Domů     Ženy, léky a nemoci: Stonáme jinak
Ženy, léky a nemoci: Stonáme jinak
23.8.2022

Proč? Důvodů je několik a jsou objektivně prokazatelné. Týkají se nejen nemocí, ale dokonce i působení léků.

Bez nadsázky se dá říct, že rozdíl mezi mužem a ženou, zakotvený v každé jednotlivé buňce těla, se neprojevuje jen na vzhledu a chování, ale velmi podstatně také na tom, s jakými nemocemi a jak stonáme.

Tento rozdíl ještě značně posilují mužské a ženské hormony, protože i jejich pole působnosti je širší, než se běžně domníváme. Velmi podstatně totiž mění aktivitu imunitního systému.

O něco menší, ale nezanedbatelný vliv na odlišné stonání pak má rozdílné vnímání ženské a mužské role. Tím se například vysvětluje, proč se ženy častěji léčí s depresí, ale více sebevrahů je mezi muži, neboť neradi ukazují svou slabost.

V méně tragické rovině je pro ženy zase komplikovanější domácí léčení nemocí. Nevydrží na lůžku, věnují se domácnosti, a tak se léčba i rekonvalescence znatelně protahuje. Ale pojďme se podívat na konkrétní příklady. Pro ženy je důležité o nich vědět, a tím lépe chránit své zdraví.

Podstatné rozdíly

Ženské tělo reaguje silněji na rizikové faktory, jako je kouření, vysoká hladina tuků v krvi, vysoký krevní tlak, obezita nebo cukrovka.

Proto také stoupá u diabetiček riziko infarktu pětinásobně, zatímco u mužů cukrovkářů „jen“ trojnásobně oproti zbytku populace. Šance na přežití infarktu je navíc u diabetiček nižší.

Zdravý životní styl, rozumný jídelníček a udržování odpovídající váhy proto u žen bez přehánění mohou zachraňovat život.

Střevo u žen obvykle pracuje o něco pomaleji než u mužů. To se může negativně odrazit na zdraví, neboť škodliviny mohou déle působit na střevní stěnu a poškodit ji.

Právě proto je pro ženy zvláště důležitá každodenní porce vlákniny, jejímž nejbohatším zdrojem jsou bohužel dost neoblíbené luštěniny.

Játra jsou u žen nejen menší, ale liší se i ve schopnosti likvidovat jedovaté látky. I ta totiž podléhá vlivu pohlavních hormonů. Proto by se ženy měly vyhýbat zbytečné konzumaci léků a samozřejmě i alkoholu, který z tohoto důvodu snášejí hůře než muži.

Imunita

Příroda se postarala o to, aby imunita žen fungovala co nejefektivněji a aby je jakožto dárkyně života chránila.

Tuto výhodu si ženy nesou už v genech – řízení imunity totiž příroda zakotvila do genů chromozomu X, který mají ženy zdvojený, zatímco u mužů ho doplňuje chromozom Y zaměřený hlavně na sexuální funkce.

Rozdíl mezi pohlavími ještě posiluje působení ženského hormonu estrogenu, který pohotovost a údernost imunitního systému zvyšuje. Díky tomu ženy lépe vzdorují infekčním nemocem a v případě, že přece jen onemocní, se uzdraví rychleji než muži.

Testosteron naopak obranyschopnost těla tlumí, proto má běžné nachlazení čili „mužská rýma“ skutečně vážnější a nepříjemnější průběh než stejná viróza u žen. Ale nejde jen o infekční onemocnění.

Méně aktivní imunitní systém mužů zvyšuje také riziko onkologických chorob a zhoršuje vyhlídky na vyléčení nádoru.

Na co si dát pozor: Hlavním nepřítelem dobře fungující obranyschopnosti těla je stres. Pro ženy, které k němu bývají psychicky vnímavější, je proto důležité aktivně proti stresu bojovat.

Velmi dobrou prevencí jsou sportovní aktivity, které v těle uvolňují protistresově působící látky. Pomáhají i meditace nebo zklidňující byliny jako třezalka, mučenka, kozlík nebo meduňka.

Revmatismus a spol.

Aktivnější imunitní systém nepřináší ženám jen výhody. Zvýšená útočnost obranyschopnosti, kterou netlumí odlišný chromozom ani hormony jako u mužů, může totiž nabrat nesprávný směr a stejnou silou jako proti původcům nemocí zaútočit proti vlastnímu tělu.

To je podstatou takzvaných autoimunitních chorob, tedy onemocnění způsobených chybnou reakcí imunity. Imunitní systém pak vyvolává záněty a ničí různé tkáně v těle.

Mezi nejčastější autoimunitní onemocnění patří revmatismus a není překvapení, že tři čtvrtiny postižených tvoří ženy.

Ženy také mnohem častěji trpí na alergie, astma, únavový syndrom, roztroušenou sklerózu a poruchy štítné žlázy, vyvolané útokem imunitního systému.

Na co si dát pozor: Propuknutí autoimunitního onemocnění velmi často spouští hluboká vyčerpanost, například po přechozené nebo nedoléčené viróze. Přetěžování sil zhoršuje i průběh onemocnění, proto si dopřejte odpočinek, když si o něj tělo říká. U autoimunitních chorob je jedním z léčebných prostředků.

Postižení kloubů

Kromě autoimunitního zánětu kloubů mají bohužel ženy také větší sklon k degeneraci kloubní chrupavky čili k artróze. Příčinou je předčasné opotřebení kloubní chrupavky přetěžováním, což se u žen velmi často týká malých kloubů na prstech rukou.

Přepočteno na milimetr čtverečný totiž na ně při pohybu působí stejná zátěž jako na kyčelní klouby, přitom vrstva chrupavky je tu tenčí. Je to hlavně každodenní práce v domácnosti, která nadměrně klouby prstů namáhá.

Není tedy divu, že se artróza prstů vyskytuje u žen až devětkrát častěji než u mužů.

U žen více trpí také kolenní klouby. Je to dáno už tím, že ženská pánev je širší, což ovlivňuje postavení kolenního kloubu. Navíc mají ženy slabší vrstvu chrupavky, její poškození se proto projeví dříve a silnějšími bolestmi.

Nepřekvapí tudíž, že až dvě třetiny náhrad kolenních kloubů se provádí právě ženám.

Na co si dát pozor: Nechtějte zvládat veškerou práci v domácnosti vlastními silami, naučte se úkoly rozdělovat a dopřát rukám odpočinek.

Velké klouby nohou zase ochráníte udržováním rozumné tělesné váhy, s každým kilem navíc riziko poškození chrupavky roste.

Infarkt

Že se u žen příznaky srdečního infarktu mohou projevovat odlišně, se dostává už i do obecného povědomí. Bohužel projevy jsou tak neurčité, že můžou osudově oddálit vyšetření i léčení. Situaci komplikuje i představa, že infarkt je vlastně „mužskou nemocí“.

To je pravda jen částečně. Ženy skutečně chrání vliv hormonu estrogenu, ten ale polevuje s věkem. Proto nejvíce žen umírá na infarkt ve věku 40 až 65 let.

Na co si dát pozor: Místo prudké bodavé bolesti na hrudníku se u žen infarkt může ozývat nevolností, zvracením, schváceností a bolestí v zádech mezi lopatkami nebo v nadbřišku.

Osteoporóza

Po padesátce se s touto záludnou nemocí potýká každá třetí žena. Hlavní příčinou řídnutí kostí je pokles tvorby estrogenu, neboť právě tento hormon podporuje tvorbu kostní hmoty.

Vedle klimakteria k tomu může dojít i při dlouhodobých poruchách menstruačního cyklu nebo po operativním odstranění vaječníků.

Ve vyšším věku ovšem trpí osteoporózou i muži, po sedmdesátce statisticky trápí každého třetího.

Na co si dát pozor: Zdraví kostí nejlépe prospějete, když budete běhat, chodit či tančit, zkrátka věnovat se pohybu ve vzpřímené poloze. Právě ten podporuje i ve vyšším věku obnovu kostní hmoty.

Problém s léky

Ženské tělo může na tentýž lék podávaný muži reagovat poněkud jinak, což má několik důvodů. Tím původním je už samotný vývoj léku.

Už při počátečním testování na laboratorních myších se s ohledem na ochranu budoucích generací využívají spíše samečci a stejně tak pro klinické zkoušky v závěrečných fázích se vybírají převážně muži. Podle nich je pak stanoveno také dávkování léku.

To pak skrývá několik zádrhelů. Na účinku se totiž může podepsat i rozdílná stavba těla. Větší podíl tukové tkáně typický pro ženské tělo může některé léky déle zadržovat. To pak může vést k předávkování.

U žen může probíhat pomaleji i vstřebávání léku ve střevě nebo odbourávání v játrech, takže se látka může v těle hromadit a měnit očekávaný účinek.

Překvapivé rozdíly

V některých případech může být rozdíl v efektu přípravku markantní, jako například u přípravku s kyselinou acetylsalicylovou, který se používá na snížení rizika infarktu a mozkové mrtvice.

Ženy skutečně chrání proti opakované mrtvici, ale riziko infarktu významně nesnižuje. Naopak u mužů jsou lepší výsledky s prevencí proti infarktu, nebezpečí mozkové mrtvice však přípravek nejen že nesnižuje, ale dokonce o něco zvyšuje.

Podobně rozdílně reaguje ženský a mužský organizmus na opiáty používané jako silné léky proti bolesti nebo na anestetika.

Jak se chránit?

Pokud zaznamenáte nečekané tělesné i duševní projevy v souvislosti s podáváním léků, kontaktujte co nejdříve lékaře, který vám je předepsal. Velmi užitečné mohou být detailní poznámky, kdy a jaké potíže se vyskytly, a proto je dobré se je zapisovat. Nespoléhejte se jen na své pocity.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované