější.

2. Čtverec si zamilují praktičtí lidé. Je moderní a dodá místnosti organizovanost.

3. Kulaté zrcadlo působí v nenápadném rámu skromně, ve výraznějším už prostor rozsvítí a ozvláštní.

4. Oválný tvar zrcadla jako mávnutím kouzelné hůlky promění jakýkoli prostor v příjemné, přátelské místo.

Když zrcadlo umírá…

Zrcadlo samo o sobě je bezbarvé. Jeho stříbrný desén způsobí tenká vrstva stříbra (u levnějších typu je to hliníková folie apod.).

Za zčernání plochy může hlavně vzdušný kyslík, který se přes ochranný nátěr neodstranitelné vrstvy stříbra dostane a způsobí jeho oxidaci. V takovém případě se říká, že zrcadlo slepne. Pomoci už mu většinou není a jediným řešením je koupit si zrcadlo nové.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Westwing; Lillian Too: Feng-šuej (Knižní klub), Foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém