Domů     Které z vás je nejkrásnější?
Které z vás je nejkrásnější?
od 26.3.2021

Exkurze do světa zrcadel odhalí, jaká trh nabízí, prozradí, jaký materiál a tvar zvolit do konkrétní místnosti a také, jak o ně pečovat, aby nezčernala.

Zrcadlo nemusíte využívat pouze ke kontrole oblečení, make-upu a účesu. Říká se o něm, že je magií domova. Dodává mu energii, světlo, prostor a hloubku. Dodává mu vzdušnost a lehkost. A skvěle použít ho můžete i k dekoraci a na ozdobu interiéru.

Jen je potřeba dobře vybírat, aby se hodilo do stylu místnosti, v níž bude umístěno.

Kdy a kde ano, kdy a kde ne

Ještě než si umístíme jednotlivá zrcadla do konkrétních místností, pojďme se na ně podívat tak trochu z jiné strany.

reklama

Pověry, alternativní směry (například feng-šuej) a různé pohádky představují zrcadlo jako cosi čarovného, jako bránu do jiných světů a dimenzí, průchod, kterým mohou procházet jiné energetické bytosti k nám. Zkrátka je to takový malý, ale silný zástupce Universa.

* Proto by nemělo být v ložnici. Když spíte, jste nejzranitelnější, nemůžete se bránit. Pokud ho tady máte, na noc byste je měli přikrývat.

* Věšet by se nemělo ani na konci chodby, protože tam brání průtoku energie.

* Umístěné hned naproti vchodu odráží zpět čerstvou energii, proto nepatří ani sem.

* Naopak v místnostech, kde se schází větší společnost (jídelna nebo obývací pokoj) násobí nahromaděnou pozitivní energii a zlepšuje její proudění v interiéru.

Kouzla, která dokáže

Od pověr se vraťme zpět k realitě. Zrcadlo do bytu určitě patří a že je kouzelné? To opravdu je. Žádný jiný předmět si totiž nedokáže tak opticky pohrát s prostorem, jako právě zrcadlo.

I z malé místnosti dokáže vykouzlit iluzi velkého prostoru pomocí odrazu světla.

* Proto je také optimálním místem k pověšení zrcadla zeď naproti oknu. Odráží dostatek přirozeného světla a okamžitě místnost prozáří. Bojujete u sebe doma s tmavými kouty? Pověste zrcadlo tak, aby zachycené světlo mířilo právě do nich.

* Pověste zrcadlo tak, aby se v něm zobrazoval volný prostor. Hned máte pocit, že je pokoj větší.

* Úzkému pokoji pomůže, když zrcadlo umístíte na protější úzkou stěnu. Místnost se opticky rozšíří.

*Byty ve starších domech mívají vysoké stropy. Nad sedací soupravu či komodu zavěste velké zrcadlo v krásném rámu. Strop se opticky sníží a místnost dostane útulnější ráz.

reklama

Zrcadla by měla odrážet spíše jas než tmu, spíše volné než nastavěné prostory a spíše stěny než dveře a dlouhé chodby.

Zrcadlo a atmosféra

Vlastnost zrcadla odrážet světlo a zobrazovat prostor můžete využít i k vytvoření romantické atmosféry. Stačí před něj postavit rozsvícenou lampičku nebo zapálenou svíčku. Hra světel a stínů znásobena odrazem nabídne dokonalou podívanou a nevšední zážitek.

Stejně dobře, jako lze tuto vlastnost využít, může pokoji i uškodit. Ve špatně nasměrovaném zrcadle se totiž odráží i nepořádek, neustlaná postel, rozházené věci… A rázem je po idylce a vládu nad interiérem převezme chaos a zmatek.

Postavit, pověsit nebo přilepit?

Zrcadlo v místnosti nemusí být pouze zavěšené na zdi. Jako dekoraci můžete použít zrcadla postavená, třeba na skříňce, ale klidně i na zemi. Většinou již jsou opatřená nožičkami nebo podstavcem, ale můžete je třeba jen opřít o zeď.

Ovšem pak je třeba větší opatrnosti, abyste o ně nezavadili a nerozbili je. foto

Pravidlo je jednoduché: Stojací zrcadla mívají svou vlastní konstrukci, zrcadla s rámem mají na zadní straně úchyty k připevnění na zeď a bezrámová zrcadla lze věšet pomocí silikonových lepidel nebo oboustranných lepících pásek.

Předsíň

Zrcadlo v předsíni je téměř nepostradatelné. Letmý pohled při odchodu prozradí všechny nedostatky (jak oblečení, tak líčení i účesu), které lze ještě rychle napravit.

reklama

Podle feng-šuej by mělo být zrcadlo v předsíni dostatečně velké, aby se v něm odrážela celá postava. Pokud máte malou chodbu a větší zrcadlo se sem nevejde, pak zkuste vybrat takové a pověste jej tak vysoko, abyste v něm viděli alespoň celý obličej.

Koupelna

Představit si koupelnu bez zrcadla je prakticky nemožné. Je to ale jedna z místností, do které vybírejte podle jejího zařízení. Krásnou, novou koupelnu s klidem vybavte velkým zrcadlem, v němž se bude odrážet příjemný interiér.

Ovšem pokud tady máte spíše neuspořádané police nebo regál, raději volte menší, ale tvarem zajímavější kousek. Vybrat můžete také jednoduchou koupelnovou skříňku. Ve všech případech by měl být materiál rámu odolný vůči vlhkosti.

Vyhněte se v koupelně (kde býváte svlečení a tudíž „nejzranitelnější“) rámům ve tvaru trojúhelníků (ostré hrany imaginárně zraňují), naopak oblé a kulaté tvary jsou vítány (pro imaginární pocit bezpečí a ochrany). Rohy také můžete „zjemnit“, třeba když do nich nalepíte mušličky.

Ložnice

Je zajímavé, že tam, kde by zrcadla být neměla vůbec (a kde je téměř ani nepotřebujeme), je míváme nejčastěji a bývají jedny z nejrozměrnějších. Rozhodli jste se, že si pořídíte do ložnice skříň se zrcadlovými dveřmi?

Pak je podle feng-šuej lepší, když je plocha celistvá. Zrcadlové čtverce doslova „krájejí“ váš obraz, což může být problém.

Jídelna a kuchyně

Do kuchyně podle feng-šuej zrcadlo nepatří, zato v jídelně se jej nezříkejte. Naopak.

Vyzdobte si jídelnu symboly hojnosti (obraz čerstvě sklizeného ovoce, snítku obilí ve váze, na stole mějte mísu s ovocem a karafu s čerstvou vodou) a zrcadlo pověste tak, aby se v něm symboly odrážely. Tím účinek hojnosti zdvojnásobíte.

Obývací pokoj

Ani tady nebudete mít zrcadlo v roli „rádce“, ale využijete ho jako kvalitní dekoraci. Zaslouží si proto originální rám, který by měl vždy ladit se stylem vybavení.

Umístíte-li ho proti oknu, bude odrážet venkovní scenérii a jako živý obraz se měnit podle ročních období. Zvažte i zavěšení nad pohovku nebo komodu, kde se jeho neobvyklý design může stát skvělým solitérem.

Jaký tvar zvolit?

1. Obdélník je nadčasovou klasikou. Jeho tvar je nejpřirozenější.

2. Čtverec si zamilují praktičtí lidé. Je moderní a dodá místnosti organizovanost.

3. Kulaté zrcadlo působí v nenápadném rámu skromně, ve výraznějším už prostor rozsvítí a ozvláštní.

4. Oválný tvar zrcadla jako mávnutím kouzelné hůlky promění jakýkoli prostor v příjemné, přátelské místo.

Když zrcadlo umírá…

Zrcadlo samo o sobě je bezbarvé. Jeho stříbrný desén způsobí tenká vrstva stříbra (u levnějších typu je to hliníková folie apod.).

Za zčernání plochy může hlavně vzdušný kyslík, který se přes ochranný nátěr neodstranitelné vrstvy stříbra dostane a způsobí jeho oxidaci. V takovém případě se říká, že zrcadlo slepne. Pomoci už mu většinou není a jediným řešením je koupit si zrcadlo nové.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Westwing; Lillian Too: Feng-šuej (Knižní klub), Foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
20.3.2023
Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s honosnými interiéry. Ke své škodě, protože při vhodném výběru budou slušet i běžnému obýváku. Pro využití v běžném interiéru textilní tapety předurčuje i vývoj, kterým prošly. I když jde stále o luxusní a svým provedením hutný materiál, jehož lepení je vhodné svěřit profesionálům, získal praktičtější vlastnosti. Povrchové ošetření usnadňuje či
10.3.2023
Vlastně mu také můžeme říkat „jednobarevný“, i když to v reálu až tak úplně neplatí. Na zajímavosti místnosti v tomto stylu dodá a oživí ji vtipně zvolený barevný akcent. Myslíte si, že ladit pokoj pouze do jedné barvy je nuda? Přesvědčíme vás o opaku. Jednobarevné interiéry jsou často součástí skandinávského stylu, který působí velmi elegantně. [caption id="attachment_145028" align="alignn
10.2.2023
Užitečný pomocník a netradiční úložný prostor, to je praktický věšák, kterému se neřekne jinak než němý sluha. Neodmlouvá, nehádá se, snáší všechno, co na něj hodíte, a trpělivě střeží každý kousek, který mu svěříte do opatrování. Možná proto si tento nevšední stojan vysloužil svůj nevšední název. Alternativa skříně Němý sluha není pouze obyčejný věšák a nepleťte si ho ani s pojízdným stoja
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel