Domů     Které z vás je nejkrásnější?
Které z vás je nejkrásnější?
26.3.2021

Exkurze do světa zrcadel odhalí, jaká trh nabízí, prozradí, jaký materiál a tvar zvolit do konkrétní místnosti a také, jak o ně pečovat, aby nezčernala.

Zrcadlo nemusíte využívat pouze ke kontrole oblečení, make-upu a účesu. Říká se o něm, že je magií domova. Dodává mu energii, světlo, prostor a hloubku. Dodává mu vzdušnost a lehkost. A skvěle použít ho můžete i k dekoraci a na ozdobu interiéru.

Jen je potřeba dobře vybírat, aby se hodilo do stylu místnosti, v níž bude umístěno.

Kdy a kde ano, kdy a kde ne

Ještě než si umístíme jednotlivá zrcadla do konkrétních místností, pojďme se na ně podívat tak trochu z jiné strany.

Pověry, alternativní směry (například feng-šuej) a různé pohádky představují zrcadlo jako cosi čarovného, jako bránu do jiných světů a dimenzí, průchod, kterým mohou procházet jiné energetické bytosti k nám. Zkrátka je to takový malý, ale silný zástupce Universa.

* Proto by nemělo být v ložnici. Když spíte, jste nejzranitelnější, nemůžete se bránit. Pokud ho tady máte, na noc byste je měli přikrývat.

* Věšet by se nemělo ani na konci chodby, protože tam brání průtoku energie.

* Umístěné hned naproti vchodu odráží zpět čerstvou energii, proto nepatří ani sem.

* Naopak v místnostech, kde se schází větší společnost (jídelna nebo obývací pokoj) násobí nahromaděnou pozitivní energii a zlepšuje její proudění v interiéru.

Kouzla, která dokáže

Od pověr se vraťme zpět k realitě. Zrcadlo do bytu určitě patří a že je kouzelné? To opravdu je. Žádný jiný předmět si totiž nedokáže tak opticky pohrát s prostorem, jako právě zrcadlo.

I z malé místnosti dokáže vykouzlit iluzi velkého prostoru pomocí odrazu světla.

* Proto je také optimálním místem k pověšení zrcadla zeď naproti oknu. Odráží dostatek přirozeného světla a okamžitě místnost prozáří. Bojujete u sebe doma s tmavými kouty? Pověste zrcadlo tak, aby zachycené světlo mířilo právě do nich.

* Pověste zrcadlo tak, aby se v něm zobrazoval volný prostor. Hned máte pocit, že je pokoj větší.

* Úzkému pokoji pomůže, když zrcadlo umístíte na protější úzkou stěnu. Místnost se opticky rozšíří.

*Byty ve starších domech mívají vysoké stropy. Nad sedací soupravu či komodu zavěste velké zrcadlo v krásném rámu. Strop se opticky sníží a místnost dostane útulnější ráz.

Zrcadla by měla odrážet spíše jas než tmu, spíše volné než nastavěné prostory a spíše stěny než dveře a dlouhé chodby.

Zrcadlo a atmosféra

Vlastnost zrcadla odrážet světlo a zobrazovat prostor můžete využít i k vytvoření romantické atmosféry. Stačí před něj postavit rozsvícenou lampičku nebo zapálenou svíčku. Hra světel a stínů znásobena odrazem nabídne dokonalou podívanou a nevšední zážitek.

Stejně dobře, jako lze tuto vlastnost využít, může pokoji i uškodit. Ve špatně nasměrovaném zrcadle se totiž odráží i nepořádek, neustlaná postel, rozházené věci… A rázem je po idylce a vládu nad interiérem převezme chaos a zmatek.

Postavit, pověsit nebo přilepit?

Zrcadlo v místnosti nemusí být pouze zavěšené na zdi. Jako dekoraci můžete použít zrcadla postavená, třeba na skříňce, ale klidně i na zemi. Většinou již jsou opatřená nožičkami nebo podstavcem, ale můžete je třeba jen opřít o zeď.

Ovšem pak je třeba větší opatrnosti, abyste o ně nezavadili a nerozbili je. foto

Pravidlo je jednoduché: Stojací zrcadla mívají svou vlastní konstrukci, zrcadla s rámem mají na zadní straně úchyty k připevnění na zeď a bezrámová zrcadla lze věšet pomocí silikonových lepidel nebo oboustranných lepících pásek.

Předsíň

Zrcadlo v předsíni je téměř nepostradatelné. Letmý pohled při odchodu prozradí všechny nedostatky (jak oblečení, tak líčení i účesu), které lze ještě rychle napravit.

Podle feng-šuej by mělo být zrcadlo v předsíni dostatečně velké, aby se v něm odrážela celá postava. Pokud máte malou chodbu a větší zrcadlo se sem nevejde, pak zkuste vybrat takové a pověste jej tak vysoko, abyste v něm viděli alespoň celý obličej.

Koupelna

Představit si koupelnu bez zrcadla je prakticky nemožné. Je to ale jedna z místností, do které vybírejte podle jejího zařízení. Krásnou, novou koupelnu s klidem vybavte velkým zrcadlem, v němž se bude odrážet příjemný interiér.

Ovšem pokud tady máte spíše neuspořádané police nebo regál, raději volte menší, ale tvarem zajímavější kousek. Vybrat můžete také jednoduchou koupelnovou skříňku. Ve všech případech by měl být materiál rámu odolný vůči vlhkosti.

Vyhněte se v koupelně (kde býváte svlečení a tudíž „nejzranitelnější“) rámům ve tvaru trojúhelníků (ostré hrany imaginárně zraňují), naopak oblé a kulaté tvary jsou vítány (pro imaginární pocit bezpečí a ochrany). Rohy také můžete „zjemnit“, třeba když do nich nalepíte mušličky.

Ložnice

Je zajímavé, že tam, kde by zrcadla být neměla vůbec (a kde je téměř ani nepotřebujeme), je míváme nejčastěji a bývají jedny z nejrozměrnějších. Rozhodli jste se, že si pořídíte do ložnice skříň se zrcadlovými dveřmi?

Pak je podle feng-šuej lepší, když je plocha celistvá. Zrcadlové čtverce doslova „krájejí“ váš obraz, což může být problém.

Jídelna a kuchyně

Do kuchyně podle feng-šuej zrcadlo nepatří, zato v jídelně se jej nezříkejte. Naopak.

Vyzdobte si jídelnu symboly hojnosti (obraz čerstvě sklizeného ovoce, snítku obilí ve váze, na stole mějte mísu s ovocem a karafu s čerstvou vodou) a zrcadlo pověste tak, aby se v něm symboly odrážely. Tím účinek hojnosti zdvojnásobíte.

Obývací pokoj

Ani tady nebudete mít zrcadlo v roli „rádce“, ale využijete ho jako kvalitní dekoraci. Zaslouží si proto originální rám, který by měl vždy ladit se stylem vybavení.

Umístíte-li ho proti oknu, bude odrážet venkovní scenérii a jako živý obraz se měnit podle ročních období. Zvažte i zavěšení nad pohovku nebo komodu, kde se jeho neobvyklý design může stát skvělým solitérem.

Jaký tvar zvolit?

1. Obdélník je nadčasovou klasikou. Jeho tvar je nejpřirozenější.

2. Čtverec si zamilují praktičtí lidé. Je moderní a dodá místnosti organizovanost.

3. Kulaté zrcadlo působí v nenápadném rámu skromně, ve výraznějším už prostor rozsvítí a ozvláštní.

4. Oválný tvar zrcadla jako mávnutím kouzelné hůlky promění jakýkoli prostor v příjemné, přátelské místo.

Když zrcadlo umírá…

Zrcadlo samo o sobě je bezbarvé. Jeho stříbrný desén způsobí tenká vrstva stříbra (u levnějších typu je to hliníková folie apod.).

Za zčernání plochy může hlavně vzdušný kyslík, který se přes ochranný nátěr neodstranitelné vrstvy stříbra dostane a způsobí jeho oxidaci. V takovém případě se říká, že zrcadlo slepne. Pomoci už mu většinou není a jediným řešením je koupit si zrcadlo nové.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Westwing; Lillian Too: Feng-šuej (Knižní klub), Foto: PX FUEL

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
28.2.2024
Přikrývky, polštáře používáme každý den, a tak si zaslouží naši péči. Odborníci radí prát je alespoň jednou za rok, pokud se ale třeba více potíte, raději častěji. Než se k tomu odhodláte, pořádně si je prohlédněte. Zjistěte, jestli dobře drží švy, zda není někde díra. Ta může zejména u péřových přikrývek při protrhnutí způsobit doslova spoušť jak v pračce, tak v bytě. Podívejte se, jak vypadá sy
20.2.2024
... pak to chce trochu vynalézavosti. Jako náhrada se nabízejí pulty a barové stoly, stěnou s pultem se dá dokonce šikovně oddělit kuchyň od obývacího pokoje. Jestli se potýkáte s prostorem a chtěli byste místo ušetřit na jídelním stole, nabízí výrobci nepřeberné množství možností. Otázkou pak už jen je, kterou z nich si vyberete, abyste se i u společné večeře cítili noblesně a komfortně. V kur
28.1.2024
I neživá příroda má své unikátní kouzlo, které můžete využít při výzdobě domova. Meditativní zátiší Stačí vám několik plochých oblázků volně navršených na sebe a vedle něj zapálená vonná tyčinka, aby vznikla meditativní atmosféra. Je to tím, že kámen je v dálněvýchodní tradici a zejména v Japonsku typickým zdobným prvkem meditativních koutků. Symbolizují klid a věčnost. Zenová zahrádka Op
23.1.2024
Pro domov provoněný láskou i vůní přírodních přísad přináší značka Frosch několik rad a tipů, jak udělat radost nejen druhým, ale především sama sobě. Ať už dáváte přednost svátku svatého Valentýna, Dni matek nebo žen, každému je příjemně v čistém a uklizeném prostředí. V některých rodinách se tyto svátky slaví méně, jinde více, u někoho je zavedeno obdarovat svého blízkého člověka. Co
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut